Jump to content
FAS Goran
Marko Topola

Kupovina automobila do xxxxx eura

Recommended Posts

Kod novijih motora vise nema ni blizu tolikog jaza izmedju dizelasa i benzinaca, jer se maltene iskljucivo moze uzeti turbo (cak je i Fiat izbacio atmosferce iz svoje budget Compact klase). Tako da su moderni motori sve slicniji slozenoscu, mogucnostima, kulturom rada i ukupnim troskovima posedovanja.

Lepo se vidi i po tome koliko ljudi pri iducem izboru "sara" sa izborom pogonskog goriva. Licno bih bez problema uzeo bilo sta za sledece, kao sto rekoh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim Mazde :lol:

Verujem da ce njihovi motori biti trajniji od nasviranih malolitraznih turbaka, ali ne bih rekao da se generalno automobili vise prave da teraju preko 300kkm, tako da ni motor ne mora preko toga realno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Osim Mazde 
Verujem da ce njihovi motori biti trajniji od nasviranih malolitraznih turbaka, ali ne bih rekao da se generalno automobili vise prave da teraju preko 300kkm, tako da ni motor ne mora preko toga realno.
Moj teca vozi Cx5 2.2d Skyactiv, letos je imao kvar dok je bio ovde, ja sam mu trazio servis, deo i malo upoznao taj motor. Mogu da kazem da je glavobolja, sve duplo ima, 2 egr ventila, 2 hladnjaka, itd. Motor pogoni lanac za koji nije predvidjen interval zamene ali iz ovl.servisa kazu da se menja na nekih 140hkm jer moze da napravi veliku havariju, zamena kod nas oko 2500eur, menjali smo pk razvod sa filterom goriva i dijagnostikom, racun je bio 59600din, i tako, ne bih se cackao sa Mazdom

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahaha, iz At :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Problem je bio senzor izduvnih gasova, izgoreo je jednostavno. Nov sam platio oko 120e u ovl.servisu a kaze mi majstor da je fabricki ( kao taj sto je izgoreo) plastican i da je kostao 500e i da su od skoro poceli da nude ovaj metalni, sve je Mazda original. Kada se ugradi taj senzor, mora preko original dijagnostike da se "nauci" auto da radi sa tim novim delom, ta dijagnostika kosta 6000din

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Mazdi ne znam nista, ovaj konkretno ima 117hkm i nije bilo nikakvih problema .

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja znam za one 626 i 323 benzinci da su trajali boga oca i nekako su mi uporedivi sa tadasnjim Corola-ma isto benzincima...ali u to doba je i pravljeno sve da traje ako se iole normalno odrzava. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima!

Moram u startu da vas pohvalim,jer mislim da ne postoji jači auto forum od ovoga.Ja sam Miloš,registrovao sam se na forum pre par godina,pratim ali retko pisem.Zasto se sada javljam?U prilici sam da zamenim svoju korsu c 1.4 tng,2001 god,za nesto mladje i nadam se vece,jer smo četvoročlana porodica.Dosad sam vozio korse c,i nesto kratko astru h,sada ne znam sta bih uzeo...Cesto se vozim sam, uglavnom na posao,jednom ili dva puta sedmično kod mojih ili zeninih do sela,pa mislim da nema potrebe za karavanom ili monovolumenom...E sad,imam najpopularniju sumu u Srba za kupovinu a to je izmedju 2 i 2500e :) Ono sto mi je uslo u uzi izbor su Ford Fusion,Dacia Sandero,mozda cak i Reno thalia,mada ne bih bezao ni od Punta,bilo obicnog,bilo Grande..Dosad sam vozio na tng,mozda bih i dalje ostao na tom pogonu,ako ne naleti dobar 1.3 mjt :D hvala unapred na odgovorima,kontam da je pitanje boli glava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolja kupovina, ako uspes naci Punto FL iliti Classic ( 2003-2011 ) - 1.3 16v mjet sto mladji naravno a ako ne onda svakako 1.2 8v!

Za najmanje para nudi najvise, odrzavanje za 1.2 smesno, motor pouzdan i jednostavan. Solidno dobro trpi i plin mada mu ume doci glave...

 

1.3 mjet 51kw iliti 69konja, ubedljivo najbolji i najizdrzljiji motor. Lanac ne trazi zamenu ni posle 200 i kusur hiljada (mada sve zavisi od nacina eksploatacije i intervala redovnog servisa), trosi smesno, odrzavanje malko skuplje nego za 1.2. Izuzetno zahvalan autic!

Generalno ono sto moze izbiti pare na tom autu - do 100e je potencijalni problem sa senzorom ugla volana ili na 1.2 8v da poludi kompjuter ubrizgavanja i to se cesce desava na vozilima koji imaju plin.

 

Iz radoznalosti otvorih oglase i ugledah:

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/18177052/fiat-punto-13mjtd?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/19108084/fiat-punto-13-mjet?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

Nisam ih zagledao :)

Edited by MiloshBg

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, vasqe said:

Reno thalia,

Ovo ti je auto-vencanica, moj savet izbegni ga. Tezak za post prodaju i moras solidno cenu da ubijes. To ti je slicno kao 206 sedan.. Em retko em ruzno. 

 

Za taj cenovni rang... Pa i Grande Punto je.. Da kazem malo upitan. Moz se nadje ali koliko treba uloziti. 

 

Sto Milos kaze, punto 1.3 mjet ili obican Punto classic/mk2b je odlican ekonomican izbor. 

Sandero gledaj Stepway, kvalitetnije je uradjen od obicnog....ujedno i skuplji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stepway mislim da nema za te pare...imacu mozda u ponudi obican Sandero, uvezen iz svice,zato sam ga ubacio u priču....da li je po vama bolje uzeti stariji punto,znaci ne classic,za manje para,pa ostatak uložiti u servis,gume otd,ili uzeti classic,jer je mladji i verovatno manje prešao?

Edited by vasqe

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, vasqe said:

da li je po vama bolje uzeti stariji punto,znaci ne classic

Onaj sa ne-buljavim farovima? Paaa... Kod njega su farovi zlo naopako, sam punto je ok, ali farovi ce ti zadavati najvise muke jer se kroz njih zaista slabo vidi. Classic/mk2b je taj buljavi i bar su farovi dosta bolji. Stariji punto nemas sa 1.3mjet, mislim da je isao 1.9 jtd/80ks ili slicno. Razlika u ceni verujem da nije bas velika, a servis i ostalo ce te izaci kao i za noviji model (pricano za benzince, dizel je malo skuplji). 

 

Okej je i Sandero, renoovi motori, pretpostavljam benzinci 1.2.

 

Pa vidi, auto nikad ne kupujes poslednjim parama, to je valjda jasno. Minimum da imas za veliki/mali servis (veliki ako znas da je radjen ili moze da se dokaze nekim papirom/servisnim pregledom, onda ne moras.. Doduse ja bih i tad uradio), neka mizerna ulaganja i eventualno registracija ako je sa placa. 

 

Svakako pregled kod majstora auto koji planiras da kupis, ako nisi siguran. Bolje i pregled platiti nego posle kukati. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo sto Dacia iz tih gpdina ima bas losu lumariju i zastitu od korozije. To niko da spomene. Ako vec hoces da uzmes Punto slicnog godista kao tvoja Corsa zasto onda da i menjas Corsu?  Onda ulozi u nju pa se vozi a bar znas sta imas. 

Osim ako nije u nekom veoma losem stanju. 

Sto se tice farova mislim da se tu malo preteruje jer i sam imam Punto sa uskim farom i sasvim ok mi osvetljava put.  Jos se malo potpomogne sa nekim sijalicama i eto resenja a moj ima obicne zute sijalice pa sam zadovoljan. 

Mi vozili do nedavno Yugo i 101 a sad nam ne valjaju farovi na modernijim i stranim kolima? 

Thalia se tesko proda ali je dobar auto i to je u stvari Clio al sa ogromnim gepekom. Vozio sam je godinu dana i bio prezadovoljan. 

Bas sam veceras imao prepisku sa jednim drugarom iz Srpskog Miletica koji mi napisa da njegov brat hoce da proda Punto 1,2 2009 u navodno odlicnom stanju jer ide u Belgiju da radi. Gledajuci cene na oglasu ima tu smesno jeftinih pocetnih primeraka ali ovaj ne moze toliko da kosta jer ima dva seta novih guma,nove amorte i ne znam sta sve jos nije promenjeno jer ovo je odrzavan auto tako da bi cena bila sigurno veca pa i do tih 2500 mozda. Ne znam jos dok ovaj ne dobije tacnu informaciju za koliko ce ga dati. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako gledam da je mladji auto,makar 5-6 godina...Sandero koji je u prici je 2012,mozda bude oko 2000,i najveci je pa mi je i zato u priči...punto je b segment kao i corsa, svestan sam toga,al sam u fazonu ako ne mogu veće auto,makar da uzmem mladje ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, vasqe said:

i najveci je pa mi je i zato u priči...punto je b segment kao i corsa

Pa i Sandero ti je Subcompact ;) (B klasa), otprilike istih dimenzija i Wheelbase kao bilo koji drugi takav novijih godista (posto su rasli iz generacije u generaciju).

GP za planiranu sumu bih zaobisao, dizel pogotovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je sandero b klasa,ali od ponuđenih ima najveći medjuosovinski razmak,i najveći gepek..al sve se svodi na punta izgleda... eventualno neka astra g classic,nesto se i njih setih sad

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na mk2b mislim,znam da onaj sa uskim farovima zeza bas sa farovima.. naravno da ostavljam nesto para sa strane,veliki servis,o sta jos bide od ulaganja...
http://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/18664405/fiat-punto-1416vnovch ovo mi je blizu posto sam i ja iz Loznice,ima ok opremu, sta znam 
Screenshot_20220110_223556_com.infostud.android_pa.thumb.jpg.cdc3f2336e27f640003ce406652bb11c.jpg
Taj leti...1,4 95ks je za tu težinu super,taj motor ide i u gomilu drugih Fiata ,napr u 500l
Skuplje održavanje i bolje performanse...
Kod Punta gledaš kako radi motor,pod da li čitav i volan, ostalo možeš i sam

Sent from my moto g(8) using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet, za porodični auto u tom cenovnom rangu (2-2500 eur), najradije bih gledao stila 1.9mjet sa kraja proizvodnje ili lybru dal 1.6, 1.8 benzince (pre 1.8) ili 1.9jtd tamo neko 2004. godište.
Automobili sa dosta prostora za porodicu i sve stvari, u dobroj opremi pružaju značajno više nego dacia 2012., što se održavanja tiče, nije preskupo ali nije ni kao za punta 1.2b.

 

U svakom slučaju, ja lično bih uvek gledao malo stariji a bolje opremljen auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta vozim po seoskim putevima,pa bi sa stilom kacio,znam po iskustvu komsija koje su imale isti...e sad,libra mozda,mada sam ja nekog razmišljanja da je bolje mladji auto sa manjom kilometražom...gospodja je takodje tog stava,a kakav bi ja bio muz da i njeno mišljenje ne uzmem u obzir? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...