Jump to content
FAS Goran
migimunz

Grande Punto 1.4 8v/16v - slabo ubrzava?

Recommended Posts

Pozdrav svima,

 

Kupio sam polovan Grande Punto, 2007 godište, 1.4 v8, benzinac. Posle kupovine sam uradio veliki servis i zamenu ulja (koje je bilo jako prljavo) i zamenu seta kvačila (lamela je bila praktično mrtva).

 

Međutim, auto se i dalje kreće dosta loše. Na ravnom autoputu jedva prelazi brzinu od 140km/h i dosta je trom, a pritom je u petoj brzini i na 4600 obrtaja. Tromost počinje da se oseća već na oko 80km/h. Nisam očekivao čudo od najnižeg 1.4 motora u Grande Punto seriji, ali sam predhodno vozio 1.2 Putno Classic koji je bio dosta startniji na većim brzinama, pa mi nešto govori da to ipak nije u redu. Potrošnja takođe skače na oko 9.5l pri takvoj vožnji.

 

Majstor kod koga sam bio je predložio da je problem možda do dizni ili zapušene izduvne grane, a u najgorem slučaju do istrošenih karika (ne razumem se preterano u mehaniku, pa ne znam šta većina toga znači, ali znam da zamena karika znači skupa popravka).

 

Da li je neko imao slična iskustva ili možda zna šta bi moglo da bude u pitanju i na koji način bih mogao da proverim? Takođe bi mi pomoglo ako bi neko znao okvirno koliko koštaju popravke ovog tipa u ovlašćenom servisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pri kakvoj voznji ti je potrosnja 9.5l?

Pri brzini od 80 Km/h ili 140 Km/h , nisam najbolje razumeo?

 

 

Ubrzanje bi trebalo da ti bude 13.2 sec 0-100

 

Ovo ti je fabricki deklarisana potrosnja za taj model :

 

Fuel consumption (economy) - urban 7.4 l/100 km.spacer.gif Fuel consumption (economy) - extra urban 4.7 l/100 km.spacer.gif Fuel consumption (economy) - combined 5.7 l/100 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zapusen katalizator pogledaj izduvnu granu i ako ti je plavkasta znaci da ti je zapusen katalizator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako!

I meni ovi simptomi lice da je zacepljen izduv. pre skidanja-rezanja pokusati otpustiti vijke odmah iza ispusne grane (pre katalizatora - odmah ispred njega) i probati kako ide.

Taj 1.4 motor nije maciji kasalj i mora da ide kao raketa kada ima okretaja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo usput, auto sa tim motorom ne može preko nekih 160-170 i kada je sve ok. To ustvari znači da će 140-150 dostići nekako, a onda još za onih poslednjih 10-tak Km/h ima da se duuuugo načekaš na nekoj ravnoj deonici autoputa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam isti motor kod sebe u GP-u i situacija je priblizna ovome sto kaze Nesa, znaci do 150 i malo preko pa i nekako, posle toga tesko, mozda jedino nizbrdo :D :D :D. Na 150-155 po boardu potrosnja je negde oko 8,5 lit kod mene (poterao sam ga pre nekih 10-15 dana). Ipak je u pitanju 77ks jbg :( Po gradu ide od 7-8l , moze i vise zavisi kako stiskas gas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno ljudi :)
Idem u subotu ujutru kod majstora, pa će on ovo rešiti.

Što se tiče brzine, meni zaista preko 130-140 km/h nije potrebno, ali bih da mi ne srče 9l na 120km/h :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majstor je proverio sve. Izduv je cist, ali su dizne u jako losem stanju. On ih je oprao (u nekakvoj sonicnoj kadi), ali izgleda da im sledi zamena.

Da li neko zna gde bih mogao da kupim dizne za ovaj model, pa da ih majstor zameni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majstor ih je otvorio, ocistio i testirao. Rekao je da izgledaju kao da su u jako losem stanju i da "bacaju u mlazu" umesto da rasprsuju (ne razumem se u mehaniku toliko, pa ne znam sta to znaci). Naravno, ja sam potpuno raspolozen da dobijem i drugo misljenje, voleo bih napokon da resim ove probleme i imam pristojan auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draže ajde molim te napiši kad budeš rešio problem i šta je konretno bio problem. I ja imam GP 1.4. Do 150km/h na auto-putu dođe relativno jednostavno i normalno ali slabo ubrzava kad dodam gas i na manjim brzinama pa me baš zanima kako si ti to rešio....

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam skoro kupio GP 1.4 8v 2009 sa fabrickim plinom, i jako sam nezadovljan sa motorom. Jednostavno je mnogo slab. A tek kad prebacim na plin, to je onda teska katastrofa. Em sam mu cistio dizne, em sam mu zamenio prednji plinski sistem. Stavio LPGtech, i u sustiini sve radi ok, ali brate ne da se slab nego katastrofa. Kao da ima 2000kg. Kad sam citao neke utiske ljudi, sve je bilo u principu ok. Niko se nije nesto posebno zalio. Cak je bilo komentara tipa: "prava mala zujalica", sto ne da nije istina, nego katastrofa. Aj na benzin i djene, djene, ali na plin :(

Evo bas juce, mala uzbrdica, i ja prva.... i tako do 4000 obrtaja da bi ga konkretno zaleteo, pa tek onda druga, i tako do 3000. I opet nece. 

Mislim osetim ja da on prima gas, ali kao da u jednom momentu mi oduzme gas kad mi je najpotrebniji. Uzas!!!!

Ja stvarno ne znam sta da radim. 

Koja su vasa iskustva? Da li i vi morate da zalecete auto da bi imao konkretna ubrzanja?

Samo da napomenem, on na 4000 obrtaja dostize 120km/h, i na 3000 obrtaja ide 100km/h. Sto znam da su ok vrednosti. Kao i da mu potrosnja u granicama. Sve je ok, kao sto sam i rekao, ali ubrzanja katastrofa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Evo bas juce, mala uzbrdica, i ja prva.... i tako do 4000 obrtaja da bi ga konkretno zaleteo, pa tek onda druga, i tako do 3000. I opet nece. 

Samo da napomenem, on na 4000 obrtaja dostize 120km/h, i na 3000 obrtaja ide 100km/h. Sto znam da su ok vrednosti. Kao i da mu potrosnja u granicama. Sve je ok, kao sto sam i rekao, ali ubrzanja katastrofa. 

 

Taj motor je pravljen da se vrti. :thumbup:

Nije pravljen da se brzine menjaju na 3.000 obrtaja, nije to turbo dizel. Slobodno vrti. :thumbup:

Slobodno kazaljka sme da ode na 4.000, na 5.000, na 6.000 obrtaja. Neće mu ništa biti, za to je pravljen. Uostalom, pogledaj gde mu kreće crveno polje obrtomera...a, ti šaltaš već na pola od toga...tj. nije ni stigao da razvije snagu, ti ga već šaltaš. Punu snagu daje na 6.000 obrtaja. Kada želiš punu snagu, moraš da vrtiš do toliko, a ne do pola toliko. ;)

 

Konkretno, idi opet na tu uzbrdicu, prva do 5.500, ruka na menjač (tad će već biti na 6.000) i šaltaš....druga do 6.000 i šaltaš, treća do 6.000 obrtaja i šaltaj...a, onda dođi i napiši da li je lenj. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam imao GP sa tim motorom i bio sam veoma razocaran jer je isao lose.Secam se jednom prilikom kad sam vozio zenu i klince pa ga razvukao na otvorenom i jedva izvukao 155 km/h. Prodao sam ga i registrovao Renault Kangoo 1,5 Dci  koji mi je bio formula posle Grandovca. Cudno je sto mali 1,2 u obicnom Puntu ide daleko bolje a nisam probao  taj motor u GP al mogu tek tu da zamislim kako ide ili mozda i bolje ide od ovog 1,4 motora  zbog prenosa?

U svakom slucaju nikad vise taj motor a zbog njega  jednom nisam kupio ni GP 1,4 T-Jet  koliko mi se ovaj ogadio. :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veoma poucno iskustvo!

Dakle staviti zenu i nevinu decicu u auto i onda testirati koliko moze najvise da ide! Genijalno nema sta!

 

Prvo se uverite da su vam auti potpuno ispravni pa tek onda pricajte da 1.4 Fiatov motor ne valja! Fiatovi motori su oduvek poznati po tome da vole da se vrte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cak i dizel hoce da im se vrti do 5000, a ne benzinjare, pa ja sam bivseg sportinga redovno terao do 6000rpm, nekad i malo preko.

Ako fiat ista zna napraviti to je onda motor, nebitno dizel il benzinac.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veoma poucno iskustvo!

Dakle staviti zenu i nevinu decicu u auto i onda testirati koliko moze najvise da ide! Genijalno nema sta!

Prvo se uverite da su vam auti potpuno ispravni pa tek onda pricajte da 1.4 Fiatov motor ne valja! Fiatovi motori su oduvek poznati po tome da vole da se vrte.

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites

stvarno mi nisu jasni ljudi koji kupe auto od 1400 kubika i 75 konja i očekuju da ubrzava od 0 do 100 ispod 10 sec. i da ide 220kmh i da troši ispod 5l ....kad sam kupovao 1,2 znao sam šta hoću,siguran auto koji pristojno ide....čak šta više ide extra mogu i da potvrde kolege,na autoputu oko 160kmh možda malo više...

Eto ja toliko..

Edited by matdjo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...