Jump to content
FAS Goran
boki

Kamere & presretači

Recommended Posts

Nisam uspeo da se prestrojim kod sajma pa sam vozio jednim delom zutom a tu ima kamera...Oce da mi stigne kazna? Sta mislite?

Ja bih bio opušten, jer sam pre neki dan video pandura kako tu zaustavlja zbog žute trake i piše kaznu...tako da pretpostavljam da to još nije u funkciji čim je morao ručno da ih piše.

Inače, to silaženje sa Gazele gde su ostavili samo 10-15 metara da se prestrojiš, plus ima ljudi koji hoće da se isključe desno kod Eurosalona preko pruge...namerno tu čekaju jer znaju da nije moguće prestrojiti se, osim ukoliko ne staneš i čekaš i čekaš i čekaš...a, ako bi svi tako radili, onda bi se ostali pakovali tamo od pola Gazele u krajnoj desnoj traci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa radom je pocelo svega par novih kamera, inace tih kamera po gradu ima mali milion! One su tu od kad ikad, i ne sluze nicemu osim za pracenje saobracaja u gradu! Prosle godine sam na praksi bio u centru za obavestavanje grada Beograda i iznenadio sam se kada sam video da zapravo nema raskrsnice niti ulice koja nije pokrivena kamerama i to poprilicno jake rezolucije! Medjutim ove kamere se prate iz centra, preko par desetina monitora, kao i vazdusni prostor, kanali radio stanice policije, hitne pomoci, vatrogasaca itd... Bas tada sam pitao da li kamere evidentiraju prekrsaj, rekli su mi da to niko ne kontrolise, i da one samo sluze za kontrolu saobracaja u smislu kada nesto iskrsne, hitno je i sl. kuda poslati hitnu, delegaciju, vatrogasce, ispratiti prevoz opasnih materija, po potrebi otvoriti, zatvoriti trake u nekim ulicama itd. Nije bio pokriven samo deo od auto komande ka auto putu, ali i to je bilo u planu da se moze ispratiti!

Inace, nigde se nece postavljati samo jedna kamera koja ce slikati, bas zbog toga sto se negde ne mozete uvek na vreme ukljuciti, kamera ce biti po nekoliko i nece slikati samo jedna, ali ako te slika i na pocetku i na kraju mosta ne mozes se pravdati da si se na trenutak nasao tu! Inace, kamere za sada ne mere brzinu i ne snimaju nocu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ama ljudi! :D

Prvo, istina je da ima milion kamera po gradu, ali one služe za PRAĆENJE saobraćaja i mogu poslužiti prilikom nekog eventualnog udesa da se vidi ko je šta radio. Takve kamere mogu da se postave bilo gde i ne moraju biti vidljive i ne koriste se za pisanje kazni.

Postoji druga vrsta kamera koje će se koristiti za snimanje brzine i za kažanjavanje. Takve kamere, MORAJU biti vidljive poput onih na Brankovom mostu. Kada vas takva kamera usnimi vi to morate da primetite u vidu nekog bljeska.

I treće, da bi se i jedne i druge koristile mora biti usvojen pravilnik na koji se čeka već mesecima. On treba da propiše tehničke detalje do najsitnijih detalja i to - u kom formatu se pravi snimak, u kojoj rezoluciji i kojom metodom se eksportuje, na koji način i na kakve medije se snima itd itd itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

To sto si mi rekao je veliko olaksanje. Kao sto rekoh ja sam pogresio nego mi je vise frka sto sad nisam u mogucnosti da platim gresku a ona je za taj prekrsaj 5000 din.

Elem salzem se sa tobom da je tu u principu nemoguce da se prestrojis cak ni po danu kad nije jaka guzva kao juce a u spicu da i ne govorim.

@Dovla

Kamera kod sajama je identicna onoj ne brankovom mostu. Kamere za prekrsaje se nalaze nisko i jako dobro su vidljive a zbog svoje rogobatnosti i jako prepoznatljive.

Nije mi samo jasno kako da vidis blesak u sred bela dana kada tada i kamera koristi blic redje

Na kraju to je obicna foto kamera sa blicem koja reaguje na pokret. Cak ni one sofisticirane poput americkih nisu resile problem kao sto su golubovi koji takodje mogu da aktiviraju kameru.

Pored kamera na brankovom i ove na sajmu za koju nisam znao(koja je imace postavljena da je skoro nemoguce ne napraviti prekrsaj,a da pri tom ne napravis sudar) ima jedna kod kineske ambasade na Bul. Nikole Tesle i snima ka gradu prolazak kroz crveno.

Mada kazete da jos ne rade ali eto bar jedne sigurne lokacije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te kamere ne mogu posluziti ni u slucaju udesa, jer se sadrzaj ne snima vec samo trenutno prati... Inace, tacno je da je potrebno da se usvoje pravilnici, zakonski rok za usvajanje pravilnika je najkasnije 6 meseci od usvajanja zakona! Zbog toga i kandidati polazu po starim propisima, kamere jos uvek ne rade itd... Znaci rok im je negde do juna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

U suštini ako već mogu da se prate na daljinu, onda nije nikakv proble i da se snimaju makar nedelju dana i da se onda rekurzivno brišu... ako to ne urade onda smo stvarno kreteni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Sve se prate iz centra, koji se nalazi ispod dvora, tik uz ulaz za garazu ispod pionirskog parka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam čuo da kamere snimaju i vozača, pa ako nije vezan i za to ti stigne kazna... a snimaju i tablice pa upoređuju u bazi podataka da li ti je auto registrovan ili je možda čak i ukraden pa ti i za to stigne kazna... a čuo sam da i mogu da snime vozača i da recimo uporede sa bazom haških begunaca pa ako je dotični na listi, iz kamere izađe mali gremlin (isti kao onaj što živi u svakom Fiatu) i onda juri auto i kroz auspuh uđe u motor i ugasi ga i zaključa vrata! da da! a mogu i svadbena veselja da snimaju po narudžbini uz pomoć tih kamera! :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, snimaju, pa ako provale da je auto ukraden stigne ti kazna :) haha, kome, onom od koga su ukrali posto su njegove tablice na kolima :) A to za haske begunce i auspuh je sigurno tako,nema kako drugacije da funkcionise :) hehhehe :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kamere samo nicu...

Postavili su ih i na one metalne konstrukcije u Mihajla Pupina i Jurija Gagarina...ali tamo stoje po dve kamere...sa nekim kutijicama kao dodaci...ne znam koju svrhu imaju.

Kolega postavio pitanje koje sam ja hteo da postavim, pa me sad interesuje odgovor... Konkretno mislim na kamere kod buvljaka, kada se ide iz Jurija Gagarina ka gazeli... Okrenute su tako da snimaju kola od pozadi, tj. kad vozac prodje kamere... Blizu su raskrsnice pa kontam da mogu da snime crveno svetlo, al me interesuje da li mogu i brzinu? Rekao bih da su 2 kamere u pitanju, jedna manja i jedna veca, na visini od par metara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi ima li nasa murija one radare koji te slikaju

danas sam vozio pored buvljaka blizu 80km/h i stoji sa strane pandur drzi u ruci radar. Nije me zaustavio vec samo gestikulirao da usporim. Nesto mi je to sumnjivo nece valjda da mi stigne kazna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće. To je pitomi, dobronamerni pandur. Za razliku od ove vrste, postoji znatno opasnija: nju čine na prvi pogled nezainteresovani panduri koji se iznenada zainteresuju kad ih prodješ i uzmu ti sve podatke...a kolega iz Pežoa udari i fotku... E onda si isprljao motku!thumbup.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad policajac sedi u kolima i fotografiše Canon-om iz ruke to se odnosi na one koji se ne zaustavljaju ispred pešačkog prelaza da propuste pešake. To je po meni potpuno opravdano, pa svi mi kad izađemo iz kola treba i da pređemu barem jednu ulicu. Inače propuštanje pešaka se u belom svetu smatra opštom kulturom i ko tamo to ne uradi prvo se šalje kod psihologa pa tek onda kod sudije za prekršaje. Eh, sad što u belom svetu u radno vreme ima jako malo ljudi na ulicama to je već drugi problem (ovde je obrnuto).

Sve kamere na banderama i sličnim nosačima su isključivo u funkciji osmatranja saobraćaja u raskrsnicama. Postoji mogućnost auto/manual zumiranje i rotacija (praćenje objekta) ali se još uvek ne koristi za kažnjavanje. Ovo ne znači da možete da vozite slobodno u žutoj traci, opet je to stvar kulture - ako je zabranjeno onda nemoj to da činiš, a oni što čine povremeno dobiju ticket na licu mesta.

Kontrola brzine:

Ultimativna i neprikosnovena F A M A - zumira na velikim daljinama, daje čist snimak, LASER technology, ne može da se briše fajl... Ovo su iskusili i mnogi policajci koji su morali da plate kaznu. Retki su oni koji su se izvukli (jaki igrači) - sitne ribe plaćaju kazne verovali vi ili ne.

Klasične radare nešto ne viđam, mislim na doplere. Koristi se još i K 15 ručni model sa spregnutim fotoaparatom. Ovde može da se obriše fajl.

To bi bilo ukratko. Sada malo teorije prožete praksom.

Svi ste već probali da fotografišete i videli ste da ruka mora da bude mirna ako želite oštru fotografiju. Ima neki odnos između ekspozicije i žižne daljine. Poenta je da što je ekspozicija kraća potrebnija je mirnija ruka ili slika postaje mutna. Ako u jednačinu uvrstimo i brzinu kretanja automobila (u prekršaju je to uvek veća brzina) dolazimo do malih vrednosti ekspozicije - velika brzina zatvarača. To znači da jako mali deo odbijene svetlosti od objekta pada na senzor. Da bi se povećao intenzitet neophodan je BLIC. Kada primetite da ste flešovani to je sigurna kazna. Takve kamere još ne rade kod nas.

Nešto što je mnogo važnije i predstavlja veeeliki razlog za brigu:

Je..š vožnju gradom tu je uvek gužva i nemoguće je terati auto mnogo brzo, jedino mesto za "produvavanje" mašina je auto put. Neću o presretačima pošto nisu tema.

Hoću da ukažem na mnogo ozbiljniju stvar. U pitanju je samo ideja - ako zaživi ....

Svako uzima kartu na naplatnoj rampi na kojoj su štampani neki podaci - bitan je početak korišćenja auto puta (kodni naziv naplatne rampe) i tačno vreme početka. Kada se "skinete" sa auto puta i date karticu kontroloru na izlazu, on je gurne u čitač i platite (samo) putarinu. Ako niste poštovali brzinu (vozili mnogo brže) računar proračunava (vreme početka korišćenja deonice auto puta, vreme završetka korišćenja deonice i fizičke udaljenosti te dve naplatne rampe) i ne morate da budete nuklearni fizičar da shvatite da ste datu deonicu prevalili za mnogo manje vremena nego što bi inače da ste vozli dozvoljenom brzinom. Uplatnica sa naznačenom vrednošću će stići na Vašu kućnu adresu i Vaše je da što pre posetite obližnju poštu i OBAVEZNO sačuvate kopiju uplatnice. Na zapadu sa ovim nema zezanja već ljudi bukvalno odmah trče da plate kaznu.

Sada postaje jasno zašto su električni automobili hit na zapadu - max. brzina 80 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, to sa naplatnim rampama postoji po belom svetu...ali se i to zaobilazi tako što pre dolaska na izlaz sa autoputa, tj. na izlaznu rampu, svratiš u neki restoran na sok, odmor...i tako ubiješ 20, 30 minuta koji bi bili razlog za kaznu.

Naravno, ako neko nije planirao stajanje i odmor, onda mu je to jurcanje gubljenje para...ali ako je neko ionako planirao da malo odmori, onda može da jurca, a razliku u vremenu koju je napravio potroši u restoranu...i tako je onda na izlaznoj rampi čist što se prosečne brzine tiče, tj. vremena proteklog od rampe do rampe... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E p[a to sam ja rekao prvi put kad sam cuo da nam to spremaju kao po svetu, izjuris se i odmoris nemoras ako nemas kesa da sednes i popijes nesto mozes samo da udjes u zaustavnu i odmoris malo ili imas svoj sok ili neku hranu ubijes razliku i idemo dalje, nije to Nesa izmislio to ce svaki Srbin da ti izmisli kad cuje za tu ideju :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je to sa kamerama skroz ok. ne vidim razlog za jurcanje :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest maliomladinac

Zanima me da li radi ona kamera na raskrsnici sa dimitrija tucovica i onom dugom ulicom sto ide od glavne poste? Prosli smo ja i Pug 307 jedno pored drugog na zeleno, ne znam kojom brzinom, izblicala je jedno 4-5 puta? Da li da ocekujem cestitku ili postoje sanse?

Tacno ova kamera sa linka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gotov si, oduzeće ti Punta, a moraćeš još i da klečiš na kukuruzu. :) Ne znam samo kako će da utvrde koji je od vas dvojice vozio preko ograničenja, moguće da ste se samo tu mimoilazili. Mislim da vam je to šansa obojici da se izvučete, tj. da tvrdite da je onaj drugi vozio brže od vas. Htedoh reći, mislim da sistem koji su detaljno opisali u vesti sa Mondo portala, ne može da zna koji od automobila je u prekršaju ako su oba automobila na snimku (pod uslovom da ste obojica u one dve trake koje su spomenuli da se snimaju).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest maliomladinac

On je bio u desnoj, a ja u levoj traci, tacno jedan pored drugog u trenutku kad je blicalo. Obe su za pravo. Mada procitao sam da su tek od danas pustili u rad? A ovo se meni desilo pre 2 dana. Mislim da nema nista od toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas nesto pricaju na TV-u o nekoj raskrsnici gde uveliko fotkaju i spremaju kazne, kaze chika na tv-u dnevno bude 30 prolazaka na crveno? i svi ce dobiti cestitke.

Jel zna neko o kojoj je raskrsnici rec? (mislim da je bas naglaseno da je samo na jednoj raskrsnici kamerica pustena u rad)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eno u linku koji je postavio svetozar... :whistle:

...ulicom Starine Novaka ka raskrsnici sa Cvijićevom, u smeru ka hali Pionir

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...