Jump to content
FAS Goran
dachisss

Pozdrav s mora

Recommended Posts

Aj ovako, necu generalizovati ljude ali evo po meni, i sa moje tacke gledista, sta je prednost Grcke:

-Cistije je (plaza, voda, setaliste)

-Ljubazniji su (vuku te da sednes u kafanu, ako rucas dobijes desert gratis (kolac, lubenica, sladoled...), ako pogrese nesto ili dugo cekas odmah stize pice na racun kuce....)

-Guzve su manje (na plazi, na setalistu, u vodi, u saobracaju)

-Cene su manje vise iste u CG i GR, nesto skuplje, nesto jeftinije, na kraju saberes ~isto

-Put (iz Smedereva) je daleko daleko bolji, brze i opustenije se stize, bez problema sa kamionima, preticanjima i sl a razdaljina je ista.

- Druga kultura, proizvodi, hrana, pice, ukusi, mirisi, drugi jezik......

-Parkinga koliko hoces i NE placa se!

Ono sto je vec individualna stvar je da 10god u nazad ostavljam peskire i pola stvari na plazi (npr od 14 do 16h), ostavljam stvari po terasi, cak i u prizemlju, ne brinem o autu.....nikada nista nije falilo. Vetar kad oduva pa neko nadje i vrati ti.

Poslednji put kad smo dosli zateknemo tudji peskir, pao sa terase, a gosti otisli kuci. I jedan mali auto-igracku. Naravno to kulturno ostavimo u apartmanu kad smo izasli poslednji dan. Uvece pred polazak dolazim do auta u blizini apartmana, a na soferci peskir i autic :o

Od gazde dobijemo domace maslinovo ulje, klincu mom poklonio nekog medu, preporucio dobra mesta....iako je Grk pa se slabo razumemo.

Kad je bilo polufinale nema mesta u kaficu, konobar nas spazi, pravi mesta, dovlaci neki sto i stolice i smesta nas da gledamo. Prosle god smo rucali 3-4puta u istom restoranu, poslednji dan spomenem gazdi/konobaru/sefu sta li je, da idemo kuci, a on trci da nam da poklon. Sve su to sitnice, ali podsvesno ti naprave da se osecas bolje i vaznije. Posebno kad ides sa klincem pa mu na svakom cosku poklone lizalicu, igrackicu, neku glupost bilo kakvu.

Ono sto mene nije zanimalo na odmoru je provod tipa diskoteke, klubovi, izlasci....

 

 

E, svaka ti je na mestu. Po meni Grcka pre CG a i Bugarske(koja je sve skuplja , kako godine prolaze). Jedino nismo pomenuli radare , prvi ispred Cuprije na nadvoznjaku, crni punto i tronozac, drugi na 2-3 km ispred Naisa zeleni pezo 205 (tronozac), i na pumpi u Vranju (tronozac) ceka  one koji dolaze nizbrdo prema pumpi. U Makedoniji ih nisam video, kao ni u Grckoj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino sto nisam mogao da verujem, negde na auto putu, okolina Aleksinca ako se dobro secam, u rane jutarnje casove, jos po mraku, na auto putu dvojica na jednom skuteru. Izmedju iskljucenja pre njih i posle njih ima bar 20-30km.

Odakle idu i gde su posli-nemam pojma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam dobro zapamtio, ne idem bas cesto tamo (jednom god). Ovo sam napisao da znaju i drugi ako idu ka Grckoj :scooter:


Jedino sto nisam mogao da verujem, negde na auto putu, okolina Aleksinca ako se dobro secam, u rane jutarnje casove, jos po mraku, na auto putu dvojica na jednom skuteru. Izmedju iskljucenja pre njih i posle njih ima bar 20-30km.
Odakle idu i gde su posli-nemam pojma!

Da nisu izgledali ovako  :scooter::fun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toliko ode za aktivni ugalj, probiotike, antinal itd.

Jedino što sam provalio da u MNE pocnim go ciganče a ne izgorim. Valjda ona skrama ima dobar zaštitni faktor.


To sto si citirao Siktera sam i ja do sada vise puta pisao i na vise strana :) plus sto sam morao jos barem 60e da dam samo za papirologiju za auto, a sa tim parama bukvalno odem i vratim se sa mora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene su u MNE castili sa zuticom , doduse bilo je davno... ali se dobro secam. A  na terasi je bila voda u flasama od 2l poredjana. Pitam ja cemu sluzi ta voda (mislim da vole da zalivaju cvece) , a oni meni ``pa to ti je za tusiranje`` (posto vode nema po ceo dan u sezoni (Herceg Novi), tj. bilo je samo po sat vremena dnevno, pa ko ugrabi  :fish: . Doduse sve ovo nije bilo tako skoro. Mozda je sad drugacije...

Edited by statichawk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@debelizmaj

Ne znam sta te zanima, ali ako si isao u GR prethodih godina, cene se ne razlikuju od ostalih mesta. Mada ti ja bas i nisam neki sagovornik za to, jer niti gledam, niti pamtim cene. Znam samo da sam sipao najskuplji benzin u GR, cim sam sišao sa trajekta, sto se pokazalo kao greska, jer je na svakoj sledecoj bio jeftiniji

Share this post


Link to post
Share on other sites

@debelizmaj

Ne znam sta te zanima, ali ako si isao u GR prethodih godina, cene se ne razlikuju od ostalih mesta. Mada ti ja bas i nisam neki sagovornik za to, jer niti gledam, niti pamtim cene. Znam samo da sam sipao najskuplji benzin u GR, cim sam sišao sa trajekta, sto se pokazalo kao greska, jer je na svakoj sledecoj bio jeftiniji

Da dodam još neke zanimljivosti kojih se sećam vezano za Tasos. Pripazi se njihove fore sa flašom obične vode od 1l. Gde god da sedneš u restoranu ne pitaju te i donose ti hladnu flašu vode. Prvih 2-3 dana sam mislio da je to gratis jer ćeš kod njih da ručaš pa te to sleduje međutim kad ti daju račun vidiš da te to ipak košta 1.5 do 2 eura (u prodavnici je 40-ak centi). Tako da kad budeš išao i vidiš da nose vodu ako nisi žedan reci im da vrate jer su bezobrazni s tim načinom pljačkanja turista što je mene mnogo nerviralo. Ako hoćeš sam posle naručiš pivo, sok ili šta god hoćeš. Preporučujem selo Teologos (Theologos) na samom izlazu iz Potosa koje ima izvrsnu jagnjetinu.  Ukoliko voliš riblje specijalitete onda svrati u Skala Marion, ribarsko mesto nekih 15 - 20 km od Potosa ka Limenasu.

Od Potosa ka Alikiju imaš jedan prelep manastir Sv. Arhangel koji vredi posetiti zbog prelpog pogleda na otvoreno more i treći prsten kad je vedro. Jedino da znaš da kad izađeš iz Potosa nemaš pumpu do Potamie a to je dobrih 40 km.

 

E sad plaže. Aliki dobra, vredi je posetiti. Golden beach obavezno, jeste malo dalje i put je krivudav ali na mene je ona ostavila najjači utisak od svih. Paradise beach ne mogu da se setim da li sam na njoj bio. Makriamos nisam jer je ulaz na plažu bio preskup. Tripiti je lepa i blizu je od Potosa i Limenarie. Metalia i Pefkari su isto dobre.

 

Koliko se sećam cena giros ispod 2.5 eura nije ga bilo, kafa i pivo na plaži ispod 2.5 teško da ćeš naći. Možeš ići na krstarenje brodom, kreće se negde oko 9-10 ujutru  vraćaš se oko 17-18 i za to vreme  obilaziš najlepše plaže po ostrvu. U cenu krstarenje imaš doručak i ručak. Na jednoj od plaža ne mogu se setiti kojoj pauza za kupanje i odmaranje je oko 2 sata.  Ako ćeš da krstariš idi u Limenariu i traži jednog malog crnog Živka iz Bugarske, zna srpski  i sve će vam lepo objasniti za razliku od gazde Grka koji jedva zna koju reč na engleskom osim "Lanc tajm" i "Tenk ju veri mac" koje stalno ponavlja. :D

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigde nisam jeo lepšu jagnjetinu od te u Teologosu.

Kada sam ih video onako žute, iskvarcovane, nije mi bilo dobro. Medjutim, kada je jagnjetina stigla na sto sve predrasude o načinu pečenja su pale u vodu. :)

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sa vodom mi se nikada nije desilo jer u restoranu inace narucujem flasu vode sa 3 case za zenu i decu i toceno pivo za mene. Od ovih plaza koje si spomenuo a ja ih obisao najvise mi se svidela Tripiti, između ostalog zbog onog hotelskog restorana gde moze lepo da se ruca, a nije ni skupo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je bitno da su vasa iskustva dobra. Bojane, odgovorio si mi za cene bas kako mi je trebalo :-) da su u okviru proseka :-D

Jedva cekam da odem i odmorim se ko covek!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom na tvoj hobi verovatno si upucen da je Potos jedan od glavnih ronilackih centara na Tasosu. Svakodnevno su stizale brodovima grupe ljudi u gumenim odelima, tako da pripremis kintu za ronilacke ture. Ja sam iznajmljivao bajs, tako da sam dobar deo ostrva obisao na dva tocka. Između ostalog isao i u brdo do tog cuvenog Teologosa, mada nisam jeo jagnjetinu

Edited by bojan dim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I naravno najvaznije...
Giros EL GREKO u Potosu.
Predobar

 

EDIT

 

Da li na putu do Sitonije - Kasandre ima Shell pumpa?!

Edited by RSS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima pumpi ali da li je Shell ili ne ne mogu da se setim mada mislim da jeste bar jedna mala ispred Ormillia-e to je tačno u sredini mesnatog dela kopna između dva prstena jedno 7-8km pre Nikiti-ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigde nisam jeo lepšu jagnjetinu od te u Teologosu.

Kada sam ih video onako žute, iskvarcovane, nije mi bilo dobro. Medjutim, kada je jagnjetina stigla na sto sve predrasude o načinu pečenja su pale u vodu. :)

Mmmm, njam, njam, prosto se topi u ustima..nisam ni ja nikad jeo bolju jagnjetinu, a probao sam na puno mesta posle Teologosa..

Inace, tema postade kao benzinci vs dizeli - grcka vs crna gora :D

Ali i ovde je najvaznije ko ima koje prioritete, ili ukuse.. evo na pr za Tasos, Axic kaze da mu je Golden beach najbolja, meni je bzvz (talasi, kao okean)..

Sto se mene tice, meni Grcka savrseno odgovara zbog sirokih i polupustih plaza, cistog i toplog mora (Egejskog), nenametljivih konobara, odsustva policije...i vise volim da pojedem sendvice na plazi, i da obidjem za dan dve-tri plaze, nego da se kao u Turskoj kipam u hotelslom bazenu i krkam u restoranu ceo dan..ako neko hoce uvece da se sredi, da izlazi, toga u Grckoj nema..

Jedino sto je ukupna cena letovanja u Gr veca, zbog daljeg puta i skupljeg smestaja...a i hoces duze da ostanes jer je lepse :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahahahahaha, pogodi ga u sred srede, hahahahaha..... :gathering: :gathering: :gathering:

 

Jedinmo sto bih dodao je kada odes u Crnu Goru.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

47b1d957cc60922b0d4c9faeec44b351.jpg

Evo kako meni izgleda mapa i kuda da idem oko Soluna.

Nikad nisam poslusao. Isključivao sam se 2km pre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da se to ne zove "montenegro" već "adriatic" sindrom. Naplati i uzmi evro ili kunu đe možeš.  :thumbdown:

 

Izvinjavam se svima koji su na forumu a crnogorske i hrvatske su nacionalnosti.  :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i od mene pozdrav iz Bugarske. Za ovih 4 dana odusevljen.8c9b1397d7973fa4ecd3038ce141db52.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...