Jump to content
FAS Goran
Branko

Splav za odmor i uživanje

Recommended Posts

Vec duze vreme imam zelju i ideju da napravim splav na Savi. B) Do pre nekoliko meseci ta zelja je bila neostvariva ali sada se stvari polako popravljaju. :rolleyes: Pronasao sam mesto gde mogu da ga vezem i imam grubu viziju koliki splav bi pravio.
Da li medju nama ima neko ko vec imaju iskusta sa ovim ili mozda ima svoj splav? Ja sam krenuo da citam forume koji se bave ovom problematikom ali uvek je dobro imati nekoga sa iskustvom i dobrim savetom. Prilicno sam informisan o obavezama koje splav vuce sa sobom ali se to ne moze meriti sa uzivanjem koje pruza.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa prvo da li znaš da ti treba dozvola za postavljanje objekta? Mislim, možeš ti i bez nje u Srbiji ima dosta splavova za ličnu upotrebu ili za obavljanje delatnosti bez dozvole, ali ako ti se zalepe za leđa ( a bilo je slučaja ) , ode splav plus novčana kazna, to ti je kao da gradiš bez dozvole. Imaš pre dobijanja dozvole uslove koje treba da popuniš, tako da oni splavove za klubove dopuštaju jer doprinose turizmu, ali tebe mogu da cimaju jer nisu dobili ništa od tebe, eto u prevodu :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da znam to. Vec sam pribavio resenje za plac koji izlazi na vodu gde mogu da vezem splav.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok nemoj pogrešno da me skapiraš što sam ti rekao, nego čisto da ne uložiš vreme i trud pa posle kad sve bude gotovo i sedneš da popiješ hladno pivo oni dođu :) 

Pa kreni onda polako da gradiš prilaz splavu, i temelj :) A jesi li planirao nešto na splavu da gradiš? Kuću za sebe ili neki ugo. objekat? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj otac je punih 40 godina imao radionicu za izradu recnih jahti, camaca i splavova. Prvo trebas da vidis koliko vremena ces imati za to uzivanje jer bilo sta na vodi zahteva i vreme i to cesto, ako neces da se taj isti splav nadje pod vodom ili nasukan na obalu. Burice izbegavaj jer em sto su zabranjeni em se lako i buse. Splav nikada nisam imao iako sam ih sa ocem ko zna koliko napravio, imao sam nekoliko jahti i camaca koje sam prodavao jer zbog posla i porodicng zivota i obaveza nisam bio cesto u prilici da ih obilazim.

Evo ti jedna ideja kvalitetnog splava i zavisi sta hoces od splava da lice biti fiksan da ga ne pomeras ili ces ga ponekad voziti po Savi.

 

p1608121713.jpg  p160812171302.jpg   p160812171303.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temu sam i poceo sa razlogom da cujem iskustva i ideje i dobre i lose. Tako da se nema nikakvih problema. Svestan sam da ima svega naročito kod nas i paljenja i kradje i odvezivanja splavova.
Ja bih pravio iskljucivo za sebe i uzivanje jer vodu generalno obožavam i uzivanje na splavi mi je fenomenalno. Plac je delimicno ociscen, potrebno je urediti deo do vode. Moja ideja je da splav bude 6x6m za pocetak a onda bih postavio kucicu od oko 12-15m2 a ostalo bi bio prolaz i terasa, to naravno uvek moze da se nadogradi i prosiri ali mislim da je to dovoljan prostor za uzivanje. Nista preterano i nabuzeno ali sa dobrim i interesantnim idejama moze super da izgleda.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo dobro izgleda Sharance :) 

Ja sam odrastao na Dunavu, tačno mi zgrada kod marine na keju, ceo život gledam kako prave i prenose splavove, čamce i jahte.

Drugovi su bili pravili splav, lepo je ispao al je bio na burićima koji su se probušili dalje nema potrebe da pričam :) 

Može to lepo da ispadne, mala kućica sa terasicom, tu stoćič ležaljke  i gajba piva :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sada sam vec zadovoljan :D, super sto se javio neko sa iskustvom. Znam da treba vremena za splav i da mora da se prati reka i stanje na njoj. Moja zamisao je da splav bude vezan na jednom mestu ne da se vozi. Za burad sam vec nesto cuo ali moja ideja su plasticne cevi sa komorama ili kako vec zovu.

Kolika je velicina ovog splava. Kako se izracuna potreban oslonac (koliko buradi ili cega vec) njihov raspored i balans da bi splav bio stabilan i postojan. Jel postoji neka formula ili obrazac nosivosti?

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ali pazi bolje ti je da se splav vozi, jer nikad ne znaš da li će za par godina morati da se pomeri na primer zbog prirodnih uslova ili bilo šta, barem ja mislim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zivim u gradu ali imam i kucu 100m od Save gde mi zive roditelji i gde je caletova radionica. Posto je tu i kajakaski klub sve je odradjeno kako treba kao stvoreno za pustanje camaca ja sam svoj camac bilo da je jahta ili obican camac vadio svake godine iz vode, posto imam halu i prikolicu i kucu na samo 100m od Save zato sam to i radio da mi ne bi bilo opterecenje tokom zime tj van sezone. Dosta mojih prijatelja je pocelo da placa u Boljevcima u Nautickom selu marinu tokom zime.

Iako imam sve uslove za objekat na vodi ja ga trenutno nemam jer mi je prevelika obaveza. Splav ili jahta nije vikendica da moze da se zapusti i da se ne obilazi.

Ako zanemarimo finansije dobro treba da razmislis koliko ces u toku godine moci da imas obavezu prema splavu, za sve ostalo ako krenes da pravis rado cu ti pomoci oko saveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sada sam vec zadovoljan :D, super sto se javio neko sa iskustvom. Znam da treba vremena za splav i da mora da se prati reka i stanje na njoj. Moja zamisao je da splav bude vezan na jednom mestu ne da se vozi. Za burad sam vec nesto cuo ali moja ideja su plasticne cevi sa komorama ili kako vec zovu.

Kolika je velicina ovog splava. Kako se izracuna potreban oslonac (koliko buradi ili cega vec) njihov raspored i balans da bi splav bio stabilan i postojan. Jel postoji neka formula ili obrazac nosivosti?

Послато са GT-I9300 користећи Тапаталк 4

Onaj splav na slici sto vidis je 3x10 plovkovi su 500mm dole u tabanu i visina 10000mm, ravno dno i moze dosta da trpi i veoma malo da potone, uglavnom se prave takvi plovkovi da budes 100% siguran od 2mm lima. Takav plovak bih bez problema nosio to sto ti hoces, samo sto bih ti preporucio da bude mozda malo siri cak bih isao na metar u tabanu posto bi bili kraci plovkovi za 3metra. Sto se tice buradi i plasticnih cevi bolje izbegavaj jer 100% ces morati da stavljas 3 reda. Ja licno nikada ne bih stavljao splav na burad ili plasticne cevi na svoj splav. Napravili smo jednom prijatelju splav 7x3m dva reda burica splav je bio popatosen sa daskom i neka mala kucica od drveta na njemu vise je licio na poljski wc nego kucicu i potonuo je bas dosta, morali smo da ga vadimo iz Save odmah i poturamo jos jedan red burica.

 

Ovaj splav tacnije katamaran je bila lepa zamisao, radili smo ga jednom gastarbajteru koji je doneo sliku sa sajma nautike u Becu, splav je bio na aluminijumskim okruglim plovkovima i i ceo pokrivena ciradom cak je i kucica bila od cirade kao sator na njemu. Mi smo mu napravili dno kakvo je hteo medjutim na njega je hteo kabinu od jahte prvo sto je ruzno kao smrt drugo otislo je toliko materijala da je komotno mogao dve jahte da napravi.

 

image043.jpg  image042.jpg

 

Sa zadnje strane mozes da vidis da smo mu poturali jos jedan ravan plovak jer je bio bas dosta potonuo od tereta.

 

image040.jpg

 

Plovkovi su pravljeni od lima 2mm i savijani u krug. Takav isti katamaran da je bio na ravnom plovku kao onom sa slike ne bih potonuo sigurno ni 15-20cm.

Ovaj plovak je pravljen za jedan splav koji je bio pod vodom jer je bio na okruglim dotrajalim vojnim plovkovima splav je velicine 6x10m ceo je potonuo u vodu.

 

image030.jpg

 

Vadili smo ga sa dva broda i teleskopskom dizalicom, a plovkove montirali direktno na vodi.

Ovo ti je sklapanje plovka za pokretni splav sa ravnim dnom

 

p210712182502.jpg  p210712182504.jpg

 

p210712182503.jpg  p280712111401.jpg

 

Ako si nekada bio u Boljevcima u nautickom selu Splav restoran kao i bastu smo mi radili bukvalno ceo restoran sa prilaznim mostom, restoran stoji na tri ova plovka

 

img3486.jpg  img3487.jpg

 

img3489.jpg  picture-1075.jpg

 

...a basta na dva restoran je 10x15m, a basta 5x10m

 

Ako si odlucio da uzivas i da budes spokojan 100% moj ti je savet zaobidji burice, plasticne cevi itd.... i napravi splav da te sluzi do kraja zivota, uz plovkove sa ravnim dnom od lima 2mm ako ga zastitis i prefarbas kvalitetno veruj da ces biti miran do kraja zivota sve ostalo ti je krpacina, kvalitetan splav nije ni malo jeftin u odnosu na bure koje kosta 200 din na nekom otpadu.

P.S da lisi se raspitao koliko kosta godisnja registracija objekta na vodi i koliki je godisnji porez? Nadam se da znas da na svakom camcu, jahti, splavu moras da imas tablice kao na kolima ;) to sto si pominjao secenje i odvozenje to isto radi i recna policija kad naidje na ne registrovan camac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam u tom nauticnom selu, nekoliko stotina metara uzvodno je mesto gde bih postavio splav. B) Ja sam potpuno bez iskustva izgradnji splava a imam prijatelje koji se bave proizvodnjom plasticnih bacvi, kaca i cevi i u razgovoru sa njima sam i dosao na ideju da to iskoristim za plovke. Rekli su mi da imaju sa ojacanjima na spoljnim zidovima i sa komorama unutra a moze se uraditi i sa prednjim delom pogodnim za plovidbu. Ne znam cene registracije i poreza to se nisam setio da je potrebno. :huh:
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam znao da burad tako brzo propada.. U Trsteniku na Moravi postoji jedan lep splav od buradi koji je baš kulturno osmišljen i napravljen, stoji i ne mrda već 3-4 godine u mestu, nisam primetio da mu fali nešto..

Misliš da kada bi se bure prefarbalo i zaštitilo da ne bi moglo da izdrži? I koliki je otprilike vek bureta u vodi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buradi nemaju nikakve veze kako je splav osmisljen. Gabariti splava, kucica terasa..... Burad, plovak je samo nesto na cemu splav stoji na vodi. Skuplje, dugotrajnije i sigurnjije resenje je pravljenje plovaka od lima sa ravnim dnom. Okrugli plovak mnogo vise potone. Burad su koliko znam zabranjena jer se kupuju po otpadima u kojima su bila ulja i kad se bure probusi obicno ga napune sa vodom i potope i stave drugo bure. Ja kad bih sebi pravio splav samo bih pravio plovak sa ravnim dnom. Ako se i odlucis za te plasticne plovkove gledaj da budu iz vise elemenata jer kad se probusi jedan elemenat da mozes da ga lakse zamens.
Sto se tice buradi predpostavljam da ne traju dugo jer svasta pliva vodom i udara u splav i uglavnom se buse od krsa koji nanosi voda.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Branko juce sam bio na Savi i setio se tebe :)

Evo ti kako stoje splavovi na buricima

Ovaj splav je otprilike 6x3m bez icega i veoma je malo potonuo

 

img20140413153439.jpg

 

Ovaj je je otprilike 8x4m sa kucicom od trske i vidno je potonuo pola bureta je u vodi

 

img20140413153506.jpg

 

Ove je jedan odgovoran vlasnik splava :D

 

img20140413153512.jpg  img20140413153545.jpg

 

Tebi na splavu 6x6m sa drvenom kucicom ako bih isao na okrugle plovkove bilo da su burad ili plasticne cevi bez tri reda nemoj racunati + sto ces verovatno i namestaj imati u kucici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodji kod mene na umku,imam i splav i kucicu na savi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sh@rance
Koji je ovo deo save. Jel to uzvodno od Boljevaca na desnoj obali? Da da vidim da sa okruglim plovcima vise tone I da treba vise plovaka. Ovaj je bas azuran verovatno ceka zimu da ga ponovo vidi u vodi. A na kom delu Save se ti nalazis. Ja sam u blokovima I bas cesto idem na reku mada je ovde kod mene sve urbanizovano I natrpano.

@bane 17
Hvala na pozivu mogao bi da svratim da vidim tvoje mesto I kako si sredio splav. Jesi li sam pravio ili ti je neko radio splav I kucicu?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da ozivim temu iz mrtvih jer je ovo jedna od retkih tema na forumima vezana bas za izgradnju splava.

 

Zanima me koliko je bitno da splav ima registrovano mesto? Vidim da mnogi samo naprave i dovuku splav i stoji tako na reci, ljudi na njemu uzivaju, a retko ko ima registrovano mesto. Takodje vidim da se na oglasima dosta splavova prodaje bez mesta.

 

Nasao sam lepo mesto gde bih doveo splav ali ne znam kome da se obratim za mesto i da li je to uopste toliko bitno, pa ako neko ima informacije, neka podeli, bio bih veoma zahvalan.

Share this post


Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, TeaseR said:

Nasao sam lepo mesto gde bih doveo splav ali ne znam kome da se obratim za mesto i da li je to uopste toliko bitno, pa ako neko ima informacije, neka podeli, bio bih veoma zahvalan.

Za mesto se obraćaš njima: Beogradvode. Oni ti odrede gde može da se veže splav, i naplate (godišnju) taksu za zauzimanje vode, tj. površine vode koju će splav zauzeti.

Ali, nikada ti neće dozvoliti da se bilo gde veže ako taj splav prethodno nije prošao proceduru registracije kod Kapetanije Beograd. Splav se računa kao plovni objekat bez obzira što nema motor. Mora da se ima projekat (ili potvrda o samogradnji splava), silni neki crteži, pogled sa obale/vode, dimenzije... Kad se to sve završi plati se naravno i njima za registraciju.

 

Ako vidiš neko mesto koje ti se dopadne, i slobodno je... obrati pažnju da li je uređeno. Liči li ti da neko tu šiša travu, kupi đubre koje reka donese... jer ako je previše čisto i uredno - neko dolazi i stara se o tom delu obale.

Opet, ako je zaraslo sve i to može da bude zajeb... odnosno, kreneš da krčiš to sve, a onaj čije je namerno te pusti da to uradiš. I taman posle par nedelja kad si sve priveo redu i misliš da kreće uživanje, pojavi se taj lik i kaže da je to njegov plac. Ima dosta veza/vezica, malo je princip ''divlji zapad'' oko zauzimanja. Zato je možda najbolje/najsigurnije ići regularno i platiti sve što treba. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na informacijama. Znam sta mi sve treba za splav, nego mi nije bilo jasno to oko mesta.

 

Mnogi kazu da je to siva zona, da je dovoljno da imas tehnicki ispravan splav, registrovan naravno, dok drugi kazu da je mesto obavezno jer moze da se desi da te neko prijavi pa da platis kaznu i moras da pomeras splav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...