Jump to content
FAS Goran
Marko Topola

Kupovina automobila do xxxxx eura

Recommended Posts

1.nadji ga sam

2. Na prvu loptu naleteh na sajt carsalesbase.com koji ne znam koliko je tacan ali koji kaze da se u USA za celu 2017 prodalo

12685 Fiat 500

1664 Fiat 500L

 

Pa majstore 1664 automobila na teritoriji USA spada u statisticku gresku (ako je istina to sto pise :D) 

 

http://carsalesbase.com/us-car-sales-data/fiat/fiat-500l/

I ko ce to da ocenjuje vise.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kolega.jankovic

Otprilike tako kako si i napisao :yes. Cifre za USA su sledece:

1.thumb.jpg.ee518a5c2135c0553c888174daa4ed2e.jpg

 

Poredjenje sa ostalima u klasi u koju su ga tamo svrstali:

2.thumb.jpg.f33c864a386d77813f8efd106e2c6ec5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, kolega.jankovic said:

Stoti put ista prica, da nije teretnog programa....

Neko je tebe doveo u zabludu da Fiat ništa živo ne prodaje osim teretnog programa. :D Redom, počev od najmanjih putničkih automobila na evropskom tržištu:

 

A segment

- Fiat 500, u prvih 11 meseci 2017. godine prodato 179.183 komada, najprodavaniji auto u Evropi u svom segmentu.

- Fiat Panda, u prvih 11 meseci 2017. godine prodato 176.864 komada, drugi najprodavaniji auto u Evropi u svom segmentu.

Ta dva modela zajedno imaju više nego sledećih skoro 5 u zbiru (Volkswagen Up!, Hyundai i10, Toyota Aygo, Renault Twingo, Kia Picanto)

 

B segment

- Fiat Grande Punto, model koji je na tržištu od 2005. godine i kome naslednik oooodavno treba i konačno će biti predstavljen ove godine. Renault Clio koji je pri vrhu poslednjih godina se proda u par hiljada preko 300k. Grande Punto je 2006. prodat u malo preko 400k komada...toliko je bio loš. Prvi put ispod 200k godišnje prodaje pada tek 2012. godine, a ispod 100k godišnje 2014. godine.

 

C segment

- Fiat Tipo, u prvih 11 meseci 2017. godine prodato širom Evrope 116.646 komada, plus Turska. To mu daje neko 7.-8. mesto po prodaji od ukupno preko 30 modela u ponudi u toj klasi. 

Za poređenje, Hyundai i30 u prvih 11 meseci 2017. godine na istom tržištu 69.756 komada, Mazda3 41.130 komada, Citroen C4 30.657 komada, Honda Civic 34.870 komada, Peugeot 308 146.886 komada...pri vrhu (druga po prodaji) Opel Astra sa 203.795 komada, i VW Golf sa oko 440k komada.

 

Small MPV

- Već sam pisao o Fiatu 500L. :) 

 

Small SUV/crossover segment

- Fiat 500X je u prvih 5 po prodaji, Jeep Renegade odmah iza njega.

 

Ukratko, ako novi model u B segmentu bude dobro prošao, kao što Fiat obično ima model koji puca na sam vrh u B segmentu (mnogo ozbiljnije nego u C), onda će ta situacija biti:

- A segment najprodavaniji i to sa dva modela.

- B u vrhu

- C negde oko 7. mesta

- small MPV najprodavaniji

- mali SUV i krosoveri u prvih 5.

 

To uopšte sve zajedno nije nimalo loše na evropskom tržištu. Onda na sve to dodaj komercijalna vozila... :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko god veruje da je primarno tržište modelu Fiat 500L bila Amerika, taj pojma nema o automobilima. To verujem svi mislimo :) Zato mi i nije najjasnije kako se uspešnost nekog modela ocenjuje po tome kako je prošao na tržištu za koje nije ni osmišljen??? Otišao je u Ameriku samo zato da bi Fiat imao neki model tamo u ponudi jer nije mogao većinski da preuzima Chrysler bez da išta svoje prodaje na tržištu Amerike.

Fiatu 500L je Evropa bila glavna, tu je prošao kako je i projektovano. :thumbup: 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je meni to jasno ali mi smo govorili samo o USA, nesto kasnije ili globalno ili lokalno u srb. Nismo govorili o uspesnosti u EU niti o tome da li je navedeni model pravljen ili nije za odredjeno trziste. Razumes? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minutes ago, kolega.jankovic said:

Sto se tice statistike, jedan od najjednostavnijih nacina (mozda ne bas precizan) je npr otici na sajt polovni automobili.com, upisati u pretragu marku automobila i polazno godiste. 

Uradili su to već oni sami mnogo detaljnije za 2017. godinu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/66954-ovo-su-najtraženiji-polovni-automobili-u-srbiji/&do=findComment&comment=1422054

 

:thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet mesas babe i zabe. Ja sam govorio o ponudi polovnjaka,  a ti pises (citiras) o pretragama na istom sajtu.... 

Pri tom ja sam uporedjivao samo marke a oni i modele, ja sam se bazirao na odredjenoj starosti...... 

Nije isto! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, kolega.jankovic said:

Sve je meni to jasno ali mi smo govorili samo o USA, nesto kasnije ili globalno ili lokalno u srb.

Onda je i VW Golf katastrofalan model. Toliko ima veze sa mozgom takva priča. :D

Katastrofalan je jer nije ni među prvih 10 po prodaji u tom segmentu u USA...dok je u Evropi suvereno broj 1 u C segmentu.

 

5 minutes ago, kolega.jankovic said:

Ja sam govorio o ponudi polovnjaka,  a ti pises (citiras) o pretragama na istom sajtu.... 

To se obrati njima sa PA kako ne razumeju, kako mešaju babe i žabe, i kako to što su oni napisali ustvari nisu ''Najtraženiji polovnjaci u 2017.'' :thumbup::) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam ja sta da se obratim "njima" kad nisu "oni" uporedjivali nesto sto sam ja napisao sa necim sto nema veze sa onim sto sam ja napisao. Jedini zajednicki sadrzaoci su bile reci najprodavaniji polovni i polovniautomobili.com :D

 

A sto se tice USA..... 

On 1/7/2018 at 10:30 PM, neshtry said:

Istina je!

Čak i Ameri voze 500 sa oduševljenjem!

Čak i 500L

Samo sam odgovorio coveku... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

za trud

I dalje mi nije dokazano da je 500l nepouzdaniji od bilo kog brenda koji se prodaje u USA pa je situacija kao sa Yugom ....što je i bila poenta.

(grande) punto dobio 0 zvezdica za bezbednost u 2018. od euroncap.

Prvi test i odma FIAT

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, kolega.jankovic said:

Nemam ja sta da se obratim "njima" kad nisu "oni" uporedjivali nesto sto sam ja napisao sa necim sto nema veze sa onim sto sam ja napisao.

Sram ih bilo što nisu gledali samo automobile starosti 7-8 godina, ili mlađe. Nema veze što se takvim gledanjem izbacuje jedno 75% našeg tržišta polovnjaka iz priče, ali jbg-a sad... :D

Bolje je, po tebi, da se donesu zaključci o tome gde je ko na našem tržištu polovnjaka tako što se gleda samo jedno 25% našeg tržišta...a 75% tržišta polovnjaka se izbaci iz te računice.

(ono kada poželiš da ti statistika pokaže ono što hoćeš, pa izbaciš 3/4 podataka iz nje jer eto...šta će nam. :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

To silovanje statistike je tvoj fah. U jednom od postova sam objasnio zasto sam uzeo bas to godiste, procitaj....

Pored toga sto sam naveo, sve vreme se provlaci prica o novijim automobilima, tj nepostojanje adekvatne ponude istih  pd strane fiata pa je i to uticalo na odabir kriterijuma. 

Inace samo 15% ponude je 2010.+godiste

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, kolega.jankovic said:

To silovanje statistike je tvoj fah.

Jeste. Silujem je tako što ostavim link ka statistici koju je uradio neko drugi, tj. onaj koji ima najbolji uvid u to šta se nudi, i šta se traži na našem tržištu polovnjaka (jer se preko njega prodaje skoro sve od polovnjaka u SRB.) :thumbup: 

3 minutes ago, kolega.jankovic said:

Pored toga sto sam naveo, sve vreme se provlaci prica o novijim automobilima, tj nepostojanje adekvatne ponude istih  pd strane fiata pa je i to uticalo na odabir kriterijuma. 

Kada je reč o prodaji novih automobila u SRB, od prvih 10 po prodaji u 2017. godini, Fiat ima dva modela (500L na prvom, i Tipo na šestom mestu). Šta bi tek bilo da imaju adekvatnu ponudu... :D:D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se slažemo.

Naslednik Brava je kasnio, naslednik Grandea tek kasni, a to su dva segmenta koja se najčešće kupuju kod nas (uz ''small MPV'' od pojave 500L). Džabe Giulietta u C segmentu kada je ipak jača sa cenom od Fiata, kao što kod Alfe i treba da bude. Koliko će se to kašnjenje modela od par godina odraziti, videćemo. Kada neko 2020. bude kupovao polovnjaka, ili 2021., imaće i Tipa starog 4-5 godina da bira, i nekog naslednika Grandea starog 3-4 godine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 2005godista

Audi 2240

Bmw 2161

Citroen 1819

Fiat 1890 (punto i gp 750 komada a 500 i 500l citavih 150) 

Ford 1308

Opel 2730

Peugeot 2438

Reno 2623

Vw 3826

 

Znaci, ovo pokazuje da sto stariji auto u pretrazi, nekako se mooooozda moze reci da procentualno ima vise fiata (mada poslednjih 4 bas prednjaci) .... Ili da kazemo ovako, sto noviji povnjak na nasem trzistu to manje fiata! A to dokazuje moju (nasu) tezu da nesto ne stima sa fiatom poslednjih godina.... 

 

E a ti ako hoces da gledamo starije od 13godina misliiiiim...... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, neshaoct said:

Bolje je, po tebi, da se donesu zaključci o tome gde je ko na našem tržištu polovnjaka tako ...

Bilo bi lepo ako je moguće kao u UK dobiti podatke od MUP-a koliko ima kojih registrovanih automobila u Srbiji po modelima i godištu.

PA mogu da budu merilo šta se traži u Srbiji ali ne može da kaže šta se i prodaje. Pretraga na PA takođe pokazuje želje a ne kupovine, većina VW kupaca gleda Audi A4 a kupi Škodu Fabiju ili Oktaviju, eventualno G4. Ako recimo pričamo o Puntićima mk2a na njima više nema velike zarade kao pre 10-ak godina  ali su veoma traženi kao jeftini automobili i ko može da kaže koliko se malih prodaja obavi dok se proda recimo jedan skuplji BMW E46? Merilo je ono sa PA koliko ljudi vrši pretragu auta do 1000 evra, 1000-1500, 1500-2000, 2000-3000, 3000-5000, 5000-8000 evra i šta se po cenovnim kategorijama kupuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, The Punisher said:

Pretraga na PA takođe pokazuje želje a ne kupovine, većina VW kupaca gleda Audi A4 a kupi Škodu Fabiju ili Oktaviju, eventualno G4.

Apsolutno tacno. Dodatno, kada imam vremena, uz ono sto me zanima kao naslednika Stila, obavezno pogledam sta se nudi od konkurencije u klasi (takodje vrlo realna opcija), klasi iznad, pa cak i nesto napucanije i novo u klasi ispod.

Da ne pricam koliko ljudi ili mladih cisto rekreativno lista oglase, tako da meni licno broj pretraga i nije neko merilo. Sto kolega kaze, pravi podatak bi bio broj registracija.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...