Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Fiat 500L - lupkanje volana?

Recommended Posts

Jok... Moras da osetis, to su one najsitnije najfinije korekcije... Ne bih se slozio sa zmajem da mora da se cimne... Ovo je najbolji opis:
 

...Takodje sam primetio neki cudan otpor na volanu pri vecim brzinama. Idem autoputem od 90 do 120km/h,nije toliko bitno, i ukoliko hocu da pravim male korekcije volanom volan je nekako krut i pruza neki cudan otpor. Pridrzavam volan sa dva prsta i hocu bukvalno da ga mrdnem milimetar u recimo levo...volan pruza otpor i ne mogu to da uradim...probam malo vecom silom opet nece...i tako probam vecom i vecom silom dok na kraju ne popusti ali onda ga nisam pomerio milimetar nego santimetar posto dok dodjem do sile koja mi treba da bi pobedio taj otpor vise nemam osecaj da cimnem milimetar nego ode malo vise, ne znam koliko sam uspeo da budem jasan ali ne znam kako drugacije da opisem...vrlo neprirodan osecaj koji nije pre bio,a putovao sam bas dosta autoputem od kad sam kupio auto i 100% bih primetio da je tako bilo od pocetka. Naravno nikad nisam to primetio na bilo kom drugom auto koji sam vozio pre. Ne znam da li to ima veze sa ovim lupkanjem i da li je neko primetio nesto slicno.


Zvuci stravicno ali nije najstrasnije... Mnogo sam vecih problem imao sa kontrolom do vrha punog 500L-a i veoma jakim bocno-vise-ceonim vetrom i kisom na auto putu pri brzini od 120km/h u trenutku kada sam preticao kamion tu negde ispod nadzovnjaka... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da prijavim problem...

Juce sam se vracao u bg i na auto putu primetio opisani osecaj lepljenja. 

Na manjim brzinama ga nema ali je veliki problem na autoputu jer volan mora da se cimne, ode malo vise u stranu i onda vrati na zeljenu poziciju. Ruzan osecaj pri 120kmh.

 

Prvi put sam primetio ovo i moram da priznam da nije prijatno.

Dobrodošao u klub, sjedi udobno se smesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao da servo ne odreaguje odmah. Sinnerman, u pravu si, Dejac je najbolje opisao osecaj.

Nisu kolotrazi, seo sam iz firminog pasata u svoj auto i vozio istim autoputem. Nije paranoja.

Kako da opisem osecaj...pa kao da zapekne volan pa moras jace da ga zavrtis al ti posle pobegne previse u stranu. Ukljucivao pa iskljucivao city ali nista...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde javite šta ste uradili u servisu.

 

Nisam siguran da je to kvar. Pre bih rekao da je konstrukcioni zajeb koji je posledica ukrućivanja seva na višim brzinama, a koje je nesretno podešeno i koje se javlja na dosta čestim brzinama na auto putu kroz Beograd.

Ako mislimo na isti osećaj meni se po pravilu javlja kada od Autokomande idem ka Gazeli. Jako blaga krivina koja traži malu korekciju, a to nekako ne uspeva nego mora da se cimne malo jače. Ja tu pojavu vezujem za određenu brzinu kretanja. Nikad mi se nije javilo u vožnji van Beograda kada vozim brže. Pre neki dan išao do Vranja i nazad i ni jednom da osetim.

 

Možda bi pomoglo da utvrdimo na kojim brzinama se javlja taj osećaj tvrdog volana. Meni se čini da se javlja uvek na istoj brzini, negde oko 80km/h.

Edited by pavaobg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pavaobg ja sam taj osecaj imao prvo samo na otvorenom a kasnije i u gradu i to nonstop. Osecaj je kao da volan stegne neka guma i ne moze da se pokrene dok se ne primeni znatno jaca sila nego sto treba inace.A onda naravno kad se volan "otkaci" zbog jace sile auto vise skrene nego sto bih zeleo. Najveci strah mi je bio da mi ne blokira i da necu moci da ga okrenem, jer se situacija pogorsavala. Sva sreca pa su mi brzo resili problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od nedavno sam i ja primetio da mi je za te mikro korekcije potrebna malo veća snaga da bi volan pomerio iz "nulte tačke", jer na autoputu na pravcima obično vozim s jednom rukom, spuštenom u krilo, tako se manje umaram. Sada za te mikro korekcije moram da koristim obe ruke. Moja supruga ništa ne primećuje ali ona vozi školski sa obe ruke. Ako ni zbog čega drugog, zbog ovoga ću uzeti bar još jednu godinu produžetak garancije jer ne verujem da bi mi sada uvažili reklamaciju jer je ovo vrlo malo izraženo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cuj jednu godinu, 3 uzimam, ne pitam sta kosta....samo da posle nelupam glavu ja vec oni. A koliko mi je objasnjeno sa tom dodatnom garancijom je lakse ostvariti reklamaciju nego sa fabrickom, jer ako sam dobro razumeo prodavca koji mi je i komsija produzetak garancije ne pokriva FAS vec neka druga firma,koja je laksa za saradnju.

p.s. ja jos nemam taj osecaj lepnjenja, ali sam uradio ono sto je u startu opisano u pocetku ove teme, tj u leru pomera volan malo levo desno, i zaista se cuje neko lupkanje u osnovi volana, ne jako,ali se cuje.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sva sreca pa su mi brzo resili problem...

I u čemu je bio problem? Pitam čisto iz radoznalosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas zamenjen kompletan stub upravljača sa centralom,city servom,senzorom pozicije volana...Dobio od servisa sve crno na belo šta je zamenjeno.Za par dana će me kontaktirati da vide da li je i dalje sve u redu.Pokazali su mi i kompletan stub upravljača koji je zamenjen(moj stari).

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Pokazali su mi i kompletan stub upravljača koji je zamenjen(moj stari).

pa jel se vidi neko ostecenje ili sta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stub volana je jedan veliki slozen i zatvoren sklop. Stub koji je skinut spolja je bukvalno kao nov, nema ni prasine, ali posto je zatvoren nista se tu ne vidi.

Vozilo je u garanciji ali da nije evo koliko bi to kostalo u ovlastenom servisu.

 

20150227_125923.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto su ti stavili filter goriva na racun? To je neki njihov nacin da zaracunaju uslugu koju nemaju u spisku ili ...? Prosto mi je neverovatno da jedan takav sklop kao sto je servo i taj stub kosta skoro kao trecina-cetvrtina automobila.Znaci-u delovima da ga prodam,bila bih jos i u plusu :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...