Jump to content
FAS Goran
zoran.jesic

Fiat 500L 1.4 - problem sa menjačem

Recommended Posts

Pozdrav forumašima.

Auto je iz decembra 2013. godine, benzin 1.4, prešao 85000km.

Problem bi bio što se prilikom spuštanja nizbrdo i kočenja motorom u II brzini pri otprilike 3300 obrtaja počinje čuti zujanje iz menjača ili motora koje sa povećanjem obrtaja postaje sve glasnije. Zvuk bi bio možda najsličniji zujanju turbine mada nije tako visokofrekventan. Probao sam sa III brzinom i istim testom ali se osim očekivane pojačane buke motora sa povećanjem broja obrtaja ništa dodatno nije čulo. Za I brzinu nisan našao dovoljan nagib da mogu da kočenjem motorom nateram na 3500 obrtaja. Menjač inače radi normalno pro običnoj vožnji.

Ima li ko kakvih sličnih iskustava?

GoranR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Aco na odgovoru.

Posle tog bučnog zviždanja mi je i umro akumulator, ne znam da li je to u kakvoj vezi (doduše imao je tačno tri godine kao i prethodni kada je umro). I sada se povremeno (retko) javi zvižduk ali ne onako glasno. Mislio sam da je problem u alternatoru ali su ga proverili u servisu kada je zamenjen akumulator i kažu da je u redu.

U kakvoj vezi bi bio nosač motora sa time?

Pozdrav,

GoranR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

Imam 500l 1.4 benzin 2015.god.

Zadnjih godinu dana mi se desavalo da kad ubacim iz druge u trecu i pustim kvacilo menjač zakrči kao da nisam dovoljno jako stisnuo papučicu kad sam prebacivao.

( Znači zvuk se čuje prilikom puštanja papučice ne prilikom menjanja brzine dok je papučica stisnuta).

Vremenom je bilo sve gore i gore i češće. Danas više ne mogu da ubacim u treću. Sve ostale brzine rade, kad ubacim u treću i pustim kvačilo krči samo, neće nikako da uhvati.

Da li neko ima ideju šta može biti, i koliko može da košta popravka?

Hvala.

 

Edited by Ivan
Spojeno, sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost, iz iskustva mislim da je menjac u problemu. Viljuska, sinhron i sve sto ide uz to... Dok sam radio u ovlascenom servisu imali smo par reklamacija na menjac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu problematicni u meri kao kod Brava recimo, ali dogodi se po koji. Doduse, kilometraze na kojim se javljaju problemi su razlicite. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/31/2021 at 6:25 PM, nevermind89 said:
Pozdrav svima,
Imam 500l 1.4 benzin 2015.god.
Zadnjih godinu dana mi se desavalo da kad ubacim iz druge u trecu i pustim kvacilo menjač zakrči kao da nisam dovoljno jako stisnuo papučicu kad sam prebacivao.
( Znači zvuk se čuje prilikom puštanja papučice ne prilikom menjanja brzine dok je papučica stisnuta).
Vremenom je bilo sve gore i gore i češće. Danas više ne mogu da ubacim u treću. Sve ostale brzine rade, kad ubacim u treću i pustim kvačilo krči samo, neće nikako da uhvati.
Da li neko ima ideju šta može biti, i koliko može da košta popravka?
Hvala.
 

Problem je bio u menjaču.

 

IMG_20220212_155507.jpg.7565412d91cec5aabf407ce84a08faf1.jpg

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene na ganc novom osim sto zviždi dok ubrzavam tj skoro pa stalno, postao je posle 20 kilometara menjac neprecizan, npr kad vracam iz 5e u 4u brzinu al uradim to brzo i direktno, nece da udje vec moram u ler da promuckam levo desno malo pa onda u 4u, stvarno je los fazon jer nekad zelis da brzo vratis da bi ubrzao a onda nece, pa muljaj pa onda, do tad izginu

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam u servisu kazu da je to normalno za fiat da se cuje kvacilo pri promeni brzina, da zvizdi menjac tokom voznje jer zupčanici nisu visoke preciznosti obrade, da to sto nece u 4u iz 5e ce da se razradi mada po logici stvari treba da je kontra

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi to palo na pamet a i ne znam dal bi mi izasli u susret. Imao sam test voznju pre kupovine i ne secam se od tad tih detalja, nisam mozda obratio paznju...
A jesam cuo na semaforu do mene kad je kretao jedan 500L isto to tandaranje kad je prebacivao u drugu.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj Tipo dok je bio nov je imao neki zvuk kad odvaja iz prve brzine, pisao sam to na nekoj temi, i to neki zvuk kao da nešto zaklapara, ne jedan zvuk nego tak tak tak, i to je naročito bilo na usponima, kad počneš na primer da puštaš kvačilo ili malo kreneš, pa ga opet pritisneš, znači to čak nije bilo vezano ni za prebacivanje u drugu, nego za odvajanje u prvoj, ali se taj zvuk posle nekog vremena izgubio, ne znam ni ja kad možda na 10.000, sad sam na 30.000km. Ulaženje u brzine je fino, pisali su neki da im je bilo potrebno štelovanje sajli kad su bili novi... Kod mene se desi po nekad da neće u rikvrec, pa mora da ga prekvačim, ili se nekad čuje neko klak iz druge u treću kad vozim mirno magistralom čujem ga... tako da dal su ti menjači ne baš precizni, ne baš podešeni, ne baš kvalitetni ko će ga znati... da li bi se sve to moglo fino podesiti kad bi se čovek mlatio, ili na to ne treba obraćati pažnju ko će ga znati, to je od osobe do osobe, ili kako koga trefi :) ja se sećam kad sam kupio polovnog stila čulo se neko klackanje napred desno, i to je valjda bio neki luft u letvi volana, koji ''još malo pa će morati da se radi.''. i tako da pređoh 150.000 sa stilom i prodadoh ga sa istim zvukom, uz samo redovno održavanje trapa, gumica i sl. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nepreciznost menjača je vezana za birač brzina i ako nije "zategnut" kako valja fabricki ne verujem da tu ima sta da se uradi, a vremenom moze samo da postane gore a ne da se razradi kako kazu.
Zvuk pri odvajanju i spajanju kvacila moze biti do naglih ili nepreciznih hodova viljuske kvacila, opet ne znam sta tu moze da se dosteluje.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...