Jump to content
FAS Goran
pavaobg

Fiat 500L - skidanje prednjeg branika

Recommended Posts

Ako nekom padne na pamet ideja da skida branik odmah da kažem nemojte to raditi. Ozbiljna je zajebancija.

Ja ga skinoh danas da bih došao do maglenki i na njih stavio folije.

 

Uglavnom za skidanje je potreban torx T25 i krstasti šrafciger.

 

Crveno na slici su torx-ovi s tim da se krajnjim prilazi kroz blatobran. Samo se kaže kad se zavuče glava.

Plavo su šrafovi. Postoje po dva u svakom blatobranu, a ostalim se prilazi odozdo. Četiri cenralna ulaze u plastične tiplove pa je pri demontaži potrebno izvući i tiplove. Nije ništa teško i samo se kaže kad se čovek zavuče pod auto.

 

Poslednja stvar je spoj branika i krila -obeleženo crnim. Tu je branik upasovan u krilo preko četiri žabice. Krene se od spolja i ide ka faru i lako se raskači.

 

Kad je sve napred urađeno branik je slobodan i moguće ga je odvojiti, al neće daleko.

Sada je potredno otkačiti instalaciju sa dugih farova i maglenki, što nije teško jer ima sasvim dovoljno mesta da ruka uđe.

 

E sad dolazimo do najveće gluposti. Instalacija za desnu maglenku (gledano iz perspektive vozača) je u istom snopu kao i instalacija leve i počinje kod leve, ali kabl ide branikom za koji je zakačena vezicama. Ja vezice nisam skidao jer sam imao dovoljno mesta da priđem maglenkama i bez toga.

 

Dakle potrebno je iseći par vezica i branik je slobodan.

 

eper1.jpg

 

Ako treba neko pojašnjenje pitajte.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zamena sijalica maglenki kad izgore da li mogu lako da se promeni bez nekog specijalnog skidanja i rasturanja branika? Pitam čisto znatiželje radi sory ako sam dosadan, sad sam na Stilu možda jednog dana vozim 500L, ne planiram marku da menjam samo model...:);)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje servisni otvori kroz blatobrane i fabrika kaže da može tuda. Otvorio sam sa suvozačke strane da vidim da li tuda mogu da skinem maglenku i isprečila mi se sirena.

Verovatno da može na slepo i uz gimnastiku. Sa vozačke strane mislim da ne bi trebalo da bude problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao meni boca za tečnost za stakla na Stila sto zna da se ispreči bilo sta da menjam od sijalica na suvozačevoj strani, osim dugog svetla.;) Hvala na informaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa epera. Skinuo mi Jovanča. Eno je u mojoj temi pa sam je iskoristio da obeležim pozicije jer je mnogo jasnije nego da sam kačio fotografije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nekom padne na pamet ideja da skida branik odmah da kažem nemojte to raditi. Ozbiljna je zajebancija.

:question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ono izgubio sam tri sata i izgrebao ruke gurajući ih kojekuda.

Al ko i uvek najteže je prvi put. Sada bih ga skinuo za pola sata.

U suštini nije teško kad znaš gde da juriš šrafove. Oni donji su mi oduzeli puno vremena da ih lociram.

Jbg trebalo je da bude duhovito, al očigledno nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, jbg, izvini, ja ne skapirah tako ;) .

Al ko i uvek najteže je prvi put. Sada bih ga skinuo za pola sata.

U suštini nije teško kad znaš gde da juriš šrafove.

Upravo tako. Maltene je fiksirano isto kao na Stilu (pretpostavljam da takodje ukljucuje i srafove suspleha na cumurasu). Prvi put sam gustirao na tenane, sad skidam opusteno za 15 min ako zatreba. Zato me i zacudila pocetna konstatacija ;) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 Sada bih ga skinuo za pola sata.

U suštini nije teško kad znaš gde da juriš šrafove. Oni donji su mi oduzeli puno vremena da ih lociram.

Jbg trebalo je da bude duhovito, al očigledno nije.

 

Daj cenovnik da te ljudi zovu za skidanje 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta će da mu fali? Kupio ja njega, a ne on mene. Mazim ga i pazim koliko je moguće, a ovo rasturanje su radili svima koji su naknadno ugrađivali maglenke. Nije ovo ništa strašno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...