Jump to content
FAS Goran
igor0511

Fiat Stilo JTD - zamena senzora radilice/rpm senzora

Recommended Posts

Ponoviću prvo simptome koje je kolega Vicent naveo

 

On 8/24/2014 at 12:05 AM, vicent said:

Ma može da keca na više načina. Zna, iz čista mira da se ugasi i odmah ga upališ,kao da ništa nije bilo (i ne ponavlja se par nedelja). Sledeći način (i najčešći) je da kad se ohladi,upališ i voziš dok se ne zagreje,pa opet ugasi. Treći način je ovaj tvoj. Nema pravila,a u pitanju je običan magnetni davač sa određenim otporom,koji šalje signal u ECU, o RPM-u radilice.

Najprostije poređenje je sa brzinomerom na biciklu i onom magnetiću na točku,koji prilikom okretanja daje signal i tako meri brzinu.

 

Kod mene je najnormalnije ugašen auto, pre toga nije davao znake da je loš senzor i sledeći dan nisam mogao da upalim. 
Prijavljena je greška P0335 koja ukazuje na loš rpm senzor, nije mogla da se obriše i nije bilo druge nego da odem po njega. 

E sad zamena. Ovo se odnosi na senzor koji je iz jednog dela, tj na koji je učvršćen kabl i ne može se skinuti.

Potrebno je skinuti prvo šuspleh, samo srednji je dovoljan.

Da ponovim upozorenje sa Fiat foruma, paziti oči da ne kapne ulje od nekud kada se skine šuspleh.

 

Nakon toga stati ispod drugog katalizatora(ili poslednjeg pre kraja auspuha ako je nekom lakše). Sa nejgove desne strane(odnosno ka suvozačevom sedištu) i nekih 15ak cm iznad se nalazi kraj senzora uvučen u motor i drži se na jednom Toraxu T40. Kome je lakše nalazi se ispod startera tačno. Najlakše je njega prvo skinuti jer se najlakše locira. Evo jedne skice koliko sam uspeo da slikam sa zemlje.

 

20140824-090759.jpg

 

Kada izvadite ovaj deo senzora treba otkačiti kablić na jednom mestu i izvući na još jednom držaču koji drže kabl da ne bi mrdao.  Kablić je savijen u obliku slova U tako da se samo lagano izvuče iz tog ležišta bez oštećenja. Ostaje još da se raskači senzor i to je na gotovo istom principu kao i raskačivanje map senzora. Samo pazite da ne otkinete kablove koji vise.

Evo celog senzora.

 

20140824-094802.jpg

 

Gornji deo slike je onaj koji se prvi vadi i vidi se samo ova glava pre nego što se odvrne.

Vraćanje novog je jednostavno. Meni je bilo lakše istim redom da idem, prvo zavrtanje šrafa pa onda kačenje. Nakon toga vratitie kablove kako su i išli i evenutalno prikačite još jednom vezicom.

Nakon ovoga se vraća šuspleh na mesto i rešen problem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Igore, polako ali sigurno ode ti nama u auto mehanicare :p jos samo da kupis galeto pa da pocnes i da cipujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo odradjeno  :clap:

 

Da ponovim upozorenje sa Fiat foruma, paziti oči da ne kapne ulje od nekud kada se skine šuspleh.

 

Jos da napomenes da je uz upotrebu Castrola potrebna povecana  paznja  :p:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala :)

Samo da stigne Galletto i možemo i da otvorimo BatajnicaTuning centar. Dok ne stignu valjci taman možemo da šaljemo ljude do Dunava da probaju kola  :laughing:

 

Što se Castrola tiče nije on, ali nažalost ima malo ulja tu jer popušta neki semering tako da je blago nauljena ta strana motora. Prvom prilikom ću to rešiti pošto se ne isplati skidati zupčasti dok ne budem radio veliki servis.

 

INače, stvarno ima klipova gde ljudi sa naočarima za Sunce skidaju senzore, prvo sam mislio da se glupiraju i posle shvatio u čemu je fora :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igor je bistriji, uplatio Uniqa životno osiguranje (ubila ga veća premija zbog Castrol-a) koja ima ugovor sa Svetim vidom.

Položaj senzora

 

cxcb108017.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je to Fiat forum upustvo. Mnogo je nešto čudno napisano, po njima se traže neki crveni kablovi koje ja ni nemam u kolima,a ovaj senzor se poslednji skida, a najlakše ga je locirati


Da znaš da sam razmišljao o osiguranju danas kada sam legao pod auto :) Ali izašao sam samo sa ogrebanim nosem jer mi je zazvonio telefon i ja okrenuo glavu da se javim  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par minuta posla iz kanala. 

Bitno da se to desilo kod kuće, zamisli glupost negde na putu gde nema ni AP i Kit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz kanala bi baš bilo lagano. A van kuće verovatno veliko lupanje po ušima. 
Bilo bi i ovde da nisam sam rešio. Šlep+ruke bi lagano bili 40e i još bih bio bez kola cele nedelje jer bih tek u subotu mogao kod majstora.

 

A što se kanala tiče imam već dugo plan da iskopam u garaži. Samo još ćaleta da ubedim da će nam koristiti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totalna je glupost imati garazu a nemati kanal, za svaku sitnicu znaci, mali servis se odradi na brzaka na kanalu, kad ti ne treba, poklopis ga daskama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato ja i hoću kanal. 3 mala servisa godišnje bih sigurno radio+poneka sitnica što je fina ušteda + volim da zavirujem ispod kola pa makar ništa i ne radio, a i lepše se osećam kada sam nešto popravim.

 

Samo još ćaleta da ubedim jer ima strah da će nam stalno biti zauzeta garaža ako iskopamo kanal, mada teško pošto sma ja jedini u porodici koji se nešto trudi da sredi sam oko kola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma može jeftino da se nađe stubna dizalica, bolje i jeftinije od kopanja kanala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da bi bilo jeftinije. Ja bih sam kopao tako da me samo materijal nešto malo  košta, tj beton i mreža, a  i nije to to staviti dizalicu u prostoriji visine 2.8m+ ne znam da li bi kod mene u garaži bilo mesta da se prođe pored kola i dizalice.

 

Meni se dopadaju oni navozi, ali opet mi nekako nestabilno deluju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može! Čim dođeš opet u BG zovi :)

Meni stvarno nije problem da ceo dan radim na kolima, čak mi je i zanimljivo,samo imam malo strah da nešto ne zeznam pa samo zbog toga neke stvari ne čačkam+nemam ni prave klocne,a kamoli kanal i dizalicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitno je samo da znas sta smes a sta ne smes da cackas. Kad to ustanovis posle je milina :)

A za pivo ces biti obavesten! Necu ovom matorom da pokvarim iznenadjenje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo javi par dana ranije i neće biti problem :)
Ja sve što čačkam gledam da ne oštetim, mada npr imam neki strah of maf-a pošto mi i majstor reče da crkavaju iz čista mira.

 

Inače, slučajno sam pogledao na aliexpress-u cene senzora za Stila. Maf je 20ak evra, map oko 10e i senzor radilice ispod 10e, samo što je čekanje 60ak dana, ali kome nije frka definitivno se isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par minuta posla iz kanala. 

Bitno da se to desilo kod kuće, zamisli glupost negde na putu gde nema ni AP i Kit.

Kao na primer meni, u sred Budve na na sred praznik, njihovi majstori ne rade ni kad treba a kamo li tada :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam menjao senzor radilice primetio sam ulje na njemu, sad posle par hiljada km vidim da na tom mestu vlazi mi ulje. Da li je otišao semering radilice ili? U pitanju je 1.9 jtd 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponovo da postavim isto pitanje, jedno vreme nije curelo i sada ponovo curi ulje na senzoru radilice kada se zagreje motor. Da li je otišao semenring na radilici (sa strane menjača) ili? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako curi na senzor znaci da tu curi, ne dihtuje lepo senzor i blok, ako curi izmedju kartera i menjaca onda je semering radilice do zamajca, ako curi sa druge strane onda je semering radilice do remenice, prosto :)

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas na senzoru radilice curi, ali nisam siguran da li tu uopšte treba da ima ulja

Edited by skydive11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...