Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
neshaoct

SAD: Imamo pravo da ablendujemo!

Recommended Posts

opel%20afl.jpg

 

Sud u Misuriju doneo je odluku da vozači imaju pravo da svetlosnim signalom upozoravaju druge vozače na prisustvo policijskog radara. To je druga takva presuda nakon što je 2012. sud u Floridi doneo istu odluku uz obrazloženje da ablendovanje predstavlja slobodu govora zagarantovanu ustavom. Majkl Eli iz američke savezne države Misuri nedavno je kažnjen sa 1.000 dolara zbog toga što je ablendovao vozilima koja dolaze u susret kako bi upozorio njihove vozače na prisustvo policije. Međutim, on se na sudu u gradu Elisvilu izjasnio da nije kriv, a sudija je uvažio njegovu izjavu i oslobodio ga krivice.

Eli ni sa tim nije bio potpuno zadovoljan, pa je tužio gradske vlasti zbog ugrožavanja ustavom zagarantovanog prava govora - i dobio parnicu na sudu. Gradski pravobranilac u početku je tvrdio da je Eli ometao organe reda u obavljanju dužnosti, ali je u toku procesa promenio svoj stav. Sudija je na kraju doneo odluku da policija u tom gradu više neće imati pravo da zaustavlja i kažnjava vozače zato što ''blicanjem'' obaveštavaju druge učesnike u saobraćaju o prisustvu radara za merenje brzine.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Čitao sam ovo još pre neki dan, i jedno mi samo nije jasno: kako sud (ili policajci) znaju da sam ja ablendovao i upozoravao na radar. Šta ako ja tvrdim da sam ablendovao i upozoravao na rupu na putu tj. bilo šta drugo. 

 

Povela se diskusija u kancelariji, i jedan kolega tvrdi da je u Hrvatskoj za ablendovanje kazna 250€. Kolega nije znao da objasni kako policija uspeva da tumači značenje ablendovanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci ni slucajno ne smete blicnuti, cak ni pred neosvetljenu i nepreglednu krivinu, ako ste prosli pored murije :/
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molim, sta ne smem. Oduvek sam blicao i uvek cu blicat. Mnogo puta sam spasen time sto je neko blicnuo, nadam se da sam i sam barem nekom pomogao.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja blicam uvek. Bio sam ironican. ^_^

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strasni su postali. Pre nekoliko veceri zaustavi me policija i dok me je jedan legitimisao drugi je sedeo u automobilu. U susret je dolazilo vozilo i zaustavilo se na oko 200 metara do nas. Ovaj sto me je legitimisao povika:"Kolega onaj stade, Idi!". Skripa guma i ovaj odjuri k'o u americkim filmovima te ka dovede do ovog prvog. Covek izlazi iz kombija i na pitanje zasto je stao tamo odgovara: "Pa tu zivim, to mi je kuca." 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čast svim poštenim i uljudnim policajcima, zaista se nemože ni bez njih. Al što ima bagre i u tu policiju pa to je strašno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jos samo da edukujemo sve vojvodjane da blicaju bilo bi super.

od 20 automobila koji prodju samo ce jedan da javi da ima murije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam stalno na putu, jer do posla imam 26km, a dao Bog patrola koliko hoces, uvek blicam i blicacu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja blicam uvek i svima, neko nece platiti kaznu, a neko se mozda nece slupati ako ide brzo, tako bar ja to vidim, mada u poslednje vreme ljudi sve redje blicaju ... a desi se da mi blicne kolega Jankovic i ja blicnem i javim mu se i posle 500 metara stoji patrola :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sličan slučaj pre par godina u Engleskoj na sudu...i isto presudili da građani smeju da blicaju jer se tako ustvari informišu o radu Policije, a ne ometaju je. :thumbup:

A, pošto je informisanje dozvoljeno (a, ometanje naravno nije), onda su presudili da je sve ok.

 

Slično kao i sa radar detektorima...presuđivali su da imati radar detektor nije problem jer se radom tog uređaja samo obaveštavaš, informišeš o radu Policije, dok se imanjem ometača radara ustvari krši Zakon.

E, sad kod nas...čini mi se da su ZOBS-om zabranili obe stvari...i detektore i ometače, iako im je uloga potpuno različita. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sećam se da sam to čitao negde pre par godina...ali su valjda i oni kasnije menjali neke propise kod njih, ne znam...nisam ispratio do kraja.

Generalno, ima logike da ometač bude zabranjen, a detektor ne...jedino što se onda postavlja pitanje može li se na licu mesta praktično razlikovati jedan uređaj od drugog, pa su možda onda zbog toga izjednačeni pred propisima. Zna se da ometač mora stajati na toj i toj visini od asfalta, da mora biti apsolutno idealno ravno postavljen inače ode sve od njegovih signala u nebo ili asfalt...dok detektor obično ljudi stave u kabinu, negde oko srednjeg retrovizora. Po različitim pozicijama na kojima stoje se može videti da su razlilčiti uređaji u pitanju...a, opet...obično se prodaju uređaji koji mogu da rade i jedno i drugo, tj. 2 u 1. :)

 

Kako god, kod nas su zabranjena oba, a eto...i po Evropi. Ostaje nam samo blicanje. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blicam uvek po nekoliko kilometara posle patrole, cak i kada je policijsko vozilo samo parkirano i ne radi nista, cisto da bih podsetio sto vise vozaca da to rade. Doduse, vodim racuna da ne blicnem policijskom vozilu koje eventualno dolazi u susret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Kako god, kod nas su zabranjena oba, a eto...i po Evropi. Ostaje nam samo blicanje.  :thumbup:

 

znaci, zabranjeno da okacim cuveni kompakt cd o retrovizor? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvar je drugarskog odnosa na drumu i nije nikakva obaveza, niti duznost da uocis. Ali, najjace mi je kad strucnjaci blentavo gledaju zasto im blicas... Ima jos boljih koji uopste i ne primecuju - takvi/e obicno cvrsto drze volan sa dve ruke, sa glavom blizu soferke :) . Jos uvek uz blicanje mahnem podignutom desnom rukom par puta nadole, da o'lade po gasu, cisto da "pojasnim" zasto blicam.

Vecina se, srecom, uz smesak zahvali i otpozdravi, a isto tako upozori na patrolu na koju nailazis.

Tacno je da "severnjaci" prednjace u nesolidarnosti na drumu, a odusevljavaju me Pazarci (koje jos jedan kolega iznad pomenu), posebno profi vozaci kamiona i autobusa. Iako brzo voze, vecinom nesebicno pomazu ljudskim gestovima na putu, narocito na opasnijim deonicama magistrala. Za razliku od balavurdije koja je skoro pocela da vozi teskase ili dostavna vozila, cast izuzecima, ali to je vec neka druga tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lučani, mesto ima "glavnu" ulicu sa dve trake, koja je ispostavilo se jednosmerna. Ja nisam imao pojma, nisam dugo bio tu, a nisam ni video znak (koji inace izbija oci, kasnije videh). Znam da nekad nije bila, al izgleda da je to bilo davno.

Uglavnom, udjem u pogresnom smeru i ljudi se polomise iz kola i blicanjem i rukama i dovikivanjem da me zaustave jer su panduri na kraju ulice.

 

U Vojvodini se samo blica kad nesto smeta.

 

Na putu Sabac - Valjevo se uglavnom blica da se upozori na neosvetljene traktore, zaprege... ima ih koliko oces, a put dobar. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...