Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Biciklizam

Recommended Posts

ovo sto si postavio je super,ajd postavi neku sliku toga sto ti koristis da vidim i ja da nesto nabudzim

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ok nije problem gde da ides samo zbog toga,sutra ako se setis ti slikaj pa da vidim da pravim tako nesto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za vas koji se razumete :)

Koja je razlika izmedju kasete za mtb i kasete za drumasa? Jel razlika samo u broju zuba ili je veci razmak izmedju lancanika? Konkretno 9faz me zanima posto vidim da u oglasima ima i jednih i drugih.

Sent from my LT25i using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za vas koji se razumete :)

Koja je razlika izmedju kasete za mtb i kasete za drumasa? Jel razlika samo u broju zuba ili je veci razmak izmedju lancanika? Konkretno 9faz me zanima posto vidim da u oglasima ima i jednih i drugih.

Sent from my LT25i using Tapatalk 2

Samo raspon tj pboj zuba. Fizički i jedna i druga mogu na isti točak. Problem nastaje samo ako MTB sa velikim brojem zuba na najvećim lančanicima hoćeš da koristiš sa zadnjim menjačem sa kratkim kavezom jer ne može. Kratki kavzi su karakteristični za drumske menjače i uglavnom primaju do 28 ili 30 zuba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaseta 11-25 je ok za drumasa ali nije za MTB, jel tako? Bolje je staviti npr 11-32 zbog nekih uspona?

Sent from my LT25i using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi šta voziš. Ako voziš samo asfalt i ta 11-25 će biti dovoljna jer napred imaš 24/34/44 ili nešto slično. Meni je najsporiji pogon 36-27.

Ako strvarno voziš po terenima onda ima smisla uzeti 11-32,34 ili 36. Sa 24-32 pogonom se penješ uz masnu banderu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno imam Megarange 14-34 i to mi je ok. Ima malo asfalta ali ima i poneko brdasce, nista ekstremno. Mislim da ce 32 zavrsiti posao.

Hvala svima za info :thumbsup:

Sent from my LT25i using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

kaseta za drumasa ne bi valjala da se stavlja na MTB pogotovo 11 jer bi morao i da se krati malo lanac‚zbog zadnjeg menjaca, a i mislim da je korak u lancu razlicit za MTB i drum, neprimetno za oko ali za trosenje zubaca primetno, znam da smo uvek u klubu kupovali delove za MTB iskljucivo za MTB i nikad nismo mesali sa spec delovima

Share this post


Link to post
Share on other sites

icewolf ako je tako kao sto pricas zasto onda prodaju MTB kasete sa 10 faza i na svima je najmanji zupcanik 11.

http://planetbike.rs/pbshop/pb-440;1;3;100;0;0;209-Zadnji-zupcanici.html

Valjda se lanac kupuje po broju faza koliko imas na bajsu sem ako nesto hoces da budzis.

Edited by Sh@rance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolio ja znam lanci su identični. Ako pogledaš kod manjih, cenjenih proizvođača tipa KCNC i sl. ne postoje drumski i MTB lanci.

Opet koliko ja znam do devetofaza je kod Shimana sve bilo identično uključujući i korak menjača. Kod desetofaza Shimano pravi razliku tako da drumski menjači ostaju na starom koraku, a MTB dobijaju novi. To rezultira time da više nije moguće kombinovati drumske menjače i MTB šiftere. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veruj mi da ima razlike i zato shimano prodaje tu opremu odvojeni, lanci se uglavnom kupuju za tu kasetu koju kupujes, jer lanac za devetofaz nepase na desetofaz... Ja u zivotu nisam kupio ceo komplet nego sam pakovao kasetu kako mi odgovara, tako da gotove nisam uzimao nikad. Sto se tice menjaca nikad nisi ni mogao da kombinujes... zadnji menjac je razlicit za specijalke i MTB bilo i biće, srednji menjac se isto razlikovao po koraku, mogao je da se nabudzi ali to nije to bilo, sto se šiftera tiče mogao si da namestis korak ali ne i menjac na MTB, za MTB ima dugu nogu menjac je mora da pravi velika zatezanja zbog razlike u zupčanicima prednji/zadnji kod specijalke ima kratku nogu i jači feder da bi lanac bio zategnut maksimalno inace letis preko volana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd vec kad ima i majstora za biciklo da pitam nesto. Imam MTB biciklo sa ful XT opremom kupio sam lanac koji odgovara HG93 posto mi se stari malo isteglio ali imam problema kada ga namontiram (skratim ga da bude kao stari po broju karika) dolazi do preskakanja i stalne buke dok se pedalira. Kada vratim stari lanac sve je u redu i nema preskakanja. Moze li neko da mi ovo objasni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto si skidao stari ako sad ok radi? :)

Jel preskace na svim lancanicima ili samo na nekim? Koliko je presla kaseta, prednji pogon? A mozda i lanac ipak ne odgovara.

Sent from my LT25i using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nesto se culo kada sam dodavao snagu na pedalama nikako da identifikujem pa sam posumnjao na lanac. Pa preskace na najnizim prenosima pozadi mislim nisam nigde uzbrdo probao pa da znam da li preskace i na vecim lancanicima.

Sumnjam i ja na kasetu da je mozda losa ali recimo 5000km original XY misli m770 ili 760 devetofaz a lanac je i stari i novi HG93 za devet brzina. 

Uglavnom razumem se i imam alata da odrzavam ponesto na biciklu ali ovo je iznad mog znanja pa cu ako ne resim u planet bike servis. Lanac sam u planetbikeu uzeo oko 3000 me kostao i po njima to ja taj koji odgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni ja neki strucnjak nego imam isti slucaj samo sa 7 faza, s tim sto mi je stari lanac preskakao kad god malo jace zapnem na pedalu a sad samo na 6 i 7 lancaniku.

Prelazim na 9faz pa cu da vidim da li sam se usrecio.

Jel moze lanac KMC 9000 na hg70 kasetu? Nadam se da moze :)

Sent from my LT25i using Tapatalk 2

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da su ti se zupcanici izlizali pa lanac neleze lepo, moze da se desi da se vozi malo tako pa da legne sve na svoje mesto.... uporedi zupce na kaseti svoje sa slikom novih pa vidi da li su za menjanje... oni zupcnici koje si  najvise vozio ce praviti probleme jer su se i  najvise pojeli

 

Lanac isprobavas da li se istegao tako sto ga nabacis na navecu sajbnu napred i pozadi na najmanji i na sajbni probas da ga povuces prstom ka spolja ne bi trebalo da se povuce vise od 5mm od sajbne, mada ima i alat za to merenje, ne znam da li ima da se kupi u capriolu

Edited by icewolf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veruj mi da ima razlike i zato shimano prodaje tu opremu odvojeni, lanci se uglavnom kupuju za tu kasetu koju kupujes, jer lanac za devetofaz nepase na desetofaz... Ja u zivotu nisam kupio ceo komplet nego sam pakovao kasetu kako mi odgovara, tako da gotove nisam uzimao nikad. Sto se tice menjaca nikad nisi ni mogao da kombinujes... zadnji menjac je razlicit za specijalke i MTB bilo i biće, srednji menjac se isto razlikovao po koraku, mogao je da se nabudzi ali to nije to bilo, sto se šiftera tiče mogao si da namestis korak ali ne i menjac na MTB, za MTB ima dugu nogu menjac je mora da pravi velika zatezanja zbog razlike u zupčanicima prednji/zadnji kod specijalke ima kratku nogu i jači feder da bi lanac bio zategnut maksimalno inace letis preko volana

9F lanac i 10F lanac nisu isti i tu se slažemo.

Menjače i šiftere si mogao da kombinuješ zaključno sa 9F. Drug vozi 9F ultegra menjače i XT šiftere. Pogledaj po oglasima fitnes/city/hibrid bicikle i naći ćeš sijaset primera da se kombinuje MTB i drumska mehanika jer je korak menjača i šiftera bio isti.

Ako pogledaš vrhunske MTB weight weenie 9F bicikle videćeš da nije retko da se kao prednji menjač koristi Dura-Ace, a ne XTR samo zato što je DA lakši.

 

Na 10F Shimano je promenio korak MTB mehanike, dok je drumska ostala na starom sistemu. Lično sam imao problem jer 10F drumski menjači nisu hteli da rade sa MTB šifterima pa sam morao da kupim nove R780 šiftere koji su u stvari XT šifteri sa starim korakom.

Isto tako je drug imao problem što njegov zadnji 9F XTR menjač koji inače ima raspon da radi i na 10F nije hteo da radi sa 10F šifterima. Bilo je ili da kupi drumske 10F šiftere ili 10F menjač.

 

Razlika u zadnjem menjaču do 9F nije bila u koraku nego u tome što su drumski uglavnom sa kratkim kavezom, a oni mogu da rade sa max 30T najvećim zadnjim zupčanikom pa se zato nikada nisu koristili na MTB jer MTB podrazumeva kasete sa 32, 34 ili 36T. Takve kasete traže dugačak kavez.

 

Kod 10F zadnjih menjača postoji i konstrukciona razlika jer je Shimano u MTB menjače ubacio kvačilo koje umiruje kavez i drži lanac zategnutim sve vreme. Kvačilo ne postoji na drumskim biciklima jer je nepotrebno budući da nema vožnje po neravnim podlogama pa nema potrebe zatezati lanac na taj način.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK sve je to lepo ali ne razumem potrebu za uparivanjem te opreme kad nije pravljena za to? Postoje delovi za MTB i specijalke, cemu budzenje kad nema potrebe pogotovo sto su delovi za specijalke skuplji od MTB i ne mozes da me ubedis da sve radi perfektno jer sam se 10 godina bavio time i znam sta moze da ti se desi kad budzis ono sto ne bi trebalo... Na specijalku jedino sta moze sa MTB da se stavi su sajle, a na MTB mozes srednji menjac i zadnji, srednji ok ali zadnji... mora lanac da se krati a lepo si rekao da spec ne moze preko 30 zupcanika, mada se na spec ne vozi preko 24, tako da nevidim poentu da se takav manjac stavi na MTB...

 

fitnes/city/hibrid bicikle ovo nesmatram biciklama :smoke:

Edited by icewolf

Share this post


Link to post
Share on other sites

I neću da te ubeđujem. Znam da radi. :)

 

U idealnim uslovima nema potrebe za mešanjem grupa, al kod nas očigčedno ima.

Npr na DH MTB ljudi stavljaju drumske zadnje menjače jer im treba kratak kavez, a Zee i sličnih DH grupa kod nas nema ni za lek, naročito polovnih.

Na cyclocross su stavljali zadnje MTB menjače jer nisu mogli da nađu drumske sa srednjim kavezom.

Za prednje na MTB sam već napisao. DA na MTB nije srpski izum nego je svetski trend na 9F vrhunskim MTB biciklima.

 

Možda se drumaši nekada nisu vozili sa kasetama preko 23T. Danas se vozi i 25,27 ili 28T. To je posledica izbacivanja jedne šajbne napred. Retki su oni koji mogu da popnu jače brdo i sa kompakt pogonom i odnosom 34-23, a kamo li sa klasičnim pogonom 39-23. To su pogoni za ravno. Ko vozi brda ide na kasete sa većim rasponom.

 

Lanci, sajle i buržiri su univerzalni. Nema konstrukcione razlike. Jedini ko pravi razliku je Shimano. High class proizvođači ne oznaju razliku. Pogledaj Nokon, Alligator I-link ili Power cordz sajle i buržire i videćeš da nema razlike. Kod sajli postoji razlika u načinu kačenja pa ćeš često videti da ista sajla ima na jednom kraju MTB, a na drugom drumašku glavu. Mada neki od navedenih proizvođača prodaju dva tipa sajli - za drum i za MTB ali su one konstrukciono iste. Razlikuju se samo u glavi.

 

Otišli smo u tešku teoriju i skupe komponente koje će retko ko kod nas kupiti.

 

Sve u svemu ko te bude slušao neće pogrešiti, a ko bude išao putem mešanja treba da bude oprezan i da proveri šta sa čime radi.

Edited by pavaobg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti kazem da sam najveci zupcanik pozadi vozi 24 a napred 39 i bio 4 puta sampion Jugoslavije i Srbije na brdu... Ja mislim da na turu voze na najtezim etapama 33 napred pozadi 26,

Za mesanje kao sto si napisao treba biti veoma oprezan da nebi doslo do neuskladjenosti nista drugo, samo o tome da se pazi da ne bi doslo do povreda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji je pravi smer okretanja gume, crvena ili zelena strelica? Ja mislim da je zelena, sto znaci da je guma kontra namontirana.. U pitanju je neka Kenda, ne vidim da ima oznaka za smer.

 

gume.jpg

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaseta ide s desne strane, a zatvarači točkova s leve. Dakle crvena je smer rotacije.

 

 

Ako ti kazem da sam najveci zupcanik pozadi vozi 24 a napred 39 i bio 4 puta sampion Jugoslavije i Srbije na brdu... Ja mislim da na turu voze na najtezim etapama 33 napred pozadi 26,

Za mesanje kao sto si napisao treba biti veoma oprezan da nebi doslo do neuskladjenosti nista drugo, samo o tome da se pazi da ne bi doslo do povreda

Ako mi kažeš ja mogu samo da se naklonim do zemlje. :unworthy:

 

Tebi kao nekom ko je bio takmičar je jasno da prosečan amater sa 39-24 ne može ni Avalu da popne, a realno i ne treba. Treba da može da uživa u tom pentranju, a to će mu omogućiti adekvatan prenos kojih danas ima, pa nek bira. Prema svecu i tropar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...