Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Renault predstavio nove motore / Novi Porsche motori / novi Mercedes motori

Recommended Posts

1.6 dCi 160 Twin Turbo
 

renault%201.6d.jpg

 
Novi pogonski agregat nosi naziv Energy dCi 160 Twin Turbo i prvi je turbo dizelaš sa dva turbo punjača u Renaultovoj ponudi. Iz zapremina od 1598 cm3 motor izvlači 160KS pri 4000 o/min, dok je najveći obrtni moment od 380 Nm dostupan već na 1750 o/min (90% momenta motor stavlja na raspolaganje na još nižih 1500 o/min). Dva sekvencijalna turbo punjača raspodelila su dužnosti, pa je prvi zadužen za niske obrtaje i poništavanje zloglasne turbo rupe kod ubrzavanja u nižem i srednjem režimu rada. Druga turbina je namenjena višim obrtajima i zaslužna je za linearna i glatka ubrzanja u višem režimu rada.

U Renaultu ističu da je novi motor baziran na tehnologijama koje je francuska marka usavršila učestvujući u Formuli 1. Mada se trenutno Renault u Formuli 1 više bavi otklanjanjem problema nego nastupima, ohrabruje činjenica da se deo novca uloženog u F1 vraća u obliku tehnologija namenjenih drumskim automobilima. Među glavne odlike novog motora Renault ubraja transverzalni smer kretanja rashladne tečnosti, čime je ostvareno bolje hlađenje motora, kao i korišćenje posebnih materijala u izradi ključnih pokretnih elemenata motora. Zanimljivo je da će se novi motor, čiji sistem za napajanje gorivom radi sa pritiskom od 1800 bara i koji nudi 25% uštede u potrošnji goriva i emisiji CO2, naći i u većim modelima. Da citiramo, novi dCi 160 Twin Turbo svoje mesto će naći i u budućim modelima D i E segmenta.   
 
preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites
Renault predstavio nove motore, uključujući dvocilindrični dvotaktni dizelaš

 

renault%20tech%201.jpg

 

Renault je na događaju Innovations@Renault u Parizu predstavio nekoliko novih motora i tehnologija. Pre svega, tu je novi elektromotor koji je za oko 10 odsto manji od onoga koji kompanija trenutno koristi, a ima 65 kW/88KS i 220 Nm.

 

renault%20dual.jpg

 

Sledi turbo trocilindrični dual-fuel motor koji pored benzina koristi i TNG, a za koji u Renaultu navode za će smanjiti račun za gorivo za oko 25%, i to zahvaljujući start/stop tehnologiji, sistemu regeneracije kočione sile, eco-modu i pomenutoj dual-fuel tehnologiji.

 

renault%20hybrid.jpg

 

Treba pomenuti i HYDIVU prototip koji se bazira na kombiju Master, a kombinuje twin-turbo dCi 165 ENERGY dizelaš i elektromotor.

 

renault%20tech%2011.jpg

 

Možda najzanimljiviji je ipak dvocilindrični dvotaktni dizel motor od samo 730 kubika, sa turbom i kompresorom, a koji raspolaže sa 35-50 kW/48-68KS i 112-145 Nm. U Renaultu navode da performanse ovog motora moraju još da se poboljšaju kako bi razmotrili mogućnost da ga ugrađuju u svoje manje modele.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesu motori ali nije ubrizgavanje...

Malo zakasneli odgovor, ali možda nekom znači...

Svi problemi sa ubrizgavanjem su rešeni od otp. 2006., kad su prešli na Siemens. Čak i pre te godine, one dve najjače verzije 1.5 motora su imale Siemens ubrizgavanje. Znak raspoznavanja je šestobrzinski menjač.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Delimicno tacno. Jesu neki 1,5 motori presli na Siemens, ali evo bas sam pre 10-ak dana radio Megane 2 1,5 2008. godina sa Delphi ubrizgavanjem.  A ako cemo realno ni Siemens nije cvecka. Da radi, radi dobro ali kada rikne skuplja pita nego tepsija. Dizne niko ziv ne radi (kako teba) cak ni na starijim sistemima. Nije mi jasno zasto prizvodjaci menjaju sisteme koji su godinama vazili za pouzdane i bez kvarova. Iskustvo na 1,9 i 2,0 dci motorima sa Bosch sistmom su trebali da primene na malolitrazne motore. I jos jedan apsurd je Delphi u Mercedesu  koji je katastrofa a opet plod saradnje sa Renaultom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se nisam precizno do kraja izrazio. Od 2006. su počeli na Cliu sa Siemensom, dok su na Meganu ostali na Delfiju na slabijim 1.5 motorima do kraja proizvodnje Megana 2 :thumbsup:  Tek sa Meganom 3 su svi 1.5 dci sa Siemensom.

Delphi dok radi je savršen, ali je sklon skupim kvarovima (krunjenje ležajeva u pumpi i opiljci u diznama).

I meni je večito pitanje zašto menjati nešto što funkcioniše. Jedino mi pada na pamet niža cena, što je na nivou celokupne proizvodnje ogromna ušteda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je sa Lagunama 3 i 1.5 i 2.0 ?

Kažu da su dobre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni su trebali da menjaju i ranije. Ai sta ispadne na kraju? Cenu na stranu. Vraticu se na MB. Onog trenutka kad su poceli da se "kurvaju" sa sistemima raznih prizvodjaca tada su nastali problemi. Ne favorizujem, ali dok su koristili Bosch u bilo kom sistemu sve je bilo ok. Onog trenutka kad se pojavila skupina od VDO, Hella, Siemens, Lucas-a  na jednom autu nasao je problem. Cemu sve to kad je u starijim sve radilio besprekorno a doprinosilo imenu MB. Ja licno nisam video ustedu od primene raznih brendova. Samo probleme na racun i fabrike i kupca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ne varam i ako sam dobro čuo, na Lagunama 3 sa 2.0 dci motorima nije mogla da se pojedinačno radi/menja samo po jedna dizna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam pricao sa covekom koji vozi lagunu 2.0dci od prvog km. i hvali je ali kada je rekao cenu dizni i pumpe.. .jos malo kao cela laguna jbt. Necu da pisem jer i sam ne mogu da verujem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti, to je je neko izvalio. Problem je u tome sto te dizne niko ne radi jer nema rezervnih delova za njih. A gde zoves na otpad svi prodaju u kompetu. Radio sam skoro 2,0 DCI, ali  Opel Vivaro. Koliko su propale dizne morale su nove da se ubace. Cca. 100.000 dinara troska staro za novo. Kodiranje se vrsi pojedinacno tako da nema razloga da ne moze posebno da se ugrade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Martini , kada bi mogle da se ušrafe Bosch dizne na Clia 1.5 dCi to bi možda moglo da radi i sa Bosch pumpom visokog pritiska i motornim kompom sa Stila ? Pa i da kupi sve senzore da Stila opet bi mu bilo puno jeftinije.

Pitam jer imamo jednog stručnjaka sa riknutim diznama na Clidži 1.5 i dekintiranim novčanikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka strucnjak skupi lovu ili proda auto. U NS kod Vilica remont 4 dizne sa novim ventilima i uloscima 60.000. A ako su mi riknule dizne nije bezveze. Neka otvori poklopac rezervoara-plovak, izvadi i vidi lampom da li na dnu ima metalnih opiljaka. Ako ima onda i remont pumpe oko 25.000 + pranje rezervoara i sistema. Stilo dizne ne mogu ni da se usrafe, ulozak sigurno ne baca pod odgovarajucim uglom pa ce klip da izgori.......... Da ne teramo dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodao bi samo da moze da skine i crevo pre filtera i da u plasticnu casu navergla goriva i onda odozdo po dnu case magnetom seta u krug i gleda da li se vrtlozi nafta u casi ako se vec opiljci ne vide golim okom, a isto moze i onaj teleskop magnet da bucne u rezervoar kad skine pumpu i da promulja po dnu i vidi sta se nahvatalo po magnetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka strucnjak skupi lovu ili proda auto. U NS kod Vilica remont 4 dizne sa novim ventilima i uloscima 60.000. A ako su mi riknule dizne nije bezveze. Neka otvori poklopac rezervoara-plovak, izvadi i vidi lampom da li na dnu ima metalnih opiljaka. Ako ima onda i remont pumpe oko 25.000 + pranje rezervoara i sistema. Stilo dizne ne mogu ni da se usrafe, ulozak sigurno ne baca pod odgovarajucim uglom pa ce klip da izgori.......... Da ne teramo dalje.

 

Nema ni za burek.

Ima rezervni Clio 1.2 samo se bojim da ne propadne kroz patos.

Stari Renov 2.0 i 2.2 J6 i J7 gazi i po 700 000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodao bi samo da moze da skine i crevo pre filtera i da u plasticnu casu navergla goriva i onda odozdo po dnu case magnetom seta u krug i gleda da li se vrtlozi nafta u casi ako se vec opiljci ne vide golim okom, a isto moze i onaj teleskop magnet da bucne u rezervoar kad skine pumpu i da promulja po dnu i vidi sta se nahvatalo po magnetu.

On pumpu nema u rezervoaru. Rezervoar mora da se skine i opere dobro. Ne pomazu magneti.

Edited by Martini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam znao da nema pumpu, dobro onda skine plovak, i nisam mislio da ocisti tako rezervoar nego da proveri da li ima opiljaka, ako ih vec ne vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto samo benzinci kad je HDI skoro besprekoran motor?

 

Mozda je novi besprekoran ali kao polovnjaka retko bih pristao na HDI ako nije u stvarno dobrom stanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...