Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Fiat 500X / Fiat 600

Recommended Posts

Ili, odakle Fiatu ideja da pravi SUV/crossover? Je l nema nikakve veze što jedan za drugim izlaze Jeep Renegade i Fiat 500X? Naravno da ima veze jer kao što znamo, Fiat 500X ispod lima je Jeep. Eto opet primer kako se tehnologija deli unutar grupacije. Jedan Fiat-Chrysler, ili VW imaju više raspoložive tehnologije (znanja) nego jedan Mercedes.

 

Nisam mogao da nađem ko napisa ovo i sa koliko znanja. Ali definitivno ne poznaje šta i sa čime raspolaže Mercedes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ti i Mercedes. Nije Mercedes taj koji je prvi krenuo sa uporabom Torsena ili koji ima vozilo sposobnosti jednog Wranglera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Seat Axeo koristi platformu za proslu generaciju Audija A4 pa nije jeftin

 

Što bi Nele rekao, "para vrti tamo gde burgija ne može"

Zato je i bio izuzetno uspešan.

 

Nego da nastavim u istom stilu.

"Al' upamti frajeru da ti pare ne mogu kupit' raju iskrenu!

Dobre jarane para kupit' ne može, ne može"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je prvi upotrebio Torsen ?

Torque sensing diferencijal nije nužno Torsen i Jeep tu ima iskustva još od Willysa, a kao modernog sljednika Willysa većina uzima Wranglera koji je htjeo ti ti priznati ili ne mnogima vrhunac ponude off road vozila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pa taj Stilo je za jedan FIAT bio gabor. A što se tiče plastike pa u nekim pogledima je to bilo gore od Brava/Brave. Doduše to je doba FIAT-ove bezglave štednje pa milijun problema sa elektronikom i slično.

 

Ne bih se slozio sa ovim.Stilo je u osnovnoj verziji dolazio sa mnogo vise opreme nego konkurencija u to vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se slozio sa ovim.Stilo je u osnovnoj verziji dolazio sa mnogo vise opreme nego konkurencija u to vreme.

 

Pa rekao sam da je štednja bila bezglava. Pri tome mislim da su štedili na pogrešnim stvarima i onda na koncu ima ta plastika kakva je bila.

Zato će sada sa 500X trebati vremena da se mišljenje o FIAT-ovoj plastici digne. Čak i da danas ima recenzenata koji će mirne duše reći neugledna je i nije dobra kao u Nijemaca iako to za one bolje verzije zasigurno nije istina. Naravno, najviše će ih popljuvati njemačke recenzije koja su najčešće plitke i usmjerene pisanju o njemačkoj tehničkoj nadmoći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa taj Stilo je za jedan FIAT bio gabor. A što se tiče plastike pa u nekim pogledima je to bilo gore od Brava/Brave. Doduše to je doba FIAT-ove bezglave štednje pa milijun problema sa elektronikom i slično. Tako da je jedan novi Bravo kasnije prije izlaska na tržište već bio na lošem glasu mada je u boljim izvedbama recimo imao jako dobru plastiku.

 

ne znam u kakvim si ti stilcima sedeo, ali moj je odlican unutra. ne vidim sta fali plastici. Nije bentley, dabome, ali unutra odlican. Moj sa belim enterijerom je pun pogodak fiata

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Nije samo unutrašnjost, nego onaj drugi ima i DSG automatski menjač sa 9 brzina (konkurencija to nema u tom segmentu, ni oni modeli sa znakom BMW ili Audi)...

 

To nije DCT nego klasičan HD automatik, finije i gospodskije rješenje. :)

 

500X (u određenim verzijama) ima DDCT (Dual Dry Clutch Transmission). To je onaj sa 6 brzina, ima ga i kod City verzija.

 

 

Onaj sa 9 brzina je, koliko znam rezervisan samo za Off Road verziju sa pogonom na svim točkovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

500X (u određenim verzijama) ima DDCT (Dual Dry Clutch Transmission). To je onaj sa 6 brzina, ima ga i kod City verzija.

Onaj sa 9 brzina je, koliko znam rezervisan samo za Off Road verziju sa pogonom na svim točkovima.

Ma znam ja što ima. Nego napisao si da je DSG(ja pak volim naziv DCT jer je engleski univerzalniji) sa 9 brzina.

Kvaka zašto je AWD sa HD automatikom je to da nisu htjeli riskirati probleme kao sa Cherokeeom gdje su sami pisali softver. Uzeli su AWD sustav proizvođača kojeg je ZF odobrio i gdje je sam ZF pisao softver za svoj mjenjać gdje je delikatna stvar sinkronizacija rada mjenjača i AWD sistema. Očito da su na greškama sa Cherokeem nešto naučili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dizajniran je i taj C635 za AWD ali pitanje je kako bi programski riješili za ovakav AWD. Plus Ameri toliko ne vole DCT, rađe će pravi HD automatik. Mene više svrbi zašto u nas nema C725 DCT-a, a u Kini ga ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juče sam bio u fiatovom salonu i mogao sam da vidim 500L i 500X jednog pored drugog. Veličina je vrlo slična, jeste X atraktivniji i spolja i unutra (plus bolja ponuda motora, AWD ...) ali iskreno, ipak je prevelika razlika u ceni. U svakom slučaju želim mu uspeh na tržištu jer mi ovde u većini slučajeva "kupujemo na kilo", što više lima za što manje para. Video sam i jeep renegade, bio mi je ružnjikav na slikama ali uživo je vrlo simpatičan. Jedan drugom će da otimaju kupce (bar u evropi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

FCA izvjestila da je u EU28+EFTA 500X u 3. mjesecu prodan u preko 5000 primjeraka. Kako je u Italiji u istom razdoblju prodan u 2149 primjeraka to daje odličnu brojku da ih je preko 57% prodano van Italije.

Edited by N.N.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N.N. pozeljno je da svaki put kad navedes neki podatak ostavis link ka izvoru,kako bi i ostali mogli detaljnije da se informisu :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

500X je svakako novi hit model iz FCA, bez obzira na cijenu. Slicno prolazi i Renegade i Jeep je vec sada drugi najprodavaniji brend FCA u Evropi za period januar - mart 2015.

 

cxcv912.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...