Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Fiat Novi Tipo / Novi Fiat C segmenta

Recommended Posts

Tipo treći najprodavaniji model prošli mjesec u Italiji. Točno 2169 komada. Za usporedbu Golfova je bilo 1625.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada vidim brojke za nove motore žao mi je što nisu bili na vrijeme spmreni za Tipo, i 1.3 atmo i 1.0 turbo. To je dobro za PR, u budućnosti koliko imam info sigurno dolazi 1.0 12v Turbo sa oko 120 KS.

1.3 8v za Brazil ima 106 KS i 145 Nm. Pa usporedite sa 1.4 16v kakav ide u Tipo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azdaja od 11 KS i 18 Nm vise, uz bregastu i 100 ccm manje :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za one koji znaju engleski evo tehničkog objašnjenja:

1.0 3-cylinder, 6 valves, SOHC with variable valve timing - Maximum power 77cv - Maximum torque 110 nm
1.3 4-cylinder, 8-valve, SOHC with variable valve timing - Maximum power 106cv - Maximum torque 147 nm
In certain operating conditions, such as low load on the accelerator and constant speed or when the driver is not requiring torque or power and the engine is only used to maintain a medium or moderate speeds, the engine runs almost Cycle Miller: the Electronic System control, via the variator, delays the distribution up to 40 degrees for recirculating part of exhaust gases to reduce the pollutant emissions and reduce the consumption of almost 7%.
The engine shaft center is off-center with respect to the center of the cylinders to improve the torque and reduce the friction of the piston on the cylinder walls during expansion.
The engine will have long connecting rods to limit the lateral forces and decrease friction and vibration, pistonsof an aluminum and graphite alloy and compression ratio of 13: 1
These engines will focus more on torque at low and medium revs and less on specific power.

The turbo versions will have 4 valves per cylinder and initially powers should get to 120 hp for the 1.0 and 160 hp for the 1.3.

GSE engine is the result of the integrated work between the Italian and Brazilian engineering department, and as you know, will be built in the two countries, according to the market-specific configurations.



Znači nije uopće poanta koliko snage razvija nego moment, koliki i gdje. I naravno snaga i moment se kod nas može razlikovati u EU jer npr. mapa može biti takva da će se tražiti još niža potrošnja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod ovakvih motorcica, o kakvom-takvom momentu jedino moze da se prica kod turbaka.

Licno nisam odusevljen ovim generalnim trendom downsize-a motora, trocilindasima i sl., ali svakako ovi podaci i novi turbo motori interesantno deluju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam baš svašta od tih malih motorčiča vozio i nije mi baš to to.

Nažalost ne može turbina u potpunosti da nadoknadi kubikažu i to se pogotovu oseti na niskim obrtajima.

 

Trebalo bi da probam uskoro Giuliettu 1.4 170ks. Baš me zanima kako se taj motor snalazi pošto VW i Opel braća iste kubikaže nisu na mene ostavili prejak utisak.

Iako imaju isto ili više konja od 2.0 mjet/ cdti motora išli su daleko tromije sa dosta većom potrošnjom.

 

O čuvenom 1.0 Fordovom mikseru ne bih ni da trošim reči :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, Ivan said:

Kod ovakvih motorcica, o kakvom-takvom momentu jedino moze da se prica kod turbaka.

Licno nisam odusevljen ovim generalnim trendom downsize-a motora, trocilindasima i sl., ali svakako ovi podaci i novi turbo motori interesantno deluju.

Pitanje je gdje je moment, kakva je krivulja istog... Naravno da neće kao dizel. No čisto po brojkama, naravno ako EU verzija bude imala iste, ovo je povećanje momenta od preko 13%, a snage od preko 11%. No kao što sam rekao još bitnije je što će zbog 2v po cilindru sve to biti na kud i kamo nižim okretajima. I onda ide onaj dio da bi trebao biti jeftin i jednostavan za održavanje. Sve ono što moderni dizeli, a sve češće i benzinci nisu.
Tehnički je ovo pravo malo čudo što su uspjeli sa 2v koncepcijom jer očito su dobili i snagu što je svim proizvođačima do sada bio problem.

A ono turbo benzin vs turbo dizel. Bitan je moment na kotačima, a kod turbo benzinaca je on češće veći nego li kod turbo dizela samo naravno trebaš ga i vrtiti više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodana 722 Tipa zadnji mjesec u Njemačkoj, a da još nije stigao karavan. Je li se meni čini ili postoji nada da bi Tipo mogao ići redovno u preko 1000 primjeraka mjesečno tamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neki dan gledam Tipa, sedan verziju, na nekom parkingu. Prvi put ga tako vidim među ostalim automobilima, i mogu reći da mi deluje mnogo ozbiljnije nego u prvi mah na fotografijama, i jednom što sam ga video prilikom transporta.

Do sada sam imao neko mišljenje da je Tipo automobil poprilično konzervativnog stava i neko ko igra na sigurnu kartu bez ikakvog radikalnijeg pristupa, ali kada se auto posmatra na ulici prosto mi je presmešno uopšte ga porediti sa Škodom Rapid i sličnima... Moj lični dojam je da je auto dosta ozbiljniji i od Oktavije. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je Oktavia nego C segment u sedan verziji? Upravo ono što je Tipo sedan.

Tipo, koliko god imao blag pristup u dizajnu za standarde jednog Italijana, mnogo efektnije izgleda od Škode. 

Kažem, smeštati Tipa i Rapida u isti koš je za mene potpuno neosnovano, jer kriterijum ne može samo da bude kapacitet prtljažnika, prostor u kabini i dimenzije... 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne govorim da je preko 90% Octavia 1.2 ili 1.6 TDI. To je Octavia realno govoreći ništa specijalno. U biti neki se tu pozivaju na kvalitetu plastike i slično. Octavia nema nikakvu specijalnu plastiku osim što stilski podsjeća na Golfa. Octavia nema niti neki napredan ovjes, ove osnovne su ala Tipa čak i lošije, veselje rek kreće sa 1.8 TSI (mislim da je 180 KS) i 2.0 TDI RS sa 184 KS. Koliko tih ima na cestama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima ih dosta, makar u NS, ovo su 2 RSa 220 sa sve ns 220 tablicama, a svaka recimo treca je 150ks sa multilinkom I biksenonima.

Ponavaljam sam fiat je nameno osakatio tipa, da li iz razloga da ne dodje do kanibalizacije prodaje alfe djulijete ili nesto drugo, ali da su stavili 1.4b 170, 2.0d 170, 1.8t sa 235 za abartha cela prica bi bila mnogo ozbiljnija I auto respektabilniji makar prodali samo 5% takvih.

 

zza4520.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njima su tri zlatne koke, Audi, Porsche i Kina. Isto kao što je FCA zlatna koka SAD i zašto FCA toliko ulaže u Alfu i Maserati i zašto će u Kini nakon GAC-a ići u drugi JV sada sa BAIC-om. Masovni brandovi u Europi su svi sa malom zaradom.

 

Da se vratim na Tipa. Očito su oni procijenili da puni razvoj i testiranje jačih motora, kao i nekih opcija u opremi, ne bi vratio ulaganja. Drugi dio je što očito nešto od toga čuvaju za moguće oživljavanje Lancie. Sada je plan prepakirati Tipo, napraviti ga sa više opcija i jačim motorima, te prodavati u SAD-u pod Chrysler značkom. Mjesto proizvodnje bi bio Meksiko. Meksiko nema carinu za automobile ako se uvoze u SAD, Brazil ili EU, strateški izvrstan položaj.

Tipo se za sada izvrsno prodaje. Jednostavno nema što ne uspiju prodati. Čak su u Njemačkoj nadmašili očekivanja. Sa dolaskom modernih motora će to ići i nabolje, pogotovo u zemljama sa velikim davanjima na CO2 što sada ubija benzince u Tipu. I atmosferski 1.3 8v FireFly, sa serijskim Start/Stop sustavom, kao i budući 1.0 12v, će dosta dobro odgovoriti na te probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam šta to znači da se izvrsno prodaje (i gde), ali ja za 8 dana boravka u inostranstvu nisam video NI JEDAN komad na ulici.

A pritom, video sam čak i Maserati Levante i Fiat 124

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...