Jump to content
FAS Goran
saledelagano

Farbanje crnih mat lajsni u boju auta

Recommended Posts

Na predlog nekog od kolega ajde da bacim uputstvo,jes da nije neka nauka al nekom ce znaciti...

 

Ja sam radio na svom Fiat Stilu (radio sam i na nekim drugim automobilima) uvek uspesno i nikad mi se nista nije ljutsilo,pucalo..Ali moraju se ispostovati neke stvari oko materijala i pripreme !

 

Ovo je uputstvo za KLOT lajsne tj za varijantu kad su crne plasticne nikad farbane,a da budu u boji auta !

 

- Prvi korak je naravno skidanje lajsni. Lajsne sa branika nemaju zabice koje se skidaju.

Sto znaci skidaju se cele lajsne. Kada ih skidate pocnite od pocetka naravno i kad krene samo cupaj od pocetka ka kraju,ima neka plasticna viljuskica kojom se moze krenuti odvajanje lajsni od branika,ali se isto moze uraditi najobicnijim nozicem samo mora da se pazi da se ne ogrebe branik !

Krecete od dela kao sto sam nacrtao na slici :

 

image.jpg

 

A lajnse na vratima imaju zabice u slucaju Fiat Stila polomice te 90% zabica,jer su fabricke loseg kvaliteta i pucaju,tako da nemuci te se vec samo cupajte !

Mogu se sacuvati jedino ako skidate tapacir sa unutrasnjih vrata da bi ste zabice podpomogli da otpadnu sa unutrasnje strane,ali to je bas cimanje tako da kupite nove pre pocetka radova :)

 

Zabice na bubanj potoku kostaju od 20-40 din komad, zavisno od kolicine!

Ima ih ukupno 24,u varijanti Stilo 5 vrta,tako da pored materijala za farbanje spremite i zabice !

image.jpg

i

image.jpg

 

_____________________________________________________________________________

 

- Drugi korak priprema za farbanje sto je i najbitniji korak redom :

 

-Da se sve lepo opere i odmasti od prljavstine.

 

- Ako lajsne imaju neke duboke riseve, ogrebotine to se sve u vecini slucajeva lagano ubija smirglom od 120-180,

ako su BAS duboke onda se moraju gitovati,za to postoji git za plastiku isti onaj koji se koristi za branike u svakoj farbari trazite znace o cemu se radi,mada moze i cement git...

(ja nisam imao potrebe da gitujem jer sam vecinu ogrebotina lagano ubio smirglom posto nisu bile previse duboke)

 

-Smirglanje svih (pa i onu-one sto ste smirgrali sa 120-180) lajsni vodenom smirglom 300-400 ne mora sitnije, da se zamatiraju da filer ili spric git sto bolje uhvate.

Nakon smirglanja,lepo da se operu i osuse,nakon toga obavezno naneti PLASTIC PRAJMER isto ima u svakoj farbari,cim se on osusi a to je svega par minuta zavisi od temperature, naneti SPRIC GIT ili FILER u barem 2 ruke,de su neke dublje linije mozete i malo deblje,a najlakse prvu ruku samo naneti preko ogrebotinica,linija pa kad povuce drugu ruku cele lajsne zatim i trecu ruku !

 

- Nakon dan-dva kad se osusi spric git,ponovo smirglanje vodenom smirglom i to ne ispod 800,mozda najbolje 800 pa 1000...

Da bi ste znali koji deo ste osmigrali a koji niste najbolje je da se naneste takozvani SHUM,kako kazu majstori shumiranje uzeme se bilo koji sprej ili neka razredjena farba, i bukvalno se samo bezveza poprska preko spric gita,i onda kad smirglate tacno se vidi sta ste prosli a sta ne !

Savet dok smirglate vodenom spric git trudite se da ga ostane sto vise, a ne da ga izgulite do plastike,zato je bitno naneti dobar sloj spric gita a ne jednu providnu ruku !

________________________________________________

 

 - Treci korak je farbanje :

 

-Tako osmirglane,oprane,ciste i suve lajsne ocistiti nekim sredstvom za odmascivanje

(mislim da se zove anti silk ili anti silikon,znaju u farbari )

dovoljno je da tako pripremljenu povrsinu za farbanje, pipnete masnim prljavim prstom i farba nece hvatati,sto ce biti veliki problem, cesto to gde ste pipnuli se ni ne vidi golim okom,nego to skontate kada krenete da nanosite boju,a ona ne hvata za taj deo !

Ja sam odmastio pranjem sa deterdzentom za sudje i finom pamucnom krpom, kako ih ne bi ogrebao jer su lepo fino osmirglane i piipremljne za farbanje, lepo isprao osusio i turdio se da ne pipam povrsinu koja se farba,vec sve odozdo nosenje lajsni.

 

-Medena krpa isto ima u svakoj farbari nije skupa,s njom se predje isto preko svih lajsni sluzi da ukloni svu prasinu i stiti da ne padne nova kao neki anti static deluje.

 

-Farbanje,ja sam isao 2-3 ruke bazu i 2 ruke lak..Posle svake ruke,pustiti boju da povuce,maltene osusi naravno sve zavisi od temperature vazduha da ne preciziram koliko vremena...

 

Ako se plasite da ce vam se sliti boja,bazu mozete nanositi i u 5 ruka ali bukvlano,svaki sloj moze biti providan dok se ne dostigne punoca bolje.Samo ne treba da se preteruje jer lako moza da se slije...

 

Lak je malo teza naneti,jer on mora da se lepo zalije a opet ne sme da se pretera jer se on jos lakse sliva,znaci samo lagano sto tanji slojevi.

 

_________________________________

 

 

Ukratko sta vam je potrebno od materijala :

 

 

-1  Smirgla 120-180 ( ako postoje duboke ogrebotine,risevi) 50-100 din metar

-1a Mozda git za branike ili obican cement kit ako su bas ubijene ! ne znam cenu nisam kupovao

-2 Vodena smirgla za pred nanosenje plastic prajmera i spric gita 300-500. 30-50 din listic,treba barem 6

-3 Plastic prajemer OBAVEZNO (postoji u i spreju) oko 500-600 din

-4 Spric git bodijev u spreju je oko 400-500 din

-5 Vodena smirgla 800-1000  cena oko 30 din po listicu treba vam barem 6 listica

-6 Medena krpa 100 din

-7 Sredstvo za odmascivanje,mislim da se zove anti silk ili anti slikon,nisam siguran ali znaju u farbari,mada moze da se lepo opere i sredstvom za sudje i finom pamucnom krpom da se ne bi grebale .

-8 Farba,ako je metalik onda i lak,lak u spreju je oko 500-600 din baza tj farba u boji auta koju isto neke farbare prave u spreju je oko 700-800 din

 

Ja sam sebi sve radilo sprejevima,i ako imam kuci neki mali kompresor nisam radio njime jer em je smesno za tolike povrsine da palim kompresor em sam imao pola materijala u spreju...

 

Generelno ako se radi sa sprejevima, treba vam oko 2000-3000 dinara za materijal sa sve kupovinom novih zabica, naravno pola meterijala ce vam ostati.Plastik prejmera vam treba mozda 10 % spreja,laka mozda 50% nista kompresorom nece lepse ispasti u odnosu na sprej varijantu...

Tako da svako ko nema kompresor moza sam da ofarba.

Isti je postupak za vecinu plasticnih varijanti na autu...

 

Ako farbate crne lajsne u crno cisto da ih osvezite to je jos laksa varijanta,samo se lepo operu da budu ciste i odmascenje,jednim sprerjem se moze sve ofarbati kompletno,sprej se zove Bamper ima crni mat kao i sivi,u njemu vec postoji plasitc prajmer jer je on i namenjen farbanju plasticnih povrsina u matu...

 

Kad operem auto sliakcu i okaciti slike da se vedi kako je ispalo.

 

Ako nekom nesto nije jasno neka pita slobodno.

 

ps izvunajvam se svima na greskama u kucanju,kucam brzo i na slepo  pa mozda i pogutam neko slovce ili zeznem pravopis :laughing:

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matori jel verujes sad da mi das 50 e da ti ja sve to odradim ne bih prihvatio za te novce :smoke: mozda za 100tku al relano niko ne bi tako te novce za farbanje lajsni !

 

I ako deluje smesno ima tu posla,ali gust je kad radis za svoj auto,a pogotovo sto znas da ce biti jos lepsi nego sto jeste...

 

Mogu rado da ti pokazem kako da ti sve to lepo osmirglas,(ja cu ti ih i skinuti)zatim ja ti nanesem spric git ti opet osmirglas,zatim i ofarbam,i sve to za neko pivo i smoki :laughing:  ...

 

Volim da farbam i gitujem al sto ne volem to smirglanje  ...

 

Jos ako si iz Sefkerina ili Perleza :smoke:

Edited by saledelagano

Share this post


Link to post
Share on other sites

A slike gotovog proizvoda? :rolleyes:

 

Napisao sam kad operem auto bice,slikacu digitronom od mobilnog ;)

 

 

 

image.jpg

 

Sto su raspar felne? :)

 

 

 

Prednje 15ice zimzki set nemam 4 gume pa samo 2 :)

 

Zadnje 17 letnji set,2 flene trenutno na sredjivanju tj pripremi za farbanje !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pise ti lokacija ZR pomislih Zrenjanin,Perlez je blizu Zr-a,a cesto idem tamo na pecanje.

Sefkerin i nije blizu ZR.a zahebo sam se :laughing:

______________________________________

 

Eo nekih brzinskih fotki,upravo sliknao !

 

image.jpg

 

image.jpg  image.jpg  444.jpg

 

Ej nije sto sam ga ja radio,nego stvarno je oridjinale :smoke:

 

A i svaka cast liku iz farbare sto je bas bas utrefio boju

Share this post


Link to post
Share on other sites

odlicno uradjeno ... inace negde gore u tekstu si napisao da si prao lajsne posle smirglanja, postoji sredstvo, antisilikon, obrises time sta ces da farbas i nema problema 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisao sam da to postoji ali da ja nisam imao,niti sam hteo da kupujem samo zbog lajsni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cemu ovoliko cimanje, ocistis, krep traka oko lajsni i udri farbom, ko jos skida lajsne aman? :lol:

 

Sala mala, iscimao si se bezveze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slozio bih se sa Fantomom :)
Ispravno je odradjeno, sto bi se reklo skolski ali previse cimanja. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kad prodajes kola i kupac vidi maglu po autu :)

Onda mu objasni da te je mrzelo da skines lajsne

 

Pa taman posla da ima magle po autu, neces da ga farbas sa balkona :D A limar kad ti flekuje krilo ili vrata jel ti skida, sta mislis :) ?

Zastitis lepo malo vise folijom ilu novinama bre

 

Pozdravi Tiku od mene i ima ti pogresi boju 100% hahahaha

 

Buco, bude li tako nedaj Boze, ima da uzmem kod tog istog Tike fluorescentni sprej i preko tipa cu da ti ispisem veelikim slovima JA SAM GOVEDO! :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...