Jump to content
FAS Goran
bojanb

Fiat 500L - čudan zvuk pri paljenju ujutru

Recommended Posts

Malopre sam zvao jedan od ovlašćenih servisa vezano za utvrđivanje izvora "šerpastog klepetanja" prilikom prvog pokretanja na temperaturama ispod +4C. Naravno ugovaranje pregleda ne ide tako lako, pogotovo što auto mora da im se ostavi tokom noći a vlasnik treba ujutro da se pojavi. Ako se želi da to bude u petak na subotu, to je malo teže izvodivo jer im FIAT ne pruža podršku subotom, itd... Odslušao sam sve to i nije mi jasno da nakon par godina eksploatacije ne žele da prihvate evidentan problem niti znaju objašnjenje. Takođe mi je čudno da nas ima toliko sa sličnim problemom i da niko, ni u jednom servisu, nije dosada utvrdio o čemu se radi.

jbga njihovo radno vreme je takvo, a mi se moramo po njima namestati....znam jel i meni je problem da dolazim kada radim, u AK Kole idem subotom na servise itd jel drugi ne rade subotom......ja se ne obazirem na te zvuke, malo se zagreje i cepaj......malo pre me prolazi (ja peske) polo, unutra gruva muzika a spolja kako udaari bas tako zadnji branik udari u karoseriju zving, zving....valjao sam se od smeha kako mu udara branik

 

 

Neso, bas zbog toga sam i napisao ali nisam stigao da dam ovde link, thx 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da javim da sam ostavio auto da prenoci. Ujutru su culi zvuk, cak sam im i snimak prvog paljenja poslao na mail aili nista nisu nasli. Kazu tako se cuje i kod novih automobila u njihovom salonu i da je jednostavno to tako. Ostaje mi jos da zovem cao fiat da vidim sta oni kazu na to... Strasno me nervira, nov auto a cuje se ko serpa kad palim :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam slican problem ali na Stilu. Primetio sam to jos prosle zime, pocne neka škripa na prvo jutarnje paljenje, traje nekad 2 sekunde, nekad malo duze (ali nikad vise od 10sek) i onda sve ok. Svako naredno paljenje normalno.

Preko leta nista, jesenas takodje. Kako krenuli hladniji dani pocelo i ovo.

Cuje se sa desne strane pa sam posumnjao na neki spaner, remenicu. Medjutim, u medjuvremenu (letos) sam bio vec u servisu da mi zamene neki zatezac i ujedno su pogledali sve ostalo sto se okrece i preko cega ide kais, da su nasli nešto sumnjivo rekli bi. (taj zatezac koji sam menjao se jako slabo cuo kada se zavrti rukom, rekli su mi da nije nista strasno ali sam ga ipak zamenio. Cisto da napomenem kakav je pregled bio i da bi i neku drugu "buku" spanera primetili).

Pre toga je menjana remenica alternatora, ima vec godinu i po, ali mislim da ni ona nije problem. Znam kako se ona cuje, zbog toga je i zamenjena.

Jedino sto tada nije servisiran alternator, zapravo nista nije cackano oko njega, pa ni ciscenje. Sumnje su mi pale na njega. Moze li iz njega nesto da se cuje nakon prvog paljenja, da tandrce, skripucka, ne znam kako bih opisao to, a da nije remenica?

I zamolio bih nekoga da prebaci ovaj post u odgovarajucu temu o Stilu, znam da je bila neka tema o zvukovima pri paljenju, ali preko telefona sam uspeo samo ovu da nadjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro vece forumasima, a pogotovo vlanicima 500L-a.

Na FIAT 500L-u sa 1.4 16V (95ks) sam primetio da se prilikom jutarnjeg paljenja (prvog) cuje onako "metalni" zvuk, vrlo kratko (ni pola sekunde). Taj se slucaj posle ne ponavlja, vec samo prvi put ujutru, kada je ispod +5 stepeni.

Po stranicama unazad vidim da nisam usamljeni slucaj sto se tice jutarnjeg "metanog" hladnog starta.

Vidim da tema datira vec dve godine unazad i zanima me koji je epilog svega?!

Sta su vam na posletku u ovlascenim servisima rekli o samoj problematici?

Hvala na odgovorima.
Ziveli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da niko nije resio taj problem, ako se i moze tako nazvati. Meni su u servisu rekli da je to normalno. A i meni je auto vec star treca godina, tako da me vise i ne brinu te sitnice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da i ja prijavim cudan zvuk prilikom paljenja ujutro kad je hladno. Onako metalni, bas me trznuo. Ovo mi je prva zima sa mojim 500L benzincem.

Koliko vidim ovo je neki standard da se desava ... nadam se i ja da je normalno :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/6/2017 at 9:35 AM, amkan said:

Koliko vidim ovo je neki standard da se desava

ne ne......samo na nekima :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto i kod mene .

Kad je hladnije pocne da lupa pri paljenju uhvati ono zvekce kao da radi na tri klipa zveknem ga na sek po gasu i proradi lepo .

Posle ceo dan ok.Samo ujutru prvo palj.I samo u ovo hladnije vreme .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/28/2014 at 2:11 PM, Zhorz said:

...prednji levi zvucnik i mene zeza, malo radi malo ne radi, u AK Kole skinuo majsotr kaze dobar je, radi,zice sve na mestu jbg......mozda je softverski, malo ga pojacam i on proradi....

Ovo je verovatno problem do "skretnica" ako ih tako mugu nazvati, mali bipolarni kondenzatori koji služe da propuste samo visoke tonove, dok jačina signala ne pređe izvestan nivo napona, ne napune se i ne propuste signal, dešava se i kod mene na Fiatu Albea, tačnija na oba primerka, predhodnom i sadašnjem, s tim da na sadašnjem imam taj "metalni" zvuk o kome si pričao...da li je ika iko stontao o čemu se to radi, ili su svi batalili radnju...sve u svemu remontovao sam alternator i opet isto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...