Jump to content
FAS Goran
acikota

Fiat 500L 1.4 - čudan zvuk iz motora

Recommended Posts

Iskreno-nikako da ih sretnemo i pitamo za epilog...Mada, cisto sumnjam da su ga u servisu sad u avgustu sredjivali (koliko znam-servis mora da dobije odobrenje od Fiata za bilo kakvu intervenciju na vozilu a jos uvek je kolektivni godisnji....ne znam,ispravite me ako gresim).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam vlasnik gore pomenutog auta. 

Pokusacu da vas uputim u istorijat ovog problema.

 

Od samog pocetka cuo se ponekad cudan zvuk pri radu motora u leru. U prvih 3000 km sam stedeo motor, tako da nisam vozio preko 3000 obr/min. Posle duzeg puta od 1000 km u jednom danu, dolazi do promene zvuka motora na leru - kao na snimku - auto je tad bio oko 3 meseca star. O svemu prvo obavestavam FAS - pitam sta da radim posto se nalazim u Grckoj.  Posle dva dana dobijam odgovor da treba da pokusam da se vratim u Srbiju i obratim nekom od servisa. da lisu mi broj telefona sluzbe za pomoc na putu za svaki slucaj. Posle toga sam ja taj auto vozio po Grckoj - taj zvuk je i dalje bio prisutan ali u mnogo manjem intezitetu.

 

Kad sam se vratio u Suboticu zvuk motora je bio sasvim normalan, da bi se sutradan zvuk motora promenio (tad sam napravio onaj snimak).

Odlazim u ovlascen servis i tad pocinju prave muke. Ostavljam auto u servisu da bi posle 2 dana javili da oni nisu culi nista neobicno i da se javim kad se zvuk vrati. Pri preuzimanju auta motor je sasvim dobro radio na leru, nisam imao kud pa sam odlucio da se vratim kad se zvuk motora promeni. Naravno bio sam uporan, tako da su posle nekoliko odlazaka u servis priznali da je motor promenio zvuk, ali da to nije negativna karakteristika rada motora. Ja se sa tim nisam pomirio i zahtevao sam da se bolje ukljuce u moj slucaj.

Preuzeli su auto na 5 dana - posle toga dobijam izvestaj od servisa da su pregledali zategnutost PK i zupcastog kaisa i da nisu nasli nikakve nedostatke i da taj zvuk nije negativna karakteristika rada motora i da se sa tim slaze predstavnik Fiata koji je prisustvovao pregledu vozila. 

 

Polako vec gubim volju za isterivanjem pravde u pomenutom servisu i odlazim do servisa u Novom Sadu gde nisam nista slavnije prosao. Njihov odgovor je bio da to tako treba - doduse taj zvuk je bio dosta manjeg inteziteta. U medjuvremenu sam se ja obracao i Italijanjima ali su me oni uvek upucivali na FAS. Posle bezbroj mejlova upucenih FAS-u, pozivaju me da se javim u ovlascen servis na dodatnu dijagnostiku. Po dogovoru ostavljam auto u servisu. Istog dana me pozivaju i kazu da su problem resili.

 

Dolazim po auto, na pitanje sta su radili, kazu nesto oko zupcastog kaisa i da sad samo vozim jedno vreme, pa ako sve bude u redu poslat ce mi izvestaj. Kad sam upalio, primetio sam da je zvuk motora bolji, otvaram haubu i posto je vec bio mrak nisam nista neobicno mogao da primetim. Sutradan pri povratku sa posla zvuk se ponovo vratio, otvaram haubu i primecujem da su menjali gornji deo motora. Sutradan zovem servis i trazim koje su intervenzije vrsene na vozilu i saznajem da su zamenilu kuciste bregaste kao i dve bregaste osovine. Posto sam sumnjao da su ugradjeni delovi novi, a i posto se zvuk motora posle te intervencije nije promenio, trazio sam da mi vrate moje orginalne delove na cega sam dobio odgovor da su moji delovi u FAS-u.

 

Posle toga se obracam FAS-u - napominjem im da kuciste bregaste ne izgleda kao da je novo ili da je bar malo korisceno i da se zvuk motora nije promenio posle te intervencije.

Odgovor FAS-a je bio - to sto  se zvuk motora nije promenio posle zamene delova je samo dokaz da je motor ispravan i da je taj zvuk normalna karakteristika za taj tip motora. Delovi koji su ugradjeni su novi samo su na kratko testirani u FAS-u i kao takvi poslati na ugradnju. Trazio sam od FAS-a mi se dostavi pregled intervencija na vozilu sto su oni zajedno sa servisom i uradili.

 

Jedan od uslova, da bi dobio izvestaj, je bio da mojim potpisom prihvatim da je taj nacin defektaze tj. zamene gornjeg dela motora u redu, u suprotnom treba da potpisem da ce mi vratiti moje orginalne delove. Nisam hteo nista da potpisem. Preporucenim pismom sa povratnicom sam trazio da mi dostave izvestaj sta su sve radili na autu. Posle nekoliko dana sam dobio izvestaj. Uglavnom stav FAS-a je da je auto ispravan i ne zele da se dalje upustaju u taj problem. Taj zvuk se samo cuje na leru i menja intezitet, nekad slabije nekad jace, a nekad se potpuno izgubi. Kad naglo dodam i pustim gas i obrtaji se spuste ispod 1500 cuje se neki ''brubdavi'' zvuk sve dok se obrtaji ne zaustave na 1000. Kad je zvuk motora na leru normalan tog ''brundanja'' pri naglom opustanju gasa nema ili je u mnogo manjoj meri prisutan.

I pri najvecem intezitetu tog zvuka na leru motor mirno radi, kazaljka obrtaja ne varira. Kad dodam gas zvuk nestaje i ponovo se pojavljuje kad se obrtaju spuste na 1000.

 

Mozda sam malo previse detaljisao, ali sam pokusao sto preciznije da objasnim sta se desavalo u protekloh 6 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se isto tako cula remenica alternatora...stvarno se nikad ne bi upustio u kupovinu novog auta bas zbog toga sto uzmes novo auto i jos te prave budalom da to tako treba. Ti imas izvjestaj da su radili intervencije zbog takvog rada a posle intervencije kazu da je to normalno za taj motor...zasto su onda ista radili na njemu ako je to normalno za taj tip motora? Insistiraj ako ne priprijeti advokatom i ovom cinjenicom da nisu onda trebali nista da diraju ako je motor i sve pod haubom 100% ispravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zvuk se nije promenio posle zamene delova...  ono sto je zanimljivo je da zvuk nije metalne prirode 

Edited by darkosub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mog druga Paje koji takođe vozi 500L benzinca par puta sam cuo sličan zvuk, ali sam pomislio da tripujem i da mozda to tako treba. Bas ću mu reći da obrati paznju

Nekad se tako cuje kao da vozi dizelasa sa tri klipa

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo je zvuk motora dan pre zamene delova

 

 

ovo je zvuk oko deset dana posle zamene delova

 

 

pa procenite sami da li ima razlike

 

voleo bi da se Goran iz Zemuna izjasni da li je nailazio na ovakav zvuk motora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako god, zvuči užasno u oba slučaja!? Ne verujem da će daleko da dogura ovaj motor?! Šta češ dalje da preduzmeš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako sa snimka bih rekao da se ne čuje sa kiševa, ali tandrče nesnosno, za to se slažem.

Iskreno mislim da bi ti i valjalo sad da crkne nešto, bolje sad nego kada istekne garancija.

Preti advokatom, novinama i sličnim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni zvuci kao moji dizeli. Pogotovo sto vozim i sluzbenog Levaka, ni blizu ovome.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na moju sugestiju drug Paja otisao do majstor Pućka i on mu rekao da to sto mu se čuje su neki hidropodizači. Kačim popodne snimak, pa da uporedimo sa ovim gore snimcima

Share this post


Link to post
Share on other sites

i meni su mnogi govorili da je izvor tog zvuka los rad hidropodizaca, ali posle zamene istih zajedno sa bregastim osovinama zvuk se nije promenio..... 

E sad da li su oni stvarno zamenili te delove ja to ne mogu da znam... kuciste bregaste osovine je sigurno zamenjeno jer to se vidi.

inace FAS je sumnjao da je u pitanju aksijalni zazor bregaste pa su izvrsili zamenu istih... znaci, totalno pogresna dijagnostika....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste da vozim punta 1.2 ali to su slicni motori. Sitno kuckanje potice od dizni a to klepetanje se javlja samo kada je napolju minus, kad je auto hladan i ulje bude gusto,za nekih 30 sekundi nestane, verovatno uljna pumpa malo klepece dok ne razbije ulje. Mislim da nije prikladno za nov auto da tako lupa konstantno i da Fiat moze da uzme jedan auto i pocne redom da menja delove i uspece sigurno da otklone kvar i znace o cemu se radi a ne da nagadjaju razni "ovlasceni" serviseri, cast izuzecima. Verovatno posotji neka fabricka greska cim ima dosta vas sa tim problemom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...