Jump to content
FAS Goran
zrnke

Osvetljenje nogu (ambient light) - univerzalno -

Recommended Posts

Uputstvo prikazano na Astri h ali je generalno univerzalno i moze se primeniti na bilo koji automobil.

Potrebno:
1)led traka (u zavisnosti koliko jako osvetljenje zelite ali 1m je dovoljan, one su uglavnom samo lepljive ako nisu onda i neki lepak)
2)lemilica i tinol(kalaj)
3)luster kleme
4)provodnik 
5)plasticne vezice
6)Klesta (secice i za skidanje izolacije)

Evo mala sema, jeste da izgleda smesno ali otprilike da se shvati ideja

Untitled.jpg

1. Napraviti krajeve provodnika i zalemiti kao na slici i stabiviti na sulfidnu sijalicu (provodnik ne treba da bude duzine vece od 20-30cm)

image.jpg

image.jpg

2. Skinuti plasiku sa osvetljenja kabine i provuci provodnik duzine (preporucujem bar 3m lako ga je skratiti posle)

image.jpg

3. Dalje provlaciti ka vozacevoj strani, zapravo gurati iza tapacirunga

image.jpg

4. I spustati sve do vozacevih nogu

image.jpg

5. Skinuti plastiku iznad vozacevih nogu, i provuci kabal sa unutrasnje strane i zakaciti ga vezicom za plastiku da se ne bi pomerao u toku voznje

image.jpg

6.Zakaciti kabal i na njega staviti luster klemu

image.jpg

7. Zalemiti na dva posebna provodnika duzine po 0.5M led traku (po zelji koliko dioda, ja sam prvo stavio 3 pa je bilo preslabo, pa sam stavio 6)

20140228_150151.jpg

8. Zatim na luster klemu povezati provodnike koje ste prethodno zalemili za led traku

image.jpg  image.jpg

9. Sada provodnik koji ste na pocetku pripremili staviti na sijalicu, i pomocu luster kleme spojiti sa glavnom instalacijom

image.jpg
 

10.Sijalicu staviti u leziste i vratiti plasticne poklopce

image.jpg  image.jpg

 

Kada je sve gotovo to izgelda ovako:

 

image.jpg  image.jpg  image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo bez preterivanja sa sljastecim elementima, jer se vrlo lako sklizne na onu drugu stranu...

Najjace su mi one lampe koje iscrtavaju logo vozila na asfaltu kad otvoris vrata :laughing: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo slicno napravili samo s led trakama i na poseban skriveni prekidac tako da se pali po potrebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam napravio ... samo me sramota da pokazem jer svetle bas jako, tj dugacke su diode :D

 

ali kad ih dovedem u normalu pokazacu vam, cisto da mi se ne smejete :D


i moje se pale na prekidac jer da sam radio ovako nesto verovatno bi nebo samo otpalo sa auta  :whistle:

Edited by beli_Punto

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Najjace su mi one lampe koje iscrtavaju logo vozila na asfaltu kad otvoris vrata :laughing: .

daaaaa to je vrhunska fora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ovako je to kod nas. Izgleda jace nego sto je jer je bjel tepih, sad kad je crni je taman

img1293slo.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi druze ovako kad vezes na svetlo kabine, isto ga palis na prekidac svetla kabine I gasi se zajedno sa njim. Ja cu verovatno uzeti I promeniti ovu led traku sa 6000k za neku od 4300k da bude zuće, da se uklopi sa ostatkom osvetljenja table

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo sve pohvale I veoma korisna stvar,pogotovo kad ti poispadaju neke gluposti,sitnice,a dole bi dan... :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

zrnkemiki@ jel to radi ovako: kada ti odkljucas auto na daljinac i upale ti se svetla u kabini jel se tada pale i ta svetla kod nogu ili samo kad aktiviras prekidac svetla kabine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to sve zavisi kako se poveze ali mislim da ako ovako povezes onda potpuno isto reaguje kao I svetlo u kabini,osim ako mu sam ne stavis neki poseban prekidac pa palis po potrebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zrnkemiki@ jel to radi ovako: kada ti odkljucas auto na daljinac i upale ti se svetla u kabini jel se tada pale i ta svetla kod nogu ili samo kad aktiviras prekidac svetla kabine?

 

Tako je, kad otkljucam I upali se svetlo u kabini upale se I svetla kod nogu, I isto tako kad se kola upale I ugasi se svetlo kabine I ona se isto zajedno postepeno gase.

A kada zelim da ih upalim sam, recimo u toku voznje, ili ako mi nesto ispadne jednostavno upalim svetlo ono gore I zajedno se pali I osvetljenje nogu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo izgleda belo svetlo dok su ciste patosnice, kasnije se vidi sva ona prasina. Mozda bi bilo bolje staviti narandzastu ili crvenu boju, zavisi od auta.
Dino , kako se kod tebe pokazala crvena boja?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hocu da uzmem struju iz upaljaca jel imaju neke racve spojnice sta vec da ih stavim il mogu i zicu samo ogolit drugu obmotat na to mjesto i izolir traku stavit

Edited by DarioChoki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo spojili na žicu upaljača malo skineš izolaciju omotaš žicu,izoliraš i preko toga stegneš onu plastičnu stezaljku(što se koristi da spojiš snop žica i sl.)

ili drugi način presječeš žicu od + pola na upaljaču i staviš luster klemu. Meni je bolji prvi način.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala.

Pa struju mozes da uzmes sa upaljaca ako hoces da ti stalno svetli ili da uzmes struju pa napravis prekidac. Mislim da stalno svetli da bi smetalo pri voznji po noci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lep tutorial. :)

Mada ja nisam u tom fazoni, ionako mi je previše kul auto, ovo bi već bilo preterivanje.  :harhar: 

U svakom slučaju,  :clap: za trud, i  :unworthy: što si to podelio sa nama.   :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogisha za tebe bi jedino dosle i obzir sive led diode :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka, bolje crvene, da se slažu uz navlaku.  :laughing:  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dino , kako se kod tebe pokazala crvena boja?

 

 

Ja sam jako zadovoljan. Ne bode u oci i ne smeta pri voznji, a ipak bar malo doda atmosferi, svidjelo se svima koji su se vozili, nekima toliko da su i sebi napravili. Jos se super uklapa jer je sve crveno od instrumenata

Ne znam jeste vidjeli da bogatiji paketi opreme na Opel Adamu imaju take ledice serijski i jos mozes birati boju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambijentalno svetlo, simpaticna stvarcica, ranije je bilo rezervisano za skuplje modele...

Mada licno nocu, a narocito na otvorenom putu ne volim bilo kakve "svetlece" elemente po kolima. Uglavnom prigusim ili cak i ugasim ekran fabricke navigacije (ako je auto ima), vozim brze, uzivam u tome i volim da sam skoncentrisan na put ispred sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo to, ja sam zato i napravio da se gasi u toku voznje. Jer mislim da nocu na recimo autoputu, je mnogo lepse i preglednije kada sam u kabini skroz u mraku 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...