Jump to content
FAS Goran
pantadv

Fiat 500L - krovni nosači

Recommended Posts

A je l' oslanjaš nosač, kao ovaj Italijan, ili ga oslanjaš na zadnji branilk?

Koliko bicikli si kačio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zalost, moji bajsevi nisu bas merodavni, jedan 9kg, drugi 7kg.
Uf, ubi me ako se secam tacno, mislim da sam naslanjao dole na branik.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj je dole na branik, kada stavim dva bajsa i zamrdam auto vidi se kako se spojler pomalo savija, uvija....nije za duze putovanje. bar se ne bi usudio.

A ovaj italijan mi se cini jos veci pritsak na spojler ima nego meni sto se na branik bar malo naslanja

On 1/17/2021 at 3:40 PM, polanski said:

umesto na spojler, zakačim na zadnji krovni nosač, a donji deo nosača, oslonim na zadnji branik

moze na nosac ako dobace tregeri..meni nisu puno dugacki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideja je da na zadnji nosač stavim dve PVC vezice (ima onih nekih širine 12mm, a dužine 750mm) i da gornje tregere nosača kačim na te vezice. To bi trebalo da može da dohvati i da može da radi. Nosač još uvek nemam, ali razmišaljam o 2 opcije nosača koji imaju oslanjanje na branik:

1. Menabo Main

2. Prtljažnik Za Bicikle 320 (iz velike sportske radnje)

 

Je l' imate nekih komentara, predloga? Da li ovo ima smisla i da li treba da obratim pažnju na nešto posebno?

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 minutes ago, polanski said:

Ideja je da na zadnji nosač stavim dve PVC vezice (ima onih nekih širine 12mm, a dužine 750mm) i da gornje tregere nosača kačim na te vezice. To bi trebalo da može da dohvati i da može da radi.

Ako sam dobro razumeo, vezice bi u stvari bile vezane sa jednog kraja za poprečne šine/podužne šine na krovu, a da se na drugi njihov deo okače gornji hvatači nosača ? (defakto su veza -podužne/poprečne šine - vezice - hvatači nosača) ? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je! Umesto da gornji tregeri idu na plastični spojler, išli bi na vezice koje bi bile zakačene za poprečni (zadnji) krovni nosač. To mi je ideja.

 

Čitao sam na nekom italijanskom forumu, da su ljudi to rešavali, tako što bi odšrafili (popustili) spojler, pa bi provukli treger između spojlera i gepeka, pa ga onda zakačili na lim. Gledao sam kod sebe na autu i nisam našao kako bih to izveo. Mislim da je moja ideja bolja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su morali da skinu tapacir ili plastiku gepeka da bi došli do spojlera (pretpostavljam da se spojler diže sa 5.tim vratima). 

U slučaju gore pomenutih vezica...meni je to prilično opasno. Mislim da hvatači kod nosača bicikala imaju koliko toliko oštrije ivice (neki imaju i gumirane, ali opet su tanke - videti oblik hvataljki) te da mogu da kroz vreme i trenje pokidaju vezice, posebno ako se natovari neki MTB. Sam nosač će to i podnositi jer nije opterećen ali ovako..... Imaj u vidu da ne vozimo po pistama....

Da li možda ivice hvatača obližiti..ne znam.

 

Drugo, ako je vezan za podužni nosač (znači ne direktno za podužne šine, već jednu poprečnu šinu) treba videti da li će ugao biti ok i da neće vezice ili sam deo nosača za bicikle (zatezač) praviti trenje na spojler, pa onda pozdravi farbu i lak na istom (ofc od trenja). 

 

Imaj u vidu da vezice imaju na sebi "plastičnu kočnicu, tj bloker" pa i on može da popusti usled cimatanja....meni je lično tako neko vešanje bez čvrstog oslonca (materijal) veoma upitno možda i opasno.

 

I drugi automobili imaju fabrički ugrađen spojler koji malo osciluje (ulegne) prilikom montaže bicikala, posebno na 5/3 ća vrata. Ako je nosač preporučen od proizvođača da (u ovom slučaju) 500L sa fabričkim spojlerom može nositi takav nosač a na njemu bicikle određene težine (limit po biikli / ukupno opterećenje) onda ne bi trebalo biti bilo kakvih problema, bilo da je Menabo, Saris, Thule ili drugi proizvođač u pitanju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čisto neki feedback da ostavim:

-Thule zvanično nema* nosač za 5ta vrata za 500L/500L living

* (iako ih ima na npr e-bay-u, više verujem sajtu proizvođača...jedino što može da bude problem je "nova" paleta proizvoda koju ne podržava)

Npr jedan od takvih koje podržava je model pod kodom " TH910XT"

Link je ovde Klik TH910XT.

-Menabo ima (slika u prilogu) samo za 500L living (500L "običan" nema u listi)

1468449027_500Lliving3-5.thumb.jpg.bcd6fb5ce00ae02de091f4fb71bda193.jpg

-Saris nema takođe

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U tome i jeste problem, što nijedan proizvođač nema nosač za peta vrata na Fiatu 500L, koji je zvanično kompatibilan. Na primer, ovaj Menabo Main je nekada bio kompatibilan, pa su to izmenili, baš zbog tog plastičnog spojlera koji se oštetio.

 

Svestan sam da je kopča na vezicama plastična i zato sam i napisao da bih stavio najšire koje sam pronašao u maloprodaji. Naravno, ne bih ih koristio više od par puta, menjao bih te vezice. Ne pada mi na pamet ništa bolje što bih mogao da stavim između krovnog nosača i tregera nosača za gepek vrata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

9 minutes ago, polanski said:

što nijedan proizvođač nema nosač za peta vrata na Fiatu 500L

Da se i ja ispravim. Thule ima jedino ako se podesi za USA tržište (čudno, jel da). Proveriti da li i koliko se razlikuje verzija za USA/EU tržište po pitanju zadnjeg dela 500L

Slika u prilogu

1024995183_Thule500L.thumb.jpg.d44a8619a1355fb2b19f9673fe628b11.jpg

 

I link prema vodiču za nosače bicikla sa odabirom auta: Thule

 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisao sam već distributeru za Thule u Srbiji i zvanično su mi odgovorili da za 500L-a može samo opcija "na krov", ili "na kuku". Meni ne odgovara ni jedna od ovih opcija, pa ću ići na ovu moju prilagođenu, na gepek vrata, uz pomoć krovnih nosača. Samo da nađem najbolje rešenje za vezu između krovnih nosača i tregera (nešto bolje od PVC vezica).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam gledao da izmedju spojlera i kuka za kacenje napravim neki U il V oblik celom duzinom spojlera kako bi pritisak rasporedio na vecu povrsinu...ali veoma malo mesta ima da bi se tako nesto uradilo a da ima efekta...za sada stavljam bajseve tako da vecina tezine ide na branik.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taman sam juče hteo da poručim Menabo Mistral i rekoh daj da izguglam 500L i nosače. Srećom naleteo sam na ovu temu, iako nisam dugo svraćao.

 

Da li je neko našao neko pametno rešenje, a da ne ide na krov ili kuku, a da ne košta kao još jedan bicikl? Da li možda onaj 320 radi ok posao, pošto mi je delovao da može skroz unutra gornji kaiš da ide, pa možda bar bude upotrebljiv. Dva bajsa, oko 15kg bi trebao da nosi, mada je bila ideja i za treći u nekom trenutku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/26/2023 at 11:02 PM, Salee said:

Da li je neko našao neko pametno rešenje, a da ne ide na krov ili kuku, a da ne košta kao još jedan bicikl?

Novi ti tako i koštaju, mene je Saris GranFondo 2 koštao za Brava ~30K. Vidi na KP, možda ima jeftinijih kod ljudi koji prodaju nosače.

On 2/26/2023 at 11:02 PM, Salee said:

Dva bajsa, oko 15kg bi trebao da nosi, mada je bila ideja i za treći u nekom trenutku.

TH911XT (910 je za 2 bajsa)

 

Lista podržanih vozila, među kojima i 500L

 

Thule compatibility list

 

Ovaj model može na 500L, ne na Living. Dodatno proveri koji dodaci trebaju, ako trebaju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, istina video sam da si ovo pisao par postova iznad. Nisam ga primetio na našim sajtovima. Gledao sam kako može da se kači i ne vidim razliku u odnosu na Menabo rešenja koje su kolege pominjale gde se proturi malo puniji adapter unutar vrata i ide na branik, kao što mi deluje da je i ovde rešenje. Thule košta dosta, da bih rizikovao da ne funkcioniše ili pravi problem. Voleo bih da čujem neko iskustvo iz prve ruke.

 

Menabo kaže da takvo rešenje može za 500L Living. U čemu je razlika ne znam, nisam nikad zagledao Living.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

duzina zadnjeg dela kod Livinga, moguce da je i opterecenje manje na gepeku usled toga.

 

mozda nije zgoreg pitati u ovlascenim prodajnim mestima fiata koji bi nosac za 5.ta vrata mogla biti kad bi se kupovala kod njih, kao da je deo dodatne opreme. ne garantujem da imaju tu informaciju, ali znam da pojedini proizvodjaci nude takvu mogucnost i onda vidis taj model kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Btw, menabo ima samo nosce za 500L Living, ne vidim opcije za obican 500L.

 

Za proveriti ovde:

Menabo

Screenshot_2023-03-04-18-37-06-419_com.android.chrome.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, to je ovo što sam pominjao, a i kolege sa nekim ranijim modelima Menaba. Sve sam već to pretresao. Znam da je Living duži, ali 5-ta vrata su mi delovala isto, mada nisam detaljno gledao. Kada sam video da može Living bio sam u fazonu verovatno je samo zastupljeniji, pa je pokriven, dok nisam našao neki veći dokument za sve Menabo nosače gde nema opcije za 500L, a Living stvarno ima.

 

Kod ovlašćenih krov ili kuka samo, nažalost. Očito spojler pravi muku.

Inače sad sam video da sam napisao da ispada 15kg za oba, a ne 15kg po biciklu.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...