Jump to content
FAS Goran
jolly

Lancia Lybra SW - mehanizam prednjih brisača

Recommended Posts

Zamenio sam mehanizam brisača, ugradio sam od MAREA modela a zadržao sam moj motor... zbog kontakata. Sad brisači pri uključivanju krenu 3cm nadole i onda se dižu gore. Odrade sve lepo, zaustave se na "nulu". Samo je problem pri pokretanju što odu dole 3cm, pa onda sve ide dobro. Čini mi se da i vozačev brisač ne ide blizu stuba kao pre... gde sam napravio grešku? Da li sam trebao da drugačije da "uzupčim" mehanizam na pogon motora? Fala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo avantura je završena... U mom slučaju četiri oka bolje i više vide jer je u celoj operaciji učestvovao još jedan član Foruma GajA.

Kao što je rekao ivan.ik iz gornjeg posta, treba dovesti polugu motora u odgovarajući položaj... a koji je to položaj, hehe...

To je položaj da najkraća, tj. pogonska poluga sa osovine motora bude ravno ispod kraće poluge brisača. To je pri montaži teško postići jer je navrtkom M10 pričvršćena polugica za osovinu motora, a to je sve ispod kraće poluge brisača. Treba zavrnuti i dotegnuti navrtku (maticu) na osovinu a ne poremetiti ravan položaj pomenutih polugica. Poenta je da ako se menja sve komplet, motor i mehanizam, onda nema problema, a ako se skida motor, kao u mom slučaju, onda treba pozicionirati sve kako je bilo pre demontiranja.

Srećom, bila je lepa i sunčana subota pa smo imali vremena da studiramo kako sve radi i u kom pravcu deluje koja poluga

Fotografija imate po sličnim temama ovog Foruma, bar onog položaja svih poluga, pa i pogonske...

Hvala svima koji su učestvovali u pomoći...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ranije na starim kolima kada sam ih uzeo kao na DTM-u brisači kad su isključeni stoje u vertikalnom položaju. Pitam električare a oni mora da se rasturi motor i da se dovede .............

Koji crni motor i kakve gluposti. Lepo skinem ceo mehanizam i provalim sistem. Otkačim polugu sa motora zarotiram i sve ko fabrika šljaka. Vrlo prosto.

Čak sam i na Rendži premeštao položaj zadnjeg brisača, u početnom položaju je stajao uvis / ukošeno dok je meni lepše bilo da stoji horizontalno tj paralelno sa donjom ivicom stakla. 

Zaboravio sam da napišem da sam zamalo ostao bez prstiju jer sam ceo mehanizam držao pogrešno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sledeci put kada tako sta radis obelezi kako je stajala poluga na motoru brisaca pa je tako posle prebaci ponovo. I onda nema tih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadamo se da nece biti sledeceg puta, haha.... Kvalitetni su to auti i delovi, tako da posle ovakvih intervencija, to mu je sto mu je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadamo se da nece. Ali dobro je nesto nauciti.Ko zna kad ce da zatreba , a ako jos i ne smeta onda si na biiip.  :horse: ne bas ovakvom ! ali je interesantan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krenemo na more u CG I na Žabljaku kiša......zviz.....OTPADNE suvozačev brisač tj polome se makaze! Posle prestanka panike I na svu sreću moj vozačev brisač normalno šljaka nastavim dalje do mora. Vratim se sa mora nabavim makaze, sve lepo očistim, podmažem I postavim kad ono brisači kad krenu da rade prvo idu dole 5-6cm pa tek onda gore. Skidao sam sve ponovo nameštao ovako onako I sve isto....prvo idu dole pa tek onda gore. Predpostavljam da ima kompjuter koji daje takvu komandu ili neka fora meni nepoznata

molim vas ako neko zna neka mi pojasni. Lybra 1,9jtd 2003.god. karavan....poz.!                                        

 

ps. 1300km tamo vamo JTD samo guta asvalt!!!!

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzubi lepo polugu sa motorom brisača.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam čitao na forumu.......verovatno ću kupiti komplet makze sa motorom, 25e I završiti avanturu!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemas potrebe za kupovinom novih makaza i motora. Gledano spolja makaze bi trebale da izgledaju ovako nekako

/__ * __ / . trebas samo lepo da ih nastelujes. Imao sam muku na mom autu pa dok sam naso polozaj. Uhh... Sad nemam ovde sliku ali ajde slikaj tvoje makaze da vim kako izgledaju pa da ti pomognem da ih nastelujes

Share this post


Link to post
Share on other sites

probao sam sve, 2 dana po 4 sata se zezam, probaću još jednom da skinem sve I po opisu sa foruma da dovedem motor I makaze u taj položaj.....ako ne uspem kupiću ceo komlet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mucio sam se dobrih 40min dok nisam naso polozaj, ali sve u svemu moze da se namesti. Nemoj da si nervozan ;) kad skines plastike zakaci sliku. A sad cu da probam da nadjem sliku i ja negde moju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da slikam dok ne skinem plastiku I brisače, meni je položaj delovao ok I nekoliko puta sam sve štelovao, sad je najgore, idu 5-6 cm dole pa onda gore....ma popizdeo sam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem ti. Ista prica i kod mene bila cak i gore. Dignuta hauba a metilica udasri u motor pa se vrati do pola soferke. Idi begaj, pa onda kontra, udari u retrovizor pa se vrati. Sou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jeste unervozio sam se a šatro sam neki mašinski konstruktor......znaš ono...Nedelja extra dan, nije vruće a tebi ništa nije jasno a deluje prosto da ne može prostije


Ha ha imao sam I ja situaciju, otpadne metlica, brisač grebe po staklu metlica se zaglavi sa drugim brisačem.....golgota bre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Braticu izvini, moja greska gore, treba da bude ovako nekako poluge \ __ * ___ \ a evo slika od punta, tako sam i na moj tipo namestio. Znaci krajevi su bitni, gde dolaze poluge metlica.
 

cxcv9731.jpg  cxcv9732.jpg
 
cxcv9733.jpg  cxcv9734.jpg

 

Da li ti je sada malo jasnije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni stoje kao na zadnjoj slici I ne valja nikako.....raskačiću sve pa ispočetka.......hvala na trudu....javiću šta sam uradio!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kako treba da izgleda, položaj makaza i poluge motora.

 

Screenshot_2015_07_26_16_40_45.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te glupe makaze su mogle da mi otfikare prste kad nisam hteo da poslušam majstora. I naravno bio veći majstor od njega , samo je trebalo okrenuti polugu motora brisača.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Namestio sam, skinuo maticu 13-icu od motora I okretao makaze pa spajao džek da vidim kako se okreću, umesto brisača stavim njegovu maticu I ključ 13 pa vidim kako se okreće. uspeo sam iz 3.pokušaja da dobijem nulti položaj tj brisači ne idu na dole nego odmah gore, mislim da me I sreća malo pogledala. u osnovi je pipavo, makaze su jako lose odrađene, materijal je tanak I sklon pucanju.

 

Savet za druge; da bi dobili nulti položaj spremite se na dosta pokušaja koji srećom ne traju dugo, samo skinite maticu M13 sa motora I okrećite makaze po 20-30 stepeni pa stežite maticu vratite džek pa vidite kako se okreće, naravno ne montirate makaze samo ih prislonite na rupe, uspećete sigurno iz nekoliko pokušaja I obavezno podmažite mašću sve pokretne delove a očistite usput odvode za vodu I đubre koje se nakupilo ispod, takođe može biti I malih problema pri montaži plastike, treba ubosti žabice, ja sam krenuo od sredine, malo podignem plastiku pa navučem dole, onda levu ili desnu stranu gore dole levo desno da se užabi I to je to, mada lakše bi bilo da imate pomoćnika. Skoro nisam radio neki tako u osnovi prost posao ali ako krene naopako čeka vas velika komplikacija. 

 

Pozdrav svima I puno hvala na savetima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...