Jump to content
FAS Goran
Mihailovic

Italija

Recommended Posts

Dakle, evo samo u nekoliko reči.

Putovao sam ovog leta u Italiju. Tek toliko da se Lanća priseti kuće :)

 

Putovanje je ovako teklo:

1. Beograd, Zagreb, Rijeka, preko Slovenije, Trst, Salzano.

Izabrao sam put kroz Sloveniju (Pasjak - Krvavi Potok) koji se ne plaća, jer mi jedna sedmodnevna vinjeta za slovenačke autoputeve ne bi bila dovoljna, a bilo mi glupo da kupujem vinjetu za mesec dana, tek zarad 30 km puta. Salzano je malo mesto u okolini Venecije, gde sam spavao tri noći, a odatle malo putovao po severnoj Italiji.

2. Salzano - Padova - Salzano

3. Salzano - Gardaland - Verona - Salzano

 

U Veneciju nisam išao kolima, već vozom. Em jeftinije, em živopisnije i lakše.

 

4. Salzano - Rim

 

Putovao sam još i od Rima do Ostije (na moru). Oko 30 km

 

U Rimu sam bio 5 dana. Po Rimu nisam vozio, već sam koristio javni prevoz. Na kraju sam se direktno vratio Rim - Beograd, istim putem preko Trsta, Rijeke i Zagreba.

 

Ukupno prešao nešto preko 3.100 km.

Putarina sam se naplaćao oho-ho ! Računajući SVE putarine u oba pravca (Srbija, Hrvatska, Italija) platio sam 180 € ukupno. Italija je posebno skupa. Na primer Rim - Venecija je 37,6 €

Goriva sam potrošio oko 190 litara, ukupno oko 300 €. Sve zajedno, putovanje me koštalo 480 € Dal' malo ili mnogo - procenite sami.

 

Za ovaj prvi post nisam nameravao da opisujem lepote Italije: Padove, Verone, Venecije, Rima - mislim da je to uglavnom svima poznato. Ali ako nekog ponešto interesuje, rado ću odgovoriti.

 

Ali evo da kažem koju o putevima

 

Ukupan auto-put kroz Hrvatsku: Batrovci, Zagreb, Rijeka - Slovenačka granica je na najvišem nivou. Kolovoz besprekoran. Putovanje kroz Gorski Kotar je posebno zanimljivo.

 

Kroz italiju (šta reći) - autoputevi su uglavnom sa po tri trake (+ zaustavna) ali ima i dosta deonica gde je autoput sa dve trake(+ zaustavna). Naplata putarine ide preko automata (kao kod nas za parking)

Desnom trakom voze kamioni, oko 100 km/h, srednjom voze automobili, oko 120 - 130 i levom, naravno automobili oko 140-150 km/h. Ograničenje, bar deklarativno, je 130 km/h s tim što je ponegde i manje. Opterećenost puteva je tolika, da bi ekstremno komplikovano bilo voziti preko 160 km/h. Zato niko to i ne radi. Nema ablandovanja, nema sirene, nema onog da ti se sivonja zalepi za branik i trubi jer je nameravao da vozi 200 na sat. Uglavnom se vozi korektno. Ja sam vozio srednjom trakom. Namestim tempomat na oko 120, udobno se zavalim u sedište - i uživam !

 

U Italiji je posebno živopisna deonica Bolonja - Firenca, jer to je deonica kojom se prelaze Apenini. Mnoštvo je tunela i vijadukta. Put Firenca - Rim je živopisan zarad silnih okolnih srednjevekovnih imanja  koji se mogu videti na uzvišenjima sa strane.

 

Imao sam međunarodnu vozačku i AMSS Klupsku kartu za pomoć na putu. Bogu hvala, ništa nije zatrebalo. Kao što ni putno osiguranje nije zatrebalo.

Sve vreme me je uredno služila iGo navigacija na Samsung Android telefonu. Posebno je bila neophodna za Padovu, Veronu i ostalo po severenoj Italiji.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega mozda smo se i mimoisli negde. :scooter:

Ja sam isao od 01.-08.08 u  guzve su bile  pogotovo taj deo Bolonja -Firenca

Ubaci neku sliku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo da se obidje  patria ;)

 

A nisam imao srca, zbog tebe, da napisem i dokumentujem da me je bas u tim lepim tunelima, koje je Mihailovic pomenuo,  izdao jedan mali Francuski lavic  106 :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te minijature i ne računam u lavove  :cat:

 

:D


Mihailoviću, što se ne javi da dolaziš u Rim, pa da svratiš do mene na ručak  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neverovatno, pa ja sam bio od 1.avg do 9.avg !

Evo i slika

Plaćanje putarine image.jpg

 

 

Rim, Piazza Venecia image.jpg

 

 

Put Rim - Ostia image.jpg

 

 

Crkva Svetog Petra image.jpg

 

 

Put Trst - Venecija image.jpg

 

 

Verona image.jpg

 

 

Verona image.jpg

 

Nešto neće da uploaduje još slika, pokušaću sutra

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajne fotke! Ako Bog da sledeca fićkova destinacija bice Italija. Da vidi nacionale kako žive rođaci sa zapada. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si se javio pre puta mogao sam ti dati savete za ustedu. Trebao si za Rim ici putem od Mestre-a preko Ravene i Cesene, to je autovia. Autovia je put koji ima sve isto kao auto-put osim zaustavne trake i ne placa se. Ima ih dosta po Italiji a jos vise u Spaniji. Tim putem u Apeninima ima stosta da se vidi narocito ako imas vremena pa malo sidjes sa autovie u neko seoce. Drugi put najavi putovanje pa cu malo opsirnije  ;)

Ah, da, zaboravio sam da kazem da nisi morao ni putarinu da platis ali to moze u PP.  :smoke:

Edited by sindrom

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu, znao sam za autovie. Čit'o na internetu i informisao se. Ali, delovalo mi je komplikovanije i nešto malo teže za snalaženje. Vodio sam se i logikom, da bi ipak putovanje duže trajalo. (Možda i grešim). Kad se plaća putarina, malo po malo  ne deluje da je bog zna koliko skupo. Tek kasnije kad sam sve sabrao - "oduzeo sam se". :)

 

Oko neplaćanja putarine: jel misliš na prolazak kroz one kapije sa elektronskim čitačima ? Svejedno, nisam ja taj tip. Ja bi stalno mislio da li će možda da me načeka negde neka policijska patrola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, ne mozes da prodjes kroz te kapije jer ih iskljucivo otvara "telepass" ili kako kazes elektronski citac, vec ima fora sa odlozenim placanjem a to naravno nikada ne platis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad sam ima produzeni vikend do Italije,tacnije u regiju Toscana,isao sam preko agencije sa busom,dva nocenja i 4 dana,jer do tamo,tacnije do Firence ima 1000km

Toscana je jedna od najlepsih regija i Italiji,poznata je po proizvodnji vina,al i po kulturnim i istorijskim znametnostima,najveci,al i glavni centar regije je Firenca,a tu su jos Siena,Pissa i Lucca od vecih gradova,prelepi gradovi i jos lepsa priroda,za svaku preporuku da se obidje Toscana

Hotel je bio smesten u banji Montecatini 50 km od firence,a eto prvi put sam bio u Italiji i na prvi pogled me odusevila prvo sa putevima,al i ljudima sto su svi opusteni,nema nervoze,jedino u Firenci ima vise turista nego Italijana

Siena me odusevila kako je lep grad,skoro sav u kamenu,pod zastitom UNESCO,kao i San Gimignano,mali gradic blizu Siene na brdu i sav od kamena naprevljen a cuvena su vina iz tog gradica sa 7000 stanovnika

Firenca je isto prelepa,pogotovu taj stari deo grada,gde se i nalazi Duomo,ogromna katedrala 3ca po velicini na svetu,al mnoogo je turista,pogotovu Japanaca

i kad smo dolazili svratili smo i u Bolonju na par sati,isto prelep grad,taj stari centralni deo,al sredjen skroz

evo nekoliko slika,al moja preporuka da se ode tamo i sve vidi uzivo,a da Musa koolko hoces,odusevio sam se kad sam video koliko ih je na ulicama,kao i 500l,dosta vise nego 500x, 500 i panda,mislim da ih je najvise po gradu

 

DSCF1998.JPGDSCF2005.JPG

DSCF2028.JPGDSCF2050.JPGDSCF2017.JPG

 

 

ovo je Siena,taj glavni trg gde se odrzava cuveni Palio ,trka konja i slika katedrale,a tu je i slika gde je bista,najstarija banka na svetu Monte del paschi

 

DSCF2070.JPGDSCF2071.JPG

DSCF2065.JPGWP_20161112_018.jpg

 

a ovo je mali grad San Gimignano,a tu je i jedna radnja koja pravi sladolede koji su od najboljih na svetu,vlasnik bio 2 puta svetski sampion u pravljenju sladoleda

 

WP_20161112_043.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam dosta slika,cuo sam dosta zanimljivih prica od vodica,zaista je vredelo otici tamo,agencija je oktopod,a cena aranzmana sto sam ja platio je 89 eura,a fakultative za Sienu i Firencu se placaju 30 i 25 eura,stim sto za Firencu nisam dao ni centa,a bio sam tamo ceo dan

 

WP_20161112_022.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlican putopis upotpunjen jos boljim slikama!!!

Italija je stvarno posebna, i sto se kulture, umetnosti i arhitekture tice, malo je zemalja koje mogu da joj pariraju...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa naravno da jesam 3.5 eura ,2 kugle,al kao nase 3,odlican je,a imaju jedno 30 vrsta sladoleda

eto vino nisam probao,al sam zato kupio 2 flase,jedno belo i jedno crno

slika djulije kad sam je prvi put ugledao,sjajno izgleda

 

WP_20161112_026.jpgWP_20161113_037.jpg

WP_20161113_040.jpgWP_20161113_034.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja odoh za Italiju kako sam planirao pa da napisem utiske dok su jos svezi.

 

Isao sam za Rimini sa spavanjem u Trstu. Totalna ruta duzine oko 1100km u jednom smeru i gotovo sve je bio autoput.

 

Put pre Hrvatske do Zagreba i onda Slovenija do Trsta i nakon toga autostrade.

 

Cene putarina su sledece:

Srbija oko 300din (cini mi se jer sam koristio ENC)

Hrvatska 20e

Slovenija 30e mesecna vinjeta

Italija 30e putarina u jednom smeru

 

Put je odlican sve vreme. Jedini losi deo puta koji sam video je bio izlet do San Marina gde smo isli nekim seoskim putem (bravo za Here).

 

Generalno ruta jeste duga, ali ni najmanne zahtevna tako da ko god razmislja o odlasku kolima na ovu stranu toplo preporucujem.

 

Voznja po ogranicenjima + 10km/h preko uz par izleta do 200km/h kada vidim da neko proleti pored mene (zanimljivo da kod mene cajger laze do 4km/h od gps-a) i prosecna potrosnja 5.4 za sad metodom cep-cep.

 

Leon se super pokazao. Nije sto je moj, ali auto koji me najmanje zamara za voznju od svih koje sam vozio u poslednje 3 godine :)

 

Evo i 2-3 slike tek onako

 

20180801_184044.jpg20180730_175141.jpg

20180801_125457.jpg20180801_200859.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam pogledao opet i druge slike na temi...lepa bre Italija. B):) Vrede svi ti kilometri do tamo i nazad. 

Daj @igor0511 još slika kad stigneš... :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@igor0511 s koje strane Riminija si smešten. Kad sam išao pre 5 godina bio sam u hotelu Toledo a mestom i plažama bio prezadovoljan.

Inače blizu ti je San Marino i Ravena pa ti preporučujem da i to posetiš, mene su oba mesta oduševila pogotovo pogled iz  San Marina na primorje i celu tu pokrajinu Emilija-Romanja.

 

Prošle godine pak bio u Lido di Jesolu i Veneciji i ponovo se oduševio tako da sa izborom Italije što se tiče letovanja nema greške.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...