Jump to content
FAS Goran
Drasko bgd

Fiat 500L - prvi servis (20000 km ili 1 godina) / redovan servis

Recommended Posts

Kod Auto Mike koji je takodje ovlasceni distributer za Shell, standardni Helix HX-7 5-40 (koje je u principu samo ulje sa sintetskom osnovom) kosta 650 din.

Radio sam mali servis skoro pa sam u toku sa cenama. Kod sebe sam sipao full sintetiku Shell Helix Ultra 5-40 (isto ulje ide i za benzince i za dizele).

Ulje je svojim bazama klasa iznad HX-7 (pricam iskljucivo zbog poredjenja cena), a litar Helix Ultra je 780 din + 3060 din kantica od 4l.

Nedavno se u prodaji pojavio i Helix  HX-8 koji je osnovom vrlo blizu Helix Ultra (takodje full sintetika), ali za razliku od Ultra nije sa PurePlus tehnologijom. Ispunjava Fiatove 9.55535-N2 i 9.55535-M2 zahteve. Cena Helix HX-8 je 740 din za litar i 2850 za kanticu od 4l.

Na sve navedene cifre ide popust od 10% za Shell, ukoliko se naruci preko njihovog sajta, sve informacije su iz prve ruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li neko kako se resetuje servisni interval na 30000km i dali ga je uopste potrebno resetovati? Sta se zapravo desava kada odbroji tih 30000km,jer se pali neka lampica ili...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda da pokusa ovo:

 

Quote

 

2012-2015 FIAT 500L OIL SERVICE INDICATOR LIGHT RESET:

To turning off the Oil Life Light on 2012, 2013, 2014, 2015 Fiat 500L Trekking / Living / MPW, conform to the following instructions:

 
  • Turn the ignition key to position “ON” without starting the engine
  • fully depress accelerator pedal slowly three times within 10 seconds
  • Turn the ignition Off

 

 

Usput da li je neko razmisljao u Petronas Synthium 3000 AV ulju 5w40...odlicno ulje u skoro upola cene Selenie KPE, a skoro isto, samo nema spec. FIATA koji brani Seleniu jer je placena cena reklame i brenda. Sta mislite ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Syntiumu je prilicno pisano u opstoj temi o uljima:

Ako te zanima detaljnije, ima lepih tekstova, pitanja i odgovora i na Stalker blogu o uljima, npr.: http://motornaulja.blogspot.rs/2014/05/petronas-motorna-ulja-za-automobile.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možete sipati bilo koje ulje koje ima na sebi ispisan odgovarajući Fiat standard (klasifikaciju). Ona ulja koja tu oznaku nemaju napisanu na etiketi (pored istih oznaka ostalih proizvođača), izbegavajte jer ne znate sigurno da li je ok. Ta oznaka piše u vlasničkoj knjižici. Ako je nemate, ima je na Forumu za free download:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/70330-fiat-500l/

 

Fiat 500L 0.9 TwinAir Turbo: Fiatova klasifikacija 9.55535-GSI (SAE 0W-30 ACEA C2)

Fiat 500L 1.4 16v: Fiatova klasifikacija 9.55535-S2 (SAE 5W-40 ACEA C3)

Fiat 500L dizeli: Fiatova klasifikacija 9.55535-S2 (SAE 5W-40 ACEA C3)

 

Za 0.9 TwinAir Turbo 105KS benzinske motore i dizel motore u hitnim slučajevima kada nema na raspolaganju originalnih proizvoda, prihvatljiva su maziva sa specifikacijom najmanje ACEA C2.

Za 1.4 16v benzinske motore, prihvatljiva su maziva sa specifikacijom najmanje ACEA C3. Upotreba proizvoda sa specifikacijama ispod standarda ACEA C2 (za dizel motore) ili ACEA C3 (za 1.4 16v benzinske motore) može da uzrokuje oštećenje motora koje ne pokriva garancija.
Za verzije 0.9 TwinAir Turbo 105KS, upotreba maziva sa specifikacijama koje su ispod ACEA C2 i SAE kvaliteta koji nije 0W-30 može da uzrokuje oštećenje motora, koje ne pokriva garancija. 

Nemojte koristiti tečnosti drukčijih specifikacija za dolivanje ili mešanje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Nešo, slažem se sa tobom, ali auto je van garancije, a prethodni vlasnik je sipao ulje u renomiranom servisu / tj majstori su sipali / koje nema veze ni sa FIAT spec. niti sa ovom motorom,prosto sam bio šokiran kada sam video šta su čoveku sipali a ovaj menja na 15000 km, i nije ulje kontrolisao. Autu ništa nije bilo, preživeo  ciču zimu ove godine, a sada je sipano ACEA c3 ulje odgovarajuće gradacije i bez FIAT spec. Za sada nema trošenja ulja, motor ok, radi. Gledajući komparaciju Selenie KPE i Syntiuma 3000 AV stiče se utiak da su više nego slična ulja po svim karakteristikama a oba Petronas pravi i to u istoj fabrici u ITaliji pomislih da bi nekom mogla značiti  ta informacija i da mu ostane koji dinar taman za fitere za razliku u ceni. Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko si to presao pa nema potrosnje ulja? Ako je zavidna kilometraza a ne trosi da javimo fiatu da menja ovu seleniju posto nju kao da jede

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sada 2000 km od zamene....auto ima 42000 km...jedino je viskoznost Sintiuma 5w40 mada vise lici na 5w35, manje je viskozno pa je nesto niza potrosnja goriva ali malo slabije stiti motor na duze staze. Tako bar experti kazu. Seleniu sam sipao u Stojanovu u Dodge Caliber 5w20 KPE i jeo je 6 dl, na 6000 km. Valjda tako treba.

Da me pogrešno ne razumete, ja sam za ovlašćene, u garanciji i produženu garanciju, tako je ipak sigurica.....

Edited by drzarkod

Share this post


Link to post
Share on other sites

za 2000km nije mrdnuo nivo ulja? Extra, znaci nije problem do motora vec do ulja. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon zamene motora potrosnja ulja mi je poprilicno opala. Za ovih 6000km dosuo sam oko 200ml i to jos na pocetku dok je bio u fazi razrade. Sad je pri vrhu. Inace jedan prijatelj mi radi u inspekciji,imaju dosta terenskog rada. Zalio mi se da i oni moraju da dosta dolivaju ulje jer trosi. Izgleda da su prosto takvi motori .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da je saradnja auto i uljne industrije povezana.......pre neki dan kuka poznanik na pasata 2015, 40,000km ima, za 8000km mu svuko sa max do pola sipke, oko 600ml ulja, 2.0 benzinac. Kad mu rekoh pa i moj trosi kaze on: "Al ovo je fauve"  :lol: :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva su iskustva sa Radulović servisom kod Pionira? AK Kole mi na drugom kraju grada :( pa se razmišljam da se prebacim ovamo do osam u garanciji.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/5/2017 at 10:15 AM, coprix said:

Kakva su iskustva sa Radulović servisom kod Pionira? AK Kole mi na drugom kraju grada :( pa se razmišljam da se prebacim ovamo do osam u garanciji.

 

ja sam isao kod njih dok su bili u visnjickoj....zamena akumulatora i update nekog software....

svi su oni super dok ne bude neka zezancija.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao i svi ovlasceni menjaci delova :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/3/2016 at 5:45 PM, Drasko bgd said:

Stiglo vreme za treci mali servis na 30000km.

Za ovu priliku sipano ulje Fuchs titan GT1 XTL technology 5W-40 sa fiat klasifikacijom 9.55535-S2,4lit 3100din,filter ulja Hengst 500din,filter vazduha Filtron 450din i filter klime Filtron 500din.Svecice su u sasvim pristojnom stanju pa ce sacekati sledeci servis.Sto se tice Fuchs ulja,koliko sam nasao na netu,kazu strucnjaci da je veoma preporucljivo u odosu cena-kvalitet koji je na strani kvaiteta.

Videcemo kako ce biti,mada sa godisnjom zamenom i Cvet Banata bi izdrzao!

 

Drasko jesi li menjao svećice na novom malom servisu....kod mene za sada sve fercera, ja bi menjao na 48000 ima do tada jos 5000 km, inace videh da se preporucuje NGK 

Svećica DCPR7E-N NGK 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svecice ce sacekati sledeci servis, za sada su samo ociscene i podesen zazor. Od malog servisa sam presao oko 3500 km i sve fercera ko doxa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja odradio jos jedan redovan ...45 min, popio kaficu i gotovo

Popust za clansku FLSC otplatio sam sebe B)IMG_20170610_104234.thumb.jpg.d2bcd7ce9a51a8a20968a9dc4c738394.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji filter ulja i vazduha stavljaju, zivo me zanima?

U tom rangu cena uzimam UFI (npr. u Euroautu), cisto da uporedim.

Filter klime je sa aktivnim ugljem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...