Jump to content
FAS Goran
IKACBG

Naknadna ugradnja parking senzora - Fiat Stilo

Recommended Posts

Da, odbijač je branik :)

Inače kod mog karavana ima džek kod branika al ispod auta, negdje u unutrašnjosti branika i kako sam negdje čitao, to je namijenjeno tim park senzorima.
Ipak ću ja probati bez skidanja branika i neću vući instalaciju za ekran a zvučnik ću ostaviti u gepeku.
Moram još skontati koje senzore da kupim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slobodno uzmi neke jeftinije, radice ti posao. I dobices uputstvo uz senzore. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledao sam i zahvaljujem al imam dodatno pitanje; da li bi odgovaralo kad bi postavio senzore na letvu, koja je na vratima ?
Ako bi to bilo ok, kako se ta letva skida ?
Imam karavan, kao što je na sliki

12062010093.jpg

Edited by Ivan
Umanjena slika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene su na toj lajsni.

 

Danas se baš radilo. Ugrađivali se parking senzori na veeeeliko. Prvo smo krenuli sa Igorovim Stilom pa kasnije (po hladovini) sa mojim. 

Prvo bi se zahvalio Nidži http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showuser=7856 koji je ustupio svoje dugo čekane senzore. Hvala Nidžo.  :unworthy:  :unworthy:  :unworthy:

Glavni i odgovorni bio je Dr. Kuvalja http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showuser=4188 . Bez njega i njegovog iskustva ovo bi baš potrajalo. Ishod bi bio ko zna....

Igor i ja smo bili za grube radove.

Evo rezultat.

DSCN3023_Copy.jpg DSCN3026_Copy.jpg DSCN3028_Copy.jpg
 
DSCN3030_Copy.jpg

 

Mesto ugradnje Parking_senzori.jpg Parking_senzori_2.jpg

 

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/54772-zver-za-kofere/page-13

Ako rešiš tu da ugradiš , prvo ćeš morati da produžiš kabl od centrale do ekrana min 2 metra.

Skidaš tapacirunge sa unutrašnje strane petih vrata, i gornji i donji. Lajsnu možeš slobodno da bušiš što bliže ivici. Kablove od senzora provlačiš kroz rupu predviđenu za bravu petih vrata (ti je nemaš jer imaš onaj plastičan poklopac / već imaš zaštitnu gumu koju bušiš zbog provlačenja kablova) . Centralu smo stavili kod stop lampe u vratima, tu je najbliža struji od rikverc svetla, centrala i kablovi dostupni kroz poklopac za menjanje sijalica. Kablove od senzora osigurali od pomeranja plastičnim vezicama. Dalje kabl od centrale ka ekranu smo vukli ispod belog tapacirunga (oko stakla) , kroz buržir pa dalje niz D stub pored stop svetla na karoseriji. Mi smo skidali i bočne panele u gepeku kako bi žice lepo uvezli za postojeće kablove, dalje kroz patos ispod plastičnih pragova isto uz postojeće el. instalacije i sve do A stuba gde smo pored šofer šajbne postavili displej. Ima poprilično posla i treba dosta živaca.

Prednost što su tu senzori manje izloženi sitnim udarcima na parkingu. 


Položaj displeja  DSCN3040.jpg

 

i preciznost uređaja   DSCN3041.jpg


 

 

 image.jpg image.jpg
 
image.jpg image.jpg
 
image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg
Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali posao definitivno propada ako nemaš ovu trojicu što sede na haubama  :laughing:

Inače, gde je kantica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali posao definitivno propada ako nemaš ovu trojicu što sede na haubama  :laughing:

Inače, gde je kantica?

DSC_0445.jpg :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A taman smo prestali i ti tako... :D ali da ne skrećemo sa teme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ivan.ik

Zahvaljujem na svemu.
Da li lajsnu/letvu treba skinuti ili ne treba ?


@Ivan,........... što se tiče postavljanja slika, budem se potrudio :)



 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lajsnu ne skidaš, zalepljena. Lepo premeri / odmeri i cepaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, ok.
Sutra idem u kupovinu senzora pa ću probati sa ugradnjom i javim kako je išlo.
Vjerovatno neću ni vući displej, dovoljno mi je da čujem zvuk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je kada ti ispiše rastojanje i kada znaš sa koje ti strane dolazi prepreka. Sada kada se parkiram bacam pogled na retrovizore i na ekran i doteram ga lagano na 0,4 m.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra je novi dan pa ću vidjeti šta i kako.
U svakom slučaju se zahvaljujem na svim dosadašnjim odgovorima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je bezveze da ne provučeš display jer je to najlakši deo posla ako sve radiš, a znači itekako. A nije ni neka razlika u ceni sa njim i bez

Share this post


Link to post
Share on other sites

cao.

da li mogu fabricki parking senzori od stila da se povezu na fabricku navigaciju da ne ubacujem dodatni displej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, uradio sam sa displejem.
Letvu sam bušio,Prvo sa već dobijenim svrdlom a onda sam morao i sa 12 mm da bušim onu unutarnju stranu i to kod svakog senzora, da bi se mogao kabal provući u unutrašnjost vrata.
Vezao sam na rikverc i to je bilo lako a lako je bilo povezati i senzore, jedino mi je bilo teško od displeja vući do vrata a najteže je doći kroz onaj prelaz iz kabine u vrata al išlo je nekako.
Za senzore sam dao 28 eura.

 

Napomena: nemojte vezati na rikverc kod ugašenih svjetala, mora ići na rikverc sa upaljenim svjetlima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi valjda bušio lim ?

Napisao sam ti da kablove provlačiš kroz onu gumu / otvor gde bi inače bila brava.

Jedino mi nije jasna ova napomena, koja ugašena svetla i zašto ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bušio sam, nekako mi bilo lakše, valjda neće niti nekih posljedica :)

Ugašena svjetla; imao sam ugašena svjetla, dao sam kontakt i dao u rikverc, zatim sam pronašao  plus i minus na žicama i priklopio.
Kad sam probao ( nakon izvršene montaže ) radilo je ok.
Odem na vožnju, sa upaljenim svjetlima i onda ne radi, ugasim svjetla - radi :)
Zatim sam sa upaljenim svjetlima ponovo pronašao minus al na drugoj žici i sad je ok.

PS. ne kontam u čemu bi bio problem to moje bušenje rupa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sa minusom je zato sto si uzeo minus od pozicije a ne od rikverc svetla, a to se lako unimerom nadje, cak sta vise cini mi se da je minus stalan a plus se prekida ali dobro kako god. Ja sam ucestvovao na ugradnji dva stila i sve je regularno odradjeno jedan je bio karavan od kolege Ivak.ik a drugi troje vrata od Igor0511, a lim je greota busiti pogotovo ako ne mora, uvek sam vise za to da sve bude "fabricki", tu gde si busio lim moze da pocne da korodira i rdja ako bude vode i vlage. Bas mi krivo sto nismo slikama propratili ugradnju kod gore spomenutih kolega, mogli smo napraviti bas kvalitetan tutorijal, ali jbg sada.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lose je sto si busio lim, mozda ti je bilo lakse ali pitanje kakve ce posledice da ima :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nije od pozicije, jer kao što sam već napisao, dao sam u rikverc a svjetla su bila ugašena i sa unimerom sam tražio plus a minus sam držao na jednom šarafu i kad sam pronašao plus, onda sam na ostalim žicama pronašao i minus. Međutim, sa paljenjem svjetala taj minus nije više bio minus, pa sam ga pronašao al na drugoj žici.
Što se tiče pleha, mogu ja to zaštiti i sa silikonom al nema potrebe jer auto je 2003 godište i izdržat će on još makar 5-6 godina a možda još i 10 jer kod mene je u garaži a i ne vozim ga puno.
I da, složio bih ,se, slika mnogo znači ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...