Jump to content
FAS Goran
Drasko bgd

Fiat 500L - prvi servis (20000 km ili 1 godina) / redovan servis

Recommended Posts

Ponovo pišem... Prilikom zamene ulja u neovlašćenom servisu, a na moje oči (što bih platio uvek dodatno), istočeno mi potpuno crno ulje.

 

Ulje treba da bude crno.

 

Motorna ulja su posebno proizvedena da bi sprečila habanje delova i održala motor čistim. Ulje uklanja nečistoću (čađ i produkte sagorevanja) i drži ih raspršene u ulju pomoću aditiva deterdženata i disperzanata dodanih u ulje. To što je ulje crno, pokazuje da uspešno obavlja svoj zadatak i sprečava nerastvorne čestice i čađ da formiraju naslage na površinama motora.

 

Inače, to je jedan od najjačih mitova koji postoje, tipa ako je ulje žuto ne znam koliko stotina ili hiljada kilometara posle zamene, to je extra...a, ako pocrni, to je onda loše.

Ne. Ne. Ne. Neeeeee... :)

Treba da bude crno (tamno). :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo Nešo ne bi bilo loše da ponoviš i u temi "Selenia, koje ulje sipati". I tamo je jedan od glavnih argumenata da je neko ulje dobro baš to...da je čisto/žuto dugo, dugo, dugo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam šta je loše u tome što je crno uje, znači da je opralo motor :)

A za Selenia vs Syntium još nisam ubeđen jer niko od nas ne zna šta se zaista dešava u motoru,a  30-40 000km je mali uzorak na motorima koji stuku po 1 000 000km da bi se nešto videlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja teorija je tu vrlo jednostavna - radi šta fabrika kaže. Niko od nas nije nosio ulje na proveru i da vidi koliko je kvalitetno i koliko je podobno sa motorom.

 

Da mi piše 5w40 sipao bih bilo šta te gradacije, ali lepo piše ispod haube šta sipati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ulje je teorija za sebe...dok smo mi vikali kako nam pise Selenia a sipaju nam shell svi vikali, vidi ove sektase.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vam za ulje nikada ništa nisam rekao niti ću. Štaviše ne bih ni pristao da mi se sipa Shell već bih sam doneo odgovarajuće ulje pa ako ne može da se utvrdi zbog čega ovlašćeni servis ne može da obezbedi odgovarajuće delove.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvom prilikom kada budem bio u mogućnosti pokazaću Vam Shell ulje koje je proizvedeno na gasnoj bazi a ne na naftnoj. Nešto novo u proizvodnji motornih ulja. Ulje je providno kao voda a viskozitet je kao i kod ostalih ulja. Uskoro će se pojaviti i na našem tržištu ( ako već negde i nije ),

Doduše, možda je već i neko imao priliku to da vidi.

 

Pozdrav svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako nekom od vlasnika Fiata 500L uskoro treba redovan servis nek se javi da mu dam vaucer...ako mu se svidja ovo napisano:

cxcv980054.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa valjda odes da uradis servis pa ti posle 3-6 meseci posalju vaucer.

osecam da od aprila-maja im nece pasti napamet da mi posalju. 


Jel ti treba?


pise do marta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi da li neko zna koliko košta VELIKI SERVIS za 1.4 benzinca... Pozdrav svima i srećna 2016

Edited by neshaoct
nemoj bojiti slova

Share this post


Link to post
Share on other sites

E eee  pozdrav za sve zaista... Ma pršao sam 41K... ček ček jel servis na 60k ili više?

A pitao sam jer mi buraz radio veliki servis na P 307 i platio oko 65000 din. 

Pa se ja priupitah pošto za naše čedo...

LJUDI I ŠTA SE SVE MENJA NA VELIKOM?

Edited by neshaoct
nemoj bojiti slova

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja kako vidim u knjizici odrzavanja na 60 se samo dodaje:

--Kontrola stanja zupčastog kaiša razvoda smeše (isključujući motor 0.9 TwinAir
Turbo 105 KS) 
 
tek na 120,000 ili 72meseca-
-Zamena pomoćnog pogonskog kaiša(eva) • •
Zamena zupčastog kaiša razvoda smeše (isključujući motor 0.9 TwinAir
Turbo 105 KS( (**) 
 
(**) Bez obzira na pređeno rastojanje, zupčasti kaiš razvoda smeše morate zameniti svake četiri godine kod posebno zahtevnog korišćenja vozila (hladna
klima, gradska vožnja, dugi periodi praznog hoda) ili barem svakih pet godina u svim ostalim slučajevima.

 

 

edit:

i ovo na 60k km-- Zamena kočione tečnosti (ili svakih 24 meseci)

Edited by Zhorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jok...sa 28 bio na 2.red.servisu....nisu ni spomenuli

Edited by Zhorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...