Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Mercedes W123 - svemu dođe kraj

Recommended Posts

Proizvodio se 2.6 v6 ako se ne varam...

 

Serijski redni šastak M103.940 190 E 2.6 160-166 ks. A V8 su ubacivali tjuneri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Našao podatak oko 1.8 mil komada od 1982-1993. Respekt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvantitet, ne kvalitet :D

I te jace benzince sam vozio pa nista. Zamalo cak i kosvorta da kupim, pre nego Gsi-a kad sam imao :)

Mozda ti Buco znas onaj Davidovicev crni sto je imao nekada..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Našao podatak oko 1.8 mil komada od 1982-1993. Respekt.

stvarno cifra za respekt, malo li je :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod mene u kgu ih ima dosta, znam barem jos par ljudi koji voze te old school mecke. da je bilo boljih naravno da je bilo, ovo sve  o cemu  ovde pricamo je deo istorije automobilizma koji je nazalost jos uvek deo nase sadasnjosti zbog loseg standarda jelte 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MB W123 300 D 

a potrošnja u drugom delu ludilo

 

   



 
  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je taj Mercedes lenj ja nisam poverovao. Caletov drug, da ne duzim bila je neka proslava, nije imao ko da vrati kola, inace radi kao taksista, daju oni meni da ih odvezem kuci. Prvo smo odvezli caletovog druga a auto je ostao kod nas posto on zivi na Ibarskoj. Uglavnom u par preticanja ja gas do kraja ma jok, auto ne ide, pogeldam brzinu ono u III ja reko nema obrtaje vratim u II ma jok, auto ako da je od kamena. Vratim se u svoju traku, ne mogu bre kamion da preteknem uzbrdo. Reko daj da ovo vratim citavo, da ne trazi covek posle karike po putu. Ja ne znam kako se pretice sa ovim. Trebas da se prekstis 3 puta i da zamolis tog koga pretices da ukoci malo.

 

Posto smo zurili kuci jer je vec bilo kasno, a i meni se sapvalo, jedva sam dogurao do 120 sa njom, reko to joj je max. Imala je IV brzine, a bruji auto unutra ubija. Jedino sto mi se svidja je na prelazima, pliva kao ladja, glupo receno ali vec je neko spomenuo da je jako udobna, jeste, ali imam osecaj da sedim kao na slami :thumbdown::laughing:

Edited by CileBGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitaj ovo moje cudo od tastature :D

Ispravljeno :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad drugo ptianje kada smo to rešili :)

Kako možeš da očekuješ od 20+ godina starog automobila da ide kao današnji novi?

I nije uopšte poenta takvog automobila da kida kako ide, to je bila lađa i čak je lađa i za današnje standarde. Mislim da si totalno promašio poentu upotrebe automobila.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mora da je bila 200d. To nema dusu da se pokrene nikako. A dok 240 i 300d su isli. A moz da pojmis 230benzinac. Ako se ne varam 136ks je imala i uglavnom su kupei bili sa tim motorom :) moja 240d je u bilo kom trenutku isla koliko je pisalo i prelazilo cak malo. A u trecu po km satu najvise sam iso 115km/h a klipove sam ja mislim u du.e osetio.. motor je vristaooo samo tako... :) a potrosnja mi je isla od 8-12l jedno vreme je ed trosila 15l. Haos kao da sleper vozim a ne auto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njemu je bitno samo da tera pun gas, a kako ce da stane to nema veze ...

Koja god kola da uzmem tudja, stara, nova, brza, spora, ne zalecem se dok malo ne naviknem na auto :)

Pre neki dan sam vozio Scenica 1.6 ... ubacim ga u rikverc da ga okrenem, ubacim i prvu i mislim ugasio se, uopste se ne cuje auto :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

W123 je imao odlicne kocnice bar moj. Sva cetri diska i kocio je kao suntav.. ali kako je krivine peglao pa to je prosto bilo uzivanje, a kad sneg padne decije radosti sa zadnjom vucom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, nego imam druga koji ako mu taj Mercedes ide 120 on kaze da ide 240, ako mu trosi npr 10 on kaze 5...zivo me je interesovalo kako ide, mislim da bih skuterom usepo da preteknem taj kamion, noc, nigde nikog na putu, isprekidana linija, ogranicenje 50 onaj majstor ga przi 80, ja za njim i reko mogu da ga preteknem, prvo sam mu potopio gas jer je bio na 60 u IV vidim kao da se nista ne desava, vratim u III i opet pun gas i krece jedva, 60,65,69,72,74,76 prvo dok sam se ja priblizio njemu, pa je nekako stigao do 80 i reko ajde IV i prebacim se u levu traku ma jok, zakucala kazaljka na 80 ni da makne. Inace nigde nikog da spomenem jos jednom. DA je udobna jeste i to mnogo, pliva bukvalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet kazem da je to bio 200d a u trecoj na 60-70 ima najjacu snagu i vrti dobro do 100bez problema ali to je za 240 a za 300 pa tek da ne pricam... sve u svemu ladja u to vreme. Ipak je to "E" klasa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece ni moj, ali barem krene da ubrzava, kako tako, ali krene....uglavnom sta sam tada znao sa 18. god, vozio Golfa 1 i po nekad Uliza, ali posto mi je GOlf manje trosio njega sam kidao. Uredu je to za IV, ali i u III kao da ne znam, kao da mu je gas na 2cm stisnut, tako krece da ubrzava....uglavnom sam tad bio mlad, zeljan da probam tada svaki auto, tad sam se najvise i navozao. Jeste, bila je 200d. :)

Kocnice nisu bile tada potrebne, ne znam kako se zaustavlja sa onim ali znam da mu blokiraju sa 4 tocka, kopa asfalt.


Nisam tada ni znao koliko ima konja, tad sam prvi put seo u Mercedes, reko sada kad me povuce, jer sam jelte tako cuo iz prica a nisam imao prilike da se vozim do tada...posto kad smo isli na proslavu ovaj lik ga je vozio pp ogranicenjima (nije presao 60) i nisam nista mogao da izvjcem iz toga, cak ga ni ja nisam stiskao jer nisam imao potrebe, (ne secam se da li je tacno bilo 60 ili nesto vise) uglavnom sustigao sam neki kamion i samo cekao priliku da ga preteknem, da probam kako ide taj cuveni Mercedes, reko sad kad me ubaci u gepek od snage (nisam ni zao koji motor ima, a znao sam da je drugov 200d) puca adrrnalin, ja pun gas a on se usra, kao da mu nisi stisao gas...i onda ovo od gore... :D Edited by CileBGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedes W123 slavi 40 godina - Autoritet zauvek

 

mercedes w123 r001.jpg

 
Legendarni Mercedes serije W123 je ubedljivo najprodavaniji model štutgartske marke. Smatra se pionirom u više oblasti: imao je prvu karavan verziju u istoriji brenda, prvi turbo-dizel motor u Nemačkoj a bio je i drugi model sa opcionim vazdušnim jastukom. Poboljšanje bezbednosti, unapređeni komfor i olakšano servisiranje: ovo su bili ključni zadaci koje je Mercedes postavio svojim inženjerima davne 1968. godine. U to vreme je premijeru imala serija W 115/114, što je značilo početak rada na sledećem modelu koji će poneti fabričku oznaku W 123. Punih sedam godina je bilo potrebno konstruktorima da auto dobije svoj finalni izgled. U međuvremenu, mnogo je ideja stavljano na sto, od onih najradikalnijih, sa futurističkim elementima, pa sve do najklasičnijih. Do 1973. godine već se znalo dosta toga. Prvi prototipi su napravljeni 1974. i poslužili su i za kreš testove kroz koje su ispitivane programirane zone deformacija na karoseriji.
 

mercedes w123 r002.jpg

 
S obzirom da je Nemačka uvela obavezu vezivanja sigurnosnih pojaseva 1. januara 1976. godine, Mercedes je odmah počeo da radi i na konstruisanju vazdušnih jastuka, koji su se na W 123 instalirali tek od 1982. godine kao opcija. Zanimljivo je da je slogan vezan za početak serijske proizvodnje bio ''priprema do perfekcije''. Postavljena je takozvana ''pilot'' traka za sklapanje ''stodvadesettrojki'' koja je služila za obuku i treninge zaposlenih. Prvih 16 primeraka sklopljeno je u leto 1975. godine. Sve ove pripreme su se isplatile, s obzirom da je novi model toplo dočekan od strane javnosti, a cela godišnja proizvodnja za 1976. je unapred rasprodata. Lista čekanja je bila toliko duga, da su neki auto čekali i po tri godine a godinu dana stari polovnjaci su dostizali na tržištu i do pet hiljada maraka veću cenu u odnosu na cenu novih.


Upravo zbog svega toga, Mercedes je nastavio sa proizvodnjom ''štrih aht'' (na nemačkom Strich-Acht, odnosno “/8”) modela paralelno sa novim. Najviše su ga tražili taksisti i mnogo drugih bitnih kupaca srednje klase koji nisu želeli da čekaju na nov auto. Sa druge strane, nekima je značilo i to što je stari model bio 2.400 nemačkih maraka jeftiniji. U vreme kada se W 123 pojavila, bazni model 200 je koštao 18.870 DEM, dok je najjači 280 E imao cenu od 26.895 DEM.
 

mercedes w123 r003.jpg

 
Odmah nakon pojavljivanja, W 123 je bio više nego prepoznatljiv, zahvaljujući stilskim sličnostima sa tada aktuelnom S klasom i SL-om, a pre svega horizontalno orijentisanim farovima umesto dotadašnjih vertikalnih. Farovi su odmah postali znak raspoznavanja jeftinijih i skupljih verzija. Naime, okrigli elementi unutar pravougaonog fara su bili rezervisani sa sve modele osim top verzija 280 i 280 E. Njih su karakterisali četvrtasti elementi sve do 1982. godine, kada su u redizajnu sve verzije dobile izgled skupljih modela.
 

mercedes w123 r004.jpg

 
Iako je ''stodvadesettrojka'' bila potpuno nov auto, dosta toga je preuzeto sa ''štrih aht'' modela, odnosno serije W 114/115, pa i od veće S klase serije W 116. Od ''štrih ahta'' su preuzeti motori, izuzev 2.5 šestocilindričnog motora za model 250 koji je bio potpuno nov. Prednje ogibljenje je pozajmljeno sa S klase, uključujući dupla trougaona ramena. U prvoj godini proizvodnje je bilo ukupno devet motora. Najslabiji benzinac 200 je imao 94 KS koje je postizao pri svega 4.800 obrtaja, dok je 200 D imao 55 konja.
 

mercedes w123 r005.jpg

 

mercedes-w123 r006.jpg

 
Vrhunac ponude su predstavljali 280 sa karburatorom od 156 KS i 280 E sa mehaničkim ubrizgavanjem goriva (''boš K-džetronik'') od 177 KS. Najjači dizelaš 300 D je imao pet cilindara i 80 konja. Već u 1978. godini dolazi do revizije motora i povećanja snage. Benzinac 200 je dobio potpuno nov motor pojačan na 109 KS a 200 D na 60 KS, koje je razvijao pri visokih 4.400 o/min. ''Dvestotka'' sa ubrizgavanjem goriva je dobila oznaku 230 E i imala je ukupno 136 KS. Najjači 300 D je pojačan na 88 KS.
 

mercedes w123 r007.jpg

 
Od tada, svi dizelaši su se palili putem ključa, kao i benzinci, a ne uz pomoć ''poteznice'' koja je služila za aktivaciju grejača i ''gašenje'' motora. Entuzijazam u pogledu ovog auta ne jenjava ni u 1977. godini. Ovo je bila godina u kojoj su predstavljene još tri varijante karoserije – kupe, produžena limuzina i po prvi put u istoriji brenda, karavan. Za razliku od prethodne generacije kod koje je kupe bio vrlo sličan sedanu, ovde je bilo dosta razlika. Za početak, međuosovinsko rastojanje je bilo kraće za 85 mm. Krov je bio niži a vetrobransko staklo iskošenije, tako da je sve ukupno davalo sportskiji izgled. U odnosu na limuzinu sa četvora vrata kupe je imao švršću karoseriju, zahvaljujući ojačanjima u krovu ali i u vratima. Ogibljenje i kočnice su bile iste kao na sedanu. U samom startu kupei su imali odlike najskuplje limuzine - farovi su imali četvrtaste unutrašnje elemente, i hromirane lajsne ispod zadnjih svetala.
 

mercedes w123 r008.jpg

 
Redizajn koji je usledio 1982. je imao najviše efekta na limuzinama, a na kupeima je jedva bio prepoznatljiv. Najveća razlika je u tome što su redizajnirani kupei imali crne usisnike ventilacionog sistema koji su se nalazili neposredno ispod vetrobrana. Kupe je imao samo odabrane motore. Najslabiji je bio 230 C model sa 109 KS, dok su jače predstavljali šestocilindrični 280 C i 280 CE sa 156 i 177 KS. Već 1980. 230 C je zamenio 230 CE sa mehaničkim ubrizgavanjem goriva.
 

mercedes w123 r009.jpg

 
Serijska proizvodnja kupea je traja do avgusta 1985. godine. Proizvedeno je ukupno 99.884 primerka, od čega 15.509 dizelaša (300 CD i 300 CD turbodizel) za američko tržište. I za kupe su bile vrlo duge liste čekanja, tako da su neki kupci čekali i više od dve godine na svoj auto. U avgustu 1977. predstavljena je još jedna nesvakidašnja verzija - sa dugim međuosovinskim rastojanjem koje je produženo za 63 cm. To je omogućilo dovoljno mesta za ubacivanje trećeg reda sedišta, pa je auto postao još popularniji kao taksi ili službena limuzina za sedam putnika.
 

mercedes w123 r010.jpg

 
Uprkos impozantnim proporcijama i snažnim motorima, produžena ''stodvadesettrojka'' uglavnom nije služila kao reprezentativno vozilo, već kao sofisticirani auto koji može da preveze veću grupu ljudi. Uglavnom su je koristili hoteli i taksisti. Karavan je u to vreme predstavljao kombinaciju putničkog automobila i kombija. Iako su mnoge poznate radionice za prepravke kreirale karavan verzije nekolicine Mercedesovih modela, W 123 je bio prvi serijski auto iz Zindelfingena sa takvim oblikom karoserije. Doduše, u Zindelfingenu je proizvedeno svega stotinak primeraka, a za to vreme su se obučavali radnici iz fabrike u Bremenu, gde je nastavljena proizvodnja. Iako je to bio prvi serijski Mercedes karavan, ovakav oblik karoserije nije bio potpuno nov za konstruktore. Nekolicina karoserista je već prepravljala prethodnike ''stodvadesettrojke'', a Mercedesovi inženjeri su bili upoznati sa tim.
 

mercedes w123 r011.jpg

 
Suzdržanost prema karavanu je bila uzrok dotadašnjeg renomea ovakve vrste vozila koja se nije smatrala baš prikladnom za ovakav brend. Sa druge strane, prema istraživanjima tržišta, postojala je potreba za sportskim, luksuznim i pomalo drugačijim modelom sa petora vrata. Tako je W 123 karavan postao porodični i auto za razonodu. U početku je bilo dosta polemike oko imena novog modela, ali su se na kraju svi usaglasili da bi trebalo da ponese iznaku ''T'', što bi asociralo na turizam ili transport. Zvaničan početak proizvodnje je bio aprila 1978. Tehnički, auto je bio kompletno prepakovan sedan, sa identičnom mehanikom ali i svim dimenzijama. Razlika je bila u zapremini prtljažnog prostora, koja je do donje ivice prozora iznosila 523 litra, a u slučaju oborenih naslona zadnjih sedišta, povećavala se na 879 litara. Uz doplatu, naslon je bio asimetričan, sa podelom na jednu, odnosno dve trećine. Za razliku od konkurencije, karavan je imao potpuno obložen prtljažnik istim materijalima kao i putnički deo. Hidropneumatsko ogibljenje je bilo samopodešavajuće, tako da je tonu i po težak auto mogao da ponese do 45 posto svoje mase, a da se to ne vidi spolja.
 

mercedes w123 r012.jpg

 
Bolje opremljene verzije, sa većim naplacima, drugačijim oprugama i amortizerima uz snažnije kočnice su mogle da ponesu i do 700 kilograma naspram standardnih 560. Karavan se proizvodio kao 230 T, 250 T, 280 TE, 240 TD i 300 TD. Ovo je ujedno i poslednja verzija koja je ostala u proizvodnji sve do januara 1986. godine. Ostale su postepeno obustavljane tokom 1985. s obzirom da se krajem 1984. pojavio naslednik - serija W 124.
 

mercedes w123 r013.jpg

 
Popularnija od Golfa
Koliko je ''stodvadesettrojka'' bila popularna govori i podatak da je po prodaji u Nemačkoj pretekla ''VW bubu'', pa čak i Golfa u jednom trenutku. Konkretno, 1980. godine prodato je 202.252 W 123 i 200.892 Golfa.
 
Koji su najpopularniji modeli?
Tokom deset godina proizvodnje, najuspešniji modeli su bili, koji drugi nego dizelaši. Model 240 D je najprodavaniji sa ukupno 448.986 sedana, 38.903 karavana, 3.841 produženom verzijom i 1.952 šasije za nadgradnju. Najuspešniji benzinac je bio 230 E sa 245.588 proizvedenih sedana, 42.284 karavana, 29.858 kupea i 294 šasije. Najpopularniji sedan je bio 240 D, kod karavana je to bio 230 TE, a kod kupea 280 CE. Za razliku od prethodnika koji je proizveden u oko 1.9 miliona primeraka, ovih 2.7 je bilo veliko povećanje. Od toga je proizvedeno 2.375.440 sedana, 199.517 karavana, 99.884 kupea, 13.700 produženih verzija i 8.373 šasije. Nešto preko milion primeraka je izvezeno.
 

mercedes w123 r014.jpg

 
Prvi serijski turbo-dizel u Nemačkoj
Tokom proizvodnje, motori su više puta pojačavani, ali i dodavani novi. Motor iz modela 200 je već 1978. pojačan na 80 kW (109 KS), a 230 je zamenjen modelom 230 E sa mehaničkim ubrizgavanjem goriva i snagom od 100 kW (136 KS). Oktobra 1980, Mercedes je prvi u Nemačkoj predstavio putnički auto sa turbo-dizel motorom. Bio je to model 300 TD turbodizel sa 92 kW (125 KS), fabričke oznake ''OM 617''. Sedan i kupe sa ovakvim motorom su se uglavnom izvozili u SAD i sa osnovnom cenom od 37.200 maraka su bili najskuplji serijski Mercedesi iz serije W 123. Jedino je 280 CE kupe koštao sto maraka više.
 

w123 r015.jpg

 
Specijalne verzije i alternativni pogoni
Čuvena ''stodvadesettrojka'' je često služila kao osnova za različite namene karoserije, za policiju, vatrogasce, spasilačke ekipe, taksi, hitnu pomoć, pogrebna kola… Takve prepravke su uglavnom radile firme Binc i Majsen, mada se nisu ni drugi ustručavali da prave svoje verzije, pa čak i kabriolete. Naravno, tjuneri su već tada imali pik na W 123, a među specijalistima su prednjačili AMG, Brabus, Lorinser i Zender.
 

w123 r016.jpg

 
Ovaj model je bio i dobro ''zamorče''. Fabrika je počela sa ozbiljnim istraživanjima alternativnih goriva baš na W 123. 280 TE je poslužio kao test vozilo sa pogonom na hidrogen, ali i kao elektro-mobil. Varijanta modela 200, koju je pokretao tečni naftni gas, 1982. godine je iz laboratorije stigla i u serijsku proizvodnju.
 
Lako dupliranje cene
Spisak dodatne opreme je toliko bio dug da je mogao da bude štampan kao knjiga. Opcije su podrazumevale sve ono što i današanji luksuzni modeli imaju. Doduše, automatska klima se ugrađivala u modele za američko tržište.
 

mercedes w123 r017.jpg

 
Cene su se kretale od 18.000 nemačkih maraka za bazni model 1976. godine, pa sve do 80.000 maraka, koliko je u poslednjoj godini proizvodnje koštao 300 TD turbodizel sa svom opremom. Sa opcionim Bekerovim telefonom cena je rasla za dodatnih 20.000 maraka, tako da je karavan sa svim ovim opcijama koštao i tri puta više u odnosu na baznu S klasu. Dodataka je bilo toliko da je vrednost opcione opreme lako udvostručavala cenu automobila.
 

w123 r018.jpg

 

w123 r019.jpg

 
Aleksandar Bursać

preuzeto sa - magazinauto.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...