Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Zašto vozimo desnom stranom

Recommended Posts

auto%20put%20putarine.jpg

 

U većini zemalja sveta pravila podrazumevaju da vozimo desnom stranom, dok je pravilo leve strane zastupljeno sa oko 28 odsto. U feudalnoj Evropi pešačilo se i putovalo levom stranom da bi se, u slučaju opasnosti, lakše upotrebio mač, koji se držao u desnoj ruci. Oružje je bilo neophodno jer je neizvesnost vrebala na svakom koraku. Tako je bilo sve do pojave Napoleona Bonaparte. On je bio levoruk i više mu je odgovarala vožnja desnom stranom, jer je levom rukom držao bič, a desnom upravljao dizginama.

Doneo je zakon o tome, najpre primenjen u Francuskoj, a posle Napoleonovih osvajanja, i u ostalim zemljama Starog kontinenta, piše "Politikin Zabavnik". Ipak, Englezi su zadržali stare navike, koje su i danas na snazi u gotovo svim delovima sveta u kojima su postojale britanske kolonije. 

 

Preuzeto sa AutoBlog.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde sam procitao da ce i englezi od 2016 voziti normalno i video neku staru sliku kad su menjali strane ne znam tacno gde ... to je bio haos, neki su isli levo, neki desno ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno podrazumevaš da kao i mi voze desnom stranom ? Ne verujem nešto da će to kod njih biti izvodljivo u tako kratkom vremenskom roku. Stavi se u našu situaciju kad bismo mi morali da vozimo levom stranom :) ja bih naprvaio prekršaj na kružnom toku jer verovatno ide sve naopako i važi pravilo leve strane a na auto putu bi morao da voziš zaustavnom da bi preticao druga vozila. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da mislim da je normalno kao sto se vozi u vecini drzava ... ne da sad imam nesto protiv engleza i njihovog nacina voznje, nego mi je ovo normalnije ... 

 

na auto putu bi isao trakom kojom sada idu vozila iz suprotnog pravca  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde sam procitao da ce i englezi od 2016 voziti normalno i video neku staru sliku kad su menjali strane ne znam tacno gde ... to je bio haos, neki su isli levo, neki desno ... 

Menjali su u Švedskoj 67-me

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto Britanci voze levom stranom?

 

vauxhall

 

Osim vozača u Velikoj Britaniji, oko 35 odsto svetske populacije vozi levom stranom ulice. Reč je pretežno o zemljama koje su bivše britanske kolonije. Šta je uzrok ove pojave? Razlog je star nekoliko stotina godina, pre nego što su automobili uopšte izumljeni. Kad god bi vitezovi u oklopu jahali drumovima, stanovništvo bi se sklanjalo na levu stranu jer se puna oprema ovih ratnika nalazila na njihovoj levoj strani. Vitezovima je takođe bilo lakše da izvuku mač s desne strane ukoliko bi neko od prolaznika imao lošu nameru. Prvi vozači konjskih zaprega u Americi i Francuskoj počeli su da voze sa desne strane jer su sedeli na zadnjem levom biiip, što znači da s leve strane nisu mogli dobro da vide vozače koji im idu u susret. Kada su SAD stekle nezavisnost od Velike Britanije, ovaj običaj postao je regulisan zakonom. S obzirom na to da je u SAD počeo da se proizvodi sve veći broj automobila, bilo je logično da se u ostalim zemljama vozi na desnoj strani puta, jer su se volan i instrument-tabla nalazili na levoj strani.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...