Jump to content
FAS Goran
bojanb

Fiat 500L - čudan zvuk pri paljenju ujutru

Recommended Posts

Zdravo drustvo,

interesuje me da li neko ima slican problem ili je to slucaj samo kod mene, naime pri prvom jutarnjem paljenju kada je spoljna temperatura ispod 5-6 stepeni cuje se trenutno kao da nesto zagrebe. Da bude interesantnije to se ne cuje pri narednom i svakom sledecem paljenju tokom dana. Kada je toplije vreme to se ne cuje. Vodio sam auto u servis i ostavio ga da prenoci kod njih, kada su ga ujutru upalili potvrdili su moju pricu ali nista nisu pronasli sto bi bio uzrok tom zvuku. Kazu zategli su neki sraf pa ako se opet bude da vozim ne obracam paznju, a da se javi ako pocne jace da se cuje. Spremam se da ga opet povedem pa da ih pritisnem da se malo pozabave tim problemom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moras nam reci koji je motor u pitanju pre svega,a onda bar pokusaj da opises zvuk,znam da je tesko recima opisati,al opet...kako drugacije da ti pomognemo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd I ja nesto slicno da pitam - nedavno sam (ne znam ni zasto) osluskivao motor sa otvorenim poklopcem... po gasenju motora cuje se neko tiho zujanje koje traje jos oko 30-tak sec, zatim neki "klik" I odjednom prestane? Pretpostavljam da je turbina i da je normalno, al me buni to sto se ne zaustavlja polakoooo, kao sto sam mislio da se ona zaustavlja, vec odjednom - klik... I trenutno prestane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja taj zvuk. Motor je 1.4. Samo kod prvog paljenja, vrlo kratko i kako je kolega bojanb gore opisao.

Zanimljivo je da se ne cuje posle 8 sati stajanja dok sam na poslu vec samo ujutru.

Evo copy/paste mog posta iz novembra iz teme vreme i gremlini.

Ima li neko ideju zasto 500L 1.4 benzinac ume da zaskripi iz motornog prostora dok se startuje motor kada je hladan a pogotovo se to desava kada je niska temperatura? Po ponovnom startovanju posle nekog vremena startuje se tiho i normalno kao i sto treba nov auto.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze, tesko je objasniti. Ako se slusa preko telefona treba staviti slusalice ali recimo da bih mogao tako opisati zvuk. Snimicu sutra ujutru bolje pa cemo videti. Tog zvuka nema kod svakog sledeceg paljenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što bi to automatski bio problem? Na ovom snimku koji si postavio ne čujem ništa čudno, normalno startovanje motora, ali...i sam kažeš da se na snimku ne čuje baš dobro.

Auto je mehanizam, npr. kada date kontakt pumpa gura benzin pod pritiskom, odmah nakon startovanja motora počne da radi servo na kočnicama (opet pritisak)..ne znam...kao da se očekuje da sve bude nečujno, bezšumno i onda oko svakog zvuka eto bude kao problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada sam cuo, pre samog paljenja motora kada zavergla cuje se kao da udaris blago u neki lim...jel tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da to je to , nije to kvar niti sam pokušavao da ga rešim,a auto sam kupio leti a prvi put se čulo kada je došlo hladno vreme.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što bi to automatski bio problem? Na ovom snimku koji si postavio ne čujem ništa čudno, normalno startovanje motora, ali...i sam kažeš da se na snimku ne čuje baš dobro.

Auto je mehanizam, npr. kada date kontakt pumpa gura benzin pod pritiskom, odmah nakon startovanja motora počne da radi servo na kočnicama (opet pritisak)..ne znam...kao da se očekuje da sve bude nečujno, bezšumno i onda oko svakog zvuka eto bude kao problem...

A sta je drugo nego problem,anomalija, ili nepravilnost u radu mehanizma? Nazovi je kako hoces, mehanizam ne radi onako kako je projektovan, tj proizvodi zvuk prilikom startovanja motora koji nije naveden u tehnickom uputstvu. Da nije problem, u uputstvu bi pisalo, ocekujte prilikom prvog startovanja motora tokom hladnih dana da ce serpa o serpu lupiti i to je normalan zvuk zbog toga i toga itd... Naravno, to u uputstvu ne pise zato sto zbog konstrukcijske greske, odnosno anomalije, odnosno PROBLEMA odredjen broj proizvedenih primeraka proizvodi takav zvuk prilikom prvog jutarnjeg paljenja, iskljucivo tokom zimskih dana. Pritom, u ovlascenom servisu ne znaju koji sraf treba da pritegnu da se to NE BI dogadjalo. Verovatno zato sto to nije PROBLEM. ;) Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to jasno druze. Vec sam dogovorio, ostavicu ga u servisu preko noci jer moraju da ga startuju ujutru prvi i registruju kvar ali vidis kako je prosao kolega u prvom postu. Pritom, moras da ostavis auto preko noci. Poenta je u pisanju postova ovde, da se na snimku ne cuje nikakav problem, da to u stvari nije ni problem itd. Forum sluzi da se razmene iskustva, da neko ko sutra kupi auto moze da pronadje svoj "problem" i resenje sa nekoliko klik-a misom. Ujutru cu snimiti startovanje ispod haube, pa cu snimiti i drugo startovanje u kome se serpe ne cuju, i time zakljuciti ovu prepisku. Ne zanima me, nisam ovde dosao da se zalim, niti pljujem po FAS-u. Niko ne bi bio srecniji od mene da naprave najbolji auto na svetu, i da prodaju mnogo vise primeraka godisnje, ali valjda smem da napisem svoje zapazanje?

Dodatno, snimicu vam sutra kako cvili ventilator u kabini, i otvoriti novu temu. Naravno, shvatam da cviljenje ventilatora klime nije "PROBLEM". Verovatno ne znam da vozim. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

A sta je drugo nego problem,anomalija, ili nepravilnost u radu mehanizma? Nazovi je kako hoces, mehanizam ne radi onako kako je projektovan, tj proizvodi zvuk prilikom startovanja motora koji nije naveden u tehnickom uputstvu. Da nije problem, u uputstvu bi pisalo, ocekujte prilikom prvog startovanja motora tokom hladnih dana da ce serpa o serpu lupiti i to je normalan zvuk zbog toga i toga itd...

 

Piše li da će da zuji pumpa goriva prilikom davanja kontakta, piše li da će da lupa ABS kada se aktivira (ako dođe do toga), piše li da će tokom leta da pucketa plastika prvih par minuta nakon startovanja klime jer kroz ventilacione otvore tada krene hladan vazduh, a tabla je vrela jer auto stoji na Suncu...piše li da je moguće da čujete šuštanje prilikom davanja gasa kod turbo motora (vožnja pored bankine koja odbija zvuk, ili kroz tunel) jer se tako turbina čuje...i tako mogu još da nabrajam...

 

Pogrešno shvataš stvari.

Kreiraš teoriju zavere po kojoj ti ja ne dozvoljavam da pišeš kako imaš problem na autu...i zato kao pokušavam da te ubedim da to nije problem jer eto...kao nije lepo da se 500L i reč ''problem'' stavljaju u istu rečenicu, šta li već... Bezveze. Evo, sad ću da pinujem ovu temu, da je stavim na vrh, da bude izdvojena u odnosu na ostale.

 

Administracija foruma, po nekoj tvojoj logici, izgleda generalno to ne dozvoljava...a, onda želeći valjda da tako sakrije sve što pitate oko 500L, otvori poseban podforum samo za 500L čim se nakupilo dovoljno otvorenih tema...a, i mi sami smo, od pisanja svega u jednu temu delili pojedine postove (splitovali) kako bi što pre bilo dovoljno tema da se otvori podforum.

 

Opusti se.

Ako smatraš da imaš problem idi i prijavljuj u servis kao što su ljudi posavetovali, kao što si i rekao da ćeš uraditi. To je to.

Isto tako i za ventilator kabine, odmah im i to prijavi kada budeš ostavio auto, otvori temu o tome, postavi zvuk, radi šta god hoćeš...ali radi. Nemoj samo kukati na temi jer ti ne možemo pomoći oko tih stvari. Ono što može je da čuješ iskustva drugih vlasnika 500L i ostalih Fiata, to si pročitao. Sada u servis.

Onda napišeš šta su ti rekli i kako su rešili, ako može i ima šta da se rešava oko tog posebnog zvuka ujutro, kad je hladno, samo prvo paljenje.

Naravno, shvatam da cviljenje ventilatora klime nije "PROBLEM". Verovatno ne znam da vozim. ;)

 

Citiraj gde ti je bilo ko sa foruma rekao da to nije problem?

Ako nema tog citata (jer ti niko nigde nije rekao da to nije problem), zbog čega onda ovako maliciozno pišeš o tome? Šta je svrha pisanja na taj način?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvoja rec ovde ima tezinu i moje je misljenje da ne treba sebi da dozvoljavas da pises kao sto si to uradio u ovoj temi. Da za ocigledan "problem" tvrdis da nije "problem". Da povremenu skripu prilikom paljenja motora koja je cak i dokumentovana audio snimkom uporedjujes sa zvukom bankine i slicno.

Takodje, moje misljenje je da ne bi trebao da clanovima foruma govoris da "kukaju", nego da rade. Pogotovo sto niko nije kukao na ovoj temi.

Nemam nameru da se nastavljam. Pokusao sam kulturno da ti odgovorim zasto mislim da nisi korektno postupio u ovoj temi.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kvalitetnijih snimaka, ukoliko nekoga zanima.

Da napomenem, ne zalim se, ne kukam. Postavljam snimke koje sam rekao da cu postaviti.

Prvo jutarnje paljenje sa skripanjem:

http://vocaroo.com/i/s0PpyyavhaVb

Drugo i svako sledece paljenje tokom dana, bez skripe:

http://vocaroo.com/i/s1G59gC938pq

Zvuk ventilatora kabine dok se ne zagreje:

http://vocaroo.com/i/s08lpZhav7vb

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li si proveravao ulje? To lupanje na prvom paljenju je verovatno dok ne podigne ulje iz kartera u motor.

S ventilatorom definitivno nešto nije uredu, zuji ko da je kineski, to je za reklamaciju...

Alcatel one touch 6040X

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto ulja kao i kod mene, ja sam prešao 4500km i ima oko 35%. Vreme je da doliješ ulje, mislim da je to "problem".

Alcatel one touch 6040X

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...