Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
xenon

Android ''fabrička'' navigacija za sve automobile

Recommended Posts

Evo primera kako u praksi izgleda i156 android navigacija za Hyundai I30>2012.Ovo je samo primer instalacije jer su hardver i softver isti za sve tipove vozila samo je razlika u prednjem panelu i Can bus kontroli.Sve strahove koje sam imao pre instalicije su se pokazali neopravdanim.Najvise sam se brinuo za kvalitet handfree veze koji je na fabričkom sistemu bio odlican a pokazao se to i ovde.Jedino što sada nemam to su glasovne komande mada one i nisu nešto bitne.Dugme na volanu za glasovne komande moze se iskoristiti za neku drugu funkciju.Takodje sam brinuo da se nešto ne polomi ili ogrebe prilikom instalacije ili da ispadne neko budzenje ali je sve ispalo fenomenalno i nije narušen niti jedan jedini fabrički deo ili sistem. Za instalaciju je potreban samo šrafciger i plastična alatka za skidanje plastičnih panela.

 

Svi dugmići na navigaciji su identični sa ostalim fabričkim dugmićima kako po boji tako i po kvalitetu.Svaki mikron oko ivica navigacije je hiruški precizno uklopljen u ostatak table kako prema tabli tako i prema komandama klima uredjaja.Hromirana unutarnja ivica je apsolutno identična onoj na klimi.Ovde su maestralno rešeni poklopci dva sd kard čitaca koji se uopšte ne vide odnosno njihovi poklopci su u dizajnu dugmica pa je sve to dalo utisak elegancije za razliku od nekih modela gde se ti otvori za čitace vide pa deluju malo ružno.Fabrički usb je moguće staviti u pogon a kome se to fabričko mesto ne sviđa može staviti usb kabl koji dolazi u paketu sa navigacijom u suvozačevu kasetu ili već gde hoće.Sve komande na volanu moguće je programirati po sopstvenoj želji.Kako bi proivodjać napravio 100 posto kompatibilnost sa bilo kojim I30 modelom napravljenim za bilo koje trziste tu je i poseban tajni meni koji vrši neka jako bitna sistemska podešavanja i to mesto je rezervisano za one koje ugradjuju uredjaj.Jedna od tih funkcija na primer je Can bus kontrola koja je ovde konkretno isključena.Jedina ozbiljna mana fabričkog sistema je baš mali ekran.Za Australiju ide veći ekran pa on deluje mnogo praktičnije.Ko jedanputa vidi ovaj veliki ekran taj više neće gledati u onu taksenu marku od fabričkog ekrana icon_biggrin.gif

 

Korejanci su odradili odličan posao u projektovanju prednje table kako u pogledu kvaliteta plastike tako i u završnoj obradi i u spojevima.Sve je ekstra precizno uklopljeno, bez ikakvih kvrckanja,ošljarenja i ušteda.

Ugradnja Android -takozvane-fabričke navigacije umesto jako dobre fabrički obične muzike traje otprilike oko 10 minuta.Zasluga za ovo su korejske super jake i super fleksibilne žabice na levoj i desnoj uspravnoj silver konzoli koja ide od menjača do centralnih otvora za ventilaciju.Dovoljno je samo malo načeti deo oko menjača i uz malo jaču silu same će se izvaditi za par minuta.
Kada se one izvade jedino što preostaje su 4x4 šrafa koji drže fabričku muziku i donji panel za klimu i to je sve.Koliko je hyundai majstorski sve uklopio govori i činjenica da su panel za klimu osim šrafovima pričvrstili i jakim žabicama pa će zato tabla i na 60 stepeni biti bez cvrčaka.
U pakovanju od Android navigacije dolazi gomila kablova i adaptera.Tu je i daljinac,eksterni mikrofon,wi-fi usb adapter,kamera za rikverc,kvalitetno uputstvo i svaka drangulija ima svoju kesicu,nema štednje.

Od svega toga u kutiji nama će ostati poprilično drangulija zato što su kinezi mislili na sve ,nisu štedeli pa tako fabrički mikrofon ako ga imate na I30 ostaje potpuno u upotrebi i radi fenemenalno kvalitetno odnsono isto kvalitetno kao i na fabričkoj muzici.Ako imate fabrički USB ostaje i on u upotrebi.Adapteri koji dolaze su tipa džek na džek i spajanje traje par minuta.Kinezi su da lidva kabla za povezivanje na fabričku antenu pa jedan od njih ostaje opet u kutiji kao višak.
Višak je i daljinac za koji nisam našao upotrebu jer su aspolutno svi dugmići na volanu u funkciji pa je daljinac opet višak.Ovo važi ako imate fabričke komande na volanu.
Nisam ugradio rikverc kameru mada i ona dolazi u pakovanju sa sve kablovima.Višak će vam biti i antena za prijem tv kanala koja dolazi u pakovanu čak i ako niste dokupili eksterni tjuner i stvarno se čudim kako nema kineskih ušteda,prosto neverovatno.

 

Stavio sam Usb wi-fi na usb kabl iz pakovanja,sve to spakavao u kasetu od suvozača koja ima prirodan put do navigacije i zabava može da počne.
Čim se upali multimedija tu je Hyundai logo a posle kreće poznati android logo.Po podizanju dolazimo do glavnog menija i ceo sistem od pojačala,radija,dvd-a ,navigacije,medije sve je pod androidom ali baš sve.Android je 2,3 sa google marketom i par korisnih aplikacija tipa digitrona i recimo podsetnika za servisne intrvale gde unosite sve šta je menjano u servisu i to vam je vaša elektronska servisna knjiga u obliku android aplikacije ,šta reći nego korisno.Tu je i web pretraživač kao i prečice za ono najosnovnije da se ne ide u sama podešavanja.Ko zna kako radi android sve će pronaći tamo gde je od podešavanja ekrana,zvuka,mreže,bluetootha i tu je spakovano i podešavanje za komande na volanu kao i još neka specifična podešavanja zajedno sa putanjom za navigaciju.Kinezi su na interni hard disk od 4gb koji dolazi kao poklon instalirali kompletan IGO sa svim vražjim mapama,kamerama,tačkama i šta sve ne,a vaše je samo da u meniju odaberete koju mapu imate i to je to.

 

Osim ovog internog diska tu su još za ne poverovati dodatna dva čitača sd kartica plus kablovi za ipad i silni av činčevi što za ulaz što za izlaz.Meni za radio je prost ,možda sam očekivao malo bolji izgled ali je bitno da rds radi mada su slova za rds nešto sitnija.Skeniranje stanica radi svemirskom brzinom mada na ekranu nema numeracija stanica od 1 do 7 recimo nego ima samo napred nazad ili da prstom prevlaćite skalu.Tu je još i virtual cd kao i dvd fabrički plejer koji sam probao samo na kratko.Dvd mehanizam je malo bučniji.Sva plastika i dugmići su odličnog kvaliteta pa je čak i onaj deo plastike oko dvd proreza napravljen od one plišane plastike baš kao kod originala što je stvarno dokaz da se neko baš potrudio da napravi nešto kvalitetno.Ušteda ima i one se svakao tiču ekrana koji nije tako baš vrhunski kada su tač opcije tu ali je pristojnog kvaliteta.Još jedna mana ekrana je relativno slabija osvetljenost na jakom suncu čak i kada sam sve podesio na najače osvetljenje ali se i dalje sve vidi.Bluetooth ima samo najosnovnije komande i nema neke napredne opcije.Sinhronizovanje imenika ne radi sa svim telefonima ali je uparivanje kvalitetno odrađeno.Ono što je meni najbitnije je kvalitet veze a to je stvarno vrhunski odrađeno pa ostale bluetooth zamerke odmah padaju u vodu.Interna gps antena je stavljena odmah ispod table i ima baš lepo mesto za nju.Prijem signala je odličan a igo je dobar odabir.Može se podesiti da paraleno ide ton sa navigacije u pozadini a recimo glavni ton sa radija.Ovde nama slike u slici jer je to ostavljeno za win ce verziju,mada ima nekih opcija sličnih takvoj.
Boja dugmića je plava kao fabrička boja.Uređaj nema ventilator ali je pozadi stavljen jako veliki i težak hladnjak višestruko masivniji od fabričkog.

 

Proizvođač je izbacio i android 4.0.3 verziju ali je ja nisam probao.Treba napomnuti da android u kolima ima i neke limite a među njima najvažnije je to da ne smete da okrećete kontakt bravu samo na kratko jer čim krene podizanje androida a to traje duže nego bilo koji fabrički klasičan softver nema odmah gašenja auta jer se android neće podići do kraja a to za sobom vodi do problema u radu i otkazvanja nekih funkcija što nije dobro.Sa druge strane android donosi radost u vidu fleksibilnosti zatim razne aplikacije,google,surfanje pa sve do MX plejera,multimedije i IPTV televizije a sve uz pomoć hot spota koji izigrava vaš mobilni telefon.Moguće je poručiti i 3g usb modem za one koji imaju potrebu za tako nečim.Android je sigurno osetljiviji od bilo kog suvoparnog i dosadnog fabričkog softvera ali zato pruža svu otvorenost android okruženja uz 24 sekunde od okreta ključa u bravi do pajave zvuka sa radia ako ste na primer to slušali pri prethodnoj vožnji.
Čak i ako vam počne štucati možete uvek u factory reset i za par minuta imate sve opet ponovo instalirano.Igo koji se nalazi na internom disku ostaje netaknut pa je vaše samo da pokrenete apk fajl i za jedan minut on je tu .Za svaki slučaj od trgovca treba tražiti originalni recovery na sd kartici u slučaju da nemate više slike na ekranu jer onda factory reset nije moguć.Pored toga čak i da imate fajl on nije dovoljan jer je njegova priprema na sd karticu specifična i komplkovana.

 

Sve u svemu ovaj proizvođač nije štedeo kako bi se to pomislio a uštede su da tako kažem svedene na najmanju moguću meru odnsno tamo gde to nije toliko bitno a kao dokaz za to je odlično pojačalo koje je bolje od fabričkog i zvuk je kvalitetan.Brza instalacija bez kopanja,bušenja,petljanja i budženja je odlična stvar.Od ostalih radova ostalo je povezivanje dvb-t2 tjunera,kamere za rikverc.Za sad mi je kablovska (IPTV)televizija u kolima sasvim dovoljna,imam negde oko 100 kanala sa sve eurosportovima,arenama,domaćim i stranim kanalima.
Proizvodjac je firma ROADNAV sa ogromnim iskustvom i popularna je po svetu osim kod nas naravno.Dokaz za moje tvrdnje je i preko 200 stranica na XDA forumu posvećeno samo ovom proizvođaču gde su neki od članova inžinjeri zaposleni u Roadnav-u.
Kod nas postoji ovlašćeni servis i imaju dosta rezervnih delova na lageru.Najveći kupac su prodajni saloni Wagen automobila i koliko mi se čini uglavnom je to win-ce operativni sistem.Android je više za one koji vole da barataju Androidom.Pored wagena tu je i Kia kao i maltene svi ostali uvoznici.

 

20140415_140539.jpg

 

i30_road_nav_1.jpg

 

road_nav_spec.jpg  road_nav_spec_2.jpg

 

20140415_110018.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je instalirana u kolima.Dok ne okačim još slika evo ovde možete pogledati kako izgleda IPTV .U pitanju je model za wagen vozila.Android,hadrver i softer su isti kao kod mene samo je razlika u prednjem panelu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davno sam ja ovako nešto video za Stila, doduše sa WinCe operativnim sistemom i mnogo mi se dopalo, ali cena je krenula od 500e i sada je 270 i više. Da padne na 150 i ispod jurio bih je, ovako mi je nešto bašpreviše..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi od dodatne opreme kao na primer kamera,can bus adapter,usb 3g modem,usb wi fi adapter.provericu posle praznika kako se krecu cene.
Zaboravio sam da kazem da sam u potpunosti omogucio komandovanje putem glasa.Instalirao sam prepravljenu apk verziju cyberon voice commandera.mora biti prepravljena jer sam uspeo da prevarim sistem tako da imitiram sim kartu na uredjaju odnosno da ime iz imenika sa uredjaja linkuje to isto ime na mom mobilnom telefonu posto je aplikacija napravljana da se instalira na telefon sa sim kartom.prethodno sam sinhronizovao sve kontakte sa telefona na uredjaj pa sam zatim pokrenuo program gde sam za pojedine kontakte dodao komande mojim glasom.Tu sam zatim dodao i komande za video,radio i za sve ostale sistemske programe.

Sada sam napravio mnogo bolje glasovno komandovanje nego sto je to imao fabricki sistem gde se svojim glasom nije mogla dodati neka komanda nego samo onako kako je to sistem predvideo na engleskom jeziku.sve u svemu sada je ovo kompletan sistem gde je androi pokazao svu svoju moc nad bilo kojim fabrickim softverom.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je instalirana radi snimanja priloga za TV emisiju.Ako vas zanima cena za neki konkretan model ,napišite za koji pa ću vam reći cenu kad saznam.Can bus kontrola podiže cenu uređaja ako je vaš auto ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tim linkovima nema cena.

 

Ovde su cene od preko, čisto radi neke predstave koliko šta košta.Ovu su najveći prodavci Roadnav uređaja u svetu.

 

http://www.carnaviplayer.com/android-os-navigation-radio-player-for-hyundai-i30-2013-p-978

 

http://www.smartauto24.com/hyundai-i30-2013-autoradio-gps-1632

 

http://www.autodvdgps.com/android-navigation-c-385-tpsort-2-adg.html

 

Kao što se da videti cene su između 450 i 500 usd.Na to se doda 15% carine + 20% poreza + transport + doplata za drugu godinu garancije jer je fabrićka garancija 1 godina + marža uvoznika  i eto plus po plus dođe se do neke cene  koliko bi to koštalo ovde. 

 

Doplate su:

 

40 usd za rikverc kameru koja je kod mene bila u kompletu.

50 usd za 3g modem.

20 usd za wi fi adapter koji je kod mene bio u kompletu.

Edited by xenon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još uvek je kod mene u kolima,svirucka :guitar:

 

Kao što sam napisao uglavnom ovakve navigacije završe u auto salonima kada neko kupuje nov auto.Tada je cena navigacije prihvatljiva u odnosu na cenu automobila i nema čekanja da se auto sa takvom navigacijom isporuči jer retko koji uvoznik uzima auto sa pravom fabričkom navigacijom.95% novih automobila po salonima je sa ovakvim navigacijama a naročito wagen saloni.Ovakva Roadnav multimedija je jedna od Kineski najklvalitetnijih pa je zato i cena takva od 500usd ,mada mogu poslati linkove navigacija i od 200 usd ali to nije to.

Edited by xenon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko nema garazu tj parkira ispred/iza zgrade nek zaboravi na ovo :ph34r:


Kolega sa foruma je ovo uzeo za novog Brava,ne mogu sad da se setim teme,pisao je i o cenama i okacio link sa kog je narucio.

 

Ipak ga nadjoh:

 

Uzeo sam mu Caska ca 3693 uredjaj u ubacio umesto fabrickog cd player-a, zbog preglednosti i parkiranja sam mu ubacio kameru pozadi, zatim i tempomat, ksenone, led pozicije i zeder. 2008-mo godiste.

 

cxca85520.jpg  cxca85521.jpg
 
cxca85522.jpg

 

acr.rs Malo im je sugav sajt ali sam tu nasao ono, narucio, malo sam cekao i to je to.

 

Ovo je sajt proizvodjaca -> http://www.caskaglob...354/pro_d.shtml

 

 

Ja sad pogleda malo...Ta multimedija kosta mnogo,400-500 pa i vise evra?

 

Kostala je malo vise od toga. Znam da postoje jeftinija resenja ali mi se svideo uredjaj, prakticno ima sve funkcije, dva slota za sd kartice, jedan za navigaciju, drugi za muziku, filmove, spotove, nebitno. Preko BT-a uparim telefon i sve ide preko njega.

 

 

Gde si kupio ovo cudo umesto CD-a i koliko si platio ako nije tajna? :D

 

www.acr.rs  Na akciji je bila oko 70k din.

 

http://www.fiat-lanc...9-multijet-120/

 

http://acr.rs/

 

Ovaj uredjaj ima WinCE operativni,dakle nije android kao sto je napisano u naslovu teme.

Mozda deluje kao mali off,ali nadam se da autor teme nece zameriti,jer su uredjaji jako slicni  :thumbup:

Edited by Dante Bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caska je dobar brend ali su jako skupi.cene im idu od 90.000 dinara pa nadalje.bila su dva zatupnika i oba su batalila posao jer su bili preskupi ne oni vec proizvodjac.
Ovakve takozvane fabricke navigacije se ne kradu jer nisu univerzalne i pasu samo na tu marku i taj model auta.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle dužeg vremena korišćena android sistema u kolima mogu reći da je prava i korisna stvar ali samo za one koji imaju malo više znanja vezano za android,dok za one koji ne znaju ništa oko androida preporuka je ipak neki sistem sa -win ce- operativnim sistemom koji je softverski najbliži fabričkim rešenjima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...