Jump to content
FAS Goran
IKACBG

Naknadna ugradnja parking senzora - Fiat Stilo

Recommended Posts

Pre par dana reših da kupim parking senzore , video sam na raznim automobilima pa rek'o ajde malo moj (auto) da osvežim sa nekom zezalicom.
Tokom nameštanja napravio sam i par fotki.
Pokušaću malo da pojasnim šta sam uradio ali nije previše komplikovano i nema mnogo da se kaže sem da se dela...
 
Prvo što treba uraditi jeste naravno kupiti senzore.Ja sam uzeo neke za 1600RSD sa 4 senzora , ekrančićem koji pišti i pokazuje vizuelno na koliko sam CM..Nije loše za te parice.
 

IMG_1024.jpg

 

Sledeće, kada odlučite da montirate potrebno je skinuti zadnji branik...Njega drže 5 šrafova odozgore (kada se otvori gepek) i oko 4 (nisam siguran) dole...Pažljivo skuniti branik jer ne želite da ga oštetite.Ja sam ga radio u dvorištu i stavio sam ga na nek ćebence.
 

IMG_1016.jpg

 

nemojte da vas buni stop svetlo,objasnići u nastavku

 

Kod stila a i ostalih fiatovih vozila je dobro to što su na braniku već označene rupe u kojima se stavljaju senzori.Kada ste skinuli branik i videli rupe vreme je da bušite , u kutiji sa parking senzorima bi trebalo da se dobije nastavak za bušenje.To se izbuši i u ripice se iglave senzori.Veoma je bitno da kabal senzora bude na dole.

 

IMG_1022.jpg  IMG_1019.jpg

 

IMG_1020.jpg  IMG_1021.jpg  IMG_1023.jpg

 

Na ovoj poslednjoj sličici možete videti da na senzoru da sa strane ima nešto belo,to treba pažljivo ugurati u branik.Ja sam ga ugurao sa šrafcigerom , polako..Na krajevima branika senzori nisu legli baš kao fabrički , jer ima kao neku kosinu.Ali nema veze opet je dobro.
 Kada je to završeno potrebno je provući kablove kod zadnjeg stop svetla sa leve strane (ja sam tako izabrao ali može i desna).Zato sam i skidao svetlo.Prema neko pravilu trebalo bi p. senzore povezati na rikverc svetlo.Tako da kada ubacite u rikverc da se upale i senzori.

 

IMG_1017.jpg

 

Tu ima malo zezanja ,jer treba provući sve te kablove i ostalo.Ja sam konektor ne znam kako drugačije da ga nazovem ubacio u onu kao fiokicu iza stop svetla...provuka kablove tuda i zalepio.Odlično stoji.Zaboravio sam da slikam, ali ću to uraditi za par dana.
Stop svetlo sam takođe  otvarao i zalemio sam žice od senzora za rikver.Uglavnom ima zezanja samo oko kablova i kuda ih provući ali treba imati malo mašte...
 
Nakon lepo spakovanog senzora vratio sam branik i isprobao...Odlično radi...U stvari ne, prikačio i prvi put je radilo dobro ali je posle pola sata počelo da brljavi prvi senzor je počeo konstantno da pišti...Baš sam se nervirao i čuknuo sam lagano u njega par puta i prestao je...Radi naravno sada...
To je to što se tiče najkraćeg i najlakšeg objašnjenja...
Znači posla ima samo oko kablova i to je ti ništa više...
Za svako pitanje sam tu da vam pomognem...
 
 

IMG_1025.jpg

 

JOŠ SLIKA POSTAVLJAM NAKNADNO!

 

 

Edited by neshaoct
popravio linkove za slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci definitivno mora da se skida branik,pretpostavljam da je isto ili slicno na petovratnom stilu. Ja imam u planu da radim isto to.

Svaka cast na obavljenom poslu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mora da bi se izbušile rupe...Ma veruj mi kada budeš radio setićeš me se i videćeš da je skidanje najlakše...Ima da se zagubiš za kablovima :D

 

Inače Hvala :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiram sledece nedelje da ih kupim pa za vikend polako,imam ceo dan,a videcu jos nekog da mi se pridruzi pa zajedno da radimo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma samo lagano..Pazi, ja klinac od 18 godina pa sam ih postavio... :D Naravno imao sam pomoć... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sale, mora da se skida branik. Ja sam mislio da ću moći, ako skinem samo lajsnu sa branika i izbušim, da provučem kablove iz gepeka, ali ne.. Prostor ispod branika je odvojen od gepeka, ima samo jeda rupa, sa nekom gumom kroz koju prolaze neki kablovi, sve u svemu, malo da bi se dohvatili svi kablovi od senzora.. :thumbdown:

 

Ikac, svaka čast na objašnjenju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sale, mora da se skida branik. Ja sam mislio da ću moći, ako skinem samo lajsnu sa branika i izbušim, da provučem kablove iz gepeka, ali ne.. Prostor ispod branika je odvojen od gepeka, ima samo jeda rupa, sa nekom gumom kroz koju prolaze neki kablovi, sve u svemu, malo da bi se dohvatili svi kablovi od senzora.. :thumbdown:

 

Ma skidacemo ga,nema druge.

Vec duze vreme hocu da ih ugradim ali nikada dovoljno vremena,ali polako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila je jedna akcija u Batajnici ljetos montiranja senzora. Najbolje je skinuti branik i imati pomoćnika/e  :thumbup:

 

DSC_0446.jpg  DSC_0441.jpg

 

DSC_0440.jpg  DSC_0444.jpg  DSC_0445.jpg

 

 

Edited by neshaoct
popravio linkove za slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kolega, stvarno ne znam kako se ta slika opet našla tu :rofl:

@IKACBG to je auspuh i kantica od @igor0511   :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/22/2014 at 10:28 AM, IKACBG said:

Dobar ti je asupuh... :D

 

To se zove jedan u tri završetak izduva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo još slikica kao što sam rekao...

 

Ovde sam stavio taj konektor... 

IMG_1026.jpg

 

Žice provukao kod štop svetla...

IMG_1027.jpg  IMG_1028.jpg

 

Ekrančić sam smestio u gepeku...da bi kada se okrenem video i njega a i put..

 

IMG_1031.jpg

 

Kuda su išle žice....

 

IMG_1029.jpg  IMG_1030.jpg  IMG_1032.jpg

 

 

Edited by neshaoct
popravio linkove za slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar posao, samo mogao si malo elegantnije i sigurnije da provuces tu instalaciju, tipa ozicenje od senzora si trebao da provuces kroz gumeni cep na veznom limu kuda inace ide i fabricka instalacija a ne pored stopa, a onaj kablic od displeja si mogao kroz fabricki buzir kuda ide instalacija za svetlo od tablice i od brave, a znam da moze tuda posto je kod Ivana.ik tuda provucena instalacija od 4 senzora posto je njegov karavan i nije zeleo u branik nego u gepek vrata senzore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrika nisam , tako da sam se nekako snasao...za prvi put sam itekako zadovoljan...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/22/2014 at 10:32 AM, kolega.jankovic said:

Posle kazu ja zezam Igora

:D :D :D

 

Kod Igora su ugrađivali i senzor nivoa ulja, zato je ta slika tu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a gde bi taj displej mogao napred da se stavi jer se ja ne okrecem gledam na retrovizore pa bi mi odgovaralo negde napred da stoji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa on ima ravnu povrsinu ispod tako da moze bilo gde... Isprobaj par mesta pa vidi na kojem ti se najvise svidja tu ga zalepi...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam jos nista kupio al gledam ovaj tvoj displej je mnogo veliki i smetao bi bilo gde da se stavi napred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas razlicite displeje... Mada ja kad sam ga doneo kuci pomislio sam sto je ovo ovako malo, ali u sustini je taman... Imas neke koji samo piste i pokazuju crtice, mislim da oni imaju manje ekrane... Ovaj sto sam ja uzeo pokazuje i cm..
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo pozdrav svima :)

A sad k pitanju; da li je neko montirao na karavana na odbijač ili na onu lajsnu, koja je na vratima gepeka.
Zanima me postupak.
Da li se skida ta lajsna ( letva ) i ako se skida, kako je dobiti dole, jer ja ne vidim kako bi je dao dole.
Ako se montira na odbijač, kako , da li skinuti odbijač ili se da onako, direkt - bez skidanja i kuda bih provukao žice do gepeka, jer ne vidim kuda bi prošle.
Ako neko ima da bi to malo opisao, bio bih zahvalan a valjda i još neko, koji bi kasnije montirao.
Ugodan vikend želim svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odbijac je branik pretpostavljam?

Ista je procedura, najlakse je skinuti branik ili druga varijanta ako ima da podignes auto pa da se zavuces pa da vidis sa zadnje strane ako su ti dostupna mesta za busenje. Mozes da provuces kraj zadnjih svtala, a mozes I kroz prostor za rezervni tocak, imas dole plasticne cepove, skini ga, probusi, provuci kablove kroz njega I onda stavi silikona ili nesto da me bi ulazila voda. Sledece, nadji + od rikverc svetla, preseci zicu, I uz pomoc luster kleme opet spoji s ti da izvuces jos jedan krak koji ide do modula parking senzora.

 

Minus mozes isto sa svetla ili bilo gde ako imas na karoseriji da pricvrstis. Izgleda komplikovano a zapravo nije. Sledece, u zavisnosti da li imas varijantu samo sa zvucnikom ili ekran, ako imas ekran kraj kedera provuci negde napred kabal, ako ides sa gornje strane obrati pažnju da ne zavlacis previše zbog ne daj boze otvaranja air bag zavese, ali skapiraces I sam kuda kako ti jr najlakse da provuces, a ako je zvucnik onda ga izvuci negde samo da se cuje. Evo kako to izgleda kod mene.
 

cxcb40060.jpg  cxcb40061.jpg  cxcb40062.jpg
Edited by neshaoct
popravio linkove za slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...