Jump to content
FAS Goran
marko.jovanovic

Mitovi i legende u Srbalja u vezi automobila

Recommended Posts

BMW 760 li 6.0 12v troši oko 13 litara normalnom vožnjom a ima oko 500 konja i 750 Nm :)

Jedan kolega sto ima V8 BMW-a mi je rekao da kad ga vozi ko penzioner bude 18,20, a kada ga ganja, onda trosi koliko god zelis

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos jedan mit, BMW mnogo trosi :)

Još jedan vezan za njega... Cena održavanja BMW-a je u rangu Punta :laughing:
Da da :D :D To su mitovi sa foruma :D

Sent from my GT-S7560 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znate onu priču za mercedes d320? Njegov retrovizor košta ko ceo tvoj auto, oko 1500 evra :) 

Edited by Paradajz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wv grupacija-kazu ne kvari se. A do 100 000 km crkne set kvacila i plivajuci zamajac, kompresor klime i jos poneka brava, podizac isl. Motor 1.2 u polu i fabii odlazi kao od sale vec od 60 000 km, 1,6 16v do 100000 traje itd

 

Evo skolskog primera subjektivnosti ljubitelja fauvea:

 

I ja imam 15god. vozačke karijere i svi automobili su bili dizeli, VW grupa.

Mogu ja da se pohvalim da nisam menjao ni zamajac, ni dizne. Turbinu sam menjao na A6 C5, 1.9 TDI, 130KS, kada je imao 10god. i preko 200000km, što mislim da je normalno. Sa diznama nisam imao probleme, kao ni sa zamajcima, a vozim Passat B5 TDI, 90KS, sada vozim i A6 C6 2.0TDI CR, prešao 175000km i nema nikakvih problema, što dobrim delom pripisujem i korektnom održavanju i normalnoj vožnji.

Otac vozi Passat B6., 2.0TDI, koji ima BKP motor sa problematičnim diznama i te dizne su zamenjene u ovlašćenom servisu, bez nadoknade, osim jedne, koju nismo menjali kod njih, ali da ne širim priču, ima u temi o Passatu B6.

Inače, smatram da je zamena plivajućeg zamajca normalna stvar, jer taj deo je predviđen da traje neko vreme, gde njegov vek najviše zavisi od vozačkog stila, i mislim da je malo napravljena fama sa istim.

Što se tiče dizni generalno, loše gorivo zna itekako da utiče na njih. Pre svega, mislim na D2, koji ima sumpora i nije predviđen za moderne motore i taj sumpor postepeno zapušava diznu i na kraju dizna crkne.

Uvek sam sipao Euro dizel i uvek na proverenim pumpama.

http://forum.cars.rs/forum3/viewtopic.php?f=1&t=12472&p=564171#p564171

 

Koliko dugo na automobilima Fiat grupe traje npr turbina, ili dizne?

 

Generalno, vozaci su mnogo spremniji da nemcima oprastaju (ili kriju) failove na automobilima, jer eto, nemacka tehnologija je najbolja, DIE BESTE  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je isto kao jedan moj brat koji vozi G4 tdi. Osvežavan je motor dvaput za pravih 400 000km, turbo repariran i reče mi da je opet za reparaciju, setove kvačila ne može ni da izbroji i 2 zamajca su menjana, odnosno treći se vozi sada i dobar je i dalje, ali kaže da nikada ne bi pogledao više ništa drugo osim Golfa tdi.

 

Inače, od ljudi koji voze jtd/jtdM/mjet nikom nisam čuo da ne valja turbina ili da pišti, zuji, cvili ili da troši ulje,a znam barem za 50 vozila koje viđam jednom mesečno i koja imaju 120-350 000km i opet ništa.

 

Što se zamene kvačila tiče znam za par primeraka, ali 2 od toga su sami krivi jer kreću tako da točkovi barem malo proklizaju i generalno nabijaju gas u preniskim obrtajima. Što se zamajca tiče znam da su menjali VladaNS i Joca sa foruma i to je to, po meni nije loša statistika za ovoliko dizela u našem okruženju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je Stilo karavan zamenio u Srba mit zvani Golf 2? Ako je istina, da li je lose ili dobro? Da li treba VW fanboy zaludjenike pustiti da odrzavaju njihove "jeftine" Golfove bez ulaganja pa ih posle uporedjivati sa odrzavanim Fiatima i Alfama po ceni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče 1.9 JTD motora, mogu da tvrdim da je to jedan od najboljih motora u toj klasi, tj. po meni najbolji.

Uradim mali servis, prođe 10000 motor pun ulja al se menja zbog viskoze itd, može da se pojača da bude zver, da kida sve te iste nemce ko što radim sa mojim motorom, na 402 metra kida i bmw, na dalju vožnju ne.

Moj je prešao oko 400,000 pravih, da samo čujete zvuk pa to je neverovatno, ništa nije rađeno, osim malih i velikih servisa, i što je pojačan, pa je menjanja turbina, chip i ostalo.

I sledeći auto biće isto ovaj motor, dugo sam se razmišljao da li da u punta uložim 3000 evra, i da mu promenim sve, od farbanja, enterijera, do najmanjeg mehaničkog i voznog dela na kolima, i da ga još pojačam ( zato što sam kupio jeftino kola jer su limariski užas bila ) ali sam odustao bolje uzeti nešto malo novije sa istim motorom pa u njega ulagati. Znači sve najbolje imam da kažem o JTD motoru.

Edited by Paradajz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još jedan od mitova vezanih za Alfu. "Kad kupiš Alfu obraduješ se 2 puta ! Kad je kupiš i kad je prodaš." :)

 

Inače za Fiatove dizel motore sam čuo da su posle mercedesovih što se tiče kvaliteta a za njima su Citroren/Pežo HDI motori.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da 2.0 hdi 160 ks je ok motor, jak malo troši, al videćemo kako će se pokazati, što se tiče 1.9 jtd zaboravio sam da kažem da fabrički podešen troši kao upaljač, pojačan takođe.

Najgore od svega, garim ga nekad kao lud, a on ko da mi na to odgovara sa manjom potrošnjom, ili mi je toliko dobro sređen motor.

Edited by Paradajz

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je isto kao jedan moj brat koji vozi G4 tdi. Osvežavan je motor dvaput za pravih 400 000km, turbo repariran i reče mi da je opet za reparaciju, setove kvačila ne može ni da izbroji i 2 zamajca su menjana, odnosno treći se vozi sada i dobar je i dalje, ali kaže da nikada ne bi pogledao više ništa drugo osim Golfa tdi.

 

Inače, od ljudi koji voze jtd/jtdM/mjet nikom nisam čuo da ne valja turbina ili da pišti, zuji, cvili ili da troši ulje,a znam barem za 50 vozila koje viđam jednom mesečno i koja imaju 120-350 000km i opet ništa.

 

Što se zamene kvačila tiče znam za par primeraka, ali 2 od toga su sami krivi jer kreću tako da točkovi barem malo proklizaju i generalno nabijaju gas u preniskim obrtajima. Što se zamajca tiče znam da su menjali VladaNS i Joca sa foruma i to je to, po meni nije loša statistika za ovoliko dizela u našem okruženju

Pa sad......kilometraza od 400 000 je veoma ozbiljna, tako da to sto je radio osvezenje 2x i nije tako strasno.....

 

Zamene setova kvacila treba gledati ovako " ILI  ZNAS DA VOZIS ILI NE ZNAS ", tako da je to induvidualna stvar i nije do auta , nego do "VOZACA "

 

JTD i MTJ motori su po kvalitetu odmah posle CDI motora, tako da TDI motori nisu ni blizu tom kvalitetu i ne mogu se porediti

Edited by mihajlovic11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos jedan mit: fiat je kanta, to truli raspada se. Jeste bilo nekada (samo kada se setim modela Regata, ritmo i starijih). Doduse, i vecina Mazdi i Nissana iz tih 80 ih i 90 ih je davno pokojna. Mnogi su mi govorili da sam se zeznuo, da je Bravo kanta... I evo posle vise od 3 godine kod mene i sa svojih punih 13 godina nesto ne vidim da sam se zeznuo, osim u broju vrata :p, pa svaki dan slusam pridike od zene.

I jos jedan: bezi od Fiat Bravo/Brava, to italijansko djubre ima losu elektroniku, neces moci da se naplacas popravki. Stvarno ne znam cemu te nebuloze, jer kao prvo to su sa danasnje tacke gledista veoma jednostavni automobili, a kao drugo, da ne ureknem, od elektrike mi je samo ablender crkao, i to sam sredio za oko 40€. Ne racunam par sijalica koje su riknule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cak se ni s ovim da je nekad bio kanta ne bi slozio. Croma iz 90-ih ima vise opreme nego neki danasnji auti

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nikako ni mislio da su kante u smislu opreme i performansi, nego sam x puta cuo price da je los kvalitet i da se mnogo kvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mihajlovic11 slažem se da ovo nije loše, ali hteo sam samo da napišem da ni taj čuveni Golf nije svetsko čudo i da se on kvari kao i svaki drugi automobil. Mislim da bi bilo koji agregat danas mogao da istera 300 000km  bez otvaranja, a ni 400 000 nije neka prevelika cifra, pogotovu ako dvaput otvoriš motor za to vreme. 

 

 

Što se Fiata tiče mene mnogo kreće da nervira ta fama oko elektronike. Ko je kriv ljudima kada kupuju kola koja su boravila u vodi po 2-3 meseca pa posle pričaju da je na Stilu elektronika užasna. Toliko vrte priče o famoznim vazdušnim jastucima da je malo falilo da ne uzmem Stila zbog toga. Opet nije ni to nikakav bauk, samo treba jednom srediti i to je to za vek i vekova.

 

Inače, jel ima neko onaj link/printscreen sa Mercedesovog foruma  Stilu plastikaneru da se malo nasmejem? :) Dugo ga nisam čitao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ko i za alfe, stalno čujem priče da je afla 156 do 2003 do ress. imala probleme velike sa strujom, sad koliko je to tačno, nemam pojma, drugar ima 2001 godište nikad problem nije imao, drugi ima 2003 ali nije ress, crkao mu bord, često mu zadnja svetla luduju( sprži se masa) brzo mu crkavaju sijalice. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad......kilometraza od 400 000 je veoma ozbiljna, tako da to sto je radio osvezenje 2x i nije tako strasno.....

 

 

Do sad mi na radno mesto nije usao nijedan auto koji Italijani koji rade po Kg-u voze, a da ima ispod 300.000 km na satu, Crome, Bravo, Alfe su pretezno u pitanju, i svi voze JTD i mJet motore i svi do jednog rade kao sat, tek se razradili.. A mi od njih kupujemo vozila da se ne zaboravi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pa sad......kilometraza od 400 000 je veoma ozbiljna, tako da to sto je radio osvezenje 2x i nije tako strasno.....

 

 

Do sad mi na radno mesto nije usao nijedan auto koji Italijani koji rade po Kg-u voze, a da ima ispod 300.000 km na satu, Crome, Bravo, Alfe su pretezno u pitanju, i svi voze JTD i mJet motore i svi do jednog rade kao sat, tek se razradili.. A mi od njih kupujemo vozila da se ne zaboravi..

 

Cemu citat ???

Gde je ostatak citata ???

Nista nisi rekao sto ja vec nisam.........

 

Pa sad......kilometraza od 400 000 je veoma ozbiljna, tako da to sto je radio osvezenje 2x i nije tako strasno.....

 

Zamene setova kvacila treba gledati ovako " ILI  ZNAS DA VOZIS ILI NE ZNAS ", tako da je to induvidualna stvar i nije do auta , nego do "VOZACA "

 

JTD i MTJ motori su po kvalitetu odmah posle CDI motora, tako da TDI motori nisu ni blizu tom kvalitetu i ne mogu se porediti

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citat tome što mi Srbi mislimo da je 400.000 velika kilometraža, a ustvari na stranim oglasima većina automobila koji su stari po 2-3 godine imaju preko 150.000 na satu..Hoću da kažem da su savremeni dizeli napravljeni da se mnogo voze i prelaze velike kilometraže, tako da do 400.000 je normalno jedino remontovati turbinu i promeniti jedan zamajac i par setova kvačila uz redovno održavanje, motor tu ne bi smeo da se dira.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sta mislis zbog cega su na oglasima ???

Sta mislis da su stranci glupi pa da zato menjaju auto posle tri godine i 150.000 ???

Veruj mi da nisu.....

Auto ne cini samo agregat ( moror ) , nego citav sklop delova koji su veoma skupi za zamenu.

Turbina , dizne , set kvacila , menjac , lezajevi tockova , amortizeri itd......su samo deo od skupih popravki koje cekaju vlasnika automobila koji je " tek razradjen " sa 150.000 + km.

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока

Edited by mihajlovic11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne zaboravimo jos i sitnice kao sto su.....

 

Zamena DPF ili FAP filtera, katalizatora, letvi volana, protokomera, EGR ventila, izduvni sistemi ...........i mogao bi tako jos ceo dan da nabrajam sta je vec za zamenu posle 150.000 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja smatram da sve to može blagovremeno da se menja i da bude kako treba ako se na vreme radi. Ali ako čekaš zadnji trenutak pa se nakupi 1000e kvarova svaki auto će ti biti preskup za vožnju i održavanje. I svi kvarovi kao što su turbina, kvačilo, zamajac, amortizer i slično mogu da se predvide daleko pre otkaza nekog dela pa da se pripremiš moralno i finansijski za zamenu. 

Mada naravno uvek postoji neka tačka nakon koje ti je noviji automobil daleko isplativiji od ulaganja u "rupu bez dna"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno, da nece sve da strada odjednom ali to je odprilike spisak stvari koje polako odkazuju na 150.000+ km......

 

Bas zbog toga su u oglasima na zapadu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se, ali realno teško ćeš naći polovan automobil bez 150 000. A i opet ako računaš da u 5 godina zameniš kvačilo i amortizere, pa u narednih 3-4 turibnu i zamajac nije toliko strašno ako te ostalo služi kako treba. Opet si daleko od cene novog automobila. Mada svako ima svoju računicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oni i jesu glupi, zato i menjaju automobile napamet a mi ih posle koristimo godinama :D

Sent from my GT-S7560 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...