Jump to content
FAS Goran
abarth #

Kupovina prvenca / Šta gledati prilikom kupovine polovnjaka?

Recommended Posts

Ako cemo bas precizno automobil kada je nov ima vece sanse da nesto otkaze :)

 

To podleze raspodeli koja se zove Weibull-ova ili po srpski kada raspodela.

Verovatnoca otkaza je velika u startu kada tek kupite nova kola dok sve ne legne na mesto i kako starost vozila raste.

Recimo da je neki grubi hotspot izmedju 6 meseci i 5 godina starosti i 15- 100 000km, mada je sve to zavisno od X parametara.

 

 

SmartSelectImage_2018-01-08-10-25-15.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Milutin-NS said:

Drug uzeo novog Renegadea 1.6 mjet. Na 15000km dobio novo kvacilo. Stojanov krenuo nesto da ga levati - kao to ne spada pod garanciju...

 

Ja znam i za obrnutu pricu. Na VW grupaciji je menjac vrlo lagan i svaku nesavrsenost pri pomeranju osetis pod prstima. A ima ih u prvih 2-3000km dok se menjac razradi i sve legne na mesto.

Covek se ubedjivao sa ovlascenim par meseci da li menjac valja i na kraju ovlasceni, da bi ga otkacio, zameni menjac jer je auto bio u fabrickoj (a ne garanciji dilera) garanciji.

 

Nakon zamene covek nastavlja da zalbama da i novi menjac ne valja.

 

Posto nisu znali kako da rese problem ponude mu, nakon godinu dana, da mu vrate uplaceni novac za automobil umanjen za 2000e.

 

Tako da ima i jedne i druge strane price :)

 

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, igor0511 said:

Ako cemo bas precizno automobil kada je nov ima vece sanse da nesto otkaze :)

 

To podleze raspodeli koja se zove Weibull-ova ili po srpski kada raspodela.

Verovatnoca otkaza je velika u startu kada tek kupite nova kola dok sve ne legne na mesto i kako starost vozila raste.

Recimo da je neki grubi hotspot izmedju 6 meseci i 5 godina starosti i 15- 100 000km, mada je sve to zavisno od X parametara.

 

 

SmartSelectImage_2018-01-08-10-25-15.png

I po mom iskustvu je ovo istina ( na zastavi koju vozim, otišao je alternator, na prethodnoj škodi radilica) ali to sve potpada pod garanciju.

Kvarovi temeljno sanirani u ovlašćenom servisu, originalnim delovima - nikad više problem. Čak mislim da je i dobro da se ti skupi kvarovi izdešavaju u garanciji.

 

Ali realno, to sve nema veze sa pričom o "luksuznim polovnjacima od 2k evra,  sa turskom aromom i delovima" koju propagira opozicija...i priči "za polovnjaka je bitno što mlađe i proverenije, nebitna marka" koju ja savetujem. Ljudi zaboravljaju da kad se o polovnim kolima radi, više se ne gleda znak na haubi nego vlasnik ( kojeg na placu nema ).

 

Nemam ništa protiv polovnih vozila, i moja Z10 je kupljena polovna ( doduše 5 god stara) ali ne lažem ni sebe ni druge budalaštinama o "luksuzu".

Luksuz se ne kupuje na oglasima i otpadu ( pardon - auto placu) nego u salonu i debelo se plaća ( zato i jeste LUKSUZ).

 

Zašto ljudi imaju potrebu da tripuju ( neki i ne tripuju - nego su preprodavci) kako su za 2k e kupili "luksuzan auto" iako 10+ godina star , od sumnjivog preprodavca i nepoznatog vlasnika -  mislim da to prevazilazi forum ove automobilske tematike. Zar ne možete svoje ljubimce da volite i bez obmane i tripova? Svašta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve te neke priče su realni slučajevi koji se dešavaju. Samo je bitno ispravno razumeti šta se desilo. 

 

Naravno da kvačilo nije u garanciji na potrošenost, kao ni kočione pločice, ali jeste i treba da se prizna u garanciji na kvar/defekt/otkazivanje usled proizvodnog propusta.

 

 

Muka mi je bilo godinama od kupaca novih vozila koji su ubeđeni da garancija pokriva sve što se njima desi. Tako je bilo likova koji pogode krater na putu, iskrive felnu i pocepaju gumu pa dođu da u "fabričkoj garanciji" zamene točak. Isto tako sa novim autom (SUV, pa je mislio da je to svemoćno vozilo) zakači prikolicu od 3.5t, sprži lamelu pa dođe da reklamira i buni se što garancija to ne pokriva. 

 

Ali bilo je i onih koji su, iako svesni fabričke greške, dolazili i tražili da im se auto popravi, platili i otišli svojim putem pošto nisu hteli da čekaju ekspertizu i odgovor uvoznika ili proizvođača. 

 

Svega ima, samo treba lepo razumeti šta je šta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pošto je prošao božić, mogu da krenem. Zastavniče, leba ti, sedni makar u održavanu Lancia Lybra, provozaj je, i biće ti muka kad sedneš u tvog krnta.

Ne mora svaki polovan auto da bude krš, samo što ti to nećeš da priznaš. Imaš tih krntića, tj Z10 koji su za otpad, jer su pojedini vlasnici stoka. Sve im je skupo, ne daj bože da se na vreme rade servisi, jer su zaboga kupilo nov auto, i garancija sve pokriva. Evo moja koleginica nije radila mali servis 3 godine nakon isteka garancije, jer je niko nije zvao iz ovlašćenog servisa. Srećom pa je kolega pitao kada je zadnji put radila mali servis, ulje je bilo ispod minimuma. Auspuh se normalno servisira kada otpadne. Inače prešla je manje od 50000km za 10 godina.

 

 

Edited by neshaoct
rečnik

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minutes ago, Zastavnik10 said:

Zašto ljudi imaju potrebu da tripuju kako su za 2k e kupili "luksuzan auto" iako 10+ godina star, od sumnjivog preprodavca i nepoznatog vlasnika - mislim da to prevazilazi forum ove automobilske tematike. Zar ne možete svoje ljubimce da volite i bez obmane i tripova? Svašta

 

Suština je u definiciji termina "luksuzan" i raspravljate se potpuno uzaludno...

 

Niko ne kaže da je "auto od 2000eur" luksuzan, već svi ostali pričaju o klasama vozila, a ti pričaš samo o vrednosti vozila.

 

Pomešali ste babe i žabe i udri po raspravi...

Edited by PremieRacing

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, PremieRacing said:

 

Suština je u definiciji termina "luksuzan" i raspravljate se potpuno uzaludno...

I ja sam to rekao.

Ali kad sam spomenuo da "luksuz" i "polovno" ne idu u istoj rečenici, dobio sam neverovatnu priču o "lux limuzini plaćenoj 2000e" i četu follower-a koji se zalepiše na tu glupost kao muve na....

Da li  je lik preprodavac , to još nije ustanovljeno :) 

Jedino bi tako imalo kavog takvog smisla

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Zastavnik10 said:

Luksuz se ne kupuje na oglasima i otpadu ( pardon - auto placu) nego u salonu i debelo se plaća ( zato i jeste LUKSUZ).

Ko te to slagao? Gde se kupuju oldtajmeri? Gde se kupuju jangtajmeri? Ko te slagao da mora nešto debelo da se plati? I kakve sve to ima veze sa ovom temom?

Ti sve što nije Punto klasa brkaš sa luksuzom. Vreme je da konsultuješ literaturu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Car_classification

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daleko bilo, pu pu pu, pomeri se s mesta.

Da te pitam nešto, da imaš dobrog prijatelja koji drži poštenu automehaničarsku radnju (kao što nemaš) da li bi izabrao neki od tih automobila što smrde na turske zadnjice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde niko nikog ne razume...

U nekim stvarima se slažem sa Zastavnikom,u nekima mu je definicija prestroga....

Držim da svako ima svoj ukus....i svoje razloge šta kupuje.Ja nemam potrebu za lux vozilima,posedovao sam ih,ali mi sad punto završava posao.Za ono za šta ga ja koristim meni je lux!

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, Zastavnik10 said:

A što se literature tiče - eno ti u mom potpisu pa se edukuj

Mnogo si nadmen, ja ti lepo dajem definiciju luksuznog vozila, ti me šalješ na link ka srpskim muljatorima. Još jedno pitanje, da li sam popravljaš kola? Koliko se razumeš u popravke? Da li sam radiš mali servis, da li znaš da zameniš paknove na kočnicama? Da li znaš da zameniš antifriz?

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, neshtry said:

Ovde niko nikog ne razume...

U nekim stvarima se slažem sa Zastavnikom,u nekima mu je definicija prestroga....

Držim da svako ima svoj ukus....i svoje razloge šta kupuje.Ja nemam potrebu za lux vozilima,posedovao sam ih,ali mi sad punto završava posao.Za ono za šta ga ja koristim meni je lux! emoji56.png

Pa u tome je fora.

Meni moj Zunto odgovara, zadovoljan sam njim i zabole me ćoše da li po nečijoj definiciji ( pogotovo kad vidim kakvih sve filozofa ima)  spada u "limuzine" ili ne.

 

Ali neki izgleda ne mogu da budu zadovoljni svojom kupovinom dok ne ubede sve da su "kupili luxuz za 2k e" . Pa to vređa mozak hbt

Otprilike, to je u duhu ove fotke: 

 

ce64fd2a5c52eaa6ddebbda575fde9fb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, The Punisher said:

Daleko bilo, pu pu pu, pomeri se s mesta.

Da te pitam nešto, da imaš dobrog prijatelja koji drži poštenu automehaničarsku radnju (kao što nemaš) da li bi izabrao neki od tih automobila što smrde na turske zadnjice?

Jedini pošten mehaničar kojeg znam je Goran-Zemun, ali nismo prijatelji.

Da jesmo, i da mi ponudi auto i kaže da je dobar - uzeo bih. Ako smrdi na Turčina - zamenio bih sedište.

 

Ali nikad ne bih išao okolo i ubeđivao ljude da sam kupio "lux limuzinu za 2k evra" ( jer mogu da budem zadovoljan i bez toga) niti bih sve mehaničare/prodavce đuture proglasio za poštenjačine. 

Ti si možda dobro prošao, ali to nije ni luksuz nego tebi treba ta "etiketa" da bi imao osećaj da si "ubo"

Edited by Zastavnik10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj auto nije kupljen na placu nego je kupljen od vlasnika. Ja vozim auto klasu iznad tvog a po ceni jeftiniji od tvog i nigde nisam rekao da vozim luksuzno vozilo. Kao što nigde nisam rekao da sam nezadovoljan svojim autom, čak štaviše hvalim ga gde stignem da me za ove 4 godine koliko je kod mene oduševio.

 

Sad odgovori na ostala pitanja.

Edited by The Punisher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam pojma šta voziš ali shvatam da voziš polovnjaka.

Koje je klase bio kad je izašao iz fabrike - to je jedna stvar, a koje je klase nakon  šestocifrene kilometraže, X vlasnika i dvocifrenih godina - to je realnost ( koja se tebi ne sviđa).

 

Šta si još zapitkivao - nemam pojma ali vidim da je tebi mnoggo toga nejasno i da ti trebaju bajke. Probaj kod nekog drugara preprodavca..kao što stoji u mom potpisu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Zastavnik10 said:

Ali neki izgleda ne mogu da budu zadovoljni svojom kupovinom dok ne ubede sve da su "kupili luxuz za 2k e" . Pa to vređa mozak hbt

Otprilike, to je u duhu ove fotke: 

 

ce64fd2a5c52eaa6ddebbda575fde9fb.jpg

 

Ili dok ne ubede sve da su kupili brutalan NOV auto koji NOV kosta cak 9000e. Koji kad je proizveden vec je bio 15 godina konstrukcijski star model, zaostao odavno. I dodatno ojadjen i osakacen za nase trziste.

Koji ima najjadniji i najslabiji motor od ponudjenih pre 15 god. I koji ima svaki sraf nov i sve novo u kompletu za tako jadne pare.

Znaci malte ne najnizi segment trzista novih automobila, ALI TO NOVO JBT. Vlasnici novih limenki najglasniji kako je novo novo, a sto je limenka jbg nova je limenka, nova slabija manja tanja zaostalija ALI NAJBOLJA NOVA NOVA LJUDIIII.

 

Posebna sorta ljudi ima u tom segmentu kupaca najslabijih najjeftinijih novih automobila, prave mesije potrosackog drustva, oni su posebni novo je novo....

E da i sve moze za 20e da se popravi, ma to sklopvi bajo moj to sve najnovija tehnologija jer NOVO JE NOVO.

 

Kompleksi su cudo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...