Jump to content
FAS Goran
Drasko bgd

Fiat 500L - prvi servis (20000 km ili 1 godina) / redovan servis

Recommended Posts

U mojoj knjizici, i mnogim drugim pise 20K i 12 meseci.

Na svim prethodnim automobilima sam menjao svećice na 20-25K km i ne smatram da je to greška.

Znam mnoge koji menjaju svećice tek kada crknu, ima i tu logike... Ja ne volim na putu da mislim o autu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piše zamena kočione tečnosti (ili svakih 24 meseci).

Ali sad provaljujem da u tabeli tačkica stoji na 36 meseci, odnosno 60K km... Izem ti knjižicu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mojoj knjizici, i mnogim drugim pise 20K i 12 meseci.

 

daj da vidimo....bar tvoju, posto druge nemamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

neko je tu pomesao kolone provera ulja i zamena svecica, valjda je vas noviji ( mada to nista ne znaci) pa je tacniji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je za modele koji su izašli iz fabrike nakon maja 2013. Tad su počele i da se ugradjuju i zadnje doboš kočnice.

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nema to veze sa godistem....moje svecice nisu bolje pa mora da se menjaju na 48000km...stamparija je tu zajeb...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da su kvalitetnije. Ej odeš kod ovlašćenog servisera koji ima svu dijagnostiku, urade ti servis, sami kažu da nešto nije potrebno menjati jer nije vreme za to, iako bi oni imali zaradu od toga, ali ipak postoje vidoviti ljudi koji iz svoje fotelje i za svojom tastaturom znaju bolje i vide budućnost. I sad se mi natežemo sa Gedom. I ko je najposle sada lud? Dal Geda il mi što se natežemo sa Gedom? Naravno da je sigurnije i bolje promeniti svećice prilikom svakog servisa. Al zašto se zadržati samo na svećicama? Zašto odmah ne zameniti ceo motor? Ma zašto odmah ne zameniti ceo auto kad smo već kod toga?

Edited by nikola0406

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova preporuka zamene svećica na svakom redovnom servisu odnosno posle 20.000 km je uneta u servisnu knjigu očigledno samo zbog novog 0.9 Twin Air motora (a to se da naslutiti zbog onih "zvezdica" odnosno napomena) i nema logike da to isto važi odjednom i za 1.4 motor, pogotovo što se koji mesec ranije tako nije radilo. Trebali su vam dati svima odgovarajuće (različite) servisne knjige, a ne ovako praviti zbrku i zabunu. Verovatno im je tako bilo lakše i jeftinije tako nego štampati više knjiga, a i odgovara im naravno da menjate češće. Nema logike da se za 1.4 svećice moraju menjati na svakih 20.000 km, pa na Puntu (po njegovoj servisnoj knjizi) se menjaju na 30.000 km. Za 0.9 turbaka već ima logike...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da su kvalitetnije. Ej odeš kod ovlašćenog servisera koji ima svu dijagnostiku, urade ti servis, sami kažu da nešto nije potrebno menjati jer nije vreme za to, iako bi oni imali zaradu od toga, ali ipak postoje vidoviti ljudi koji iz svoje fotelje i za svojom tastaturom znaju bolje i vide budućnost. I sad se mi natežemo sa Gedom. I ko je najposle sada lud? Dal Geda il mi što se natežemo sa Gedom? Naravno da je sigurnije i bolje promeniti svećice prilikom svakog servisa. Al zašto se zadržati samo na svećicama? Zašto odmah ne zameniti ceo motor? Ma zašto odmah ne zameniti ceo auto kad smo već kod toga?

Zato što ćeš ti svoje svećice promeniti tek posle 36 meseci i otprilike 36k km.

Zato što svećice koštaju 20 eur i ne predstavlja nikakav trošak da se na novom automobilu zamene svakih dve godine ili 25k max 30k km i da se ne rizikuje neki besmislen kvar u nekoj nedodjiji zbog tako smesnog ulaganja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam bio spreman da promenim svećice, ali su mi u servisu rekli da se to ne radi na drugom servisu / 40000 km već dosta kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno nema nikakve potrebe menjati svećice pre 30000 pređenih km iz prostog razloga što one nisu nikada, ponavljam NIKADA izazvale bilo kakav kvar na motoru unazad 9 godina, tačnije od kada je počela da se proizvodi Z10. Da stvar bude jasnija plan održavanja za Fiat 500L 1.4 van granica RS predviđa zamenu svećica na svakih 48000km gde je označeno sa dve zvezdice sledeće: "The spark plug change interval is mileage based only, yearly intervals do not apply."

U pitanju je isti motor, potpuno isti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ispod 30,000 moze, kao i sto ulje moze da se menja na 5-7000km ali ga niko ne menja.

 

Jesi siguran da ne? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako godišnje prelaziš svega 5-7 hiljada, naravno da ćeš ga menjati na toliko. Ulje se menja na preporučenoj kilometraži ili posle godinu dana, pa šta pre dođe. Ja godišnje prelazim oko 16.000 pa ga menjam po fabričkoj preporuci na 15.000. 

Edited by Sasa_NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema veze sa ovom temom, ali sa Stilom prelazim malo više pa opet menjam na 8-9 000km. Čim čujem da motor ne cvrkuće kao posle malog servisa menjam ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne primećujem nikakvu razliku u radu motora pre i posle malog servisa. Koliko ti je prešao auto? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto ima 202 000.

 

Ja na svakim kolima primetim razliku nakon odrađenog malog servisa. Nije to nešto mnogo, ali se primeti razlika u radu sa svežijim uljem.

 

Nemam uši da čujem koje su slušalice dobre niti koje pojačalo i zvučnici valjaju, ali promenu zvuka nakon 7-8000km na bilo kom motoru bez problema čujem :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat 500L - prvi servis (20000 km ili 1 godina) / redovan servis

:up:  :up:  :up:  :up:  :up:  :up:  :up:+

samo za ove offtopere  :harhar:

Edited by Zhorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj je prešao 68.500 (4 godine star) i veruj mi da nema nikakve razlike u radu pre ili posle servisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam kako, ali na kojim sam god kolima bilo sta novo stavio - uvek sam osetio razliku... da li sam menjao svecice ili ulje - svejedno!

Kad sam vozio na plin, cak sam primecivao da bolje vuce i kad naspem rezervoar - nego kad je prazan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja isto osecam posle svakog novog ugradjenog dela....lepse sedim jel mi je tanji slajpik 

Edited by Zhorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam primećivao na starom autu da bolje ide kad zamenim ulje, ali sam to pripisivao placebo efektu :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...