Jump to content
FAS Goran
alexa72

Fiat Nuova Bravo - parking senzori

Recommended Posts

To mizerno ispade tuce delova Ce vidimo, ako bude update-a, bice ih kod mene na temi :)

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje ovako nesto ili skroz fensi ovako.

 

Zensko dok ne vidi ne staje, ma koliko god pistalo :) 

Mislim da je prva varijanta jeftinija od bilo koje petljancije sa parking sezorima, a realno nema greske

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njemu pored svih onih aftermarket drangulija u kabini samo fali jos neki (opet) aftermarket kabl ili ekran :D .

6 hours ago, andreja.micovic said:

Zensko dok ne vidi ne staje, ma koliko god pistalo :) 

Nisam neko ko ima apriori misljenje i predrasude - ali vec vise puta vidjam kako mlade dame, u "tesko" zaradjenim SUV-ovima sa sve obicnim ili 360 kamerama, razgrcu okolna vozila. Tako da jeste pomoc, ali opet nije obezbedjenje, jer je na kraju sve opet do vozaca... A ako nekome treba kamera da oceni prostor ispred, jbg onda :) .

Iako mi je to profesija - generalno sva ta elektronika i pomagala od ljudi polako ali sigurno prave zombije operisane od realnog zivota i elementarne motorike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se već zaleteo, može da ubaci i prskalice sa grejačima kao kod ovog mog...

Mislim da je ipak korisnija stvar.

Mada, dobri su i ovi senzori prednji/zadnji.

Desi se da me na uzdužnom parkingu lepo zatvore pa se u tim situacijama izvučem na zvižduk.

 

tt

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja prskalice sa grejacima, externo aditivirana zimska tecnost sa rakijom brljom. Sta mislis, kolko je deBeli naduvao kod pajkana

Obzirom na spustenost branika (ofc na sportacima i t-jetovima je i nize) a na cesto nenormalne ivicnjake (citaj nestandardno - izvaljene) i uzduzna parkiranja, bolje ikako da sprecim cukanje i struganje. Do sad nisam imao problem jer oprezno vozim, ali znam ko se nece osecati najsigurnijim u proceni prostora.

Pozadi je ok, iako je mali monitor na DVR, zadnja kamera lepo prikaze sta se desava kad zatreba ali nosonja je nosonja.

Sumnjam da cu da jurim fabricku centralu, bas zbog stvari sto je Ivan naveo, tako da aftermarket ce doci u razmatranje.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa funkcionalno najelegantnije, imas buzzer koji je sasvim dovoljan, nema kablova, ekrana... Mana je sto treba da probusis mesto za 4 sonde u braniku. A i najjeftinije, samo jos dokupis i nadjes mesto za neki diskretan prekidacic kojim ces paliti senzore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

 

Vala ce busenje i ugradnju da radi strucniji kadar od mene, a prekidacic cu mozda na neko nevidjeno mesto, jerbo da rasturam konzolu i pola auta zbog tastera kao na fabrikani, ne dolazi u obzir.

 

Samo da vidim ko to dobro radi dole u temama

 

 

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pivce/Coca, kupis potreban materijal, dvoriste i za jedan dan vikenda napi*anis da puca :) . Spojis lepo i korisno, solidni senzori 10-ak $ kod brace i jos sitno za dodatni materijal. Licno bih za napred uzeo senzore koji se pricvrscuju sa unutrasnje strane branika (jer se vidi samo kruzic i deluje diskretno i kao fabricki). A ne one koje najcesce prodaju kod nas i koji se umecu sa spoljne strane, jer strce bas ruzno.

Uz senzore ti vec dolazi busilica 22mm za sonde, u Kanibalu uzmes neki diskretan prekidacic (moze, a ne mora osigurac), dodatne kablove i udri ;) . Po meni jedina "slatka muka" (u zavisnosti od duzine kablova i mogucnosti) - gde postaviti centralu. Tj. da li sve sem sondi uvuci u kabinu ili samo prekidac i buzzer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

A na koje senyore mislis  - "senzore koji se pricvrscuju sa unutrasnje strane branika (jer se vidi samo kruzic i deluje diskretno i kao fabricki). "

Moze li neki link?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danko

Ma imas ih gomilu kod brace... Razlika je u tome sto se sonde pricvrscuju se sa unutrasnje strane, tako da su u ravni sa branikom i vidi se samo kruzic, maltene kao fabricki. Prednost im je i manji precnik rupe koja treba da se probusi. Obicno je to 16mm, umesto 22mm kod obicnih. Izgledaju ovako:

 

Digital-car-parking-sensor.thumb.jpg.42e3808d46272dab6de10a5c6c1f2999.jpg rBVaWF5GXpOAMUhXAAPYBcrU9fI649.thumb.jpg.be4511ed267215ad02887e88d274391e.jpg Ft0Kk.thumb.jpg.735c82d9691b853e1f7d9292d4a992dc.jpg

 

A oni najobicniji koje uglavnom prodaju kod nas po oglasima se umecu sa spoljne strane. Tako da se sa kilometar vidi da je aftermarket, strce van ravni branika, veci otvor rupe od 22mm... Tj. ovi:

 

car-parking-sensor-4x-sensors-distance-alarm.thumb.jpg.fa028b3e663df55d97c5a6ab4f2cc567.jpg

 

@ISV_01

Evo i prekidacic za prednje senzore za tebe, sa sve diodicom, braca sve imaju :lol::

 

s-l300.thumb.jpg.fa77bfae6b8f373e55fe110db4124b22.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovi najobicniji su sa precnikom rupe od 22 mm. Dok ovi sa unutrasnje strane obicno idu sa 16 mm, jedino da pravis neki "reducir", tj. prsten debljine 3mm, farbas...

U zadnje vreme izbacuju i jos manje, sa precnikom od 13 mm. Kucajte u pretragu "parking sensor 13mm". Da nemam senzore, ne bih razmisljao ni sekunde koje da odaberem. Cuce vrhunski, maltene fabrikana ako se ubode nijansa. Na slici ispod je i poredjenje sa ovim obicnim "pristicima" :) :

 

car-parking-sensor-8-sensors-13mm-22mm-4-front-4-rear-lcd-display-flat-sensors-assistance-reverse-backup-radar-monitor-system.thumb.jpg.5f4f5edf7eaabfd5a32db0b13959e1af.jpg

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko ugradjivao te senzore od 13mm koji idu sa unutrasnje strane branika. Zanima me kako to na kraju uzgleda, ali ne slika sa interneta-reklamna. Ne znam kako ce da izgleda ta ivica rupe nakon busenja - da li se auto lak malo osteti na ivici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,naime desava se sledeca stvar,auto ima fabricke parking senzore,koji nekad rade,a nekad ne..zanimljivo je to sto kad prestanu da rade parking senzori,prestaje da se cuje zvuk zmigavaca,i ne cuje se zvuk da nije vezan pojas,tj ne cuje se ni jedno zvucno upozorenje..nekad radi sve normalno,i posle 2 minuta prestane da radi,i ne radi narednih 15 dana,nekad radi mesec dana normalno,nema pravila..dali je neko imao slican problem,ne znam u cemu moze biti problem..?

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Goxy_93 said:

Pozdrav,naime desava se sledeca stvar,auto ima fabricke parking senzore,koji nekad rade,a nekad ne

Ne rade senzori ili ne radi zvucno upozorenje?

Jesu li parking senzori samo pozadi ili i napred i pozadi?

Poslednje pitam iz sledeceg razloga - ako su senzori samo pozadi, njihov buzzer je u instrument tabli E050 (i verovatno tu lezi problem):

 

198002415.thumb.png.7162589c9fac7693c739ea18fa8bc3b5.png 198002416.thumb.png.d822f2bc165f2954638d73b159928937.png

 

A ako auto ima prednje+zadnje parking senzore, postoje 2 odvojena buzzera. Logicno, da bi se znalo da li je signal za prednju ili zadnju stranu.

Buzzer za prednje senzore nalazi se kod levog A stuba, tj. BodyCompa. Vidi se odmah sa leve strane, cim se skine obloga za OBD port i osigurace, koja se drzi na 3 krstaka. Oznacen je sa P044A na semi.

Dok je buzzer za zadnje senzore po dijagonali, tj. u desnom C stubu, mora da se skine obloga da bi se doslo do njega (P044B):

 

198000267.thumb.png.a7f8ac840a314db2d7a4a964bc80a0ba.png 198000268.thumb.png.597b351a9b5c0afdef1cfbd4d5da13cb.png

 

@Goxy_93

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@IvanPretpostavljam da ne radi samo zvucno upozorenje,nista se ne cuje..Auto ima samo zadnje parking senzore ..Jel moguce zameniti samo buzzer,ili je on integrisan,pa mora druga tabla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...