Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Cenovnik saobraćajnih prekršaja

Recommended Posts

Ja sam čuo da će od danas neke kazne još više da poskupe, jer valjda stupaju neke nove uredbe na snagu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Menja se zakon o saobraćaju: Za jedan prekršaj će se plaćati kazna od 1.000 evra

 

policija%202010..jpg

 

Od sledeće godine vozače u Srbiji čekaju brojne novine. Osim manjih umanjenja novčanih kazni za neke saobraćajne prekršaje, novine predviđene predlogom dopune Zakona o bezbednosti u saobraćaju, udariće po džepu pre svega bahate vozače, ali bi trebalo u mnogome da doprinesu bezbednosti u saobraćaju. Primera radi, za nekorišćenje auto-sedišta za decu moraćete da izdvojite oko 1.000 evra, a nevezivanje na zadnjem sedištu koštaće vas 5.000 dinara. S druge strane, većina izmena bi trebalo znatno da unapredi bezbednost u saobraćaju, pa tako vozači početnici neće smeti da voze ''besna'' kola, a vozačima sa preko 2 promila alkohola u krvi će biti oduzimana vozila. Takođe, novu biometrijsku dozvolu moraćete da izvadite do juna naredne godine.

 

Prekršaji sa povećanim novčanim kaznama

U grupu prekršaja kojih ima ukupno 150, a za koje će kazne biti duplirane, osim korišćenja mobilnog telefona u toku vožnje, spadaju i oni iz sledećih odredbi:

  • o držanju vozila na bezbednom odstojanju od drugih vozila u saobraćaju
  • o vezivanju bezbednosnih pojaseva
  • o zabrani voženja dece mlađe od 12 godina na prednjem sedištu kao i obaveznim posebnim sedištima za decu do 3 godine
  • o poštovanju ograničenja brzine u zavisnosti od saobraćajnih znakova
  • o zabrani preticanja
  • o parkiranju na pešačkom prelazu i u blizini saobraćajnih znakova
  • o obaveznom korišćenju sigurnosnog trougla u slučaju zaustavljanja na kolovozu
  • o obaveznom korišćenju dnevnih svetala na vozilu

 

Blaže kazne za neke prekršaje

Istovremeno, novi zakon predviđa znatno blaže kazne za vožnju zaustavnom trakom na autoputu. ''Trenutno se takva vožnja smatra nasilničkom i kažnjava se oduzimanje dozvole na osam meseci, sa 14 kaznenih bodova i novčano od 100.000 do 120.000 dinara, pa su se mnogi prekršioci žalili Ustavnom sudu. Zato će ovo biti u rangu blažih prekršaja i kažnjivo sa 6.000 dinara'' - kažu u policiji.

 

Kazna 1.000 evra ko ne vozi dete u auto-sedištu

Neodogovorni roditelji, koji svoju decu ne vezuju u automobilu, ili ne koriste auto-sedište, ubuduće će plaćati kazne koje su i do četiri puta više od sadašnjih. Kazna od 5.000 dinara ukoliko se ne zavežete na zadnjem sedištu. Akcija pojačane kontrole korišćenja pojaseva počela je 12. septembra, a kako kažu u MUP-u, od tada je zaustavljeno više desetina hiljada vozača i putnika i sankcionisano više od 5.000 zbog nekorišćenja sigurnosnog pojasa.

 

Registracija na osnovu vrednosti, a ne kubikaže

Registracija vozila trebalo bi da se od sledeće godine plaća na osnovu vrednosti, a ne kubikaže i to će, kako smatraju auto uvoznici, napokon otvoriti tržište četvorotočkaša veće zapremine motora.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onog ko ie smislio kaznu od 6000din za zaustavnu poslati jedno mesec dana da se vozi na pravcu Autokomanda-Novi Merkator izmedju 3-5 popodne. Pa sa ovim enormnim kaznama svi idu zaustavnim trakama, sta ce da bude kada to bude kostalo 3000din u roku od 7dana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta kazna ce jedino imati smisla, ako bukvalno svakog kazne bez izuzetaka.

Dobro znamo da od toga nece biti nista, tako da ce bahati jos vise da divljaju jer im je drzava to i omogucila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Večeras sam za 5000 naučio da se atest za gas mora imati u kolima na uvid i stvarno tako piše u zakonu ali... ako sam atest predao i auto mi je registrovan zar to samo po sebi nije logično i dovoljno, piše da je na gas znači atestiran je?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ni mene do sinoć, standardno mesto ispred kafane gde je jedino pitanje "da li ste pili nešto od alkohola, prijatno doviđenja", sinoć neka akcija gledali sve od opreme, konstatovao da nemam rezervni točak, ali to ne moram da imam po zakonu, ali sam saznao da u obaveznu opremu spada i obrazac FT1P.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strašno... To me potseti na ono kad je MUP za prvu registraciju novog vozila uzimao COC sertifikat (zahtevao original i zadržavao original), a onda sledeće ili druge godine registracije opet tražili original COC sertifikat na uvid radi produženja registracije. I ljudi nisu mogli da produže registraciju dok ne dostave original COC koji se nalazi u dosijeu tog vozila u istoj toj policiji koja ga opet traži od vlasnika vozila?!?! Skroz nenormalno... Uvoznici su morali da traže originale od proizvođača a ljudi čekali sa neregistrovanim vozilima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/4/2017 at 10:32 PM, uglavnom.bezopasni said:

Večeras sam za 5000 naučio da se atest za gas mora imati u kolima na uvid i stvarno tako piše u zakonu ali... ako sam atest predao i auto mi je registrovan zar to samo po sebi nije logično i dovoljno, piše da je na gas znači atestiran je?

Da li imas zalepljenu nalepnicu negde na autu? 
Ne mislim na onu obicnu LPG, vec na onu koja se uzima sa same potvrde kao sto je uzeto na ovoj slici?
https://postimg.org/image/mp2dmzy71/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kenzo!

 

________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Koliko dugo nemam dodirnih tačaka sa tng u automobilima, nisam znao ni za potvrdu, ni da je moraš imati, ni za nalepnicu... Blago meni  B)

Edited by PremieRacing

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je bilo nekih novih izmena u zobs?

Stigla mi je cestitka za krsenje clana 333 po stavu 1 t26 za koje je kazna 5000.

Treba da se javim u nadleznu pu...:rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@delakroa

 

Bilo je izmena, ali je tačka 29. u čl. 333. st. 1. veoma širok pojam, jer obuhvata oko 20 tačaka iz člana 66. ZOBS (jednostavnije rečeno, može da bude svašta).

 

Ne znam tačno šta je primljeno od PU, ali ne bih preporučio ignorisanje poziva ako se traži izjašnjenje o identitetu vozača, budući da je u tom slučaju predviđena kazna od 100.000 do 120.000 dinara i to članom 330. st. 1. tč. 23. (u pitanju je jedno veoma rigorozno zakonsko rešenje, bez ozbiljnijeg pravnog utemeljenja).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...