Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Novi zakon: plaćate samo pola kazne za saobraćajne prekršaje

Recommended Posts

Sporazumevanje sa policijom o visini kazne moguće za 106 saobraćajnih prekršaja

 

beograd%20zuta%20traka.jpg

 

Uprava saobraćajne policije odredila je za koje prekršaje će se primenjivati Sporazum o priznavanju saobraćajnih prekršaja i visinu kazne, saznaje Auto Bild. Dogovaranje sa policijom moguće je za 106 prekršaja, a najveći broj njih je iz člana 332 Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima za koji je predviđena novčana kazna od 6.000 do 20.000 dinara.

 

Kako je potvrđeno u Upravi saobraćajne policije, ukoliko dođe do zaključenja sporazuma za svaki od 106 prekršaja biće određena minimalna novčana kazna od 6.000 dinara. Za one prekršaje gde je predviđeno oduzimanje vozačke dozvole od najmanje mesec dana, vozačima će se progledati kroz prste i ovaj deo kazne će im biti oprošten. Za prekršaje gde je predviđeno oduzimanje dozvole od najmanje tri meseca, sklapanjem sporazuma kazna se može smanjiti najviše za mesec dana. Kazneni poeni neće biti predmet pregovaranja.

 

Važno je napomenuti da neće biti opraštanja dela kazne koji se odnosi na dužinu zaštitne mere zabrane upravljanja onim vozačima koji su vozili sa više od 0,8 promila alkohola u krvi. Takođe, isto se odnosi i na vozače koji su u Zoni škole ili Zoni 30 napravili prekoračenje između 30 i 40 kilometara na sat, a ne 50 koliko je propisano ZOBS-om.

Podsetimo, Sporazum o priznavanju saobraćajnih prekršaja počeo je da se primenjuje 20. avgusta. Vozač može da započne proces pregovora sa policijom od trenutka kada dobije poziv da se javi sudiji za prekršaje, ali to pravo imaju samo vozači koji dve godine od trenutka kad su počinili prekršaj nisu pravosnažno kažnjeni za neki prekršaj u saobraćaju ili nisu osuđeni u prethodne četiri godine za krivično delo protiv bezbednosti saobraćaja.

 

Primeri prekršaja za koje se zaključuje sporazum:

 

- Prekoračenje brzine u naselju od 21 do 35 kilometara na čas

- Kretanje u zabranjenom smeru jednom ulicom

- Zaustavljanje i parkiranje u tunelu, na mostu, podvožnjaku

- Vožnja u pešačkoj zoni

- Prekoračenje brzine u Zoni škole od 31 do 40 kilometara na čas

- Polukružno okretanje na mostu, u tunelu i na drugim mestima gde je zabranjeno

- Vožnja sa dozvolom koja je istekla do 6 meseci

- Vožnja sa probnom vozačkom dozvolom u periodu između 23 i 05 sati

- Vožnja pod dejstvom alkohola između 0,5 i 0,8 promila

- Vožnja sa registracionom nalepnicom kojoj je istekao rok važenja

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

- Vožnja sa registracionom nalepnicom kojoj je istekao rok važenja

 

A ova stavka bas ugrozava bezbednost saobracaja  :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni stigla presuda na 15000 din za - neprijavljivanje identiteta vozaca koji je upravljajuci mojim vozilom napravio prekrsaj.

 

Zena prosla zutom trakom i stigla  slikovnica sa kaznom od 5000.

Kad je stigla otisla je  ona do supa Savski Venac i kaze da je vozila i kazu joj da  ne  treba nista nego da plati kaznu. Nismo je odmah celu platili vec samo deo  (ja to na rate placam)

 

I sad nemam dokaz da je prijavila osim da imam uplatnicu da sam poceo da placam.

Ajde da dopisem sta se desava.

 

Napisao sam zalbicu, jedna i po strana A4 :) i danas sam dobio resenje Apelacionog suda  da mi se ukida presuda.

 

E sad pise da vracaju opet prekrsajnom  sudu pa cu videti da li  dobijam opet poziv il sta vec ili je ovaj Apelacioni  "stariji" pa se , nadam se, automatski oslobadjam i kod prekrsajnog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas u Banatskom novom selu dobio papir da platim 3000 (ili 1500 u roku od 8 dana), prekoracio brzinu u naseljenom mestu, ogranicenje 50, radar zabelezio 58 km/h. :police:

 

Ovim putem bi zeleo da se zahvalim pripadnicima PU Pancevo sto su mene izgrednika i bestidnika (sa sve dvogodisnjim detetom u kolima) kaznili zbog nevidjenog jurcanja, divljanja, bahacenja i prekoracenja brzine od cak 8 km/h i na taj nacin znatno povecali bezbednost saobracaja na nasim putevima i spasili nebrojene nevine zivote! :unworthy: 

 

P.S.

U ulici Marsala Tita kod broja 123?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno svašta!

Tima mora da je dogorilo kada za tako malo prekoračenje zaustavljaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nije nista novo samo sto u vasem kraju to nisu do sada radili pa vam cudno.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tom potezu VŠ PA uvek negde stoje i otimaju novce. Vršačka saobracajna policija je par godina dobijala pohvalnice za najbolji ucinak u radu (citaj najvise kazni napisali)

 

Oni pisu i svojim kolegama (ne saobracajcima) i to sa uzivanjem jer se ne vole medjusobno.

 

Na moju srecu veoma retko odlaze na potez SD VŠ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, zna se ko ide u policiju:

lenčuge, kompleksaši, ljudi bez morala i tupadžije. Isti takvi rade u parking servisu, komunalnoj policiji i slično, u poreskoj upravi i na drugim državnim poslovima.

8km/h, a kolika je tačnost njegovog radara? Znam taj kraj, išao sam često tuda, i ograničenja su debilna. U normalnim državama na ravnim deonicama u takvim mestima je 60 najmanje, a ovima je zona škole dugačka 1km. I moj ćale je davno tamo popio par kazni, nešto tipa 5km/h prekoračenje. I tebe drka za 8km/h, a pored vas proleću baje u besnim kolima sa bar 100km/h.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzaba sve kad se desi ovako nesto ... covek ladno ne stane na znak stop i napravi katastrofu :(

http://www.sdcafe.rs/vesti/jedna-zena-poginula-a-tri-osobe-povredene-u-udesu

Kad sam se vraćao onomad iz SD, stanem malo pre Rendžera da pitam nekog čoveka da li sam na dobrom putu i on me baš upozori na tu raskrsnicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tom potezu VŠ PA uvek negde stoje i otimaju novce. Vršačka saobracajna policija je par godina dobijala pohvalnice za najbolji ucinak u radu (citaj najvise kazni napisali)

 

Oni pisu i svojim kolegama (ne saobracajcima) i to sa uzivanjem jer se ne vole medjusobno.

 

Na moju srecu veoma retko odlaze na potez SD VŠ

Ovi su bili iz Pančeva (inače grad poznat po poznavanju saobraćajnih pravila i propisa, a i vožnji generalno), imaju pik na BG i VŠ tablice! Vrščani love na ulasku u Banatski karlovac, ili malo posle izlaska iz Karlovca u pravcu Beograda, ali ako baš nisi preterao, ne diraju te! Mene su jednom čak i pustili, i to bez čašćavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzaba sve kad se desi ovako nesto ... covek ladno ne stane na znak stop i napravi katastrofu :(

http://www.sdcafe.rs/vesti/jedna-zena-poginula-a-tri-osobe-povredene-u-udesu

Kad sam se vraćao onomad iz SD, stanem malo pre Rendžera da pitam nekog čoveka da li sam na dobrom putu i on me baš upozori na tu raskrsnicu...

To je donja i tamo se cesce desavaju saobracajke, ova je gore kod motela, blize Vucaku

Prolazio sam juce i video komunalce sa onim autom cekali su sa je odnesu

Ford okrenut desno, vw skroz kontra stoji od onoga sto je isao, zavrsio preko bankine u kukuruzu

Jutros vidim ostali branici tamo baceni pored puta... jezivo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pljušte kazne, veća i naplata

 

policija%202010..jpg

 

Kako prenosi RTS, novi zakon o prekršajima koji je pre šest meseci stupio na snagu već je dao prve konkretne rezulatate. Umanjenje novčane kazne ukoliko se plati na vreme i pogodnost sporazuma o priznanju ubrzali su procedure pred sudovima, a naplata kazni je povećana. Od prvog marta, za prekršajne sudije mnogo manje posla. Prednosti koje nudi novi zakon o prekršajima građani, prema podacima sudova i policije, koriste. Za poslednjih šest meseci, sudijama za prekršaje privedeno je oko deset hiljada ljudi, što je tek šest odsto od broja prekršaja koji su zabeleženi. Na licu mesta naplaćeno je više od sto miliona dinara, izrečeno više od osam hiljada meseci zabrane upravljanja autom i više od jedanaest hiljada meseci zatvora. Zakon, smatraju nadležni, ide na ruku odgovornim građanima.

 

''Onima koji to zaista rade iz nehata, vrlo retko ili jedanput im se desi da su na neki način ovim zakonom privilegovani u smislu da mogu da plate polovinu novčane kazne za prekršajni nalog od one koja je zaprćena, da mogu da se sporazumeju oko visine kazne'', kaže Zoran Pašalić, Prekršajni apelacioni sud u Beogradu. Za neke od prekršaja koji završe na sudu, izriču se kazne rada u javnom interesu. U Upravu za izvršenje krivičnih sankcija prekršajni nalozi počeli su da stižu tek u julu. Do sada je stiglo više od 500 naloga, a uprava je uputila 164 poziva na razgovor. Tek desetina je došla, ali svi sa uplatnicama koje potvrđuju da su kaznu izmirili novcem. Najviše naloga za alternativno izvršenje doneli su sudovi u Beogradu, Pančevu, Zrenjaninu i Kragujevcu.

 

''Kada se govori o većoj novčanoj kazni ili ako je zaprećena kao alternativna ili kao glavna kazna zatvora za određeni prekršaj, da se ide ka alternativnoj sankciji, odnosno radom u javnom interesu'', kaže Pašalić. Najviše prekršaja napravili su vozači. Od marta je izdato 290.000 prekršajnih naloga. Više od 70 procenata (215 hiljada) plaćeno je u roku od osam dana, što je rok u kom se plaća samo polovina iznosa. ''Ako uzmemo periode pre donošenja zakona o prekršajima kada su građani po osnovu tada tzv. nfj obrasca vodili prekršajni postupak pred nadležnim organom, policijskim službenikom, imali smo daleko manji procenat naplaćenih naloga, koji je za gotovo jednu trećinu slabiji'', kaže načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić.

 

Od kraja avgusta vozači, na licu mesta, čim naprave prekršaj, mogu s policajcem, da zaključe sporazum o priznanju krivice. Do sada su zaljučena 352 sporazuma. ''Za sporazum su potrebne tri strane, učinilac prekršaja da se dobrovoljno javi da predloži to, policija koja sa unapred utvrđenim kriterijumima pristaje na takvu situaciju i zaključuje sporazum i sud za prekršaje koji u redovnom postupku verfikuje takvu odluku'', kaže Rebić. Rebić ističe da postoje i policijske uprave kao što su Zaječar, Bor, Novi Pazar gde nije sačinjen i zaključen nijedan sporazum. Preventivna strana Zakona o prekršajima videće se, kažu u sudu, kada se formiraju registri višestrukih povratnika u prekršaju i neplaćenih kazni.

 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vodite računa za parkiranje po zelenim površinama u perifernim naseljima. Kazna 5000 ili 2500 do 8 dana.

Od jutros kod mene na Ceraku komunalci ostavljaju čestitke ispod brisača i slikaju. Sva sreća da je sinoć bilo mesta na parkingu pa nisam morao da se guzim po travi.   :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolika je kazna za zutu traku? 5k?

U julu isao preko bg na ibarsku i kod ulaza na sajam, na autobuskom stajalistu pokupio prijatelje. Sad mi stigla cestitka sa fotografijama kako vozim zutom. Vozio, utoliko da stanem na stajaliste... Vise sam je presekao, al jbg. Sad treba da dostavim informaciju o tome ko je vozio.

Edited by Mel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...