Jump to content
FAS Goran
profa_chb

Fiat Punto mk.2 - naknadna ugradnja ručki na plafonu

Recommended Posts

Sam postupak je relativno lak, ali treba znati par caka. Mnogi ljudi se žale na ovaj postupak, neki misle da je neizvodljivo, itd.

 

Pre neki dan smo pedjabj i ja montirali ručke na njegovom Puntu, te smo odlučili da to iskustvo podelimo sa ostalima, možda nekom pomogne :thumbup:

 

Treba da imate ručke

 

image.jpg

 

žabice

 

image.jpg

 

i šrafove

 

image.jpg

 

Za ovu radnju, od alata vam je potreban običan šrafciger (sa ravnom glavom) i torx T25

 

SS857108.jpg

 

SS857107.jpg

 

Za početak, treba skinuti poklopčiće. Može samo prstima, ali dobro dođe šrafciger. Poklopac ima žabicu, teško se skida, i morate da pazite da ne oštetite nebo. U profilu, izgleda ovako:

 

IMG_4393_640.jpg

 

Ispod je otvor pravougaonog oblika:

 

IMG_4397_640.jpg

 

Sledeći korak je ubaciti žabicu u otvor, i mislim da je to "najteži" deo posla. Treba da se ubaci pod ovakvim uglom:

 

IMG_4383_640.jpg

 

IMG_4390_640.jpg

 

Nakon toga donji deo lagano pritisnuti ka unutra, a perca treba da budu pri vrhu otvora:

 

IMG_4384_640.jpg

 

A onda je još malo pritsnuti da cela uđe, i za perca je povlačiti na dole (malo teže kod novih žabica, koristiti gorepomenuti šrafciger po potrebi):

 

IMG_4398_640.jpg

 

Povlačiti na dole dokle može, i na kraju bi trebalo da izgleda ovako:

(Napomena, pri šrafljenju, kod labavih žabica (kao na slici) u početku pažljivo šrafiti, da se ne okrene u mestu. Tek kada se blago pritegne (da ovi gornji useci dodirnu karoseriju) može da se priteže muški):

 

IMG_4391_640.jpg

 

Sledeće su na redu same ručke. Pažljivo otvorite masku šrafcigerom, prostim nabijanjem. Meka je plastika, i eventualnpo može da se ošteti od noktiju, ključeva, uvrtanja šrafcigera...

 

IMG_4396_640.jpg

 

Obratite pažnju, kada otvorite poklopčić, ispod piše S za levo i D za desno. Ručke su identične, samo se razlikuje položaj zakačke za jaknu

Postavite ručku na mesto, ubacite šraf i zašrafite. Malo teže ide, jer se šrafi u plastiku, ali nije strašno. Koristiti Torx T25 (može i šrafciger, ali je bolje torx)

 

IMG_4392_640.jpg

 

Na kraju zatvorite poklopac, i to je sve. :thumbsup:


P.S. Ako je ovaj postupak isti i za ostale modele, napišite, pa da se ubace u naslov ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj covek !!!

Sta sam rekao...profa_chb je upravo kao sto mu i nick kaze...

Od mene jos jednom hvala...!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto ne nadjoh ni jednu temu za Stila, a da je pisano o ovim ruckama, pitacu ovde.

 

Moze li se nekako zameniti opruga unutar rucke, koja je vraca ka nebu kada se rucka pusti, i da se stavi neka slabija?
Konkretno, da se sporije rucka vrati a ne da lupi iz sve snage o nebo kad je neko pusti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš ih kod ovlašćenih za Fiata. Ja sam ih kupio kod Stojanova u NS-u, 210 din bio komad.

TT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je. Teško se nalaze polovne, jer ih često polome pri skidanju. Mogu da se skninu, ali to mora pažljivo da se radi. Sećam se da mi je lik od koga sam bio kupio ručke poslao i žabice, ali su bile deformisane, pa čak i sa polomljenim percima. Nove su isuviše su jeftine da bi se zezanje sa polovnim isplatilo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...