Jump to content
FAS Goran
Dovla

Istanbul

Recommended Posts

svaka cast Ivana,ekstra slike,znaci sjajno si se proveo u Instanbulu,a ja sam imao zabranu ulaska u Tursku 5 godina,jos 2004te jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno je doziveti razlicitu kulturu, na licu mesta slusati o takvoj istoriji i videti kako dise grad sa oko 10 puta vise stanovnika od Beograda... Po meni vredi posetiti, svakako neobicno iskustvo. Pri tome nije toliko daleko za put autom, povoljan smestaj, sa gomilom sadrzaja i mesta za razgledanje, kao i odlicnom klopom :) .

Ostajem "duzan" jos za slike Topkapi palate koje sam ostavio da proberem za poseban post, posto ih imam prilicno. I to bi bilo to od mene, za ovaj putopis...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/14/2019 at 7:38 PM, silenci said:
svaka cast Ivana,ekstra slike,znaci sjajno si se proveo u Instanbulu,a ja sam imao zabranu ulaska u Tursku 5 godina,jos 2004te jos

Mora da si pljuvao Lineu
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam ni pola kao ti Mico.a kad sam bio nije ni bilo linee,samo albea,meni i dan danas lep Fiat.A viza bila mesec dana,mi ostali 34 dana,zbog toga trebali platiti kaznu 70 eura,sto smo odbili kolega i ja,a viza bila 10 dolara,pa nam u pasose lupili zabranu u tursku 5 godina

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, silenci said:

samo albea

Ima ih jos poneka prezivela na taksiju :) . Linee se jos voze, a uveliko ih smenjuje Aegea (Tipo), 99% u sedan varijanti (kacio sam i fotke ;)).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam posetio Istanbul 2015. i planiram opet. Tada sam uglavnom bio skoncentrisan na stari deo grada. Grad je fantastican, ljudi takodje, bas mi je ostao u lepom secanju ;)

 

Ova varijanta autom i nije tako strasna kao sto se cini. Vec mi se mota po glavi da odem na slican nacin do kraja godine.

Edited by Semi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad se vratih iz Istanbula pa da podelim jedan interesantan podatak
90% taksi vozila su Fiat Tipo (Aegea) i vozio sam se u jednom dosta dobro ocuvanom primerku gde ja samo taster sirene pokazivao znake umora a na satu je pisalo 791.856km kada sam usao
Kada taksi u Istanbulu predje toliku kilometrazu to je za svaki respekt
Recimo nisam primetio niti jedan auto manji od Punta a i njih je veoma malo sto mi je jako cudno za grad sa toliko uskih ulica i ogromnim guzvama i ogromnim problemom sa parkingom
Tipo i Doblo mislim da su zastupljeni u 50% voznog parka Istanbula

Ako zelite jos informacija radu cu podeliti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dizel 22 tl
Pivo 70-100 tl

Marlboro 27 tl
klopa 40-60 tl
gradski prevoz 8 tl
Putarina do Istanbula 32 tl
Kazna za neplacenu putarinu 271 tl
Parking dnevni 35-70 tl
Bosfor tura 60 tl
Simit 3,5 tl
Knipex kljesta 800 tl
Canon objektiv 3000 tl

 

Pesadjivanje kose i korekcija nosa za to ne znam cenu ali vidim da je to tamo veoma popularno


Sta te jos zanima?
 

Edited by clockwork_orange

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ai znao da sam celav i da imam veliki nos
Nista posebno, ide mi zena ove nedelje pa onako pitam

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, clockwork_orange said:

90% taksi vozila su Fiat Tipo (Aegea)
Recimo nisam primetio niti jedan auto manji od Punta a i njih je veoma malo sto mi je jako cudno za grad sa toliko uskih ulica i ogromnim guzvama i ogromnim problemom sa parkingom

I meni je interesantan taj njihov maltene "kult" voznje sedana :) . Uglavnom su to low-budget modeli sa "nakalemljenim" gepekom, koji stizu iz domacih pogona.

Kada sam zadnji put bio 2019., masovno se jos vozio onaj grdni Renault Symbol (Clio sa dodatim gepekom), kao i Megane sedan, koji su se takodje radili u Bursi (Oyak Renault, cini mi se). Od Fiata je bilo zivih, takodje grdnih, Albea i Linea (GP sa nakalemljenim gepekom). Isti takav projekat je bio i Aegea, odnosno Tipo, takodje jeftini sedan koji je originalno razvijan za tursko trziste i koji je posle samo bio prepakovan najjeftinije moguce kao HB i SW za Evropu. I u to vreme se ocigledno zahuktavao na ulicama, kao taksi i sluzbenjak, menjajuci zastarele Albee i Linee. Prosle godine sam video bukvalno poplavu belih Aegea 1.3 MultiJet sedana u Antaliji. Da, po Istanbulu je bilo dosta i Huyndai Elantri...

Naravno, to je low-budget segment i "raja", a na ulicama Istanbula se moze primetiti gomila skupocenih automobila. Pogotovo po ekskluzivnijim cetvrtima - Kadikoy, Besiktas, Beyoglu i sl.

4 hours ago, clockwork_orange said:

Dizel 22 tl
gradski prevoz 8 tl
Putarina do Istanbula 32 tl
Bosfor tura 60 tl

Jeste Lira devalvirala u odnosu na EUR (7 vs danasnjih 16 Lira za EUR, tj. 2.3 puta) - ali lepo i oni zidaju cene. Najbolje se vidi po ceni dizela i gradskog prevoza.

Evo poredjenja, Istanbul 2019., poredjao sam po tvojim stavkama da bi bilo malo preglednije:

On 5/7/2019 at 2:18 PM, Ivan said:

- Trenutna cena dizela je 6.4 Lire ili 113 din, cena benzina 7 Lira ili 124 din.

- Cena karte u gradskom prevozu je reda velicine nasih 44 din (2.5 Lire) i obuhvata koriscenje gomile i brodskih linija i metroa u kojima nema guzve. Tako da i u sopstvenoj reziji mogu da se naprave super obilasci i izleti za smesne pare, ako covek zna sta da gleda.

- za HGS za auto do Istanbula i nazad sam platio 60 Lira (u povratku sam, na istom mestu, na displeju video naplacenih 12 Lira).

- Krstarenje Bosforom od 2h je od 20 Lira (3 EUR) na obali, do 20 EUR ako vas nahvataju kod Hagia Sophie

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji ste vid smeštaja koristili u turskoj, pregledah temu, videh šta i kako za odlazak kolima, da je hrana povoljna, ali ništa niste pisali o ceni smeštaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Standardno sam zaduzen za put, a supruga se bakce sa smestajem jer prati. Secam se da je bila neka smesna cifra za nas cetvoro odraslih. Uz kod njih standardno cenkanje na licu mesta :D, 170 EUR, slagacu te @shuxx, za 5 ili 6 nocenja. Znaci, reci reda velicine 30 EUR, odlican dvosoban stan sa parking mestom. Odmah ispod egipatskog obeliska, lokacija je odlicna jer su za obilazak blizu i Hagia Sophia, Sultan Ahmetova (Plava) dzamija, Topkapi palata... Peske nije daleko ni cetvrt Eminonu odakle se hvata brodska veza za razlicite delove grada. Ukljucujuci i prelaz na Uskudar, tj. azijsku stranu. Brodicima se za cenu gradskog prevoza moze obici dobar deo grada, nema guzve, a ne placas dosta skuplja krstarenja.

Peske smo iz smestaja isli i do Galata kule i cuvenog Taksima. Za dalje lokacije, Besiktas, Ortakoy naravno metro ili prevoz. Guzve u saobracaju su strahovite, ali nisam odoleo ludoj voznji u gradu sa 9 puta vise stanovnika nego BG. Iznenadila me neverovatna tolerancija u odnosu na *** kod nas. A kada sam se vratio u BG, nedeljama sam imao utisak da se vozim po omanjoj varosici :D.

Kada pomenuh Topkapi palatu - tek sada vidim da nisam postavio slike kojih imam gomilu. Ispravicu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ste nasli prenociste, buking ili...

Sad bacih na brzak pogled na buking, za dvoje moze se naci od 7000din, za 5 dana.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preko AIRBNB smo nasli tj supruga je nasla ja se pitam samo oko duzine kreveta, stan se nalazi na 20m od Galata kule i tako je orjentisan da nema buke sto je veoma bitno posto grad zivi 24h kafici i restorani rade do 5h ujutru i sve je puno ljudi
Lokacijski je to dobra pozicija buduci da je glavna ulica jako blizu kao i metro stanica. Istanbul je jako brdovit tako da ce biti dosta planinarenja i ako niste u kondiciji onda dobro isplanirajte da vise prelazite gradskim saobracejem.

Gradski saobracaj i google mape funcionisu savrseno tako da bez problema moze da se stigne svuda. Mi volimo da sunjamo svuda tako da smo svasta obisli za 6 dana i presli smo samo peske 130km. Plava dzamija, Rumeli hisari i cisterna su trenutno u fazi renoviranja tako da ako planirate uskoro da idete ove lokacije slobodno preskocite. Hrane ima svuda, vode takodje, javnih wc-a na svakom cosku i svi su savrseno cisti ustvari ceo grad je neverovatno cist. Meni je najvise smetalo veliko prisustvo policije pod punom ratnom opremom naravno da treba da postoje ali su naoruzani kao da krecu u rat, nama koji smo preko 190cm  smetaju i stepenice koje su uske i veoma strme, niska vrata kao da je sve pravljeno za broj manje, ocekujte i filtriranje internet saobracaja recimo ovom forumu nisam mogao da pristupim iz Turske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kakva je situacija za kupovinu tel kartice, cenim da vredi imati njihovu. Za eventualne pozive, ili za internet, navigaciju...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitao sam samo informativno u vodafonu mislim da je 20gb oko 25e
Uplatio sam roming dodatak kod naseg provajdera 1gb i bilo nam je dovoljno za navigaciju novine drustvene mreze viber ..... wifi ima u smestaju i svakom restoranu pa sam slanje slika radio preko njihove mreze

Ako  vodimo i dete onda je i 20gb malo

 

Zaboravih da napomenem za Istanbul su neophodne udobne patike kaldrma je svuda za devojke stikle slobodno zaboravite kod kuce

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/26/2022 at 8:58 AM, clockwork_orange said:

ocekujte i filtriranje internet saobracaja recimo ovom forumu nisam mogao da pristupim iz Turske.

1 hour ago, zeljkoci said:

i ja nisam mogao da pristupim ovom forumu iz Turske

U Istanbulu sam bio na par dana, tako da sam bio zauzet obilascima... Ali koliko se secam, prosle godine sa mora iz Antalije, mogao sam da pristupim forumu samo preko svoje SIM kartice (neki je sluzbeni Biz paket sa prilicno neta u roamingu, pa me generalno net ne tangira kada sam napolju). Ali npr. nisam mogao preko WiFi iz hotela, dok se svemu ostalom preko istog najnormalnije pristupalo. Supruga je opet kupovala njihovu lokalnu karticu za net...

Secam se da sam se nesto nevezano za to kuckao sa Nesom, pa mu cisto pomenuo ovo oko WiFi pristupa iz Turske. Trazio mi je lokalne parametre, cacnuo je nesto u podesavanjima na forumu i iza toga sam imao pristup i preko WiFi. Ali je bilo definisano samo za tu mrezu, hotelsku.

Tako da nije bila u pitanju restrikcija sa njihove, nego sa nase strane ;), koliko se secam. 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj forum nije bio jedini kojem nisam mogao da pristupim, raznim stranicama nije bio dozvoljen pristup i to sa svih lokacija,smestaj, kafic, javna mreza (imaju besplatan wifi u metrou) dok recimo kroz data transfer nisam imao problema(roming dodatak)

Inteeresantna situacija mi se desila voleo bi da mi neko razjasni
Zena mi se izgubila te me je zvala da je nadjem a meni umesto za zvoni normalno telefon zvonio mi je whatsup sa nekim cudnim brojem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...