Jump to content
FAS Goran
Duskodux

Fiat Nuova Croma - naknadna ugradnja fabričke navigacije?

Recommended Posts

Kosta polovna 30e sa dostavom i rukama 40do50e po vratima. Da bi je zamenio rastave se cela vrata i to kosta i vremena i para. A kada sam pogledao mehanizam otvaranja vrata... Krv ti j.kakav ti retard od inzenjera moras biti da napravis takav patent. Jos jedna bitna stvar je da polovne koje uzmes su skidane sa starijih croma pa samim tim i te ce puci vrlo brzo.... Novih nema u slobodnoj prodaji. Taman se otarasim stila i zamena sijalica kad mo ovde docekaju kvake x)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj kolega vozi cromu vec dve tri godine,cak mislim da je kod Tottija na placu kupljena,svaki dan se vozi,otvaraju se vrata non stop,nema problema sa kvakama,ni jedanput se nije pozalio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li netko možda za Cromu dijagrame ožićenja ili bar od radija.

 

Uzeo sam ono čudo preko interneta pa pokušavam spojiti komande volana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj ovaj moj tutorial, slicno je i na Nuova Bravo: http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/65115-stilo-diy-naknadna-ugradnja-connectnav-uredjaja-navigacije/

 

Ako je tako i kod Crome, trenutno nemas vezu sa CAN mrezom vozila. Dovodi se dodatna linija napona sa kontakta na uredjaj, pri cemu se on pojavljuje kao novi cvor na CAN mrezi: tada imas vezu sa Body Compom - tj. ispis svih podataka sa Board-a. A samim tim, posto i komande na volanu predstavljaju takodje cvor na CAN mrezi, omogucavas komunikaciju izmedju volana i navigacije.

 

Za bilo kakve detaljne informacije oko svih detalja, ozicenja, sema, opisa, dijagnostike - pokusaj da nadjes eLearn za Cromu, ako postoji.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uzeo ovo čudo: http://www.seicane.com/fiat-croma-head-unit-touch-screen-dvd-player-gps-navigation-system-car-stereo-with-radio-tv-bluetooth-ipod-srd-8829#.Uv9RfPldWFs koje navodno podržava tipke na volanu, s njim dolazi nekakav CANBUS ali mi se čini da je krivi konektor pa da žice jednostavno nisu spojene.

 

eLearn imam ali se tamo bog isus nebi snašao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eLearn ti je lagan za koriscenje, stalno drugarima izvlacim podatke kad zaskripi. Pod "Descriptions" ili pod "Electrical Equipment" pronadjes odgovarajucu kategoriju i pronadjes ozicenje uredjaja, tj. tvog fabrickog konektora (ili kucaj u eLearn Search po pojmu, ako ne znas sifre delova). I uporedis sa specifikacijom koju si dobio za pinout tog aftermaket uredjaja. Standardno u fabricki ISO dolaze stalni napon, masa, CAN A i CAN B magistrale. Kao sto rekoh, za fabricku navi, u odnosu na radio, je jos potrebno dovuci i +12V sa kontakta.

Posto je u pitanju aftermarket, samo baci pogled na pinout, tj. potrebne linije, uporedi sa tvojim fabrickim konektorom i sve ce ti se samo kas'ti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A znam sve to ali eto nikako da nađem što znači koja žica na konektorima koji idu u originalni radio, odnosno koje su žice vezane za komande na volanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na savremenim vozilima nema razvlacenja zica od uredjaja do uredjaja, vec sva komunikacija ide preko CAN mreze i Body Compa. I svaki uredjaj (u tvom slucaju i volan i navigacija) je samo cvor (Digital Network Node) na CAN mrezi. Preko CAN, npr. radio uredjaj dobija i komande sa volana i podatke sa Board-a koje ispisuje, registruje se pomocu svog Code i jos masa stvari...

U tom ISO konektoru ti onda ostaje da nadjes CAN A i CAN B magistrale koje su zaduzene za komunikaciju. To je standard, a na Stilu su npr. pin A1 - CAN B i pin A3 - CAN A. Pokusacu da ti nadjem pinout za Cromu, verujem da je cak i isto.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da, standardni ISO, proverio sam za svaki slucaj... Na pinu 1 A konektora ti je CAN B, a na pinu 3 A konektora CAN A.

Znaci A1-CAN B, A3-CAN A.

Interesantno da seme nema u fabrickom uputstvu za Cromin uredjaj (fajl "Sound System 603.83.674 Croma EN 1ed 07 2007"), eLearn za Cromu nemam :) , pa sam se snasao na netu:

 

croma_pinout.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad mi nije jasno, dakle ako sve radi osim komandi volana CANBUS je dobro spojen ali radio jednostavno ne podržava komande na volanu odnosno taj CANBUS? Dakle nema posebnih žica koje idu od volana do konektora koji se ukupčava u standardni radio? Ili je bi problem mogao biti da nije ožićenje od konektora do novog radija ispravna?


 
Evo par slika originalnog konektora i novoga. Na najdonjoj slici je najviši lijevi mali konektor bi kao trebao ostvarivati kontakt između radija i volana.

 

 

14100054.jpg
 
14100056.jpg
 
New_radio_wires_1.jpg
 
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda ti neko ko se vise razume moze pomoci da ti prorade kontrole na volanu. Neki proizvodjaci imaju posebne adateptere za kontrole volana u zavisnosti od tipa vozila.  Pre nego sam kupio Bravo i sam sam razmisljao o ubacivanju jedne od tih zamenskih, all in one jedinica, ali su imali problem sa povezivanjem kontrola volana na Stilu (koji sam tada imao), isti lik je pisao i na Alfa forumu. Posle pet meseci sam kupio Bravo i nisam vise trazio resenje za te probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U fabrickoj instalaciji na drugoj slici, CAN magistrale su u donjem crnom konektoru. Plava zica je CAN B (pin1), a bela zica CAN A (pin 3).

 

Nema nikakvih direktnih kablova izmedju radija i volana, posto i volan komunicira sa Body racunarom takodje preko CAN magistrala.

Kada kazes da sve ostalo radi, reci mi samo ispisuje li taj aftermarket uredjaj recimo Trip podatke, temperaturu, datum, vreme sa vozila ili ne. Ako ispisuje, da li ti to radi (posto se ti podaci takodje salju preko CAN)?

Ne znam za taj konkretan aftermarket, pokusavam da pomognem - ali ti kazem da fabricka navigacija ima dodatni pin u A konektoru koji nosi +12V sa kontakta, u odnosu na fabricki radio. Iz tog razloga kada fabricki radio zamenis sa fabrickom navigacijom, takodje je CAN neaktivan, dok mu ne dovuces tih dodatnih 12V, mozda je i ovde u tome caka? Ubedjen sam da bi taj tvoj aftermarket radio u vozilu sa fabrickom instalacijom za navi, mozes da probas da dovuces napon na taj dodatni pin i proveris da li ce tada CAN veza proraditi.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Originalni radio u autu nije bio s navigacijom već obični mp3 tako da nije ni prije pokazivao nikakve podatke Trip podatke i sl.

 

Novi radio ima navigaciju koja uredno radi jer nije vezana za auto već ima svoju antenu i sl.

 

Evo, ne znam da li ovo šta znači ali hvala na trudu u svakom slučaju.

 

Kinezi kažu da je potrebno spojiti žice s ovim konektorom: 14100058.jpg  kako tipke proradile ali im i nije baš za vjerovati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tko bi tek to spojio. Ovdje sve radi i ne izbacuje nikakve greške osim što komande ne rade.

 

Dakle na ISO konkektoru nema žica koje su blaupunktu slale signal od komandi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...