Jump to content
FAS Goran
pedjabj

Fiat Punto mk.2 / Zastava 10 - ne radi rikverc svetlo

Recommended Posts

Drustvo, skinuo sam stop svetlo, jer kod sestre na Z10 ne radi rikverc svetlo.Sijalica nije.Ispitivacem/pipalicom od 12V sam ustanovio da nema struje uopste.Cuo sam da postoji neki prekidac koji pusta struju kada se ubaci u rikverc...

Sta da gledam i gde?

Treba mi pomoc, i to bas hitno, posta sam sve rasturio  a najavljuju pljuskove za kasnije...

Svaka pomoc dobrodosla...Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam 100% siguran,ali na menjaču postoji deo (automat rikverca),verovatno je spala buksna. Ako nije,ispitaj automat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, na menjacu postoji prekidac, skini dzek i proveri unimerom njegovu ispravnost, ako je on ok, prekontrolisi sam dzek i instalaciju, a pre svega toga vidi da nije osigurac.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skini dzek sa menjaca (ispod haube, ima dve zice), i sa pipalicom proveri da li na jednoj od njih ima struje kad se da kontakt. Ako nema onda je osigurac. Ako ima, onda spoj te dve zice u dzeku i rikverc svetlo mora da radi dok je spojeno, to znaci da je neispravan prekidac za rikverc.

Samo pazi da ne dodirnes menjac sa zicom ako ima struje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo da zahvalim svima na velikoj pomoc, stim da je majstormica bio najblizi... :smoke:

 

Posluzilo me vreme, pa sam ugradio rucke (one na nebu na kojima su FIAT i kragujevcani usparali)...

Zatim sam se nervirao zasto ne radi rikverc svetlo, trazio ovde pomoc i zamolio suraka da gleda po netu dok prckam oko kola (planirana i zamena plocica).

Na nekom forumu je procitao za dzek na menjacu i dok smo provaljivali gde se nalazi, surak je spazio da se jedna zica na nekom dzeku otkinula (snop od dve zice!, nije bio ni sa cim fiksiran, pa se od landaranja otkinula i to pri samom dzeku)...pomislili smo da je to-to.Ali smo skinuli isti dzek na mom Classicu i izgubili smo rikverc svetlo...Ha, to je...Vratio sam nazad stop svetlo, zalemio parce zice (jedva) u samom dzeku, drugi kraj povezao i zalemio sa ostatkom otkinute zice i sve radi...Sada sam u traznji tog dzeka, pa kada naleti uzecu ga...Inace u Kit Komercu mi kazu da taj dzek ide sa delom instalacije i nisu znali cenu da mi kazu...probacu da saznam koliko to kosta, ako nije skupo...

 

Danas, po losijem vremenu su zamenjene plocice i diskovi (sve ATE iz Kit Komerca, priblizno 6000 dinara).Juce sam poceo, ali kada sam video na sta lice diskovi, odustao sam i odlucio da menjam sve.

Hvala svima, ako admini ne prebace negde ovu temu, slikacu i dzek ili dzek i celu instlaciju i napisacu gde sam i po kojoj ceni nasao...

Svima hvala na pomoci, u jednom momentu sam bio potpuno izgubljen... :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje bi bilo da otvoris novu temu i predstavis auto, da vidimo sta se vozi ;)

A dzek potrazi na otpadu, verovatno ti nece ni naplatiti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je sve radjeno na sestrinom Z10...

Ja moj Punto Classic vec duze planiram da predstavim, ali pored dva bebirona ne stizem...mada, to je jedan medju gomilom...Nesto sam uradio na njemu, ali nista spektakularno...

Edited by pedjabj

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Mislim da je ovo zasad naj bezveznije pitanje problem sljedeci. 

Ne svijetli sijalica rikverca . Ok riknula je nikakvo mudro slovo za promjeniti. Aha malo sutra :evil:kako se sljevala kisa kontakt je skroz zahrđao očistim koliko se moglo stavim novu sijalicu mislite svijetli aha kako da ne :crazy:.  Da malo sa čekićem ju protresem haha ufffffff.  Nadam se samo kad budem di išla u rikverc da neće bit plavci iza mene :lol: Šta napravit a nemam nikog da stoji iza i da svako malo provjeri dal svijetli. ( Po noći se vidi dal svijetli al po danu nemogu vidit)

Hvala 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem ne svijetli rikverc, promjenim žarulju i dalje ne svijetli, osigurač u redu. 

 

IMG_20201106_181525.thumb.jpg.e5fef609b3f6b055fd4175684a6ee8aa.jpg

 

Ali problem je u ovom malom đavlu:devil: što ide iz auta u kontakt od žarulja.

I ne moze ili ne želi mi ga naći u auto dijelovima :cry: ili ga nema i kako se uopće zove stručno :crazy:. Hvala.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/1/2010 at 1:34 PM, chikavili said:

...da li ima negde da se kupe ovi konektori koji su korisceni za zadnje grupe?

On 3/2/2010 at 7:10 PM, mikisxy said:

nema posebno vec postoje neki setovi za auto elektriku poveci su i skupi a slabo se trosi pa retko ko od majstora narucuje

On 5/17/2016 at 8:17 PM, rage_man said:

Konektor jedino da potrazis na nekom auto otpadu, ja se bas malopre zanimao sa tim...

 

@BubiFiat 1.2sx

Klikni OVDE

 

slika konektor.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...