Jump to content
FAS Goran
zoran.jesic

Fiat 500L 1.4 - problem sa menjačem

Recommended Posts

Imao identičan problem. Vratio se sa odmora, menjač nema šanse da prebaci u prvu dok motor radi. Kada je ugašen sve ok. Bio u AK Kole ( auto u garanciji) prvo kao štelovali sajle menjača, pa kada je ponovo zaglavio promenili set kvačila i kažu neka plastika se zaglavila, šta god... Uglavnom sada je sve ok, mada ostaje gorak ukus, auto star 4meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao identičan problem. Vratio se sa odmora, menjač nema šanse da prebaci u prvu dok motor radi. Kada je ugašen sve ok. Bio u AK Kole ( auto u garanciji) prvo kao štelovali sajle menjača, pa kada je ponovo zaglavio promenili set kvačila i kažu neka plastika se zaglavila, šta god... Uglavnom sada je sve ok, mada ostaje gorak ukus, auto star 4meseca.

 

Šta to strada i kakva je to plastika kada treba da se zameni set kvačila. Šta se konkretno tu dešava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam, u servisu su dosta neubedljivi, kazu bio je komad plastike (na pitanje: odakle?  - Kažu da ne znaju, niti sam video kako ta "plastika" izgleda) koje je zaglavljivalo menjač. Inače u vožnji je moglo da se uz dosta napora prebacuje u treću, četvrtu... ali prva i druga bez šanse, do ivice da se polomi ručica menjača. Tek posle drugog odlaska u servis set kvačila zamenjen. Sada, istina je, da ako je samo komad plastike - zašto menjati set kvačila? Uglavnom rešeno je pre 10-ak dana i od tada nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je proizvođač tog novog seta kvačila isti kao i kod fabričke ugradnje? Ako jeste, kolika je verovatnoća da će se to ponovo desiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je tipičan simptom kvačila, lepo se šalta kad motor ne radi / dok sa upaljenim motorom nema šanse ili jako teško odnosno malo bolja situacija dok se vozilo kreće (ali opet kao što si primetio I i II jako teško).

Pitanje šta to može toliko malo da upadne (i odakle) i da napravi štetu od par stotina evra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šipak neka plastikica, riknuo set pa zamena. Da je samo do plastikice ili bi istu izvadili ili novu stavili. Gledaju da uštede gde god a kamoli da se razbacuju sa setom kvačila ako nije neophodan al aj sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav.

Evo da se I ja "pohvalim" sa sličnom problematikom.

 

Pre neko veče upalim motor I da ubacim u prvu al' šipak - ne može. Pratio sam forum pa sa tim znanjem ugasim motor I ubacim u prvu bez problema I ponovo upalim ovoga puta ne vraćajući u ler i krenem normalno. Dalja vožnja za to veče je protekla u redu.

 

Dva dana kasnije ista situacija neće u prvu (motor radi), probam da ga ubacim u drugu I jedva uspem pa onda iz druge opet jedva nazad u prvu I krenem dalje normalno.

Napominjem da nisam koristio veliku silu ali menjač kao da ne može da nađe putanju a I kada nađe kao da se provlači između nečeg baš tesnog. Naredni slučaj je da ubacim u rikverc, držim pritisnuto kvačilo do kraja a auto polako kreće unazad (nisam na nizbrdici). Brzo izbacim menjač u ler pa ponovo I ovoga puta sve normalno. Još je I žena imala situaciju da ne može u rikverc. Po mojim telefonskim instrukcijama ugasi, ubaci u rikverc, upali I vozi unazad koliko joj je trebalo al' sad ne može da izbaci menjač iz rikverca dok nije ponovo ugasila motor.

 

Interesantno je da se sve događalo kada je motor potpuno hladan, nikada kada je motor već radio. U svakom slučaju zovem u ponedeljak da zakažem servis pa ćemo videti.

Pozdrav,

Goran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za sve kolege koje su iskusile ovaj problem sa menjacem-koliko km ste presli kad vam se to desilo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije prava tema, ali je slicna - moj nije 1.4 vec 1.3, ali se od prvog dana nijansu teze ubacuje u prvu nego u sve ostale, a pri tome kao da nesto grebucka... Ne smeta, nije nikakav problem ubaciti u brzinu, mozda je normalno tako, samo da ne bude vremenom znatno gore. Kakva iskustva su ostalih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo zvao sam Servis u AK Kole i majstor kaže da patosnice hoće da budu problem tj. da se podvuku pod pedalu kvačila i da onemoguće da se kvačilo pritisne do kraja.

E sad, kod mene jesu univerzalne patosnice tj. nisu pasent i hoće da se malo pomere ali ne da se odguraju skroz napred ispod pedala. Uz to njih imam od kako sam kupio auto a problem sa menjačem unazad 10 dana.

Dogovor je da izbacim patosnicu i vidim da li će se problem ponavljati. Probaću i to pa javljam.

Pozdrav,

Goran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teško da kvačilo toliko nisko odvaja. Da je rekao da imaš brodski pod, pa se neka daska podvukla OK, ali ovako teško.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha kakav profesionalan odgovor.. Kaze patosnica podvukla pod pedalu..e pa nismo maloumni da ne primetimo tako nesto... Samo teraj da "metnu" novo kvacilo, kako je krenulo bice fabricki opoziv vozila O.O Mislim da bih im se ja na.ebo keve da mi na novom auto ne radi kvacilo posle deset ka km. Jos zamisli da ti stane u sred nedodjije ili na letovanju....

Edited by Bumblebee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos zamisli da ti stane u sred nedodjije ili na letovanju....

zato imas FiatCiao, pozoves i dodju....

 

Odgovor je po knjizi, kao kad ti Microsoft kaze:"da li ste ukljucili racunar u struju:thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da me neko ne shvati pogresno ja obozavam FIAT-a.al zenina corsa stara 10 godina je imala precizniji i laksi menjac, a i jedini problem sa prethodnim fiat-om kog sam imao je bio menjac....i ja sam se zalio da mi teze ulazi u drugi i u rikverc- nece svakli put iz prve ( i pored cekanja 5 sekundi bla bla bla ) , sedne lik zaduzen za garancije ,salta brzine,kaze sve je ok, on kao za baksuz ubaci u rikverc svaki put u 5 pokusaja, al su u medjuvremenu radili dihtung menjaca, a i lkad su to radili mi rekose da je neka mala plastikica pukla, i da je zamenjeno u okviru garancije, od tad su se brzine lakse saltale jedno 1000km, sad i dalje sve po starom, druga mi trazi malo vecu silu, rikverc i dalje ponekad zeza, al sam se navikao...

 

inace od servisa nisam dobio nikakvu potvrdu o dihtungu menjaca, niti sta je menjano, niti je upisano u servisnu knjigu.....i po meni jedno resenje je uplata garancije jos 3 godine, pa ako nesto crkne, lepo dam kljuceve i kazem pozovite me kad sredite, realno 450 evra mi je manje od 2500 evra koliko kosta nov menjac, ne daj boze da mu se nesto desi. a u vezi pitanja presao sam 25.000 km, problemi poceli na oko 10.000,tj od tad primecujem malo teze saltanje, al zaista u vezi svega ostalog sam prezadovoljan, mozda jos mala zamerka sto zadnje kocnice skripe kad naglo zakocim,al to je druga prica.....sve u svemu naviknite se, i jasite ih dok je auto u garanciji, jer ono sto je u garanciji -sve je u redu, cim istekne garancija moze da postane --menjac-set kvacila mora da se menja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zorz, imas cao fiat i propadne mi letovanje u Grckoj od 700evrica... Imam i ja AMSS pa dzabe kada je neprijatnost ogromna i nenadoknadiva pa da bog otac dodje po nov auto da ga nabaaci na slep vozilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne odlazue menjači baš tako. Štaviše baš retko odlaze ako niste taxista koji šalta bez kvačila ;)

Meni i dalje nije jasno kako 500L-ovi imaju toliko problema. Onaj koji sam ja vozio gazi svako kako stigne. Kada sam video kako ga žena iz rent-a-car-a preparkirava bilo mi je žao kola i opet ništa ne šuška, ne lupka i ne grebe. Menjač savršeno radi takođe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako kvačilo ne odvaja kako treba vrlo brzo stradaju sinhroni. Još ako je neko malo nervozan eto i većeg loma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja sam na skoro 10Kkm i mogu reći da bi menjač mogao da bude kvalitetniji i definitivno precizniji. Počelo je i kod mene da ponekad teže ide u prvu i u rikverc... Videćemo kako će se ponašati u bliskoj budućnosti...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...