Jump to content
FAS Goran
kicerica

Nikola Tesla

Recommended Posts

Pre 71 godinu na Božić, umro je Nikola Tesla

 

U jeku Dugog svetskog rata, u oronuloj hotelskoj sobi u centru Njujorka, umro je Nikola Tesla (1856-1943), jedan od najvećih umova 20. veka.

 

246464_tesla-foto01-public-_ff.jpg?ver=1

 

Srpski naučnik koji je najveći broj pronalazaka ostvario u SAD čiji je građanin bio gotovo 60 godina, umro je u jeku Drugog svetskog rata u Njujorku, 7. januara 1943.
Vest je obišla svet tek dva dana kasnije, kada je u hotelskoj sobi gde je živeo kao samac, pronađeno njegovo beživotno telo.

 

 

 

Teslin jubilej u Americi će ove godine biti posvećen 130. godini od njegovog doseljenja u tu državu, 1884. godine. Tim povodom će biti otkrivena dva spomenika u Filadelfiji i Vašingtonu.

 

Teslina naučna fondacija iz Filadelfije održaće 11. januara veliku memorijalnu konferenciju na kojoj će učestvovati američki naučnici, profesori i obožavaoci srpskog genija, a glavna tema biće "Uvođenje Nikole Tesle u nastavni plan i program SAD i drugih država sveta".

 

342629_opelo-povodom-tesline-smrti-u-kat

 

Urna s Teslinim pepelom pohranjena je najpre na groblju u Njujorku a preneta je u Beograd 1951. godine i otad se čuva u Muzeju Nikole Tesle u Krunskoj ulici.

 

Međunarodni aerodrom u Beogradu nosi ime Nikola Tesla, a njegovim imenom nazvani su Elektrotehnički institut u Beogradu koji je osnovan 1936, srednja tehnička škola, biblioteka Univerziteta u Nišu, dve termoelektrane u Srbiji...

 

U Beogradu su spomenici Tesli postavljeni ispred zgrade tehničkih fakulteta na Buleveru kralja Aleksandra u Beogradu, na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu.

 

 

246467_tesla-foto05-blic-zoran-ras_f.jpg

 

 

Tesla ima spomenik u Užicu, kod jedne od najstarijih hidroelektrana na svetu Đetinje, kao i u krugu bivše tvornice sijalica Pančevu...

 

U SAD su dosad podignuta četiri spomenika Nikoli Tesli. Prvi spomenik podignut mu je na Nijagarinim vodopadima 1976. godine kao replika dela Frana Kršinića, spomenika u Beogradu, postavljenog ispred tehničkih fakulteta na Bulevaru kralja Aleksandra.

 

U Njujorku, na Menhetnu, u porti srpske crkve Svetog Save je podignuta bista Nikole Tesle.

 

 

383035_toma-amerika0002_f.jpg?ver=138907

 

 

Krajam oktobra prošle godine predsednik Srbije Tomislav Nikolić otkrio je spomenik Tesli ispred laboratorije u Šorhemu u Njujorku, delo Nikole Koke Jankovića, člana Srpske akademije nauka i umetnosti.

 

Četvrti Teslin spomenik u SAD otkriven je pred sam kraj godine u Silikonskoj dolini u samom centru grada Palo Alto. Statua u bronzi sa srebrnim prelivom prikazuje Teslu u prirodnoj veličini, a autor je kalifornijski umetnik Teri Gajer.

 

Sin sveštenika, inovator, genije

 

Nikola Tesla je rođen 10. jula 1856. u Smiljanu, u Lici, tada Vojna granica (Vojna krajina) u sklopu Austrije, danas Republika Hrvatska.

 

Rođen je u porodici Milutina Tesle, sveštenika Srpske crkve (tada Karlovačka mitropolija) i Georgine, Đuke, rođene Mandić, takođe u srpskoj svešteničkoj porodici.

246465_tesla-foto03-blic-zoran-ras_ff.jp

Tesla je započeo školovanje u rodnom Smiljanu, nastavio u Gospiću, Rakovcu kod Karlovca, studirao je u Gracu i Pragu, ali studije nikada nije priveo kraju.
Pre SAD, radio je u Mariboru, Pešti, Strazburu i Parizu.

 

Evropu je napustio 1884. godine u nadi da će mu u Njujorku, tada čuveni pronalažac i industrijalac Tomas Alva Edison, za čiju firmu je radio još u Parizu, pomoći da realizuje svoje tehničke inovacije.

 

Godine 1885. u Njujorku je osnovao kompaniju "Tesla" kada je i započeo izradu prvih modela predviđenih za korišćenje naizmenične struje - inovacije koja je preobrazila svet. Edison je inače bio veliki protivnik Teslinog izuma, zbog činjenice da uložio veliki kapital u jednosmernu struju.

 

 

267142_t1_f.jpg?ver=1389079746

 

 

Pronašao je obrtno magnetno polje, indukcioni motor, generator i transformator, fenomen elektromagnetne rezonance i patentirao više izuma na kojima se zasniva savremena elektrotehnika.

 

U Evropu iz SAD-a Tesla je odlazio samo u dva navrata, 1889. i 1892. godine i oba puta boravio u rodnoj Lici.

 

 

Aprila 1892. stigao je u Gospić, gde je tada živela njegova teško obolela majka, koja je u njegovom prisustvu i umrla, 16. aprila. Mesec i po dana potom, na poziv delegacije opštine grada Beograda i Inženjerskog udruženja, doputovao je u kratku posetu Beogradu, bila je to jedina njegova poseta Kraljevini Srbiji.

 

Povodom stogodišnjice njegovog rođenja, 1956. jedinica za merenje visokog napona dobila je Teslino ime, kojim je nazvana i jedinica jačine magnetnog polja.

 

Arhivska građa iz Tesline zaostavštine je 2003. upisana u registar UNESKO-a "Pamćenje sveta".

 

429px_Nikola_Tesla_birth_certificate.jpg

 

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%A2%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%B0

 

 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/432686/Pre-71-godinu-na-Bozic-umro-je-Nikola-Tesla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveci um svih vremena.

Fino bi bilo napisati nesto o njegovim izumima.

Sent from my Lenovo P780_ROW using Tapatalk

Edited by bojankov

Share this post


Link to post
Share on other sites
Patent_1_gif.jpg Patent_10_gif.jpg Patent_11_gif.jpg Patent_12_gif.jpg Patent_13_gif.jpg Patent_14_gif.jpg Patent_15_gif.jpg Patent_16_gif.jpg Patent_17_gif.jpg Patent_18_gif.jpg Patent_19_gif.jpg Patent_2_gif.jpg Patent_20_gif.jpg Patent_21_gif.jpg Patent_22_gif.jpg Patent_23_gif.jpg Patent_24_gif.jpg Patent_3_gif.jpg Patent_4_gif.jpg Patent_5_gif.jpg Patent_6_gif.jpg Patent_7_gif.jpg Patent_8_gif.jpg Patent_9_gif.jpg

 

 

 

Tesla_portret_T.jpgn.gifикола Тесла је био највећи проналазач прошлог миленијума, а његови проналасци, по сопственој несебичној жељи, власништво су читаве људске цивилизације. Највећа Теслина Motor_model.gifзаслуга је увођење наизменичне струје у широку употребу. Његови изуми заснивани на наизменичној струјипостали су темељ целом даљем развоју електротехнике. Остварио је око хиљаду проналазака и патената: индукциони мотор, трофазни систем за пренос електричне енергије, генератор и трансформатор за струје високе фреквенције (Теслине струје) и друго.

Тесла је био и пионир радио-технике тако што је: конструисао високо-фреквентне алтернаторе, као основу емисионих радио-станица; произвео непригушене електромагнетне таласе; открио и патентирао принцип резонанције за радио-везе; патентирао систем за бежично управљање и предају знакова на даљину... Објавио је и низ стручних радова из физике у којима је износио оригиналне идеје које су се касније оствариле.

Generatori_T.jpgТеслине проналаске грубо можемо поделити на више области, свесни да ћемо при томе изоставити многе од њих:

Проналасци и патенти из наизменичних струја - Приви захтев Америчком патентном заводу Никола Тесла је поднео 6. маја 1885. године, назвавши га "Комутатор за електричне динамо машине". Своје најзначајније проналаске из области полифазних мотора на наизменичну струју и преноса енергије, укључујући генераторе, трансформаторе, пренос електричне струје на велика растојања и осветљење, Тесла патентира почетком 1887. године.

Проналасци приказани на Светској изложби у Чикагу - Светска изложба 1893. године у Чикагу, била је међународна изложба на којој је по први пут цео салон издвојен само за електрична Kolumbovo_jaje_T.gifдостигнућа. То је био историјски догађај јер су Тесла и Вестингхаус представили посетиоцима свој систем наизменичне струје, осветљавајући при томе целу изложбу. Приказане су Теслине флуоросцентне сијалице и сијалице са једним изводом. Тесла је објаснио принцип обртног магнетног поља и индукционог мотора, изазивајући дивљење при демонстрацији обртања бакарног јајета и постављања на врх, што је представљено као Колумбово јаје. То је коришћено да се објасни и прикаже модел обртног магнетног поља и индуктивног мотораRuka_T.jpg.

Експерименти са Х-зрацима (Рентгенским зрацима) - Априла 1887. године Тесла почиње истраживање Х-зрака користећи вакумску цев. При извођењу експеримената фотографисао је своју руку. Ово своје откриће објавио је 1892. године на једном предавању. Међутим, Теслини материјали су изгорели у пожару, па он ово откриће никада није патентирао. Немачки научник Вилхелм Рентген објавио је откриће X-зрака три године касније, 28. децембра 1895. године, а Тесла му је том приликом великодушно честитао.

Наизменичне струје високе фреквенције - Од 1893. до 1895. године Тесла истражује наизменичне струје високих фреквенција. Успева да произведе наизменичну струју напона од милион волти, користећи Теслин калем. Проучавао је и површински ефекат високих фреквенција у проводним материјалима, бавио се синхронизацијом електричних кола и резонаторима, лампом са разређеним гасом, која светли без жица, бежичним преносом електричне енергије и првим преносом радио таласа. У Сент Луису (1893. године) Тесла је приказао пренос сличан радио комуникацији.

Откриће радија и бежичног преноса - Када је напунио 41 годину, поднео је свој први патент из области радија. Годину дана касније америчкој војсци приказује модел радијски управљаног брода, верујући да војска може бити заинтересована за радио контролисана торпеда. Тада је говорио о развоју "умећа телематике", врсте роботике. Радио контролисан брод је јавно приказан 1898. Radio_T.jpgгодине на електричној изложби у Медисон Сквер Гардену. Ови уређаји су имали иновативни резонантни пријемник и низ логичких капија. Радио даљинско управљање остаје новотарија све до 60-их година двадесетог века.

Електрично паљење за бензинске моторе - 1898. године Тесла је изумео електрични упаљач или свећицу за бензинске моторе са унутрашњим сагоревањем, за шта му је признат патент под називом "Електрични упаљач за бензинске моторе".

Експерименти у Колорадо Спрингсу - Тесла је 1899. одлучио да се пресели и настави истраживања у Колораду Спрингсу, где је имао довољно простора за своје експерименте са високим напонима и високим фреквенцијама. По свом доласку, новинарима је изјавио да намерава да спроведе Kolorado_Springs_T.jpgексперимент бежичне телеграфије између Пајкс Пика (врх Стеновитих планина у Колораду) и Париза. Теслини експерименти су убрзо постали предмет урбаних легенди. У свом дневнику је описао експерименте који се тичу јоносфере и земаљских таласа изазваних трансферзалним или лонгитудиналним таласима. Тесла је у својој лабораторији доказао да је Земља проводник и вршећи пражњења од више милиона волти производио вештачке муње дуге више десетина метара. Тесла је такође проучавао атмосферски електрицитет, проматрајући пражњења својим пријемницима. Тврдио је чак да је измерио и постојање стојећих таласа у ЗемљиVardenklajf_T.jpg.

Бежични пренос енергије - Тесла напушта Колорадо Спрингс 7. јануара 1900. године, а лабораторија се руши и распродаје за исплату дуга. Међутим, експерименти у Колорадо Спрингсу су Теслу припремили за следећи пројекат, подизање постројења за бежични пренос енергије. У то време пријављује патент у области резонантних електричних осцилаторних кола.

Недовршена истраживања и "Теслино оружје" - На свој 75. рођендан (1931. године) најавио је потпуно нови извор енергије, али није био спреман да га опише пре његовог потпуног завршетка. Претпоставља се да се ради о мотору погоњеном помоћу космичких гама зрака. Кружиле су тада две приче, једна да Тесла и Алберт Анштајн раде на истраживању антигравитације, а друга да он haarp_T.jpgистражује невидљиве авионе и бродове. Желећи да спречи Други светски рат по сваку цену, Тесла је у ''Њујорк Тајмсу'' најавио "Смртоносне зраке" неограничене моћи. Образложио је свој проналазак као "Зраке мира". Технички опис проналаска 1937. године понудио је земљама савезницима: Сједињеним Државама, Канади, Енглеској, Француској, Совјетском Савезу и Југославији. Тадашњи Совјетски Савез је показао највећу заинтересованост за Теслин изум и 1939. године извршио прве експерименте. Нацисти су 1939. године напали Пољску и са радио диригованим пројектилима V-2 бомбардовали Лондон. Тесла је пожелео заштитити своју Југославију, предлажући постављање 9 станица "Невидљивих зрака" од по 200 кW. Све је пропало немачким дивљачким бомбардовањем Београда 6. априла 1941. године, када је погинуло око 25 000 недужних цивила. До данашљих дана ова Теслина истраживања остала су обавијена велом тајне.

Тесла није радио само на електричној струји, него и на различитим облицима енергије који су нама данас још увек незамисливи. Његов поглед се простирао барем хиљаду година у будућност.

 

http://tesla.radista.info/pronalasci.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi žao što su krali moje ideje, već što nisu imali svoje.

 

Vaša mržnja pretvorena u električnu energiju mogla bi osvetljavati gradove i gradove.

 

29 poslednjih dana u mesecu je najteže.

 

Ako budem imao sreće da ostvarim barem neke od svojih ideja, to će biti dobročinstvo za celo čovečanstvo.

Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi ta da je to delo jednog Srbina.

 

Mislim da nema nijednog dubljeg ispunjenja koje može obuzeti ljudsko srce kao osećaj izumitelja kada vidi da se njegove ideje ostvaruju. Takvi osećaji navedu čoveka da zaboravi na hranu, spavanje, prijatelje, ljubav, sve.

 

Napredak i razvoj čoveka od neizmerne su važnosti za čovečanstvo i bitno zavise od invencije.

 

Praktični uspeh ideje, bez obzira na inherentne mogućnosti, zavisi od stava savremenika.

 

Naše vrline i naši promašaji su neodvojivi kao sila i materija. Kada se odvoje, nema više čoveka.

 

Svi smo mi jedno. Ljudi su međusobno povezani nevidljivim silama.

 

Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori. Ko tako ne čini, mora propasti.

 

Čovek mora vežbati u umerenost i nadzor svojih čula i sklonosti u bilo kojem pogledu, da bi tako održao sebe mladim u telu i razumu. Suzdržavanje mi nije uvek bilo po ukusu, ali su moja iskustva velika nagrada.

 

Od svih “sila trenja”, ona koja najviše usporava ljudski napredak je neznanje – ono što Buda naziva “najvećim zlom u svetu”.

 

Ako ne znate kako, promatrajte pojave prirode, ona će vam dati jasne odgovore i inspiraciju.

 

Nedovoljno zapažanje samo je oblik neznanja i uzrok mnogim nastranim ispadima i trijumfu ludih ideja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teslina urna uskoro u Hramu Svetog Save

 

teslapic2.jpg

 

 

Beograd – Posmrtni ostaci naučnika Nikole Tesle biće premešteni iz muzeja posvećenog tom velikanu u Beogradu u portu Hrama Svetog Save, gde će mu biti podignut i spomenik, predviđeno je Sporazumom koji je potpisan u Patrijaršiji SPC.

Sporazum su potpisali partijarh srpski Irinej, ministarka Zorana Mijhajlović ispred Vlade Srbije i predsednik Privremenog organa Beograda Siniša Mali.

Partijarh je, nakon potpisivanja sporazuma, rekao da nema ništa prirodnije od toga da zemni ostaci velikog mislioca počivaju na, kako kaže, najsvetijem mestu srpskog naroda – Hramu posvećenom Svetom Savi, gde je i spomenik Karađorđu.

„Ništa prirodnije ni logičnije, nego da na tom najlepšem mestu grada i pored velike svetinje počivaju tri velika imena srpske istorije, kulture i nauke“, rekao je partijarh srpski Irinej, zahvalivši vladi i predstavnicima Grada na podršci toj inicijativi SPC.

On je dodao da se nada da će to biti novi razlog da još više ljudi poseti Hram, ali i „grob najvećeg uma nauke“.

„Hvala svima koji će doprineti da se podigne spomenik kakav Tesla zaslužuje i da u podnožju spomenika budu i njegovi zemni ostaci, u neposrednoj blizini Hrama Svetog Save“, rekao je patrijarh.

Prema rečima Siniše Malog, biće formirana radna grupa u kojoj će biti po tri predstavnika ministarstva, Grada Beograda i SPC, a koja će raditi na tome da se zemni ostaci Nikole Tesle u što kraćem roku prenesu u portu Hrama Svetog Save.

Mali je rekao da će grad obezbediti sve uslove da se pod odgovarajućim propisima urna prenese iz muzeja, kao i da će obezbediti sve dozvole.

I Ministarstvo energetike će, prema rečima resorne ministarke, svim aktivnostima pomoći da se projekat što pre realizuje.

„Kao vlada i ministarstvo želimo da budemo prepoznati po svim mladim naučnicima koji će u zemlji ostati i svima onima koji će u zemlju doći“, rekla je Mihajlović.

Urna Nikole Tesle nalazi se u zgradi muzeja u Beogradu koji nosi njegovo ime od 1957. godine.

 

 

RTS

Share this post


Link to post
Share on other sites

На данашњи дан рођен геније који је изменио свет

 

04_04_620x0-620x330.jpg

 

Научник и проналазач српског порекла Никола Тесла, један од највећих умова у историји, рођен је на данашњи дан 1856. године у Смиљану, у тадашњој Хабсбуршкој монархији, заправо данашњој Хрватској, као син сеоског православног свештеника.

Иако је студирао електротехнику, никада је није завршио, међутим његовим изумима у много чему постављен је правац научно-техничког развоја човечанства у 20. веку.

Насупрот свим великим ауторитетима његовог времена, Тесла је инстистирао на претварању наизменичне струје у једносмерну. Овај научник је највише допринео науци и технолошком прогресу света као проналазач обртног магнетног поља, индукционог мотора, полифазне наизменичне струје, генератора и комплетног система производње и дистрибуције електричне енергије.

Чувени проналазач је конструисао и генератор струја високе фреквенције и напона, данас познат као „Теслин трансформатор“, трансформатор без језгра, Теслину завојницу, или Теслин калем.

Средином 1882. године одлази у Париз, а 1883. године из Париза прелази у Стразбур где је направио први прототип индукционог мотора.

Године 1884. одлази у Сједињене Америчке Државе, где остаје до смрти. Почиње да ради у Едисоновој компанији, коју напушта већ 1885. године и оснива сопствену компанију – „Tesla Arc & Light Co.“ Почиње да прави прве моторе и генераторе наизменичних полифазних струја.

Од 1887. до 1890. године пријављује своје најпознатије патенте из области полифазних наизменичних струја, генераторе и моторе. Проналаске јавно приказује у Америчком институту електроинжењера. Одмах потом Компанија Вестингхаус откупљује првих седам Теслиних патената из области полифазних струја.

У Питсбургу (1888-1889) са инжењерима Компаније Вестингхаус ради на практичној реализацији својих патената. Током овог периода урађене су припреме за реализацију прве централе на Нијагариним водопадима по Теслином систему.

Централа је комерцијално отворена 15. новембра 1896. године пуштањем струје до града Бафала и била је увршћена у једно од светских чуда тога доба.

Следећу велику област његових истраживања чине наизменичне струје високих фреквенција и њихово дејство.

Тесла је 1893. године својим системом четири кола у резонанци показао да су антена, уземљење и резонанца три елемента која мора да поседује сваки предајник и пријемник за бежичну телеграфију, чиме је утро пут открићу модерног радија.

Један је од првих научника на америчком континенту који је добио рендгенске снимке шаке, лобање, колена и лакта. Први је истраживач који је указао на веома штетно дејство рендгенских зрака на организам при сувише дугом излагању зрачењу.

Пионир је и радио-технике, бежичне телеграфије, радара. Без изума Тесле, једног од најпознатијих научника света, савремена цивилизација имала би потпуно другачији изглед.

По њему је једна јединица међународног „СИ“ система добила назив – мера за магнетну индукцију „тесла“.

Овај свет напустио је у јеку Другог светског рата на самом почетку 1943. године. Сахрањен је 12. јануара на њујоршком гробљу, после опела служеног у српској катедралној (саборној) цркви светог Јована Богослова на Менхетну.

 

Тањуг

Edited by kičerica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlasniku "Tesla Motors" dodeljena glavna Teslina nagrada

 

Teslina naučna fondacija iz SAD dodelila je u Njujorku tradicionalne godišnje nagrade "U duhu Tesle" (Tesla Spirit Awards), a glavna nagrada pripala je vlasniku kompanije "Tesla Motors" Elonu Masku.

 

379219_elon-musk-foto-afp_ff.jpg?ver=142

 

Nagrada je dodeljena Masku, njegovoj kompaniji i fondaciji, za doprinos globalnoj promociji imena "Tesla" kroz brend njegovog luksuznog električnog automobila, kao i za velikodušni donatorski doprinos izgradnji budućeg Teslinog Naučnog Muzeja na Long Ajlandu. Na tom mestu je Tesla pre više od jednog veka izvodio svoje eksperimente sa strujom visokog napona i počeo izgradnju kontraverznog, a nikad završenog "Teslinog Tornja", putem koga bi se omogućio bežični prenos električne energije. Mask je prošle godine 10. jula - na dan Teslinig rođenja, donirao milion dolara za obnovu Tesline Vordenklif laboratorije.

 

384099_teslamodels20131280x960wallpaper0

 

"Nagrade "U duhu Tesle", koje dodeljujemo svake godine nisu samo priznanje za prošlogodišnje aktivnosti i ostvarenja, nego su i duhovni podsticaj, čast i odgovornost za dobitnike da prošire uzlazni trend interesovanja za Teslu u svetu", rekla je Tanjugu izvršni direktor Tesline naučne fondacije Marina Švabić. Među dobitnicima Teslinih nagrada u pojedinačnim katagorijama su neprofitni ogranak španskog telekomunikacionog giganta Telefonika - Fondacija Telefonika, zatim organizacija Teslin Naučcni Centar sa Long Ajlenda i njena predsednica Džejn Alkorn za posvećenost očuvanju Telsinog "naučnog nasleđa", zatim Ešli Redfern i njen Tesla kurikulum tim za projekat uvođenja Tesle kao teme u školski program.

 


501859_nikolateslaseated_ff.jpg?ver=1421

 

Teslina nagrada za duhovnost pripala je Srpskoj pravoslavnoj crkvi iz Njujorka, kao i renomiranoj pijanistkinji i kompozitorki srpskog porekla Marini Arsenijević za komponovanje muzike za dokumentarni film "Poklonite toranj narodu". Teslina Memorijalna nagrada dodeljena je posthumno Nikoli Radoševiću za njegov rad na očuvanju istine o Tesli, dok je vajar iz Republike Srpske Bojan Mikulić nagrađen za originalno umetničko oblikovanje Tesline bronzane biste. Nagrade su dodeljene u čuvenom hotelu "Njujorker" u Njujorku, u kome je Tesla proveo poslednjih deset godina života.

Među prisutnima na svečanosti su bili i direktorka UNESCO u Njujorku Mafida Guča i ambasador Srbije u UN Milan Milanović.

Ove godine je 7. januara obeleženo 72 godine od smrti Nikole Tesle, a tim povodom je 10. januara u "Njujorkeru" svečano otkrivena bista srpskog naučnika, u prisustvu mnogobrojnih Njujorčana.

 

izvor - mojauto.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omaž Nikoli Tesli u filmu o istoimenom elektromobilu

 

Kako piše B92, inspirisani Modelom S kalifornijskog proizvođača Tesla Motorsa i velikim naučnikom po kome je ovaj električni automobil dobio ime, američki blizanci Adam i Nejtan Frejz snimili su zanimljiv kratki film ''Not A Dream''. Obojen postapokaliptičnom atmosferom, film govori o Teslinoj viziji budućnosti u kojoj će čista električna energija zameniti sve druge energente, ali i o automobilu koji njegova predviđanja približava stvarnosti - luksuznoj električnoj limuzini Tesli S. Autori filma iskoristili su originalni tekst govora Nikole Tesle povodom izgradnje tornja i laboratorije Vordenklif na Long Ajlendu, odakle je prema zamislima čuvenog naučnika trebalo da se vrši bežična distribucija električne energije. U filmu ''Not A Dream'' Teslin glas interpretira glumac Džonatan Dejvid Dikson.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...