Jump to content
FAS Goran
Deda Jung

Fiat 500L - neprijatan miris iz ventilacije

Recommended Posts

Prevalio sam negde oko 8500 km do sada. Neprijatan miris na ustajalu buđ i prašinu krenuo je da se oseća pre više od mesec dana. Klimu koristim normalno, ne štedim je. Uglavnom pustim AUTO mod i podesim temperaturu i to je to. Kad se ohladi / zagreje kabina, gasim klimu. Dakle ništa specijalno. 

Međutim, baš se rano pojavio taj neprijatan miris. Da li se i ostalim vlasnicima 500L-a desilo isto? 

 

Ja sam problem delimično rešio ovim: 

 

cxcb1503.jpg

http://www.elementa.rs/proizvod/50289/sprej-za-ciscenje-klima-uredjaja-400-ml

 

Kažem delimično jer nisam u sve otvore mogao da uguram crevce. Tamo gde jesam nema više neprijatnih mirisa. Tamo gde nisam (otvori za šoferku) i dalje se oseća. Plus uputstvo je na mađarskom pa nisam ni siguran da ga aplikujem kako treba. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idi u neki od klima servisa, ne verujem da samo ćišćenje ventilacionih otvora naplaćuju nešto posebno mnogo.

Nemam automatsku klimu pa ne znam kako je kod nje, pretpostavljam da ona traži više održavanja jer za ovu ručnu klimu dovoljno je da je ugasiš par minuta pre nego što ćeš stati i ugasiti auto, ostaviš da ventilator duva (iako je klima ugašena) i on tako isuši ventilacione otvore, tj. nema prostora da se u toj meri razviju mikroorganizmi koji se onda osećaju. Ako može ista stvar da se uradi i sa tim automatskim klimama, onda kreni tako da je koristiš.

Dakle, par minuta pre planiranog stajanja i gašenja auta, ostavi ventilator kabine da duva, a samu klimu ugasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rešenje za preventivu koje je napisao neshaoct deluje dobro. Ova automatska klima može da se prebaci u "ručni" mod tako da je moguće ostaviti je da duva bez kompresora. To ću krenuti da praktikujem. 

 

Što se uputstva tiče, slikaću kad budem sišao do parkinga pa ću okačiti. Verujem da kod tih sprejeva ima neka procedura koja treba da se ispoštuje, tipa "naneti, sačekati da sredstvo deluje XX minuta, pustiti ventilaciju da duva" ili sl. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa svim tim sredstvima se samo otklanjaju posledice, tj. otklanja neprijatan miris budji nakupljene u sistemu. Efekat je kratkotrajan ako se nastavi koriscenje klime po starom.

Bilo koji tip klime da je u pitanju (digitalna, automatska, manuelna) - normalna je procedura ostaviti da ventilator neki minut sam izduva i osusi sistem pre gasenja auta, tj. ugasiti kompresor (kao sto je Nesa vec rekao). Ovde je nov auto u pitanju, ali generalno nije zgoreg proveriti i eventualnu zapusenost odvodnih kanala, stanje filtera klime...

Sashs, klima zimi je tu da izvuce vlagu iz kabine. Na svim novijim vozilima kada se upali brzo odmagljivanje, pali se i klima.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno :thumbsup: , a Lybra je auto sa dizajnom za sva vremena ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deda jesi li siguran da dolazi iz ventilacije? proveri patosnice.....ili sipod sedista da nesto nije ubudalo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zhorz prilično sam siguran jer se miris javi kad pustim ventilaciju da duva. 

 

Etibore evo slike, na nesreću etiketa je velika i dosta zakrivljena, slikao sam najbolje što sam mogao: 

 

20131225_113936.jpg

 

Ne mora ceo tekst da se prevede, samo par ključnih stvari -- koliko da se naprska, koliko da stoji...  :book:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što sam uspeo da "dešifrujem" :D glasi ovako.

 

Uklanja neprijatne mirise, naslage, neutrališe alergijske reakcije.

 

Protresti bocu.

Ugasiti motor.

Ugurati crevo u otvore za ventilaciju i obezbediti da sva tečnist ulazi u ventilaciju (da ne prska napolje, što je i logično, jel' :) )

Efekat se može poboljšati dodavanjem kruće cevi kao produžetak na postojeću cev.

Prskati 1-2 sekunde u sve otvore.

Ostaviti nekoliko sati.

Posle postepeno uključivati ventilator i pustiti da radi nekoliko minuta sa otvorenim prozorima.

Za bolje delovanje izvaditi polen filter, upaliti motor i klimu staviti na hladno i isključiti cirkulaciju vazduha (verovatno se misli da se zatvori dovod svežeg vazduha od spolja tzv. recirkulacija).

Usmeriti duvanje klime na sve pravce. tj. otvore ventilacije.

Poprskati kućište polen filtera i ventilator kabine (prskati oko 6 sekundi).

Vratiti polen filter i ostaviti 15-20 minuta da radi.

Po potrebi ponoviti ceo postupak.

Za svaki slučaj pustiti svež vazduh u kabinu vozila.

Ovo bi trebalo da "radi pos'o" narednih 20.000 km, a polen filter čistite ili menjajte po preporuci proizvođača vozila.

 

Figyelem: Ova boca je pod pritiskom, nemojte je paliti, izlagati suncu...

 

 

To je otprilike to. Bogami ovaj "original" mađarski ima neke reči koje sam morao preko translatora da prevedem... Đe' smo mi, a đe' je evropa... :D:laughing:

 

P.S. ne piše nigde da li se boca drži uspravno ili naopako, tako da pretpostavljam da se drži normalno.

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

elem jedan nepriajatan lik me je jednom prilikom dok sam mu opravljao auto toliko iznervirao da sam ja pop..... zdeo i nabio mu mekan krompir u otvor za ventilaciju

ubrzo je prodao auto zato sto mu nije bilo vise rentabilno da kuuje sprejeve 384 jelkice i 285 osvezivaca na nedeljnom nivou.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za stotinjak dinara kupiti asepsol, nasuti u nekakvu spricu, izvaditi filter , ukljuciti ventilaciju na maximum i obilno naspricati.

Nakon toga postivati proceduru koju je Neso napisao i problema sa "mirisima" vise nece dugo biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlasnici 500L dizela neka obrate pažnju ukoliko se osećaju izduvni gasovi u kabini u pitanju su podloške dizni koje se menjaju u garanciji, bilo je par slučajeva. U svakom slučaju proverite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo me na 18500 km i dužan sam vam update. Nakon dva prskanja onog spreja u razmaku od par meseci i poštovanja procedure da se kompresor isključi par minuta pre kraja puta, te pusti samo ventilator da duva i isuši cevi... problem je 100% nestao. Vazduh iz ventilacije je svež i prijatan. Nikad bolje potrošenih 1000 dinara (za sprej).

Hvala svima na pomoći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su na malom servisu za 500din čistili klimu i ventilacioni sistem - bukvalno su izduvali svu prašinu i šta već... Inače, dobra fora ovo sa gašenjem da izduva ventilator - hvala!

Tptk

Share this post


Link to post
Share on other sites

bitno je samo da pre završetka vožnje isključite klimu I uključite ventilator na najveću brzinu,otvorite prozore,dovoljno je par minuta,samo da se isuši voda od kondenza iz sistema kako ne bi imali taj neprijatan miris buđi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...