Jump to content
FAS Goran
Dovla

Video nadzor - montaža

Recommended Posts

Potreban mi je neko ko radi ovo ili nešto slično i ko može svojim predlogom da mi reši problem :) 

 

Naime, treba da postavim par kamera na kuću. Što se tiče podešavanja računara i samih kamera tu nemam problem. Problem je kod montaže. Potrebno je da se montiraju na zid koji ima 1-2cm fasadu + 15cm izolaciju + ~30cm debljinu zida, tj. ukupno 46-47cm debiljina. Takođe, na tom mestu gde se kamera montira ispod nje ulazi i jedan kabl direktno u kuću. 

 

E sad, moja ideja je sledeća - da provučem neku metalnu (alu ili tvrdu plastiku nebitno) cev(čicu) nekog malog fi... tipa 10-12mm kroz koju ću provući kabl. Naravno ta cevčica treba da bude dugačka koliko je zid debeo (46-47cm) i da na toj dužini zadržava pravac tj. da se ne krivi. 

 

Na krajevima sa unutrašnje i spoljašnje strane bih navrnuo na tu cevčicu neku pločicu ili neku maticu sa širom podloškom od par cm... sa unutrašnje strane zida da ta pločica pokrije eventualna oštećenja na zidu nastala od bušenja rupe, a sa spoljne strane pored te funkcije da se eventualno i kamera može navrnuti na nju ili kroz nju pa u fasadu... 

 

Dakle treba mi predlog ili savet - gde mogu kupti tako nešto, kako se to nešto zove ili da li postoji neko drugačije rešenje za ovo što je meni protrebno? :) 

 

Nadam se da onaj ko zna o čemu pišem može da razume šta mi treba :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

063/243-512

Suzović

 

Šta s njim? :D 

 

http://www.nebo.co.rs/IP-video-nadzor/Fiksne-IP-kamere

 

imaš wireless kamere i lako ih umrežiš.

 

Prvi problem je što su kamere već kupljene, a drugi (veći) problem je što i ove wireless kamere moraju dobiti napajanje. 

 

Radio sam dosta sa IP kamerama i taj "intelektualni" deo :D mi nije problem... mislim nije mi problem ni da se montira, ali bih voleo da bude onako kako sam ja zamislio :) 

 

@underground

Više sam želeo da može da se demontira naročito sa spoljne strane ne bih oštećivao fasadu tim montage-om, ali svakako hvala za ideju nisam je razmatrao do sada :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

063/243-512

Suzović

 

Šta s njim? :D

 

 

Pa kad budeš nešto zahebo, zovi ga da ti odradi to  :D

On se profi bavi video nadzorom već 20 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što rekoh nemam problem da to sve napravim da šljaka, čak sam radio na par kuća kompletno programiranje, umrežavanje, spoljni pristup itd... ovaj "kreativni" deo (montaža, majstorija :D )me mrzi a i nisam neki umetnik :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzmi vodovodnu pocinkovanu cev, nareži navoj sa obe strane i rešio si problem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što ste vi pedantni. Kakva cjevka kakvi bakrači. Čemu onda izolacija kabla. Unutra staviš neku manju razvodnu kutiju da prikrije eventualnu štetu i ćeraj dalje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elem, došlo je do toga da sam projektovao pločice u vektoru pa slao na vodeno sečenje. Jedna ispod kamere koja se šrafi na mestima predviđenim na kameri, a kroz sredinu onaj navoj "na metar" u cevi fi35 i s druge strane još jedna malo manja pločica koja ima funkciju "podloške" (kroz sredinu navoj i matica da vuku kameru spolja na unutra) i sve to unutra u kutiji 100x100, lepo sređeno, ofarbano i super izgleda :) 

 

Naravno, "tehnički" deo nije bio problem, rotirajuće snimanje, pristup spolja, zaštita od nestanka struje, crkavanja HDD-a itd... :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E drugari, meni je bas tehnicki deo problem... zvao me drugar da mu pomognem, nabavio je sve, postavio kamere, povezao na racunar, a sta sad treba, sto se softverskog dela tice? Ako bi neko mogao da mi pomogne, ali korak po korak, posto nikad ranije nisam imao dodira sa kamerama i video nadzorom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda je dobio neki softver uz kamere, koje su kamere u pitanju ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo - da li su IP kamere ili DVR? 

 

Drugo - podešavanje prosleđivanja portova (ovo se razlikuje u zavisnosti od prvog), a to je možda najpametnije videti negde na Youtube jer ima mnogo promenljivih (model kamera, model rutera itd). 

 

Često je najjednostavnije koristiti softver koji dolazi uz kamere, ali u poslednje vreme se pojavljuje se više kineskih kamera kojima softver nije baš sjajan (ili nije nikakav) i onda je malo ozbiljniji problem... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalirao sam sve sa tog cda, pokrenuo onaj program preko kojeg prati kamere, ekran podeli na 4 dela, ali nema slike. Kada sam isao da se konektujem, pitao me user i pasword, kao i ip adresu, e sad to ne znam, ciju ip adresu treba tamo upisati? Da li ip adresu kamere?


Dovla, nije dvr, ip kamere su. Sve je povezano na komp, samo ovaj softverski deo treba da se odradi jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo moraš da pristupiš svakoj kameri pojedinačno. U uputstvu bi trebalo da stoji koja im je default IP adresa (najčešće 192.168.1.1 ili 192.168.0.1) kao i koji je user u pass (najčešće je user - admin, a šifre nema). 

 

Kada pristupiš kameri podesiš joj neki IP adresu koju će koristiti na lokalu npr. 192.168.1.201, 192.168.1.202 itd. Zatim u istim tim podešavanjima podesiš port za prosleđivanje (HTTP, RTSP itd) na primer 8081 za prvu kamreu, 8082 za drugu itd.  

 

Onda odeš u ruter i rezervišeš adrese za kamere. Na primer, adresu 192.168.1.201 rezervišeš za prvu kameru, 202 za drugu itd. Onda u podešavanjima prosleđivanja portova podesiš portove koje si setovao u kamerama da bacaju na određenu kameru. Na primer, ako si 8081 upisao u prvu kameru i u njoj postavio port 8081 onda u ruteru stavljaš da 8081 prosleđuje na IP 192.168.1.201. I tako redom. 

 

Nadam se da nisam previše konfuzan, ali nekako ne mogu da budem precizniji jer se sve ovo mnogo razlikuje u zavosnosti od modela kamere i modela rutera... 

 

Kada sve to ispodešavaš na kamerama i u ruteru, onda povežeš kamere u ruter. U tom trenutku bi trebalo da možeš sa bilo kog kompa koji je u mreži da otvoriš kamere i to kucajući sledeću adresu u IE: 192.168.1.201:8081. Vrlo je važno da koristiš IE jer softver kod većine tih kamera nije u stanju da radi na drugom browseru. 

 

Takođe, u samom programu koji je došao uz kamere sad možeš upisati adrese koje si zadao kamerama tj. 192.168.1.201 a user i pass upisuješ taj koji je default ili ako si u podešavanjima promenio onda to što si promenio. 

 

 

Na kraju, ostaje ti podešavanje pristupa spolja. U principu potrebno je da u svakom trenutku imaš IP adresu rutera. Ako on ima fiksnu IP adresu tu gde su mu kamere onda super, samo skineš tu IP adresu, ukucaš http://xxx.xxx.xxx.xxx:8081 i ruter ga baca na kameru 1. Ako nema fiksnu IP adresu, onda se stvar malo komplikuje. Postoje sajtovi koji prate tvoju IP adresu, a tebi daju domen preko kog ti uvek možeš da pristupiš svojoj IP adresi koja god da je. Najviše se koristi DynDNS. To je toliko jak sajt da su prozvođači rutera počeli da ubacuju opciju za logovanje na taj sajt. Dakle, uđeš u u ruter i tražiš opciju DDNS ili Dynamic DNS i tu podesiš username i pass za taj sajt. Naravno, pre toga treba da se registruješ na DynDNS. Ja kada sam poslednji put gledao taj DynDNS je uveo plaćanje, ali možda nisam dobro pogledao.

 

U svakom slučaju to možeš istražiti malo po internetu, ne moraš ići na DynDNS možeš na bilo koji od tih sajtova koji se bave Dynamic DNS-om i koji ti se učini kao ok. Poenta je da oni tebi daju neki poddomen na primer http://delakroa.nešto.com i ti onda da bi pristupao kamerama kucaš u browser-i: http://delakroa.nešto.com:8081 za pristup kameri 1. 

 

Nadam se da ovo koristi... uz malo tutorijala na Youtube mislim da ćeš isterati ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Dovla, svaka ti cast, hvala na pojasnjenju, stvarno je sad jasnije kako sam ovo procitao. Fiksna je IP adresa, ali ne bi pristupao spolja, ni sa mobilnim ili slicno, nego samo da ima nadzor iznutra sa svog racunara.

E sad, jos nesto: kako ono da odem u ruter, mislim, mozda je glupo pitanje, ali stvarno nikad nisam radio ni sa mrezama... Da li ima neki program da skinem sa neta, malo sam pretrazivao, video da ima u ponudi, ali sta bi mi ti savetovao, neki program da skinem, pa da u njemu ima sva ta podesavanja?


Ono za povezivanje kamere preko ip adrese to mi je sad jasno, nego ovo za ruter jos. Izvini sto toliko smaram, ali voleo bih i da znam kako se to radi, mozda nekad sebi budem nesto slicno montirao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ruteru se pristupa direktno iz bilo kog browser-a. Treba samo videti koji je ruter tj. da li je Telekom, SBB ili koji već... često na ruteru piše koja mu je adresa, user i pass... ruteri su najčešće na 192.168.1.1 ili 192.168.0.1. Zato se kamere podešavaju odvojeno pre povezivanja na ruter jer se često poklapaju te default adrese i onda kad ih povežeš ne može da radi ni jedno ni drugo. :) Dakle, za pristup ruteru pogledaj na samom ruteru ili na papirima koje je dobio od provajdera kad je uzimao ruter ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li neko neki program za pristupanje kamerama preko ip adrese... Za android. Hvala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pepito995

Kao prvo, pozdrav i dobrodoslica na FLCS forum.

Posto preko registracione eMail adrese vidimo da je u pitanju "daibau.rs" domen (n***a@daibau.rs), identicno kao firma iz linka u 1. postu korisnika na forumu - pretpostavljamo da je u pitanju komercijalno oglasavanje. Koje po pravilima Foruma nije dozvoljeno na opstim temama (osim iznosenja konkretnih iskustava i kontakata clanova, iz sopstvene prakse):

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/37773-pravilnik-flcs-foruma/

 

Bilo koji vid reklamiranja bez prethodnog pozitivnog stava Administratora FLCS Foruma nije dozvoljen, i biće uklonjen.
Komercijalni oglasi nisu dozvoljeni.

Postavljanje oglasa u delu Foruma Prodaja/Kupovina od strane članova Foruma je slobodno, pod uslovom da nisu u pitanju komercijalni oglasi.
Eksploatacija Foruma samo radi postavljanja Oglasa je zabranjena.

 

Ako vec zelite besplatnu reklamu, mozete se obratiti administraciji foruma. Dobijate potpuno besplatno sopstvenu temu u odgovarajucem podforumu, koju sami vodite i administrirate, u kojoj mozete da predstavite svoju ponudu, komunicirate sa clanovima, itd...:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/135-članske-pogodnosti/

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/40-partneri-kluba/

 

Jedini uslov je da se za clanove foruma ili kluba obezbedi odredjeni popust za ponudu iz vaseg asortimana. Srdacan pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...