Jump to content
FAS Goran
Drasko bgd

Fiat 500L - prvi servis (20000 km ili 1 godina) / redovan servis

Recommended Posts

Seleniju sipaju svi obavezno, do svecica nismo jos dosli, a kada dodjemo, ja taj servis radim u sopstvenoj reziji. Samo prva dva radim u ovlascenom, a posle kod mog visegodisnjeg majstora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sada sam gledao u uputstvu - bas tako, do svecica ima jos ohohoo da se vozimo...
Pa oni samo menjaju ulje, filter ulja i polena... Onda je onih 10300 din bas bezobrazno mnogo

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako prelazis manje od 20000 godisnje onda ces biti u obavezi samo jednom da odes kod ovlascenog servisera,zar ne? Godinu dana nakon kupovine da bi ti produzili garanciju na jos god.dana do isteka od 2 god. koliko ti ukupno traje garancija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje: da nije razlika cena po auto kućama zbog toga jer se ugrađuju delovi kojekakvih kvaliteta?

 

Kapitalizam, konkurencija. :thumbup:

Taman posla kada bi svi imali iste cene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Stojanovu ne sipaju Selenia nego Shell. Makar su dosipali Shell.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje su ti sipali na 0tom servisu u auto kuci di si ga kupio. Stojanov je tada imao akciju sa Shell, na poklon se dobijalo nesto od Ferrari, solja, privezak itd. Drugaru su dosipali Shell, da limu bocu. E sad dal je Selenia unutra pa dosut Shell, ne znam.

On ce ovih dana raditi servis kod njih pa javljam sta i kako. Nervira me ta praksa koju su uveli da ne mozes da prisustujes servisu, nego sedis gore na spratu i gledas kroz prozor. Znam da forum prate ljudi iz Stojanova i ostali. Ali kako da kazem, nije da ja njima ne verujem, nego brate nikome ne verujem. Niste zasuzili. Niko od servisera. Hocu da vidim sta placam. Ne moram da gledam u Svedskoj, jer tamo serviser odgovara za nestrucan rad, fabrika daje garanciju, potrosac je zasticen, sudovi funkcionisu. Ovde od toga nema nista. Ja treba da placam vestake da dokazujem da je ulje u motoru Optima Modrica a ne Selenia i da je to mozda razlog sto je motor riknuo. Dakle nemam apsolutno nista protiv Stojanova, imam protiv svih koji nisu transparentni. Nema ljutnje Stojanovci :-*

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam ih pitao otkud imam visak ulja u sistemu? Rekli su mi da su verovatno malo vise dosuli na 0 tom servisu i da dodjem da mi ispuste.Dakle implicira da su mi oni radili 0 ti servis. Znam samo da nisu sipali gorivo, jer mi je receno da je u fabrici usuto koliko je usuto. E da, dok sam cekao na isporuku, tad su mi rekli da je auto stigao da mu rade taj servis i da dodjem za sat vremena.

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

to znaci da sledeci servis ne mozes da odes kod Koleta/radulovica.... da odradis servis zato sto su Stojanovi sipali shell a Kole nije imao akciju pa ima seleniu.

Da li ste vi od Stojanova dobili garanciju ili od Fiata gde pise koje ulje se sipa? Ako Stojanov dao garanciju onda moze da sipa i menja sta hoce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bre. Od Fiata. Samo ovi sa ugradjenim gasom su pod garancijom servisera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam nedavno bio kod Stojanova zbog zamrzavanja goriva pitao sam gazdu da li mogu u servis, i on mi je rekao da nema problema, ako ne smetam i ne zapitkujem... Tako da nije bas da ne daju. Videcu na redovnom servisu da li je isto.

Druga stvar, kada su imali akciju moglo je da se bira, ili Selenija ili Shell - po zelji... Mislim da im je i cena bila tu negde. Nije mi trebalo ulja, al sam video akciju pa se raspitao sta je sa selenijom? Kazu moze i nju ako hoces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek možete da sipate Seleniu.

To što neki ovlašćeni sipa i neko drugo ulje (koje ispunjava sve Fiat standarde) ne znači da nema Seleniu, niti da je neće sipati, naročito kada vi kažete hoću Seleniu. Sipaće nju bez pogovora. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao sam da su dosipali Shell, a sta je bilo u karteru ne znam. Meni nisu jedared pustili mada se nisam ni gurao. :-) Ma Stojanov je stara kuca, sa dugom tradicijom, radio sam kod njih i Stilo i 146, dok su mi jos bili komsije u Kasapinovicevoj ulici, zgrada do zgrade. Ponavljam, nemam ja zamerki za njih. Bilo je trzavica oko isporuke, ali koliko vidim vecina je isto prosla i po drugim auto kucama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek možete da sipate Seleniu.

To što neki ovlašćeni sipa i neko drugo ulje (koje ispunjava sve Fiat standarde) ne znači da nema Seleniu, niti da je neće sipati, naročito kada vi kažete hoću Seleniu. Sipaće nju bez pogovora. :thumbup:

I naplatiti manje ili vise?!?

E zato sam pitao za razliku u ceni. Ako u uputstvu proizvodjaca pise da je to Selenia, nije na njima, kao ovlascenom servisu, da ista menjaju! Ne daje mi servis garanciju vec Fiat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na računu piše cena za Seleniu i cena za Shell. Ali, i pre nego što se uopšte dođe do računa, slobodno pitaš koja je cena servisa sa jednim, a koja sa drugim uljem.

Mora da se sipa ulje odgovarajuće gradacije, tj. mora da ispunjava sve standarde koje Fiat traži za taj motor. Svaki proizvođač ima grupisane te specifikacije koje onda krsti svojim standardom. 

 

Npr. Selenia K P.E. koja ide u tvoj 1.4 500L ispunjava sledeće standarde:

 

- SAE 5W-40
- API SM/CF
- ACEA C3
- FIAT 9.555.35-S2
- MB 229.51
- VW 502.00
- VW 505.00
- VW 505.01
- BMW LL-04
 
Kao što vidiš, ni Mecedes, BMW ili VW se neće buniti ako se ona sipa u njihove motore koji traže ulje sa standardom LL-04 (za BMW), itd...
Bilo čije ulje koje ispunjava SAE 5W-40, API SM/CF, ACEA C3, FIAT 9.555.35-S2 može u 1.4 16v 500L. :thumbup:
 
Malo poređenje:
 
Selenia K
SAE 5W-40, ACEA A3/B3, API SM, FIAT 9.55535-M2, VW 505.00, VW 502.00, MB-Approval 229.3.
Znaci full sintetika, koja ispunjava zahtevniju Fiat specifikaciju koja zashteva interval zamene na 30.000km, pri tom veca viskoznost, bolji hladni start, bolje podmazivanje, itd.
 
Selenia K P.E.
SAE 5W-40, ACEA C3, API SM/CF, FIAT 9.55535-S2, MB-Approval 229.51, VW 502.00-505.00, VW 505.01, BMW LL-04.
Pogledajte kakve spec. ovo ulje ispunjava. Jedno od najmodernijih ulja na trzistu (pogotovo za benz. motore). Sve sto vazi za Sel. K vazi i za K P.E. samo jos vise i bolje.
 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam zvao Stojanov da pitam za servis za 1.3 dizel - rekli su mi cenu 13.610 din... i da popust za clanove vazi samo na uslugu, tj. da popust iznosi oko 300 dinara.


p.s. registracija za dizel je 4.617 dinara jeftinija nego za benzin, a servis u ovlascenom servisu je skuplja 3.200, tj. dizel vodi za 1.400 din! :animier::harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam na mobilnom aplauz, a ti si ga zaslužio.

Aplauz!

Ps.

U Nikomu su mi rekli ds je servis za benzinca 9900. Ostavljam tebi da izračunas kolikia je razlika

Edited by bojan dim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

- 909 u korist dizela ;) ...jeste da je jedan tura pica za manje drustvo, al dizel jos uvek vodi! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmedju reci ekonomicno i sporo je velika razlika! Niko nece ustedeti znacajnu cifru bilo kako da vozi - da bi je vredelo pominjati... Al ne bih opet o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...