Jump to content
FAS Goran
Drasko bgd

Fiat 500L - prvi servis (20000 km ili 1 godina) / redovan servis

Recommended Posts

Naravno da utice, pogotovo jer je kociono ulje izrazito higroskopno (zadrzava vlagu u sebi). To utice na potencijalnu koroziju elemenata sistema, ali i smanjenu tacku kljucanja, sto moze biti izuzetno opasno pri naglim kocenjima ili seriji uzastopnih kocenja. Stanje kocionog ulja se meri procentom vlage u sebi, od 0 do 2% je OK vrednost, preko 3% vlage je vec za menjanje.

Po fabrici, kociono ulje treba menjati na 60 000 km ili dve godine. Dosta ljudi to smetne sa uma, a smesan trosak je u pitanju u odnosu na to kakve posledice moze da napravi. Na gumama i kocnicama ne treba stedeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari :)

Ja sa mojim eLicem predjoh 13.700km za 7 meseci. E sad, kada ga palim izbacuje mi servis za 1.300km  :question:

 

Siguran sam, kada sam ga preuzeo, da je u meniju pisalo servis za 20k km. Da li je moguce da su ovi u servisu namerno promenili na 15k ili je on to sam uradio i zasto? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta ti piše u knjižici koju si dobio uz auto, u kojim intervalima je predviđen servis? Ako u knjižici piše da je na 15K, onda je sve ok. Ako piše da je na 20K onda nema veze šta ti javlja auto u meniju. Moj primerak na displeju pokazuje da je interval 30K :) Ali naravno, moram da svratim na sokić kod Miroslava i Dejana na svakih 20K, bez obzira šta javlja auto, jer po knjižici interval je 20K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U knjizici i meni pise na 20k, ali ne mogu da se setim sta pise u knjizici za TNG. To cu da proverim.

Skup im taj sokic izadje, nego srecom sto ga pijemo na godinu dana :)

 

A sta znam, ove nove tehnologije i "andraci", mozda ima neki senzor gde on detektuje da je ipak bolje da se uradi servis na 15 nego na 20k. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na koliko menjate...ja sam presao 10.000 km pa hocu da menjam. Vidim u knjizici pise cak na 30000 ali to mi nesto mnogo. Nece mu skoditi sad prvi put na 10, a sledeci kroz 20 tj na 30.000

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja radim na godinu dana zato sto ne predjem toliko km, tj 20,000km godisnje.

Mozes ti da radis i na 5000km ali nema potrebe....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako u knjižici piše 20K ili godinu dana, onda se menja na 20K ili godinu dana :) Za ove novije serije su to smanjili valjda na 15K ili godinu dana. Videli su Talijani da mi ovde ne pređemo ni 10K godišnje, pa da ne odstupa mnogo od proseka smanjili na 15K :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu smanjili sto je jos gore nego povecali,tj auto sam kupio letos ali mi pre neki dan stigla nova servisna knjizica i uputstvo u kome pise da ono sa autom zanemarim i da radim po ovom. A u njemu prvi servis tj zamena ulja u filtera 30.000 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa onda idi na 30.000km... čemu bacanje para za raniji servis? Čak mislim da je za interval od 30.000km vremenski 2 godine... nema potrebe raditi češće od propisanog. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smatram da dati 100 eura na 10.000 km za promenu ulja i filter i nije nesto mnogo na cemu bi u zivotu nesto pristedeli tako a za auto da mnogo znaci...iskreno mnogo mi je 3l ulja voziti 30.000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to što je nekad bilo... mnogo veći automobili sa mnogo većom kubikažom i snagom se voze po 30.000km bez ikakvog problema stotinama hiljada kilometara... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zar je to normalno,pre ovog auta isto sam kupio tj vozio nov auto i menjao ulje na 10.000 i sugurno prvih 4,5 godina nisam nikada nista dosuo a to je jos bio koreanac

Share this post


Link to post
Share on other sites

30K? Pa to je baš lepo, sviđa mi se. Naravno, prati nivo svih tečnosti na par meseci i dolivaj po potrebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, ja danas zvao servis, tj. vlasnika autokuce i on mi rekao da se menja na 20, a kada sam mu rekao da mi na autu pise 15k onda kaze, a da, nesto su promenili, prvo su stavili na dizelase da se menja na 15k pa su to promenili i za benzince. Kada sam ga pitao sta da radim, naravno da mi je rekao da trebam na 15k zbog garancije da ne bi imao problema kasnije. Znaci, za nekih 500km treba da idem

Da li je neko bio skoro, koliko para treba da izdvojim za ulje i filtere?

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa shellovim uljem nešto malo ispod 10 hiljada a sa selenijom oko 11. Mene su ubeđivali da će sa shellom manje da troši ulje?! A troši, za godinu dana na oko 15k, litar do litar ipo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...