Jump to content
FAS Goran
kolega.jankovic

Ko plaća štetu kada auto nema zimske gume

Recommended Posts

Naplata štete

 

Udes-sneg.jpg

 

Decembarsko lepo vreme lako može zavarati vozače koji još nisu stavili zimske gume na automobile. Šta se dešava sa odštetom osiguranja ako se dogodi saobraćajna nesreća, a na automobilu su bili letnji pneumatici?

Zakon nalaže da su zimske gume obavezne od 1. novembra do 1. aprila, ali samo kada se na putu nalaze sneg i led. Međutim, mnogi vozači ne znaju šta se dešava ukoliko učestvuju u saobraćajnoj nezgodi, a vozilo je bilo bez zimskih guma, pokazalo je istraživanje sajta internet-prodaja-guma.com.

Kasko osiguranjem nadoknađuje se šteta na automobilu bez obzira na to ko je izazvao nezgodu. Međutim, postoje i razna ograničenja i uslovljavanja, među koja spada i obavezna tehnička ispravnost vozila. Ukoliko po snegu i ledu vozite sa letnjim gumama smatra se da vozilo nije tehnički ispravno. U tom slučaju obaveznim osiguranjem nadoknađuje se samo šteta koju vi nanesete drugim vozilima.

 

Bez kasko osiguranja

Kada vi izazovete udes, a vozilo je bilo bez zimskih guma, osiguravajuća kuća kod koje ste kupili obavezno osiguranje ima pravo da od vas naplati troškove isplate štete koju ste načinili drugom vozilu po osnovu obaveznog osiguranja. Dakle, praktično ćete sami platiti štetu koju ste načinili drugom vozilu. Možda niko neće uopšte obratiti pažnju na vaše gume, ali ako neko od nadležnih to uradi, može da dođe do problema.

Ukoliko je kriv drugi vozač, njegovo obavezno osiguranje mora da nadoknadi štetu na vašem vozilu, bez obzira na činjenicu da vi niste imali zimske gume, odnosno da vaše vozilo po zakonu nije bilo tehnički ispravno.

 

Sa kasko osiguranjem

Ako se nesreća dogodi vašom krivicom, osiguravajuća kuća ima pravo da odbije da isplati štetu na vašem vozilu po osnovu kasko osiguranja, ali i da od vas naplati troškove isplate štete koju ste načinili drugom vozilu po osnovu obaveznog osiguranja. Jednostavnije rečeno, neće vam važiti ni kasko, ni obavezno osiguranje.

Ukoliko je drugi vozač kriv, vi ćete dobiti odštetu, bez obzira na činjenicu da nemate zimske gume ili kasko osiguranje.

Ako je drugi vozač koji je izazvao nezgodu vozio automobil sa letnjim pneumaticima, vi uobičajeno dobijate odštetu, bez obzira na stanje njegovog vozila.

U slučaju da sletite sa puta, bez učešća drugih vozila, postoji mogućnost da osiguravajuća kuća odbije da vam nadoknadi štetu ukoliko se utvrdi da na vozilu nisu bile zimske gume.

Na kraju, treba napraviti jasnu razliku između obaveznog osiguranja, kojim se plaća šteta naneta drugim vozilima i kasko osiguranja koje plaća štetu na vašim kolima, bez obzira na to ko je kriv.

Osiguravajuće kuće ne proveravaju uvek gume nakon udesa, ali ako je situacija problematična ili je napravljena velika materijalna šteta, sigurno će se više potruditi oko tog slučaja.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

placa stetu osiguranje onoga koji je kriv a krivac sam pokriva stetu, kasko je samo kad si ti kriv da poprave stetu i na tvom vozilu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kljucno pitanje: A šta ako nema snega kao sad, desi se saobracajka, imam kasko, a nemam zimske gume i nisam kriv

 

Nisi kriv.

Snega mora da bude na baš tom putu gde se sudar dogodio. Nije od značaja ako je bilo snega na 20 km ili na Kopaoniku. Mora da bude (u vreme udesa) baš na asfaltu po kojem si ti vozio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U suštini - ako nisi kriv miran si bez obzira da li ima snega ili ne. 

 

Ako jesi kriv i nemaš zimske gume, najebao si jer plaćaš i svoju i tuđu stetu. Jedini izuzetak je da osiguranje ne evidentira da nisi imao zimske gume, tada si miran i tvoje osiguranje plaća štetu oštećenom, a tebi samo ako imaš kasko. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih rekao,cak sam imao priliku da razgovaram sa nekim policajcima,kazu da su u slucaju udesa obavezne zimske gume,pa makar i nemalo snega,ako na vozilu nisu zimske gume,kriv si i kada nisi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako možeš da budeš kriv, ako stojiš na semaforu i neko te spuca otpozadi? Meni to malo nema smisla, a ni Zakon ne govori baš tako... ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako možeš da budeš kriv, ako stojiš na semaforu i neko te spuca otpozadi? Meni to malo nema smisla, a ni Zakon ne govori baš tako... ;)

Ma ok,ja sam rekao ono sto sam cuo,sad zaista kako je,ne znam.

Osiguranja se vataju za najmanju sitnicu,ja zato kazem.

Edited by Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci ako sam kriv, a nemam zimske gume, kasko mi nece platiti stetu, bez obzira sto na putu nema snega

 

Kasko IMA PRAVO da ti ne isplati štetu. Ne mora da znači da neće, ali ima zakonsko pravo da ne isplati. E sad, šta se događa u praksi pitanje je ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakon mislim da je iznad toga i da mozes na sudu da dobijes isplatu od kaska. Jer zadovoljacas sve zakonske norme sto znaci da si 100% ispravan. Ne moze osiguravajuca kuca to da definise. Jedino moze da kad se ne navede u izvjestaju da je bez snijega i leda a navede se da nije imao zimske gume...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakon mislim da je iznad toga i da mozes na sudu da dobijes isplatu od kaska. Jer zadovoljacas sve zakonske norme sto znaci da si 100% ispravan. Ne moze osiguravajuca kuca to da definise. Jedino moze da kad se ne navede u izvjestaju da je bez snijega i leda a navede se da nije imao zimske gume...

 

Zakon nema veze sa isplatom (koliko god to kontradiktorno zvučalo), naročito ne sa kaskom. Dakle, ti polisu ugovaraš i plaćaš osiguravajućoj kući. Oni imaju pravo ako žele i da ti isplate štetu čak i kada si ti kriv. Naravno, to se u praksi ne događa, ali ih Zakon ne sprečava da to urade. Zakon služi da definiše neka osnovna načela između osiguranja i korisnika jer taj isti Zakon propisuje obavezno osiguranje prilikom registracije pa onda malo definiše i uslove. 

 

U slučaju kaska, on je potpuno dobrovoljan i njega dogovaraš ti lično sa osiguravajućom kućom. Vi možete da se dogovorite da oni tebi mesečno uplaćuju aerobik kako bi ti se poboljšala motorna funkcija u organizmu. To se ne tiče Zakona. ;)

 

Naravno, kod nas osiguranje gleda samo kako da isplati što manje novca pa se hvataju za sve žive fusnote, pravilnike, zvezdice i sitna slova... ;)

 

Da zakljucimo: ako imate kasko, stavite i zimske gume, bez obzira sto nema snega, da se ne bi cimali usled nezgode

 

U praksi tako je najbolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osiguranje ne može da propisuje uslove za tehničku ispravnost vozila. To određuje država.

Država je prilikom tog određivanja rekla, kada su u pitanju gume, da od tad do tada auto mora imati zimsku gumu sa šarom tom i tom ukoliko je na kolovozu sneg. Osiguranje može na to da se pozove.

Ne može Osiguranje da izmišlja i/ili prekraja odredbu koju je država propisala.

 

Danas da imam udes, i npr. da imam kasko...i npr. kriv sam za udes...osiguranje bi moralo da mi isplati štetu, bez obzira što su mi na autu letnje gume jer je država propisala da sam sa takvim gumama u uslovima vožnje koji su danas u Beogradu, tehnički ispravan.

Ali, npr. danas je sneg u Beogradu, i isto imam udes, imam kasko...i npr. kriv sam za udes...osiguranje ne bi moralo da mi isplati štetu jer po odredbi koju je država propisala nisam tehnički ispravan (jer imam letnje gume, ili zimske sa šarom manjom od 4 mm, a sneg je na asfaltu).

 

Osiguranje se tu ne pita ništa jer taman posla kada bi od njihove volje zavisilo pravo na isplatu...onda niko nikada (osim njihove bliže rodbine i kumova) ne bi video novac od osiguranja. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi plaćate svu štetu ako izazovete udes bez zimskih guma

 

zimske_gume_ford.jpg.665fc8f18edb1504a27b819e18b0b01f.jpg

 

Od 1. novembra zimske gume su obavezne kad na putu ima snega, leda i poledice.

Ukoliko ih nemate, ne rizikujete samo da platite kaznu, već i kompletnu štetu ako izazovete udes – zato što se auto u takvim uslovima bez zimskih guma smatra tehnički neispravnim, što znači da lako ostajete bez obaveznog osiguranja.

Ova problematika nije baš jednostavna kao što mnogi misle, a to može skupo da vas košta.

 

Od kada do kada su obavezne zimske gume?
Zimski pneumatici su obavezni od 1. novembra do 1. aprila i to na svim točkovima, ali samo ako je na kolovozu sneg, led ili poledica.

Dakle, bez obzira na datum, možete cele zime da vozite na letnjim gumama ako su putevi čisti i nisu zaleđeni.

 

Kolika je minimalna dubina šare na zimskim gumama?
Minimalna dubina šare na zimskim gumama je 4 milimetra. Naglašavamo, to je zakonski minimum; preporučujemo da zamenite zimske gume mnogo pre nego što dođu do ta krajnja 4 milimetra.

 

Zbog čega vi morate da platite svu štetu?
Zato što ste vozili tehnički neispravan automobil i njime izazvali štetu, bez obzira da li ste udarili drugi auto, pešaka ili nešto treće.

Auto se smatra tehnički neispravnim ukoliko se vozi sa letnjim gumama po snegu, ledu ili poledici u periodu od 1. novembra do 1. aprila.

Dakle, pod gore navedenim uslovima obavezno osiguranje ne važi – ali postoje izuzeci, o čemu pišemo u nastavku.

 

Da razjasnimo šta je to obavezno osiguranje
Obavezno osiguranje služi da pokrije štetu koju vaš auto, bez obzira ko ga je vozio, izazove na drugom autu.

Ukoliko vaš auto udari tuđi auto - obavezno osiguranje će njegovom vlasniku nadoknaditi štetu, a vi sami popravljate svoj auto.

Ako je bilo povređenih, vaše obavezno osiguranje takođe pokriva i troškove koji su nastali zbog tih povreda. Ti troškovi mogu da budu ekstremno visoki, naročito ukoliko je neko iz drugog auta završio sa invaliditetom.

Dakle, ukoliko skrivite udes sa tehnički neispravnim autom zbog nedostatka zimskih guma, možete se naći u situaciji da morate da platite ogromnu količinu novca - ne samo za popravku tuđeg auta, već i za povrede osoba koje su se nalazile u tom autu.

 

Šta ako je u pitanju manja šteta, pa samo popunimo Evropski izveštaj?
U tom slučaju možete da prođete relativno dobro, mada i tu ima potencijalnih komplikacija.

Problem može da nastane ukoliko budete morali da vozite auto u osiguravajuću kuću na proveru (zbog mogućih zloupotreba), pa procenitelj vidi da ste imali letnje gume, a do udesa je došlo u snežnim uslovima.

Takođe problem može da nastane i ukoliko je reč o manjoj šteti bez povređenih, pa ćete da popunite Evropski izveštaj, ali drugi vozač ipak insistira da dođe policija i da za svaki slučaj napravi zapisnik.

Dakle - policija ne obavlja uviđaj, već samo piše službenu belešku, odnosno utvrđuje stanje na terenu, kao npr. u kakvim uslovima je došlo do udesa, na kojem mestu, da li je neki od vozača bio pijan, vozio bez dozvole i slično.

Policajac će u tom slučaju najverovatnije proveriti i gume na vozilima i taj podatak uneti u zapisnik. Kada u osiguravajućoj kući u zapisniku pročitaju da niste imali zimske gume a trebalo je, mogu da „prebace“ svu štetu na vas.

 

Krivica se ne prebacuje automatski na vas
Situacija ipak nije tako jednostavna. Ako se utvrdi da direktan ili indirektan uzrok saobraćajne nezgode nisu bile letnje gume, odnosno proklizavanje ili gubitak kontrole, možda obavezno osiguranje ipak bude važeće.

Stav osiguravajućih kuća po ovom pitanju nije baš najjasnije definisan - mnogo toga zavisi od zapisnika, zaključka nakon uviđaja ili u krajnjem slučaju suđenja.

Na primer, ukoliko ste sa letnjim gumama po snegu izazvali udes, ali tako što ste nekome oduzeli prednost, nepravilno se prestrojili i slično, postoji mogućnost da obavezno osiguranje bude priznato.

Naime, činjenica da na raskrsnici niste poštovali pravilo desne strane i da je zbog toga došlo do udesa tehnički nema veze sa gumama.

Zato policija prilikom uviđaja može da zaključi da do udesa nije došlo zbog tehničke neispravnosti, tj. letnjih guma, već zbog vaše greške.

Sa druge strane, ako ste otpozadi naleteli na drugo vozilo ili udarili pešaka koji je prelazio ulicu, to je potpuno druga priča.

 

Da li će oštećeni ostati „kratkih rukava“ ako krivcu ne priznaju obavezno osiguranje, a on nema novca?
Ne - osiguravajuća kuća krivca za udes će oštećenom ili oštećenima isplatiti odštetu, ali će zatim od krivca za udes tražiti da joj vrati taj novac.

Dakle, ukoliko vas je udarilo tehnički neispravno vozilo, vi ćete u svakom slučaju dobiti novac ili će vam auto biti popravljen. Isto važi i za povrede.

Vas ne interesuje kako će vlasnik vozila koje vas je udarilo i njegova osiguravajuća kuća to rešiti između sebe.

 

Šta ako nisam ja izazvao udes?
Pao je sneg, vozili ste na letnjim gumama i došlo je do udesa. Ako je krivac za udes drugi vozač, onda ćete vi biti kažnjeni samo zbog toga što niste imali zimske gume.

 

Po kojem propisu se auto smatra tehnički neispravnim ako nema zimske gume?
U Zakonu o bezbednosti saobraćaja, Član 246, piše da:

„Vozilo u saobraćaju na putu mora da ispunjava propisane tehničke uslove, tehničke propise i da bude tehnički ispravno.“

Odmah ispod toga piše i da:

“Vozilo je tehnički ispravno ako ima ispravne sve propisane uređaje i opremu i ako zadovoljava sve tehničke normative za vozilo.”

Zimske gume spadaju u obaveznu opremu od 1. novembra do 1. aprila kada je na putu sneg, led ili poledica.

Dakle, ako u tom periodu i u tim uslovima auto nema zimske gume, smatra se da je tehnički neispravan.

 

Šta je sa kasko osiguranjem?
Postoji velika šansa da ni kasko osiguranje neće važiti ukoliko izazovete udes po snegu na letnjim gumama.

Pošto uslovi za kasko osiguranje nisu isti u svim osiguravajućim kućama, proverite kakvo je stanje po tom pitanju, da se naknadno ne biste neprijatno iznenadili.

 

Preuzeto sa: polovniautomobili.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sa zimskim gumama je uskladjeno sa pravilnikom EU. Sa poledicom je sve jasno da moze sa letnjim gumama ako nema leda ono sto je cudno je da u Svedskoj zimske gume su obavezne od 1 decembra do 31 marta. A kod nas od 1 Novembra. I ko ce "proceniti" da li na putu ima leda ili ne. Policajac moze reci da ima leda iako nema a vi vidite da recimo nema leda na toj deonici puta. Kod njih u Sweden policija zove sluzbu koja kaze da li ima leda bas na toj deonici puta ili ne. Vi se ne ubedjujete sa policijom. Ovo sam licno iskusio i pustili su me da ne platim kaznu. Iako sam iskreno trebao da platim.:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je udes u pitanju napraviće policajci slike prilikom uviđaja. Bez obzira na to, kad god je čukanje u pitanju odmah što više slika telefonom okinuti...npr. ako se dogodi da sneg počne da pada posle udesa. Ako nema udesa, već je policajac zaustavio auto i kaže da veje samo tako :D (iako snega nigde), slobodno nek' piše kaznu, a telefon opet izvaditi i slikati ga dok piše kaznu sa sve okolinom i asfaltom koji se crni...pa na prekršajnom Sudu samo pokazati slike. Mada, nisam nikada čuo da su nekoga zaustavili i rekli da ima snega iako ga nije bilo...a, eto obrnuto je bilo slučajeva pa su opet pustili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...