Jump to content
FAS Goran
nesha79

Fiat 500L 1.4 - zujanje menjača?

Recommended Posts

Pozdrav forumasi,

evo me nakon 12000 km sa svojom crvenom munjom. Pre nego sam ga kupio rekoh sebi nikad vise FIAT,al padoh na reklamu, sta ces :laughing: ,a i prva ljubav zaborava nema.

Uglavnom u ovom periodu sam relativno zadovoljan, da mu fali malo snage fali mu, ali svi smo znali sta kupujemo. u pitanju je naravno benzinac 1.4 16v.

 

Ono sto me brine je to sto otkad sam ga kupio na 2000 obrtaja u 2 i 3 brzini je postojalo zujanje, vec sam jednom napisao kao zujanje formule, e sad skoro sam otisao u inostranstvo, presao 500 km, i da se uparkiram brzo ubacio u rikverc, menjac je tako zakricao da sam se uplasio, nema veze pustim ja njega da prenosi, ujutro sve ok, da bi mi malo postalo cudno sto na mestu mog auta postoji sa obe strane fleka od prednjih do zadnjih tockova koja nikako da se osusi ( padala je kisa kad sam dosao ).

 

I tu vec postanem sumnjicav, krenem da se podvlacim i gledam, pipam, ispod prljavo, mozda malo masno, al to je auto, pomislim nema veze da je menjac imao bih fleku ispod njega, kad sipak , ispod menjaca nema sipkica koja ide od tocka do tocka sa udubljenjem, te da nesto curi na nju bacalo bi direkt od tocka do tocka. opet odoh ispod pipam, gledam nema ulja po menjacu,pise da je tamno braon, nema niceg takvog.  N

 

Napusi mene zena i ja odustanem od paranoisanja, i predjem jos 1300 km posle toga, od simtoma nema krcanja, nema otezanog menjanja brzina, u rikverc ponekad nece  iz prve al takav je otkad smo ga kupili, medjutim pocnem da obracam paznju na zvukove, i sad definitivno se cuje zujanje u 2 i 3 brzini negde oko 2000-2500 obrtaja, kao i kod kocenja motorom, kad stissnem papucicu gasa to prestane,ali iskreno zaista nisam siguran da treba tako da bude.

 

Mislim, vec sam rekao da je i pre postojao takav zvuk, al sad sam vec paranoican, pa me zanima da li i ostali forumasi imaju slican zvuk (znam da se neko zalio isto kao i ja ranije, al ne znam da li mu je prestalo ). Svestan sam da taj menjac nije cudo tehnike,al da li treba bas tako da zuji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, fiatovi menjaci uglavnom imaju problem sa lezajevima. To sto je zakrcao kad si ubacivao u rikverc je normalna pojava zimi, ja uvek pre rikverca prvo ubacim u trecu pa onda u rikverc i ide kao u puter. Ne znam koliko je glasno to zujanje ali tako moze da predje jos ili 100 000 ili 1000 nema tu pravila. Jel menjac sa 5 ili 6 brzina?


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, fiatovi menjaci uglavnom imaju problem sa lezajevima. To sto je zakrcao kad si ubacivao u rikverc je normalna pojava zimi, ja uvek pre rikverca prvo ubacim u trecu pa onda u rikverc i ide kao u puter. Ne znam koliko je glasno to zujanje ali tako moze da predje jos ili 100 000 ili 1000 nema tu pravila. Jel menjac sa 5 ili 6 brzina?

 

onaj zvuk koji je napravio nije nikad napravio punto star 10 godina, zato sam se presekao....i naravno od fleke na podu za koju se nadam da nije moja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuju se lezajevi, nemoj dzabe da trazis fleke ali moj ti je savet da odes kod nekog ko se razume da oslusne i da da svoje misljenje.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 To sto je zakrcao kad si ubacivao u rikverc je normalna pojava zimi, 

 

 

pise u uputstvu da prilikom ubacivanja u rikverc treba sacekati 2-3sec pa onda ubaciti u rikverc, zato je zakrcao, ima tema o tome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj menjac se tako cuo, vremenom se pojacavao zvuk, i pocela je lamela da proklizava. Problem je bio u semeringu spojnicke osovine, ulje iz menjaca natopilo lamelu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To da malo zadrzis ne prolazi kod svih menjaca, lepo sam napisao da kod nekih mora prvo u trecu da bi u tikverc islo bez problema. Na puntu starom 13-god ide bez ikakvog zadrzavanja dok kod ovog mora polako.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da li bi mogao malo da pojasnis zasto bas u trecu,a ne u neku drugu brzinu?Mene konkretno zanima sta se to desi u menjacu kada posle trece ulazi u rikverc bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno treca i rikverc su na istom snopu a posto treca ima sinhron lakse ce da "ukopca" i da zavrti i zupcanik rikverca dovoljno da posle udje bez problema. Zato sam napisao na nekim ne na svim posto nisam upoznat sa svim tipovima.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha,ali rikverc nema sinhron...ako ga treca zavrti,zar onda nece da zakrci pri ubacivanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se usklađuju brzine oba zupčanika,kada je kvacilo stisnuto.....tada se u menjaču nista ne okrece, ne razumem šta "usklađavaš" kada unutra sve stoji.

Čisto informativno. Da li si ti nekada rasturio neki menjač :)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se nista ne okrece sta onda zakrci?
Jesam ali zadnji pre 4-5 godina yugov menjac.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na kamionu sam npr.uvek morao da ubacim prvo u 4 -tu brzinu pa u rikverc i to bas brzo, inace nikako nije hteo direktno u rikverc. Menjac je naravno sa sinhronima, a zasto je to tako, pojma nemam, u glavnom uvek ima neka takva caka kada krci. :D


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Pre nego sam ga kupio rekoh sebi nikad vise FIAT,al padoh na reklamu, sta ces :laughing: ,a i prva ljubav zaborava nema.

 

Kad si već i ranije imao Fiat, provalio si sigurno da u rikverc hoće da zakrči jedino ako auto još uvek ide unapred dok ubacuješ u rikverc, ili ako ubacivanje radiš prebrzo jer...kao što piše u vlasničkom uputstvu za svaki Fiat poslednjih nekoliko decenija...za rikverc se ide sporije sa ručicom. :thumbup:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41083-stilo-krk-u-rikverc/

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/62405-fiat-doblo-ubacivanje-u-rikverc/

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/61344-fiat-500l-trekking-ubacivanje-u-%C5%A1estu/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma daj bre postali ste picajzle... Te lupka ovo, te struže ono, trzne vamo, štucne tamo. Ko da ste rođeni na dnu okeana, pa vam svaki šum smeta.
Kad bi neko ko nije seo u ovaj auto čitao ove topike, verovatno bi reko: "koji je ovo krš od auta..." Još kad na to dodamo predrasude kod ljudi o tome kakve je zastava pravila automobile, stekne se utisak da L nije ništa bolji od Floride.

 

Dajte bre ljudi opustite se malo... Ako niste znali, imate taj ekran na dodir, izbi vam oči koliki je. Zanimajte se malo sa njegovim opcijama, potrošnjom... Nešto ispod se nalazi rupica u koju možete da udenete usb stick sa omiljenom mjuzom. Pa odvrnite malo volume, uživajte u dobrom zvuku, ma milina jedna...Otidite malo na neki duži put sa devojkom, porodicom ili prijateljima. Uključite tempomat na autoputu, opustite se i uživajte u vožnji. Pri tom možete da spakujete svašta u njega.

 

Pa i da se desi, ne daj Bože, neki kvar ili havarija, ne zaboravite da imate garanciju na dve godine. Takođe imate i uslugu ciao fiat, nazovete, šlep služba vam prebaci auto do servisa i popravi. U međuvremenu imate zamensko vozilo. Učinjeno je dosta od strane proizvođača da se u potpunosti osećate bezbedno i pružena je sasvim korektna podrška, kako bi se mi kao vozači opustili i maksimalno uživali u vožnji.
Ovde se ispravljaju krive Drine, nalaze mane i osluškuju gremlini. Deluje mi da su mnogi ovde postali ili razmaženi ili paranoični.
Šta bi sa onim kezom do ušiju i zadovoljstvom od pre nekoliko meseci?


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sale uzivam ja u kolima i  u putu, i u muzici, i u tempomatu, i u mirisu novog auta,ali jednostano ako se pojavi nesto sto mislim da mozda nije normalno ja dodjem na ovaj forum, i konsultujem se s ljudima. Nisam mehanicar, lekar sam , i u kopanje po crevima, jetri, zeludcu se razumem, i o tome ne moram da postavljam pitanja, ali u kola se ne razumem, i nije me sramota da to kazem, mada mi zena kaze da upisem kurs u Bozidara Adzije kad sam vec toliko oko kola. :) Do sad sam vozio polovnog punta,ali su mi cesto komentari i odgovori ljudi sa foruma bili jako vazni,jer sam mogao da odem kod automehanicara a da me ne vozaju ceo dan, i da mi ne oderu kozu  s ledja, i zbog toga sam jako zahvalan svima koji su znali da mi pomognu i da mi odklone neke nedoumice.

Garancija postoji, i to si u pravu,ali nadam se da je nikada ni ja ni ti necemo iskoristiti, jer znam kako je prosao jedan moj drugar sa garancijom na novoj alfi 159, preko suda je uterivao garanciju.

Pozdrav svima od nekoga ko je jako srecan sto postoji ovaj forum, i ljudi koji na njemu jako cesto znaju da pomognu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste da je malo kasno,ali trebalo bi da idete da proverite iglicaste lezajeve u menjacu,po zujanju koje ste opisali,rekao bih da je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukoliko se bilo kakvo neuobičajeno zujenje čuje, dođite u servis, vozilo je u garantom roku - rešiće se. Bitno je da prijavite zapažanja na vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...