Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Biciklizam

Recommended Posts

Hvala. Tako nešto i ja razmišljam. Ne znam kako bih ocenio na polovnom da li je nešto kvalitetno ili ne i da li mu nešto fali, osim da verujem prodavcu, a to je nezahvalno. Tako da možda bude i kupovina novog pa polako edukacija... A na osnovu ovih saveta sad sam bliži MTB-u jer ne verujem da ću biti nežan vozač.

 

Znam da ima puno tema o veličini rama i točkova ali ipak su iskustva drugo nešto, pa me interesuje pošto sam 190 cm visok, da li bila prevelika kombinacija i XL rama i 29 toškova, ili treba da idem na manje točkove?

Edited by djole81ar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto sam ja citao i koliko sam se informisao, nema veze za voznju o kojoj ti pricas, 29" su zahvalniji za off-road, mada mnogi koriste napred 29 a pozadi 26, sve je opet stvar afiniteta...

Bitno je da prilikom kupovine sednes na bajs, namestis sve kako tebi odgovara i odvozas bar 500m, da vidis da ti sve pase... I obavezno obidji vise radnji (sad ja ko ciga sto hvali svog konja, ovi cross uopste nisu losi i sve ih vise ima na stazi) i probaj vise modela u cenovnom rangu koji si zacrtao, pa onda pogledaj male oglase i upredi cene...

Znam da je to sve malo cimanje, ali sto vise budes procitao, lakse ces se odluciti na kraju...

Znaci, imas na Cikloberzi sve o kupovini bicikla i sta je bitno prilikom same voznje, koja velicina rama za tvoju konstituciju, kako podesiti sic, itd...

Pogledaj malo oglase, vidi sta prodavci isticu prilikom opisa bajsa, vidi se i sa slika kad je nesto kvalitetno napravljeno...

Meni je bio veliki problem sto se tice kupovine polovnog bajsa, kako da znam da nije ukraden pa da mi neko posle oduzima bicikl, proverava...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djole81ar

Nemoj da dovodis u vezu velicinu rama sa 29. tockovima. Velicina rama je prilagodjena tim tockovima, tako da tebi sa tom visinom sigurno treba XL. Mozda bi mogao da prodjes i sa L, ali ce ti na duzim relacijama biti nudobno

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze neki predlog, kupio bih bajs, MTB, do nekih 500e
sad citam nesto po forumima, mnogo bolje polovan nego nov, ovo ono, a ja sam do sada kupovao samo one smesne do 150e u prodavnicama, pa i sad sam planirao da odem u neku prodavnicu, al onda procitah ovo na netu da je bolje polovan..

neki predlozi, marka, model itd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo kaži gde bi vozio i koliko voziš? MTB, drumski, trekking?

 

Oglase imaš ovde:

 

http://www.2bike.rs/cikloberza/mali-oglasi

 

slične teme kao tvoja:

 

http://www.2bike.rs/forum/forum/27-pomoć-pri-kupovini/

 

O većini prodavaca imaš ovde:

 

http://www.2bike.rs/forum/forum/52-iskustva-kupci-prodavci/

 

Na polovno nema garancije, zato gledaš reputaciju prodavca. I povedi kod gledanja nekoga ko se bar malo razume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisah gore da hocu mtb bike :)

Do sada nisam nikada nesto ozbiljnije vozio bajs, tipa do prodavnice i slicno, ali imam u planu sada mnogo vise

Vozio bih ga po asfaltu sa povremenim izletima na zemljanu povrsinu :) posto zivim u okolini bgd, isao bih tipa do avale offroadom :)

Hvala na odgovoru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, pre bih gledao bajs sa disk kocnicama ako planiras da ozbiljnije vozis. Ako ti treba bajs za do prodavnice, po ravnom, onda ce i ovaj raditi posao...

 

Edited by lufti

Share this post


Link to post
Share on other sites

To "za do prodavnice" je teska neistina. Svaki bajs moze lepo da se odrzava i sluzi za ozbiljne stvari.
Ima deore zadnji menjac (visa srednja klasa ali stari model vec dosta), prednji SIS (veoma los), prednja viljuska prosecna niza klasa, ali moze da sluzi lepo uz mozda mali servis ako zatreba. Sve preko 120e je previse za ovo, ali daleko da ne moze ozbiljno da sluzi.
Ja sam nekad sa slicnim nivoom opreme izgazio kilometara i kilometara f.gore i uzickog kraja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

2 hours ago, Mel said:

To "za do prodavnice" je teska neistina

Nisi skapirao sustinu moga posta, a i izjava da je to teska neistina je u najmanju ruku bezobrazna...Ispada da ja namerno lazem kolegu, sto je u potpunoj suprotnosti sa mojom zeljom da mu pomognem.

Ne moze svaki bajs da sluzi za ozbiljne stvari jer nije svaki bajs predvidjen za brdske staze i za odredjene kilaze. Posto kolega nije konkretno naveo svrhu bicikla i svoje potrebe, kilazu, ja sam samo iskreno dao svoje misljenje sto se tice konkretnog bicikla. Cak i ako se vozi samo po ravnom i asfaltu, opet je pitanje na kojim gumama i kojom brzinom, gde su kocnice presudne...Posto sam imao priliku da vozim vise bicikala tokom 22 godine biciklistickog staza, pouzdano znam da je razlika u v-brake i disk kocnicama znacajna...

Edited by lufti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne razumem te sad, da li si pricao o nameni i vrsti bicikla ili o kvalitetu bicikla? Iz komentara da je za do prodavnice mi izprva nije bas bilo jasno.

Ja sam rekao da kvalitet bajsa nije bas "za do prodavnice", i da moze da sluzi za ozbiljnije stvari. A sad, koja vrsta ozbiljnih stvari, da li drumska ili brdska voznja nisam spominjao. Mislim da je jasno da na temi o biciklovima niko nece pomisliti da je ovaj bajs za offroad voznju, kakvog god kvaliteta bio.

Ja bih recimo insistirao na disk kocnicama samo na voznjama van asfalta.
Konkretno ovde mi je najupitniji prednji menjac, pod opterecenjem na uzbrdicama nema sanse da ce lagano prebaciti u nizu, pa to otezava kontinuitet voznje... Ali za rekreativnu voznju, ne bi to trebalo da bude glavna stavka.

Smeta mi megalomanija na svakom koraku, ne treba svakom bajs od 500+ evra da bi uzivao i pa cak i prelazio vece kilometre.

Edited by Mel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj bicikl nije ni za malo ozbiljniju drumsku voznju, od 40-50km. Moze i ponika da predje 40-50km uz dosta muka, ali ko zeli malo ozbiljnije da vozi, ne treba da gleda nista ispod 7 klase delova

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa obicno kada se neko odluci da kupi bicikl, prvo razmislja o njegovoj nameni...Dakle, za sta ce mu sluziti i gde ce ga voziti. Posto kolega to nije naglasio, moja ideja je bila da ga navedem da se izjasni po tom pitanju, pa bi dalje diskutovali da li konkretan bicikl ispunjava uslove. Drugo, cak i da ispunjava uslove, oprema je prilicno zastarela a cena nije mala, sto povlaci "ozbiljnost" istog sto se tice bilo koje voznje, brdske ili drumske.

I jos jednom ti skrecem paznju oko izbora reci tipa teska neistina, jer ljudi koji citaju temu mogu da pomisle da sam imao lose namere, sto nije tacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd sad ovako: moj komentar "teska neistina" ne karakterise tebe, tvoju losu nameru, tvoju licnost ili volju da lazes. To nisam rekao nigde.
Opisuje tvoj stav da je bajs za do prodavnice, tosam jasno napisao, nema potrebe da skeces paznju vise, znam sta sam napisao. I dalje stojim ima toga da je to teska neistina.

@bojan dim.
Da, postoje bajsevi koje je dosta lakse i ugodnije voziti, ali kostaju daleko vise od 120e kolko smatram da vredi dati za ovaj bajs. Nece mu se nista desiti posle 50km, pod uslovom da je bajs dotegnut, da se odrzava i sl... Otprilike kao i polovni automobili stari 15ak godina.

Zastarela je oprema, sto ne znaci da ne moze da se koristi.

Zato i ne vredi vise od 120e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo mene,znaci nevredi te pare,a nisam nesto ozbiljan ,sto se kaze biciklista,al mogu da odradim bez stajanja 30 40 km,pa i vise,naravno nevozim svaki dan

nerazumem se bas puno o  vrh markama bajseva koji kostaju vise nego neki auto,al hocu da kupim neki ok bajs,nemoraju tu da bude vrhunska oprema,da me sluzi  da kad krenem da vozim da ne razmisljam da ce nesto da se sjebe,jer su losi delovi i da je sav dotrajao,jer moj sadasnji bajs je sve to sad

dal mislite da mu  ponudim jedno 14o eura

http://www.2bike.rs/cikloberza/mali-oglasi/bicikli-6/city-turing-10/mountec-prophete-1#.WMruGTdtnIU

i ovaj dal vredi

a ja sam visok 170 i tezak oko 70 kg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega, probaj bajs. Ako ti se svidja, proveri da li ti odgovara geometrija rama (cini mi se da je mozda malo veci). Proveri stanje delova i eventualna ostecenja i dotrajalost(lanca, guma, zupcanika..)da li ima lufta u nablama, kaseti...Ako je sve OK dogovaraj cenu. Ne osvrci se mnogo na nivo opreme i price tipa "sve ispod Deore i 300 eur" ne vredi... Sve iznad Altus/Acera je ok za rekreativca, pod uslovom da je u odlicnom stanju. Pozdrav!

Sent from my Samsung

Share this post


Link to post
Share on other sites

haha a videcu probacu,ima vise bajseva na lageru,naravno raznih modela,a ovaj kilomandzaro mi se svideo,sasvim je ok cena

ja sam moj bajs kupio jos 96te i evo sluzio me odlicno 20 godina,naravno kao i auto odrzavan je,menjani istroseni delovi,otisla mu skroz srednja glava,kocnice isto dotrajale i nevredi vise ulagati

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj da i ja pitam

malo vise sam se udubio u pricu oko kupovine, odlucio da uzmem nov bajs ipak.. shvatio da treba vise para nego za polovan, pa sam i budzet malo podigao

sta mislite o ovom modelu?

http://www.ris-cycling.com/shop/p/3110/bicikl-scott-27-5-scale-760-2015-l/

 

I da, L velicina je odgovarajuca za ~185cm, 75kg ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prošle godine kupio Scott Aspect 910, sa skoro istom opremom za 520e. Jedino što je moj 29er. Previše je skoro 1000e za taj bajk. Na granici si sa veličinom rama L, možda bi ti više odgovarao XL, ali to bi bilo dobro da probaš

Share this post


Link to post
Share on other sites

mnogo je to para za bajs,jedino ako hoces profi da ga koristis,ima dosta odlicnih bajseva za 500 eura,koji su vrhunski

a ja sutra idem da vidim ovaj sto sam postavio link na 2bike 160 eura kosta,malo je kao veci ram u odnosu na moju visinu,danas montirao prednji novi menjac,bajs je star 4 godine,prosle godine nije ni vozen,pa cu da vidim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...