Jump to content
FAS Goran
marko.jovanovic

Mitovi i legende u Srbalja u vezi automobila

Recommended Posts

Malo da oživim temu :)

-Dobar je onaj motor koji ne krivi ventile prilikom pucanja zupčastog, kao na primer, ako se ne varam, 1.5 8v ili 16v, u Ladama 110 i slično. A 1.6 je loš jer napravi karambol. A na veliki servis niko i ne misli, nego se kaiš menja kada pukne, naravno bez španera.

- Razgovor dežurnih blejača kod mehaničara u komšiluku: "Taj motor ništa ne valja (misli se na opel 1.7DTi u Astri koju su dovezli jer je ostala bez vode, i druge "novije" motore), jednom ga pregreješ i ćao. Evo ja sam mog kadeta 2.0 8v pregrejao 5 puta i ništa mu ne fali. To je motor, a ne ta nova sranja".

-Suzuki Maruti 800 je jeftin za održavanje. Kod gore pomenutog mehaničara vidim motor da visi na lancima, a olupina od Marutija na parkingu. Pitam jel geša, kaže mi majstor da mu je ortak doterao auto, kao ne stiže da zameni set kvačila, ali mu nije odmah rekao da na tom govnetu mora motor napolje kada radiš set kvačila. Ovaj je poludeo, nije radio Marutija pre toga, pa nije znao. A inače set kvačila mu se baš ne ističe trajnošću.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam komšu koji popravlja krševe od Lada i Zastava. Kaže dođu mu sa Lajkom 110 1.5 8V , super mašina BAJO MOJ... klipovi ne stižu ventile... kupi kineski zupčasti, koji pukne za 3000 km, a španer..... pa to se menja kad se čuje.... 


 

Još jedan mit u srbalja, ovo sam odgvorio nekoj budali na jednom sektaškom (pro VW forumu):

 
goranche wrote:
Samo da napomenem da u italiji alfu 147 jtd sa 150 ks zovu mrtvacki sanduk.
Najvise udesa sa smrtnim ishodom je imao upravo ovaj automobil.
Cena auta smesna pa decurlija kupi za sitne pare i odmah po gasu, a 150ks bukvalno kida tu karoseriju. 120 ks je prava mera.

Sent from Samsung Galaxy S4 Tapatalk v4.7.3

 

 

Ti znaš da 150ks kida tu karoseriju omg.gif
A kako onda ne kida 3.2 V6GTA, u istoj toj karoseriji. Ja vozim starog Brava 1.9JTD, čipovan hard core, ima preko 140KS na 1175kg, pa mi se nije pokidala karoserija. Šta sve čovek neće da čuje.

 

Pa sam mu onda još dodao:

Verovatno je tvoj ćale nekada imao Z101 mediteran 1300, pa su onda kružile priče da je taj motor prejak za tu karoseriju, ili da je 1.3 motor prejak za juga, što su čiste gluposti.

 

 

Nije problem u tome sto je 150KS ne znam koliko jako za 1300 Kg, vec sto 147 ima ocajan crash test. Pri jacem sudaru se prostor za putnike totalno sabije i izobliči. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zablude zaljubljenika u automobile

 

zablude-zaljubljenika-u-automobile.jpg

 
Zaljubljenici u automobile nikad ne žele da priznaju da njihov ljubimac troši previše, da je registracije preskupa, da nije udoban za čitavu porodicu, da su troškovi održavanja preveliki i da je nepregledan za vožnju. Evo još par stvari u ko ubedili sebe.
 
Stotinke su bitne
Ubrzanje od 0 do 100 je merilo snage automobila. Svako bi voleo da njegov automobil bude najbrži prilikom starta pa makar to bilo i za 0.01 sekundu. Da li su stotinke bitne? Naravno da ne, pogotov ne konkreno na putu jer na ubrzanje utiče previše faktora da bi se ono moglo odrediti precizno u realnim uslovima vožnje.
 
Kontrola stabilnosti samo šteti
Istina je da su pre dosta godina ovi sistemi znali da se mešaju previše u rad vozača ali danas su dovedeni gotovo do savršenstva i nijedan vozač ne može svojim reakcijama nadomestiti ono što sistem kontrole stabilnosti pruža.
 
Konjska snaga je najvažnija brojka
Broj konja nekog automobila može vam dati okvirnu predstavu o njegovim performansama, pre svega po pitanju ubrzanja i maksimalne brzine, ali odnos snage i težine je daleko bitniji. Automobil sa 212 konja snage koji teži 400 kilograma, kao što je Hondin koncept ''Project 2&4'', ima isti odnos snaga/težina kao i Bugatti Veyron. Mislite o tome.
 
Promene su loše
Izuzev polja informatike i tehnike automobilska industrija je među delatnostima u kojima su inovacije najčešće. Naravo, za one kojima benzin teče venama nema boljeg automobila od BMW-a sa sredine 90-ih, ali istina je da su danas automobili zahvaljujući inovacijama brži, sigurniji, manje troše i zabavnije ih je voziti.
 
preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje bre srce, to tvoje si za poslednjih 126 godina ionako promenio ko zna koliko puta već...poslednji put od nekog nejakog francuza, pre njega neki krupniji i malo jači francuz koji je ipak previše buke pravio...najduže si bio sa srcem onog amerikanca, ali te izgleda razočarao nešto... :D :D A, neki kažu da je srce prvo otišlo nekom švabi mk.1... :):whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo me posle dužeg vremena, da oživim temu, i dopunim spisak. Tokom višenedeljne misije zvana "kupovina polovnjaka", nagledao sam se svakakvih krševa i naslušao raznih budalaština.

Jedan od najčešćih odgovora prodavaca je: "to meni ne smeta".

Auspuh bušan, prdi - "to meni ne smeta"

Auto više liči na svinjac nego na auto iznutra - "to meni ne smeta"

Daje 2 seta guma - brinerki, tj slikova - "to meni ne smeta" (gume nisu ni za sađenje cveća)

Zakrči pri ubacivanju u drugu, 3 vozača su vozila i svakome se to desi - "to meni ne smeta, ne umeš da šaltaš". Zamalo da se pobijemo sa seljačinama iz Alibunara.

Auto sav iščvakan, zadnji branik stoji bez veze, visi, pola nosača nema - "to meni ne smeta"

 

Pitaš ga da li je motor dobar, da ne dolazimo džaba, kaže - dobar je. U pitanju je bio Seat Leon FR 1.9TDi od 150KS. Taj auto treba da cepa gume u drugoj i trećoj. Ide kao da ima 80ks. Izvadimo ti šipku za ulje, a ono vulkan kulja, prska ulje do očiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beli, ne off-uj ovde. FR 1.9TDi sa ASZ motorom ima 150ks, Cupra možda ima 170ks. Elem, taj seat leon mk1 je baš lep i seksi auto, samo da nije odvaljen od života. 

Beli, podeli sa nama neke mitove i legende iz Rusije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, marko.jovanovic said:

Evo me posle dužeg vremena, da oživim temu, i dopunim spisak. Tokom višenedeljne misije zvana "kupovina polovnjaka", nagledao sam se svakakvih krševa i naslušao raznih budalaština.

Jedan od najčešćih odgovora prodavaca je: "to meni ne smeta".

Auspuh bušan, prdi - "to meni ne smeta"

Auto više liči na svinjac nego na auto iznutra - "to meni ne smeta"

Daje 2 seta guma - brinerki, tj slikova - "to meni ne smeta" (gume nisu ni za sađenje cveća)

Zakrči pri ubacivanju u drugu, 3 vozača su vozila i svakome se to desi - "to meni ne smeta, ne umeš da šaltaš". Zamalo da se pobijemo sa seljačinama iz Alibunara.

Auto sav iščvakan, zadnji branik stoji bez veze, visi, pola nosača nema - "to meni ne smeta"

 

Pitaš ga da li je motor dobar, da ne dolazimo džaba, kaže - dobar je. U pitanju je bio Seat Leon FR 1.9TDi od 150KS. Taj auto treba da cepa gume u drugoj i trećoj. Ide kao da ima 80ks. Izvadimo ti šipku za ulje, a ono vulkan kulja, prska ulje do očiju.

Ahahahaha živa istina :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, marko.jovanovic said:

Beli, ne off-uj ovde. FR 1.9TDi sa ASZ motorom ima 150ks, Cupra možda ima 170ks. Elem, taj seat leon mk1 je baš lep i seksi auto, samo da nije odvaljen od života. 

Beli, podeli sa nama neke mitove i legende iz Rusije :)

 

Izvini, mislio sam da si gledao novijeg Leona, tek sad sam ukapirao o kom modelu pricas :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo mi je jako kada u opisu automobila u oglasu stave "mali potrošač", a prodaje na primer lancia kappa 2.0 20vt ili Volvo V70 2.0T5 iz 1997. Znači automobili koji su osvedočeni kao srkatori, i stvarno nema potrebe da se raspravlja o potrošnji, ali eto, mora da se navede da je mali potrošač.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci tek sad sam ovo procitao meni ne smeta, ha ha pa genijalno

Послато са LG-D320 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo da vaskrsnem temu :)

Elem, još jedan mit naših vozača, naročito starije garde. Kaže: Miki, kad ga natovarim leži na putu super, samo špiluje. To sam čuo više puta, i nije mi jasno šta ljudi tačno pod time podrazumevaju. Možda im je auto udobniji na auto putu, jer je manje tvrd, manje ljulja....Ja nešto nisam primetio da je tako, kada vozim pun auto, možda zato što ne mogu da vozim auto putem 90km/h, nego vozim 120-150-170 (tj sada sa Ideom ne mogu da držim tempo preko 140, mnogo je).

Da dodam još jednu urbanu legendu, neko je skoro tresnuo na forumu, a inače često to čujem: Punto (Z10) 1,2 od 60ks je pravi zvrk u gradu :D

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, da :)

Realno, taj 1.2 od 60ks mi ima smisla u Puntu 2, ali na primer BMW e34 518i mi je glupost, onda passat B5 1.6 16v benzin, golf 5 1.4 16v,  pa onda ovi noviji tipa Škoda Super 1.4tsi...

Moje subjektivno mišljenje je da te veće automobile sa patetičnim motorima kupuju iskomplesirane osobe, koje hoće veeeeliki auto, samo da ide. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel se seca neko Astre G 1.2? Mislim da je to bila velika pobeda :)

Mada u tom rangu mi je i Sportage 1.6. Mozda i najveca mrcina koju sam probao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio kolega sa posla novog Sportage-a 1.6 i ne kuka. :D

Doduse, pre toga je vozio Ceed-a 1.4 90ks.

Ima tu jos gorih primera po meni. Cini mi se da je prethodna Oktavija bila sa 1.2 motorom i 82ks cini mi se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au mogao bih pisati par stranica u ovoj temi :D Meni su omiljeni obicno u vezi sa uljima :D

 

Ulje u menjacu se ne menja, samo doliva

Kompletno masan amortizer nije znak habanja istog, jer auto pruza i dalje otpor pri ljuljanju

Ulja za motor, sve je to isto

Samo Zastava duva na iberlaufu

Svaka Zastava trosi ulje

Najbolji sportski amortizer = tvrdo punjen :D

 

Ali najomiljeniji mi je: 1.1 i 1.3 iz Yuga i Z101 nisu visokoturazni motori :D

A drugi je da motor ima najvise snage sa karburatorom, noviji automobili imaju ubrizgavanje samo zbog bolje ekologije.

 

A za plin je ubedljiv:

Ne moze sekvent plin na motor sa ubrizgavanjem ako imas metalnu usisinu granu :D

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...